Alicja Klasik z RMKS-u zdobyła Puchar Europy

2018-02-01, Autor:

Alicja Klasik, zawodniczka RMKS-u Rybnik zajęła 1 miejsce w Pucharze Europy Kadetów „Dragon Wawel Trophy”. W szermierczych zawodach rybnicki klub reprezentowało łącznie 12 zawodników.

Turniej „Dragon Wawel Trophy” odbył się na krakowskich planszach szermierczych i obejmował mistrzostwa zarówno dla dziewcząt jak i chłopców. Na starcie stanęło 206 szpadzistek oraz 226 szpadzistów z Europy oraz z USA, Japonii, Chile, Kolumbii, Jordanii, Egiptu, Jamajki i Australii. W turnieju wzięło udział 7 szpadzistów oraz 5 szpadzistek z RMKS-u powołanych do startu przez Polski Związek Szermierczy.

W pierwszy dzień na plansze wyszli szpadziści. Najlepszym zawodnikiem RMKS-u okazał się Bartłomiej Musiolik, który zajął 25 miejsce. Inni zawodnicy rybnickiego klubu uplasowali się kolejno na: 39 miejscu Sebastian Mandrysz, 86. Kamil Huwer, 92. Dominik Sojka, 96. Marcin Tumas, 152. Karol Pyszny, 181. Krzysztof Bezuch. Turniej wygrał Francuz Alexis Messien.

W kolejnym dniu nadszedł czas na szpadzistki. Dużą niespodziankę sprawiła zawodniczka RMKS Alicja Klasik. Choć zawodniczka ma dopiero 13 lat znakomicie poradziła sobie z przeciwniczkami starszymi o 3-4 lata. W fazie walk eliminacji grupowej wygrała 5 z 6 walk i do fazy pucharowej rozstawiona została z numerem 32.

Alicja Klasik pierwszy raz w swojej karierze zwyciężyła w Pucharze. Jest to aktualnie największe osiągniecie międzynarodowe młodej szpadzistki, która na swoim koncie ma już medale indywidualne i drużynowe z Mistrzostw Polski młodziczek i juniorek młodszych. W tym roku rybniczanka pierwszy raz zostanie powołana na Mistrzostwa Europy juniorek młodszych, które odbędą się w Soczi na początku marca oraz Mistrzostw Świata, które odbędą się w Weronie w kwietniu.

Pozostałe zawodniczki RMKS Rybnik zajęły odpowiednio miejsca: 61. Patrycja Frystacka, 62. Kinga Zgryźniak, 108. Małgorzata Szulc i 125. Beata Pękała.

Powołania z RMKS-u do Soczi otrzymają również Kinga Zgryźniak i Marcin Tumas. Z 8 osobowej reprezentacji szpady dziewcząt i chłopców aż troje będzie z rybnickiego klubu.