zamknij

Wiadomości

Zbliża się rewolucja rowerowa w Rybniku. Pod mostem na Kotucza pojawi się przejście

2017-03-31, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

- Kończymy z partyzantką, czyli rozwiązaniami doraźnymi. Chcemy maksymalnie wykorzystać dla ruchu rowerowego ulice Śródmieścia – zapowiada oficer rowerowy Jan Fiałkowski. Ta rewolucja rowerowa dotyczy m.in. powstania nowych kontrapasów, a także przejścia, które powstanie pod mostem na ul. Kotucza.

Reklama

- Nie ograniczając zbytnio ruchu samochodowego, wprowadzimy wiele udogodnień dla rowerzystów – zapowiada oficer rowerowy urzędu miasta Jan Fiałkowski. Udogodnienia te dotyczą powstania kontrapasów na ul. jednokierunkowych, na których rowerzyści będą mogli poruszać się w przeciwnym kierunku niż kierowcy samochodów.

Kontrapas pojawił się już na ul. Rybnickiego, kolejny ma powstać na ul. 3 Maja. - Na jednokierunkowej ul. 3 Maja oba pasy ruchu mają po 4,5 m szerokości, więc, by wygospodarować pas dla rowerzystów wystarczy je trochę zwęzić; różnicy kierowcy prawdopodobnie nawet nie zauważą – wyjaśnia Jan Fiałkowski.

Natomiast na mniej ruchliwych ulicach jednokierunkowych w dzielnicy Północ, wprowadzony zostanie kontraruch. W tych miejscach to rowerzyści będą mieli pierwszeństwo. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli władz miasta, plany zmiany zostaną wprowadzone przed wakacjami.

- Oczywiście nie będziemy nikogo do niczego zmuszać, ale przekonywać, że po naszym ciasnym i zatłoczonym centrum najlepiej, a przy tym najtaniej poruszać się na rowerze bądź pieszo. Samochody, których już jest zbyt dużo zajmują zbyt dużo miejsca. Apelujemy też o zwykłą międzyludzką solidarność – jeśli ktoś nie musi jechać do Śródmieścia samochodem, niech nie jedzie, niech zostawi miejsce tym, którzy nie mają wyboru i są na te cztery kółka skazani – przekonuje oficer rowerowy.

Ci, którzy jeżdżą na rowerach w niedalekiej przyszłości doczekają się przejścia pod mostem na ul. Kotucza. Budowa nadnacyńskich bulwarów jeszcze się bowiem nie zakończyła, już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na kolejny odcinek pomiędzy ul. Rudzką, a Wierzbową. To oznacza, że ze Śródmieścia dojedziemy jednośladem nad Zalew Rybnicki, ale również w okolice kąpieliska Ruda.

Następna kwestia dotyczy nowych dróg rowerowych. Te powstaną na drogach wylotowych Rybnika. Przetarg na modernizację ul. Mikołowskiej, ul. Góreckiego i ul Wielopolskiej już ogłoszono. Magistrat planuje, by osobne drogi rowerowe powstały też na Żorskiej, Gliwickiej, Wodzisławskiej czy Raciborskiej.

Przypomnijmy, że w najbliższym czasie przy 31 placówkach oświatowych postawione zostaną wiaty rowerowe, o czym szerzej pisaliśmy >>„Do szkoły ciś na kole”. W Rybniku pojawią się wiaty rowerowe<<

Oceń publikację: + 1 + 60 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~telesrele 2017-03-31 13:11:44

  Myślę, że Arteks będzie dumny, bo to chyba on (o ile dobrze pamiętam) jako pierwszy na tym portalu zasugerował ścieżkę rowerową pod mostem na ul.Kotucza. Pomysł bardzo dobry i chwała mu za to. Rzadko chwalę Arteksa, ale w tym przypadku chylę czoła.

  35 5
 • ~dav 2017-03-31 13:28:04

  to bardzo dobra informacja, a ponoć się nie dało :)
  ~telesrele : wiele osób o tym pisało (m.in., ja) - zaraz po remoncie mostu.

  18 4
 • ~skuty 2017-03-31 14:14:46

  Świetny pomysł.

  Brakuje tylko jednego, żeby ta rzeka była czysta :/

  24 6
 • ~szuvar 2017-03-31 15:12:33

  Proponowałbym takie samo rozwiązanie na ul. Gliwickej most nad rzeką Rudą (może bardziej rzeczką). Przechodzenie przez pasy jest tam dość uciążliwe a tak byłby kolejny bezkolizyjny przejazd.

  24 1
 • ~Arteks 2017-03-31 18:51:42

  @telesrele - wiele różnych moich sugestii/pomysłów zostało podchwyconych w wielu dziedzinach. W konsultacjach do planu zrównoważonej mobilności sugerowałem budowę przepustu między Rudą a Galerią Śląska - tak aby piesi i rowerzyści mogli bezpiecznie przemieszczać się z jednego do drugiego punktu przez ruchliwą ulicę, a od lat upominam się o kładkę nad torami i Obwiednią na wysokości Krzyżowej. Ułatwiłoby to życie rowerzystom którzy chcą ominąć zatłoczoną Wodzisławską i Raciborską ale nie tylko. Po drugiej stronie mieszka sporo ludzi w Zamysłowie, a deweloper buduje aktualnie blisko torów kompleks szeregowców, a z osiedla ludzie mieliby bezpieczne przejście w kierunku Okrzeszyńca. Tam są dzikie przejścia ale zostaną one zlikwidowane w czasie modernizacji linii kolejowej Rybnik-Sumina który rozpocznie się być może w tym albo przyszłym roku. Liczę, że ci którzy w okolicy mieszkają zwrócą na to uwagę radnym. Cieszy to, że w przypadku mostu na Kotucza ani Kuczera ani Fiałkowski nie zlękli się przeciwności ze strony instytucji odpowiedzialnych za rzeki i kanały.

  13 5
 • ~Mael 2017-03-31 20:05:24

  Dla mnie jako rowerzysty najwygodniejsze są bitumiczne pobocza.

  6 2
 • ~wojto 2017-03-31 21:44:49

  Kontra na 3 Maja miałaby znacznie większy sens, gdyby można było od Biedry legalnie przelecieć w stronę Urszulanek.

  9 1
 • ~Bikeman 2017-03-31 21:47:05

  "jam mocno lobbował" już dawno...
  http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,nad-nacyna-powstaja-bulwary-beda-z-nich-korzystali-piesi-i-rowerzysci,wia5-3266-28625.html

  NAPRAWDĘ MIŁA WIADOMOŚĆ

  3 0
 • ~polk 2017-03-31 21:59:44

  Do wszystkich komentujących, prawda jest taka, że o tych pomysłach myślał każdy kto jeździ na rowerze ciut więcej niż trochę. Każdy z nas, jeżdżąc na rowerze po mieście takich pomysłów może przedstawić multum. Sam nie raz pisałem do UM, rozmawiałem z oficerem rowerowym, brałem udział w różnych spotkaniach dotyczących problemu.
  Dobrze się dzieje, że w końcu ktoś posłuchał głosu rowerzystów i oby tak dalej.

  10 1
 • ~qwer 2017-04-01 07:11:18

  Fakt ze jest już trochę czyściej ale nadal odorek czasami jest.Zastanawiam się czy spacer albo wycieczka rowerowa wzdłuż ścieku to przyjemność.

  5 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 733