zamknij

Wiadomości

Zlikwiduj kopciucha! Rusza program Stop Smog

2020-11-16, Autor: 

Dzisiaj (16 listopada) rusza nabór wniosków do wdrażanego przez miasto programu „Stop Smog”. Wnioski będzie można składać do końca tego roku.

Reklama

Program „Stop Smog” polega na wymianie bądź likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizacji budynku lub podłączenie do sieci ciepłowniczej bądź gazowej w budynkach jednorodzinnych. Kierowany jest do najmniej zamożnych gospodarstw domowych - zostanie nim objętych do 100 budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Wnioskodawcą może być właściciel bądź współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych (lub wyodrębnionych lokali w budynkach jednorodzinnych) na terenie Miasta Rybnika. Wnioskodawcy muszą zamieszkiwać w budynku objętym wnioskiem.

- Co istotne, program „Stop Smog” nie polega na udzielaniu dotacji. Miasto realizuje prace, działając jako inwestor (realizuje przedsięwzięcia w konkretnych budynkach na podstawie umowy podpisanej z właścicielem). Miasto odpowiada za wybór wykonawcy robót budowlanych i instalacyjnych oraz nadzór nad inwestycją, sam uczestnik programu nie otrzymuje pieniędzy i nie wybiera sam wykonawcy. Maksymalna koszt przedsięwzięcia niskoemisyjnego, bez wkładu własnego beneficjenta nie może przekroczyć kwoty 53 tys. złotych – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Osoby zainteresowane udziałem w programie powinny złożyć wniosek o realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego. Po weryfikacji wniosków stworzony zostanie ranking, gdzie na podstawie kryteriów określonych w regulaminie przyznawane będą punkty. Osoby z największą liczbą punktów zostaną uczestnikami programu (beneficjentami).

Stosowne dokumenty, niezbędne do włożenia wniosku o udział w programie, znaleźć można na podstronie: PROGRAM „STOP SMOG”.

Szczegółowe zasady udziału w programie >>przybliża poradnik<<

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 50

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~Teoretyk 2020-11-16
    09:45:03

    68 29

    Czy osoby najmniej zamożne będzie potem stać na utrzymanie nowego typu ogrzewania? Czy ktokolwiek z gryzipiórków zna pojęcie ubóstwa energetycznego. To są koszty olbrzymie. Napiszecie fotowoltaika - ok, ale w tej kwocie nie zmieścisz się. To jest tylko uspokojenie opinii publicznej i swojego sumienia, że cokolwiek robią dla ludzi.

  • ~Macik765 2020-11-16
    10:10:43

    53 32

    -teoretyk a czy ty jesteś świadom jak obecnie wygląda relacja kosztu grzania gazem w porównaniu do węgla? Bo ja juz wiem i powiem że wcale nie jest drożej.

  • ~Arteks 2020-11-16
    10:13:26

    37 34

    Jeśli program ma dotyczyć niezamożnych osób to bardzo dobrze bo tylko tej grupie należy pomóc. Inni powinni sami zadbać o swoją nieruchomość. Ale rodzą się pytania jakie stawia poprzednik, a także inne. Przykładowo po co komuś nadmetraż? Czy warto inwestować w bardzo stare i zniszczone czasem budynki? Bardzo czekam na jeszcze inny program miejski czyli budowa mieszkań z myślą o osobach które mieszkają w budynkach nadających się do rozbiórki. Tym ludziom autentycznie należy pomóc bo to jest w interesie miasta - zarówno jeśli chodzi o powietrze jak i estetykę miasta.

  • ~Abisall 2020-11-16
    10:21:59

    27 2

    Mozna wnioskować nie tylko na wymianę źródła ciepła ale także na termomodernizację - a co rusz nawet tu w komentarzach podnoszona jest kwestia tego że ktoś nie zmieni sposobu grzania bo ma nieocieplony budynek a na obie inwestycje go nie stać.

  • ~igoola 2020-11-16
    10:25:25

    36 13

    ~Teoretyk: mam szczęście od tego sezonu używać gazu do ogrzewania domu w miejsce zlikwidowanego kotła na ekogroszek. Od końca października zuzylem gazu za oszałamiająca kwotę 150 zł, w ubiegłym sezonie w analogicznym okresie spaliłem ok. 300 kg ekogroszku

  • ~ 2020-11-16
    11:15:13

    34 9

    Przedmówcy potwierdzają to co ja tu piszę od co najmniej 2 lat, węgiel jest drogi. Biorąc pod uwagę, że zim teraz prawie nie ma (porównując do tego co było 20lat temu) i domy mają co najmniej okna wymienione bo nawet w nieotynkowanych domach każdy ma jako takie plastiki, bo okna to od środka akurat widać. To w takich warunkach kocioł węglowy, mimo że spala względnie tanie paliwo to 80-90% jego energii marnuje. Kiedyś to co teraz jest zimą było okresem przejściowym i trwało w miarę krótko. Popatrzcie za okno, mamy połowę listopada i praktycznie +10st. Jeżeli dom jest jakkolwiek ocieplony i ma do 200-250mkw to przejście na gaz czy montaż pompy ciepła w ujęciu rocznym wyjdzie w najgorszym wypadku porównywalnie jak chodzi o koszty ogrzewania, zwłaszcza jak ktoś ma kopciucha a nie kocioł podajnikowy. No chyba, że jak nasi sąsiedzi z Golejowa czy Ochojca kopciucha używają do utylizacji mebli, płyt osb, podkładów kolejowych i czego popadnie. No to niestety, śmieci są za darmo i można się za darmo ogrzać, węgiel, gaz czy prąd trzeba jednak kupić.

  • ~Alpha 2020-11-16
    11:20:19

    26 24

    Może lepsze efekty będzie miało egzekwowanie wysokich kar nałożonych na właścicieli budynków z nieprzepisowym ogrzewaniem, a w razie recydywy wycięcie pieca przy asyście policji i eksmisja do kontenera socjalnego (ogrzewanego solarami). Jeśli ktoś kocha smród miłością wielką to społeczeństwo powinno z podobnym ładunkiem siły udzielić mu lekcji za świadome trucie innych ludzi.

  • ~Teoretyk 2020-11-16
    11:33:23

    25 3

    @użytkownicy - mam gaz od roku, sezon 3500zł, w lato na grzanie wody więcej kosztował abonament niż zużycie gazu. Tak gaz jest tańszy moim zdaniem. Nie patrze czy mam węgiel w piwnicy, mam czysto, nie płacę dodatkowych kosztów jak przywóz węgla, nie wynoszę popiołu. Niestety po części macie rację. Rozejrzyjcie się w około są jeszcze w Rybniku domy, które pamiętają wojny światowe, mieszkają w nich ludzie mniej majętni. Stare domy nie zawsze się opłaca ocieplić, zrobić z nich termos, potem wyjdzie wilgoć i kolejne problemy. Czasem lepiej jest wymienić piec zasypowy na podajnikowy na węgiel. Wtedy ktoś powiedźmy palący 6t spali może i tyle samo. Wtedy to można zaakceptować. To nie jest tak "dać styropian i rurkę z gazem". Tutaj są potrzebne analizy każdego domu z osobna. Pamiętajcie też że ludziom starszym jest zawsze zimniej niż młodym. W okolicy mojej jest dom, kiedyś była to pełna rodzina, dzieci się wyprowadziły zostało stare małżeństwo, teraz jest tylko wdowa w wieku 80+lat. Dzieci jeżdżą rozpalać w piecu i na tym się kończy. Wdowy nie będzie stać na pełna lub częściową termomodernizację.
    @arteks masz dużo racji, tylko pamiętaj że na w/w przykładzie wraz z śmiercią tej wdowy, pojawią się spadkobiercy i sprawy związane z dziedziczeniem.

  • ~Mateusz Mrowiec 2020-11-16
    11:39:24

    24 6

    Igoola ja też tego sezonu zlikwidowałem kocioł węglowy. Ja wybrałem pompę ciepła z uwagi na fakt, że musiałbym rozkopać dużą część podjazdu z kostki granitowej aby mieć gaz. Rachunek za prąd za poprzedni miesiąć (rozliczam się miesięcznie) wzrósł o 125,- w stosunku do tego samego okresu rok temu. W tej kwocie jest również zużycie prądu przez komputer żony pracującej z domu i lekcje zdalne dzieci, czego nie było rok temu. Kotłownię otynkowałem, robię tam ogrzewanie podłogowe i będzie tam dodatkowa łazienka i warsztat. Komport życia wzrósł niewyobrażalnie do poniesionych nakładów finansowych. Sama pompa ciepła o mocy 8kW kosztowała 10700,- brutto, jest trochę za mała na moje potrzeby, ale oprócz tego mam kocioł elektryczny 9kW, który był już wcześniej.

  • ~Arteks 2020-11-16
    20:49:32

    2 7

    @teoretyk - no właśnie jak najbardziej popieram jakiś program dla starszych osób które są biedne ale świadome tego, że ich domu już ratować się nie da bo nie nadaje się do remontu kapitalnego lub byłoby to nieopłacalne. Takim ludziom miasto mogłoby oferować mieszkania w jakieś szczególnie fajnej i spokojnej okolicy. Dla starszych osób chodzenie do pieca, przykładanie w nim - to szczególna udręka np. jeśli ktoś jest chory na kręgosłup, osteoporozę. Takie osoby przeważnie są samotne, dzieci czasami wyjechały dawno temu za granicę. Podanie im ręki ze strony miasta byłoby czymś bardzo na miejscu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4971