zamknij

Wiadomości

Zbliża się rewolucja rowerowa w Rybniku. Pod mostem na Kotucza pojawi się przejście

2017-03-31, Autor:  bf, źródło: UM Rybnik

- Kończymy z partyzantką, czyli rozwiązaniami doraźnymi. Chcemy maksymalnie wykorzystać dla ruchu rowerowego ulice Śródmieścia – zapowiada oficer rowerowy Jan Fiałkowski. Ta rewolucja rowerowa dotyczy m.in. powstania nowych kontrapasów, a także przejścia, które powstanie pod mostem na ul. Kotucza.

Reklama

- Nie ograniczając zbytnio ruchu samochodowego, wprowadzimy wiele udogodnień dla rowerzystów – zapowiada oficer rowerowy urzędu miasta Jan Fiałkowski. Udogodnienia te dotyczą powstania kontrapasów na ul. jednokierunkowych, na których rowerzyści będą mogli poruszać się w przeciwnym kierunku niż kierowcy samochodów.

Kontrapas pojawił się już na ul. Rybnickiego, kolejny ma powstać na ul. 3 Maja. - Na jednokierunkowej ul. 3 Maja oba pasy ruchu mają po 4,5 m szerokości, więc, by wygospodarować pas dla rowerzystów wystarczy je trochę zwęzić; różnicy kierowcy prawdopodobnie nawet nie zauważą – wyjaśnia Jan Fiałkowski.

Natomiast na mniej ruchliwych ulicach jednokierunkowych w dzielnicy Północ, wprowadzony zostanie kontraruch. W tych miejscach to rowerzyści będą mieli pierwszeństwo. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli władz miasta, plany zmiany zostaną wprowadzone przed wakacjami.

- Oczywiście nie będziemy nikogo do niczego zmuszać, ale przekonywać, że po naszym ciasnym i zatłoczonym centrum najlepiej, a przy tym najtaniej poruszać się na rowerze bądź pieszo. Samochody, których już jest zbyt dużo zajmują zbyt dużo miejsca. Apelujemy też o zwykłą międzyludzką solidarność – jeśli ktoś nie musi jechać do Śródmieścia samochodem, niech nie jedzie, niech zostawi miejsce tym, którzy nie mają wyboru i są na te cztery kółka skazani – przekonuje oficer rowerowy.

Ci, którzy jeżdżą na rowerach w niedalekiej przyszłości doczekają się przejścia pod mostem na ul. Kotucza. Budowa nadnacyńskich bulwarów jeszcze się bowiem nie zakończyła, już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na kolejny odcinek pomiędzy ul. Rudzką, a Wierzbową. To oznacza, że ze Śródmieścia dojedziemy jednośladem nad Zalew Rybnicki, ale również w okolice kąpieliska Ruda.

Następna kwestia dotyczy nowych dróg rowerowych. Te powstaną na drogach wylotowych Rybnika. Przetarg na modernizację ul. Mikołowskiej, ul. Góreckiego i ul Wielopolskiej już ogłoszono. Magistrat planuje, by osobne drogi rowerowe powstały też na Żorskiej, Gliwickiej, Wodzisławskiej czy Raciborskiej.

Przypomnijmy, że w najbliższym czasie przy 31 placówkach oświatowych postawione zostaną wiaty rowerowe, o czym szerzej pisaliśmy >>„Do szkoły ciś na kole”. W Rybniku pojawią się wiaty rowerowe<<

Oceń publikację: + 1 + 60 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~telesrele 2017-03-31
  13:11:44

  35 5

  Myślę, że Arteks będzie dumny, bo to chyba on (o ile dobrze pamiętam) jako pierwszy na tym portalu zasugerował ścieżkę rowerową pod mostem na ul.Kotucza. Pomysł bardzo dobry i chwała mu za to. Rzadko chwalę Arteksa, ale w tym przypadku chylę czoła.

 • ~dav 2017-03-31
  13:28:04

  18 4

  to bardzo dobra informacja, a ponoć się nie dało :)
  ~telesrele : wiele osób o tym pisało (m.in., ja) - zaraz po remoncie mostu.

 • ~skuty 2017-03-31
  14:14:46

  24 6

  Świetny pomysł.

  Brakuje tylko jednego, żeby ta rzeka była czysta :/

 • ~szuvar 2017-03-31
  15:12:33

  24 1

  Proponowałbym takie samo rozwiązanie na ul. Gliwickej most nad rzeką Rudą (może bardziej rzeczką). Przechodzenie przez pasy jest tam dość uciążliwe a tak byłby kolejny bezkolizyjny przejazd.

 • ~Arteks 2017-03-31
  18:51:42

  13 5

  @telesrele - wiele różnych moich sugestii/pomysłów zostało podchwyconych w wielu dziedzinach. W konsultacjach do planu zrównoważonej mobilności sugerowałem budowę przepustu między Rudą a Galerią Śląska - tak aby piesi i rowerzyści mogli bezpiecznie przemieszczać się z jednego do drugiego punktu przez ruchliwą ulicę, a od lat upominam się o kładkę nad torami i Obwiednią na wysokości Krzyżowej. Ułatwiłoby to życie rowerzystom którzy chcą ominąć zatłoczoną Wodzisławską i Raciborską ale nie tylko. Po drugiej stronie mieszka sporo ludzi w Zamysłowie, a deweloper buduje aktualnie blisko torów kompleks szeregowców, a z osiedla ludzie mieliby bezpieczne przejście w kierunku Okrzeszyńca. Tam są dzikie przejścia ale zostaną one zlikwidowane w czasie modernizacji linii kolejowej Rybnik-Sumina który rozpocznie się być może w tym albo przyszłym roku. Liczę, że ci którzy w okolicy mieszkają zwrócą na to uwagę radnym. Cieszy to, że w przypadku mostu na Kotucza ani Kuczera ani Fiałkowski nie zlękli się przeciwności ze strony instytucji odpowiedzialnych za rzeki i kanały.

 • ~Mael 2017-03-31
  20:05:24

  6 2

  Dla mnie jako rowerzysty najwygodniejsze są bitumiczne pobocza.

 • ~wojto 2017-03-31
  21:44:49

  9 1

  Kontra na 3 Maja miałaby znacznie większy sens, gdyby można było od Biedry legalnie przelecieć w stronę Urszulanek.

 • ~Bikeman 2017-03-31
  21:47:05

  3 0

  "jam mocno lobbował" już dawno...
  http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,nad-nacyna-powstaja-bulwary-beda-z-nich-korzystali-piesi-i-rowerzysci,wia5-3266-28625.html

  NAPRAWDĘ MIŁA WIADOMOŚĆ

 • ~polk 2017-03-31
  21:59:44

  10 1

  Do wszystkich komentujących, prawda jest taka, że o tych pomysłach myślał każdy kto jeździ na rowerze ciut więcej niż trochę. Każdy z nas, jeżdżąc na rowerze po mieście takich pomysłów może przedstawić multum. Sam nie raz pisałem do UM, rozmawiałem z oficerem rowerowym, brałem udział w różnych spotkaniach dotyczących problemu.
  Dobrze się dzieje, że w końcu ktoś posłuchał głosu rowerzystów i oby tak dalej.

 • ~qwer 2017-04-01
  07:11:18

  5 4

  Fakt ze jest już trochę czyściej ale nadal odorek czasami jest.Zastanawiam się czy spacer albo wycieczka rowerowa wzdłuż ścieku to przyjemność.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 687