zamknij

Wiadomości

Zmiana od stycznia 2019: koniec z użytkowaniem wieczystym

2018-12-30, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Rybnicki magistrat informuje, że zgodnie z rządową ustawą od 1 stycznia 2019 r. następuje przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu we własność tego gruntu.

Przekształcenie dotyczy wyłącznie właścicieli domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych i użytkowych położonych w budynkach wielorodzinnych – w których co najmniej połowę lokali stanowią lokale mieszkalne.

Reklama

- Z tytułu przekształcenia, właściciel będzie wnosił opłatę przekształceniową w wysokości równej opłacie za użytkowanie wieczyste – przez 20 kolejnych lat. Opłatę wnosi się w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z tym wyjątkiem, że opłatę za rok 2019 wnosi się w terminie do dnia 29 lutego 2020 r. W przypadku gruntu Skarbu Państwa, możliwe będzie wniesienie opłaty jednorazowo. W tym przypadku, osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym przysługuje bonifikata za przekształcenie gruntu w odniesieniu wyłącznie do gruntu Skarbu Państwa – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu w Rybniku.

Podstawą ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów będzie zaświadczenie potwierdzające przekształcenie, które tutejszy Urząd prześle właścicielowi oraz do sądu prowadzącego księgi wieczyste.

Zaświadczenie wydawane będzie:

- z urzędu – nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia;
- na wniosek właściciela – w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku;
- na wniosek właściciela lokalu uzasadniony potrzebą dokonania czynności cywilnoprawnej (np. sprzedaż mieszkania) – w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
- Zaświadczenie wydane na wniosek właściciela podlega opłacie skarbowej w kwocie 50 zł.

- Właściciel, który nie zamierza w 2019 r. sprzedawać, przepisywać, itp. mieszkania lub domu jednorodzinnego nie musi podejmować żadnych czynności związanych z przekształceniem – dodaje Agnieszka Skupień.

Szczegóły:

Urząd Miasta Rybnika, Wydział Mienia,
ul. Bolesława Chrobrego 2, pok. 5, 9 i 9A
tel. 32 439 20 15, 32 439 20 19, 32 439 20 39; mienie@um.rybnik.pl

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~tf2 2018-12-30 15:43:19

  Liczę, że mieszkańcy tym razem dostaną pełną informację i zostaną powiadomieni o tym jaką drogą i jaką kwotę zapłacić. W zeszłym roku trzeba było się samemu udać do urzędu i dowiadywać jaką wysokość podatku życzy sobie UM Rybnika, bo przez lenistwo (tłumaczone "oszczędnościami") urzędnikom nie chciało się wysłać informacji drogą pocztową.
  Czy chociaż tym razem UM nie da ciała?

  98 13
 • ~pprywatne 2018-12-30 17:17:18

  Nie jestem w temacie i mogę się mylić, ale z tego co wiem, to stawka za użytkowanie rosła z roku na rok. A teraz będzie się płacić " w wysokości równej opłacie za użytkowanie wieczyste – przez 20 kolejnych lat." Czyli opłata została chyba zamrożona, bo jeśli ma rosnąć co roku - jak dotychczas to nie wiadomo ile to przekształcenie ma kosztować.

  27 8
 • ~tf2 2018-12-30 18:27:39

  Pierwszego stycznia 2019 roku zniknie użytkowanie wieczyste gruntów. Każdy, kto dziś jest właścicielem mieszkania lub domu, ale jednocześnie nieruchomość leży na gruntach objętych użytkowaniem wieczystym, stanie się także właścicielem gruntu, którego był użytkownikiem wieczystym. Stanie się tak niezależnie od woli, czy decyzji zainteresowanego. Zostanie ono automatyczne przekształcone w prawo własności. Szkoda że redakcja nie pokusiła się o wprowadzenie swoich czytelników chociaż w zarysie w ten temat. Może dlatego, że właściciele mogą liczyć na bonifikaty? A to niepoprawne politycznie? Na gruntach należących do samorządów to one ustalają ich wymiar. Z tym może być problem, w Warszawie po długotrwałych walkach z POwcami kochającymi wysokie podatki bonifikata będzie wynosiła 98%. Trzaskowski argumentował (zanim Schetyna zmusił go do zmiany zdania po protestach Warszawiaków) to tym, że z wysokich podatków finansuje "projekty". Oby rybnickie władze nie popełniły tego samego błędu i nie próbowały dyktować na co mamy wydawać swoje pieniądze,

  87 17

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na jaki komitet zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Oddanych głosów: 4756