Złoci zawodnicy WOPR Rybnik

2015-06-26, Autor:
We Wrocławiu odbyły się 49. Letnie Mistrzostwa Polski w Ratownictwie wodnym, w których udział wzięli także zawodnicy z Rybnika.

Skład reprezentacji Śląska wspomogli Anna Stefaniak, Jakub Pawlas oraz Remigiusz Kolawa. WOPR Rybnik reprezentowali: Julia Kaczmarczyk, Kamil Migatulski, Marcin Marek oraz Tymoteusz Świecak. Zawodnicy przygotowywali się do zawodów dwutorowo. Trening pływacki odbywali pod opieką Mirosława Kubisa, trenera sekcji RMKS Rybnik, Wojciecha Szulca z Górnika Radlin oraz Krzysztofa Kretka z UKS Salmo ŻORY. Trening ratowniczy odbywali pod okiem Moniki Nowak, wielokrotnej reprezentantki Śląska i Polski w ratownictwie wodnym.

Dzięki pomocy Ani Stefaniak, kobieca reprezentacja śląskiego WOPR zdobyła tytuł Mistrza Polski, wyprzedzając CKS Szczecin, i WOPR MOSiR Lublin. Sama uplasowała się na wysokim 13 miejscu w klasyfikacji generalnej kobiet (OPEN). Należy podkreślić, że w kategorii OPEN starowało aż 46 zawodniczek z całego kraju. Najlepsze czasy uzyskała w swoich koronnych konkurencjach z udziałem płetw, czyli 100m ratowanie manekina w płetwach (pozycja 12 na 54 startujące zawodniczki!), 100m ratownik (uzyskała bardzo dobre 9 miejsce) oraz 200 super ratownik, gdzie uplasowała się na 8 pozycji!

Jakub Pawlas ukończył zmagania na 7 miejscu w kategorii Junior. Najlepsze wyniki osiągnął w konkurencjach także z udziałem płetw: 100m ratowanie manekina w płetwach (4 miejsce na 29 startujących zawodników!), 100m ratownik (także 4 miejsce) i 200 super ratownik, gdzie zajął bardzo dobrą 5 pozycję.

Kolejny reprezentant Śląskiego WOPR, Remigiusz Kolawa, stanął podczas mistrzostw kilkukrotnie na najwyższych szczeblach podium. Jego najbardziej spektakularne zwycięstwo rozegrało się w konkurencji 100 m Ratownik, wyprzedzając wielokrotnego mistrza Polski w kat. OPEN Arkadiusza Kulę o 0,53s! Wynik ten dał Remikowi złoty medal w tej konkurencji zarówno w kategorii OPEN, jak i Junior. Srebrny medal zdobył podczas rywalizacji na 100m ratowanie manekina w płetwach. Kolejne złoto w kategorii Junior zgarnął dzięki bardzo dobremu startowi na 200 super ratownik. Dobre 4 miejsce w konkurencji 100m ratowanie kombinowane, przyczyniło się do zdobycia w generalnej klasyfikacji tytułu Mistrza Polski w kategorii Junior! Należy zaznaczyć, że to był pierwszy start Remika na Letnich Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym. Zawodnikiem trenującym ratownictwo wodne jest zaledwie od września.

Kuba i Remik przyczynili się do zdobycia 2 miejsca męskiej reprezentacji Śląska. Tytuł mistrza uzyskał CKS Szczecin, 3 miejsce zdobył Dolnośląskie WOPR- Gimbasket.

W tym roku reprezentacja Śląska niestety nie obroniła zeszłorocznego tytułu mistrza Polski. Tegoroczny tytuł powędrował w ręce CKS Szczecin. Śląsk w klasyfikacji generalnej uplasował się na 2 miejscu.

Po raz pierwszy w zawodach ratowniczych udział wzięła 15-letnia Julia Kaczmarczyk, reprezentantka WOPR Rybnik startująca w kategorii Junior Młodszy. W każdej konkurencji zajęła bardzo wysokie miejsca – 4 na 100m ratowanie manekina w płetwach i 6 miejsca na 50m holowanie manekina, 100m ratownik oraz 100m ratowanie kombinowane. W klasyfikacji generalnej Juniorów Młodszych uplasowała się na 6 miejscu na 15 startujących zawodniczek. Tak dobre starty w wykonaniu Julii rokują bardzo wysokie osiągnięcia w przyszłości!

Sztafeta WOPR Rybnik w składzie Kamil Migatulski, Marcin Marek, Tymoteusz Świecak oraz Jakub Pawlas zajęła 7 miejsce w konkurencji 4x50 z pasem ratowniczym oraz 10 w konkurencji 4x25 holowanie manekina.

Serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników. Następne zawody już we wrześniu, Grand Prix Polski w Świdwinie, więc nie ma czasu na odpoczynek. Możemy czuć się bezpiecznie pod okiem tak wyszkolonych ratowników z Rybnika, którzy pracują zawodowo na naszych kąpieliskach i pływalniach.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0