zamknij

Wiadomości

Zgrzyt na sesji rady miasta. Czy to koniec kruchej koalicji Kuczera - Fudali?

2015-01-26, Autor: Wacław Wrana
Zaskakująca końcówka czwartkowej sesji Rady Miasta Rybnika. Przewodniczący rady - Adam Fudali zadał prezydentowi Piotrowi Kuczerze 2 pytania stawiające jego zastępców w nie najlepszym świetle, po czym odmówił prezydentowi głosu i zakończył obrady. Czy to już koniec kruchej koalicji między Blokiem Samorządowym Rybnik a Platformą Obywatelską?

Reklama

Incydent miał miejsce na sam koniec sesji, podczas punktu "Wnioski, oświadczenia, interpelacje i pytania radnych". Jako ostatni głos zabrał przewodniczący rady - Adam Fudali. Złożył dwa wnioski dotyczące zastępców Piotra Kuczery - Piotra Masłowskiego i Wojciech Studenta. O co dokładnie chodziło przewodniczącemu Fudalemu? Oto dosłowny cytat wypowiedzi przewodniczącego:

 

1. Odnosząc się do wypowiedzi pana Masłowskiego, proszę o dostarczenie mi wykazu osób „konkursowych” (oceniających wnioski grantowe stowarzyszeń - przyp. red.) z krótką notką biograficzną i ich referencjami, co to są za fachowcy, jeżeli to była usługa bezpłatna - co nie daj Boże - podać wysokość ich wynagrodzenia.

 

> Piotr Masłowski wprowadza nowe porządki w magistracie. Kluby sportowe na cenzurowanym

 

2. Nowo zatrudniony pan pełnomocnik – pan Wojciech Student. Dotarła do mnie informacja, że projektował kiedyś dla naszego miasta boisko przy Rudzie. Z tym boiskiem mieliśmy duże problemy, chodziło o drenaż, odprowadzenie wody. Sprawa została skierowana przez miasto do sądu, zapadł wyrok. Informacja która do mnie dotarła: wina jest po stronie wykonawcy i projektanta. Wyrokiem w 40% obciążony jest pan Student. Proszę o skierowanie tej sprawy do komisji rewizyjnej, żeby komisja zajęła stanowisko w tek sprawie i wyjaśniła ewentualne nieporozumienia."

 

> Wojciech Student: inwestorów w Dubaju szukać nie będę

Po tych wnioskach Adam Fudali zamknął obrady nie dając możliwości odpowiedzi wywołanym do tablicy prezydentom. Gdy z sali podniosły się głosy protestu, prowadzący sesję kilkakrotnie powtarzał "ale ja zamykam obrady". Po kilkudziesięciu sekundach przewodniczący rady w końcu udzielił głosu Piotrowi Kuczerze, który zapewnił, że obie sprawy zostaną szczegółowo wyjaśnione.

Dodajmy, że sesja rady była transmitowana na żywo w Internecie.

Czy ten zgrzyt jest zapowiedzią końca kruchej koalicji Kuczera - Fudali oraz PO - BSR? - Mówiliśmy, że mamy "wersal", ale najwyraźniej w tym "wersalu" nie wszyscy dobrze się czują. Zgrzyty mają to do siebie, że albo kończą się zniszczeniem mechanizmu albo jego naprawą.  Jestem zdeterminowany, by prowadzić miasto w kierunku nowego otwarcia, pomimo tego że są próby by do tego nie dopuścić - skomentował zdarzenie Piotr Kuczera.

Do sprawy będziemy wracać.

Jak długo przetrwa koalicja Piotra Kuczery i Adama Fudalego na forum Rady Miasta Rybnika?

Oddanych głosów: 1054

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
 • ~kred 2015-01-26 07:32:05

  Żenłaaa....

  13 0
 • ~miastowy 2015-01-26 07:45:30

  Fakt faktem, że nowego rozpoczęcia nie robi się krytykując koalicjanta za poprzednią kadencję. Błąd nowej ekipy p. Kuczery. Reakcja A. Fudalego była do przewidzenia i w sumie wcale się nie dziwię. Zamieszanie wynika z tego , że nowi wice nie są politykami i mówią co uważają, a to akurat w polityce nie zawsze się opłaca. Mam nadzieję, że Panowie jakoś się dogadają, aczkolwiek będzie to wyjątkowo trudne. Za odprowadzenie wód odpowiada branża sanitarna, wątpię aby p. Student był projektantem tej branży, bo z tego co wiem jest architektem. Być może za projekt odpowiadała firma/biuro p. Studenta. Zarzut byłego prezydenta traktowałbym w kategoriach złośliwostki, bo fakt nie dopilnowania branżysty nie podważa wiedzy architekta na temat urbanistyki miasta.

  67 0
 • ~ 2015-01-26 07:46:25

  futbol amerykański - 0zł, żużel 0 zł nie szło najpierw pogadać, poprawić wniosków. Ten Maslowski ma chyba udziały w firmach pogrzebowych i chce się szybko dorobić porządnej kasy

  0 58
 • ~Mysterio1986 2015-01-26 08:17:18

  Rozpoczęcie prezydentury Kuczery krytykuje się nie zważając, że w początkowej fazie jest to niestety kontynuacja rozwiązań wdrożonych nieudolnymi decyzjami pana Fudalego i jego kolegów. Nie rozumiem czemu były prezydent czepia się konkursów - sam wiele inwestycji oddał do wykonania od ręki. Sprawdzonym znajomym najwidoczniej.

  51 0
 • ~werkk 2015-01-26 08:45:25

  Takie zachowanie AF było do przewidzenia niestety Prezydent Piotr Kuczera musi rządzić budżetem z poprzedniej kadencji. Największym błędem Prezydenta Piotra Kuczery jest zostawienie ludzi AF na stanowiskach o ile szybko się z nimi nie pożegna złe to widzę dla Niego i Rybnika. Kolejny błąd zawarcie koalicji z ugrupowaniem które ma większość w radzie. Ja bym po tym zachowaniu Przewodniczącego Rady Miasta AF szybko doprowadził do usunięcia Go z stołka przewodniczącego uważam że w obecnej sytuacji jest to do zrobienia. Po objęciu prezydentury na drugi dzień należało usunąć: skarbnika, rzecznika, sekretarza, strzałem w kolano można nazwać zrobienie pełnomocnika wiceprezydentem. No i po wyborze należało rozliczyć 16 lat działalności UM pod prezydentura AF. najlepiej zrobił by to NIK, rozliczyć kampanie prezydencką kandydata na prezydenta AF oraz BSR. Jestem przekonany że Pełnomocnik Wojciech Student przewietrzy podlegające mu wydziały, jak tego nie zrobi będzie miał co z niektórymi urzędnikami problem.

  27 0
 • ~werkk 2015-01-26 08:57:55

  Dopóki Prezydent Piotr Kuczera nie usunie z UM wszystkich naczelników kierowników sekretarz, rzecznika, były prezydent nadal będzie czuł się władcą w UM bo taka jest prawda. Bo jest normalne żeby rządzić trzeba mieć ludzi na stanowiskach które wymieniłem do których mam 100% zaufanie, jak nie ma takich w PO to trzeba sięgać po tych którym w kampanii obiecało się współpracę, zapewne Oni tez znają osoby kompetentne które z marszu przejęły by obowiązki na stanowiskach Tych którym bym podziękował.

  24 0
 • ~dhakarey 2015-01-26 09:05:45

  ~werkk - czyżby koalicja Po-PiS to byłby ewenement na skale kraju :P na YouTube polecam filmik z obrady 5:30:40 . Tak wygląda nieomylny POLITYK odsunięty od władzy - bez komentarza

  0 16
 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2015-01-26 09:21:13

  Tak jak mówią poprzednicy, w UM powinno się przeprowadzić rewolucję,powiem brutalniej - czystkę! Pan Fudali nie potrafi pogodzić się z brakiem dotacji na żużel! Uważam,że Masłowski daje radę...co do kruchej koalicji....to problem ma BSR a nie PO...ludzie w BSR powoli zaczną przechodzić na stronę PO..

  32 0
 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2015-01-26 09:32:48

  Patrząc bo opiniach postów widzę jak cenzura czuwa;)

  8 0
 • ~ 2015-01-26 09:59:56

  To było niestety do przewidzenia. Szkoda tylko, że zachowanie dorosłych ludzi jak w przedszkolu. Żenada. Zostawienie paru osób w Urzędzie z tzw. starej gwardii nie mogło przynieść nic dobrego, co widać na załączonym obrazku.
  Nie rozumiem oburzenia niektórych działaczy klubowych w sprawie grantów. Trzeba usunąć błędy formalne i będzie ok. Niestety panie (były) prezydencie, widać , że już Pan "nie przaja" Rybnikowi. A szkoda. Pozdrawiam:)

  44 0
 • ~song 2015-01-26 10:00:57

  Zachowanie byłego prezydenta poniżej krytyki. Ale akurat to nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem. Od razu widać, że obaj panowie mają skrajnie różne wizje rozwoju miasta jak również sposoby na ich realizacje. Pan Fudali to przeszłość, która już nie ma najmniejszych szans powrotu. Każde kolejne wystąpienie byłego prezydenta będzie kolejną jego porażką. Słowa uznania dla pana Kuczery, że zachował zimną krew i nie zniżył sie do tego poziomu przewodniczącego Rady.

  63 0
 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2015-01-26 10:01:31

  Gdzieś palce maczał prezes z wąsem ;)

  5 0
 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2015-01-26 10:03:23

  Koalicja sie posypie....ludzie BSR-u przejdą na strone PO a powazni ludzie w PiS będą popierać rozwiązania PO.

  8 0
 • ~minowa 2015-01-26 10:04:18

  Kuczera - stawiaj dalej pajacyki na rondach - unikniesz pytań Fudalego

  3 0
 • ~myshorek1 2015-01-26 11:05:38

  Takie są efekty zostawiania starej ekipy na stołkach. Nie chciało się Panie Kuczera słuchać ludzi, którzy dobrze radzili, odsunęło się niczym premier Kopacz wszystkich, którzy pomogli Panu to stanowisko zdobyć, to teraz są efekty. Wilki się zleciały i teraz pójdzie na noże. Z dwoma swoimi ludźmi w UM życzę powodzenia. Bardzo będzie potrzebne.

  20 0
 • ~unlimited 2015-01-26 11:46:49

  No w końcu ktoś zażądał wyjaśnień dotyczących wcześniejszej działalności Pana Studenta !! Ptaszki ćwierkały, nikt głośno o nic nie pytał. Proszę redakcję o opublikowanie odpowiedzi Pana Prezydenta Kuczery w tej sprawie.

  6 0
 • ~Robin Tell 2015-01-26 12:03:14

  Czy pan przewodniczący posiada zgodę na przetwarzanie danych osobowych, skoro żąda jakichś not biograficznych? Poza tym z tego cytatu wynika, że chyba za bardzo nie wie co mówi.

  18 0
 • ~wulec 2015-01-26 13:42:35

  W końcu znaleźliście lkozła ofiarnego FUDALI. A .mnie się wydaje,że pytania były zasadne. Pewnie uszło waszej uwadze,że w komisji przyznajacej granty był pan Larysz. Człowiek,który w 2 turze poparł Kuczerę. Pan Wiśniewski szef boguszowickiej 17-stki był prawą ręką Larysza w kampani wyborczej. I co się dzieje? 17-stka otrzymuję ponad 600 tys grantu. Spłata długu?
  Mam jeszcze jeno spostrzeżenie Cz się to komu podoba czy nie Koper bije na łeb pozostałych wice. Jedyny kompetentny!

  0 13
 • ~hub381 2015-01-26 13:50:48

  Oj nie będzie łatwo nowym władzom Rybnika ze starymi"repami". A chamstwo zaczyna wychodzić. Jak nie po jego myśli,więc najszybciej zamknąć obrady i basta. Współczuję nowej radzie....

  17 0
 • ~Anonymous 2015-01-26 14:37:09

  Podejrzewam, że moja wypowiedź nie dotrze do nikogo z otoczenia AF (bo niby nie interesują ich opinie "hejterów z rybnik.com.PO"), ale Panowie nie tędy droga. 10 razy więcej głosów przyniesie wam współpraca z prezydentem Kuczerą niż takie śmieszne akcje.. Oczywiście, trzeba kontrolować prezydenta, prosić o dostarczenie różnych papierów, jak w tej sprawie, ale nie bawcie się w takie podszczypywanie, bo to Wam tylko szkodzi. Przynajmniej tak jest wśród ludzi z mojego otoczenia.

  25 0
 • ~ 2015-01-26 14:40:37

  no to se wybraliście prezydentów haha masakra aż się boję co z tym miastem teraz będzie

  0 9
 • ~Maalibu 2015-01-26 15:19:07

  Prawda zapewne leży gdzieś po środku... Szkoda tylko że miasto nie ma jasnej wizji. Nikt nie zadeklarował na co będzie stawiać Rybnk, tak jeśli chodzi o sport jak i wszelkie inne płaszczyzny. Mamy powoli Luty... a gdzie plan działania ?

  0 0
 • ~zorza54 2015-01-26 15:25:40

  Ta koalicja to zdrada wszystkich tych, którzy głosowali na Kuczerę. Nie po to na niego głosowałem, żeby Fudalemu rzucał koło ratunkowe. Drugi raz Panie Kuczera na Pana nie zagłosuję...

  18 0
 • ~bmariusz 2015-01-26 15:32:09

  prosze mi powiedziec czemu kazdy klub A klasy nie dostał dotacji tylko klubik z wsi prezydenta >??? bardzo ciekawe

  5 0
 • ~cindy 2015-01-26 15:37:37

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 4
 • ~weinachten 2015-01-26 17:45:34

  No i wyszła słoma z butów ..............

  12 0
 • ~mewa74 2015-01-26 18:09:33

  wulec, czy aby na pewno pan Wiśniewski popierał Larysza? Wydaje mi się, że Masłowskiego.

  8 0
 • ~inzynier 2015-01-26 18:17:44

  No to mi brzydko pachnie, czy to nie jest spłacanie "wyborczych długów"?.Według mnie przyznawanie wysokich dotacji w formie grantów może nosić takie znamiona .100% większe dotacja dla kolegów, to jest dopiero "uczciwy" podział grantów.Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości,że dla Rybnika to jest nowy rozdział.Bez wizji ,bez pomysłów.Oby tylko nie zniszczyli tego co już powstało.Pytania p.Przewodniczącego Rady Miasta jak najbardziej zasadne.Chcemy wyjaśnienia tych spraw publicznie , a nie zamiatania pod dywan.Czy prezesem stowarzyszenia 17 stka z Boguszowic , któremu przyznano wyjątkowo wysoką dotację ,ponad 600 000 tys.nie jest czasem obecny radny Mariusz Wiśniewski?Jeżeli to prawda ,to wstyd! dla niego. Wybieramy ludzi ,którzy mają służyć społeczeństwu,a nie zarabiać na nim.

  0 4
 • ~argo44 2015-01-26 19:31:16

  Cóż Student zapowiedział atak na deptak a tu akcja reakcja .... atak na Studenta .. podobnie Masłowski zakręcił dotychczasowe kurki i... AF przeprowadził kontratak ..pt pamietajcie koalicja jest bo my tak chcemy ... będzie tak cały czas .. osobiście nie wierzę w fenomen byłego prezydenta pewnie familia z toprojektu podpowiedziała co i jak ... Najgorsze że Kuczera zaczyna robić jak Donald czyli nie zna się na niczym i zaczyna badać kwestie które go przerastają .. efekt bedzie wiadomy ... Oby się nie przestraszył .... albo się ma zastępców którym się ufa albo nie ...Ja twięrdzę że Student wsadził kij w deptak i stąd ta reakcja widać że to czuły punkt poprzedniej władzy ...Masłowski znowu "ćwiczy" kluby jak pisac wnioski których nigdy widac nie pisali :)

  10 0
 • ~templariusz 2015-01-26 20:06:35

  JAKO OBYWATEL TEGO MIASTA zwracam się do Pana byłego prezydenta z pytaniem:1."proszę o dostarczenie mi wykazu osób „konkursowych” (oceniających wnioski grantowe stowarzyszeń - [przyp. red.]) z krótką notką biograficzną i ich referencjami, co to są za fachowcy,...", ZA OKRES 1998-2014 czyli za okres kiedy to Pan był prezydentem. 2.proszę się wytłumaczyć z pewnych inwestycji podczas Pana kadencji np. słynna sprawa ekranów akustycznych podczas remontu ul.Rybnickiej i Gliwickiej czy legalne (?) wycięcie drzew na ul. Boguszowckiej (przerwana inwestycja).

  24 0
 • ~Afordancja 2015-01-26 20:13:21

  @~templariusz hehe, ponadto na konferencji prasowej odpowiedziano na pytanie b. prezydenta..i okazało się, że to są te same osoby które wybrano przed wyborami ;) +p. Larysz i p. Boczkowska(o ile dobrze pamiętam) jako głos doradczy bez prawa głosu...

  5 0
 • ~danaga 2015-01-26 20:31:34

  Zachowanie byłego prezydenta - żenujące. Zresztą nie pierwszy raz. Brak klasy już od dawna. Zupełny brak godności. AF powinien był odejść po przegranych wyborach. Zresztą nie tylko on. Zastępcy AF już dawno mieli zniknąć ze sceny a nie nachalnie żebrać o stanowiska dla siebie i włóczyć się po korytarzach UM. Zgadzam się z poprzednikami - dopóki Prezydent Kuczera nie usunie "starej ekipy" i nie ustanowi na stanowiskach ludzi dialogu i współpracy nie będzie mógł rozwinąć skrzydeł i rządzić tak, jak obiecywał, a tego właśnie Rybnikowi potrzeba. Dialogu, współpracy, nowych miejsc pracy. Na razie Rybnik ma miejsca, gdzie można pieniądze wydawać a nie ma miejsc, gdzie można je zarobić. Niech ludzie AF znikną ze sceny, z nim samym na czele, a wszystko zacznie się układać z korzyścią dla Rybnika!

  15 0
 • ~Anonymous 2015-01-26 20:33:30

  Inzynier wybacz, ale nie chce mi sie wierzyć, że tak prostoliniowo myśląca osoba ma nick taki jak swój tytuł (dodatkowo nie robisz spacji przed i po przecinkach, co wyklucza, że pisałeś jakąkolwiek pracę inżynierską) . Sprawdzałeś w ogóle czym jest owo stowarzyszenie 17-stka? Pan Mariusz Wiśniewski jest prezesem tego stowarzyszenia i nic nowego nie odkryłeś, ale znasz tego człowieka? Jak nie to zamilcz, a na pewno nie znasz, bo byś nie insynuował, że może mieć jakieś korzyści z tej dotacji. Jestem pewny, że pójdzie ona w całości na słuszny cel i te pieniądze zostaną wydane lepiej niż w klubach sportowych. Wybacz mi za tak emocjonalną odpowiedź, ale najbardziej na tym świecie irytują mnie ludzie, którzy siedząc na swoich 4 literach narzekają na otaczający ich świat, doszukują sie wszędzie korupcji i układów, a co gorsza krytykują i oskarżają tych, którzy chcą pomóc innym.

  10 0
 • ~ 2015-01-26 20:48:53

  Pan Prezydent Kuczera popełnił najprawdopodniej dwa błędy 1. to P.M. 2. W.S. Panie Prezydencie pierwsze śliwki robaczywki i dalej do przodu ...

  0 7
 • ~cindy 2015-01-26 20:59:34

  napisze sie tu prawde to usuwaja za naruszenie regulaminu :) wiec tutaj tylko trzeba pisac pochwały dla PO????

  0 0
 • ~Afordancja 2015-01-26 21:25:32

  @~cindy a gdzie tu widzisz same pochwały dla PO?

  9 0
 • ~Teddy 2015-01-26 23:14:54

  Kto się spodziewał, ze Fudali zaatakowany przez Studenta, w temacie spartaczonego deptaku i Rudy pozostanie pokorny i się zawstydzi, ten po prostu osiągnął szczyt naiwności. Wiadomo było, że Fudali będąc przewodniczącym RM będzie rzucał kłody pod nogi, tylko pozostawało to kwestią czasu. Ten człowiek jest tak zapatrzony w siebie i pełen pustej pychy, że gdyby mu wypadła dziura na nowo oddanym moście to byłby święcie przekonany, że to wina Schetyny a nie tego, że jego koleś-partacz robił to po znajomości jako lewiznę i to w galopie. Panie prezydencie Kuczera - NIE MA MIEJSCA DLA ADAMA FUDALEGO I JEGO ZMANIEROWANYCH KOLESI W RM I NIECH TO DO PANA DOTRZE. Trzeba szukać innej koalicji a tego człowieka skutecznie odsunąć od UM bo inaczej prędzej Pan ustąpi z fotela Prezydenta niż on zacznie działać w dobrze pojętym interesie miasta!!! Nie ma innego rozwiązania!!!

  14 0
 • ~miastowy 2015-01-27 07:40:28

  ~Teddy_ To nie jest do końca tak, że odciągnąć opozycje. Nic tak nie deprawuje jak władza bez kontroli.

  7 0
 • ~ 2015-01-27 23:41:24

  Normalka.Pogadali,wzięli diety a dworzec na Paruszowcu tyllko czekac aż się zawalii i nie daj Boze zabije jakiegos ryzykanta który tam jeszcze chodzi.Zawsze to lepiej kaktusy czy inne stromk i=na rondach stawiać bo te ryby na palach czy straszydło bez głowy mogą się snić po nocach.Ciekaweczy nadzór budowlany odebrał by komu taki budynek jak ten nieszczęsny dworzec?

  2 0
 • ~IS 2015-01-28 09:09:58

  Prezes Kowalczyk naciska... Chcą go oderwać od koryta.

  6 0
 • ~IS 2015-01-28 09:18:08

  "Najlepiej" granty wykorzystywała przez lata POLONIA Rybnik - za pieniądze przeznaczone na walkę z narkomanią dżudocy mieli np. zorganizowany obóz sportowy w Zakopanem, wszystko jest w BiP UM Rybnik. Nawet info że za te pieniądze dżudocy bawili się na kręgielni oraz na basenie... Ciekawe ilu młodych rybniczan powstrzymało to od sięgnięcia po narkotyki??? Może ktoś posiada statystyki? Zapewne Adam Fudali...

  6 0
 • ~arakia 2015-02-01 11:59:36

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Rybniku?
Oddanych głosów: 809