zamknij

Wiadomości

Zawalony Świerklaniec: dach i część ściany do rozbiórki. Kiedy otworzą deptak?

2021-03-26, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Minął tydzień od katastrofy budowlanej przy deptaku. Teren wokół Świerklańca nadal jest odgrodzony, ale do czasu. Jutro lub w poniedziałek rozpoczną się prace zabezpieczeniowe. Trzeba będzie rozebrać dach, część lub nawet całą ścianę od ul. św. Jana.

Reklama

Tydzień temu doszło do katastrofy, o której mówiło się w całej Polsce. Zawaliła się część ściany frontowej Świerklańca. Wiele na ten temat możecie przeczytać:

>>Katastrofa budowlana w Rybniku. Runęła ściana zabytkowej kamienicy Świerklaniec!<<

>>Świerklaniec: nikt nie zginął w katastrofie. Część osób w budynku pod wpływem alkoholu!<<

>>„Kiedyś występował tu Mieczysław Fogg, bili się bokserzy”. Rybniczanie wspominają Świerklaniec<<

Do tej pory nie rozpoczęto jednak prac zabezpieczających. To się wkrótce zmieni.

- Jesteśmy na takim etapie zaawansowania, że brakuje nam tylko dogrania kwestii formalnych z dokumentami. Wykonawca będzie wchodził jutro lub w poniedziałek na plac katastrofy. Będzie wykonywał prace zabezpieczeniowe i rozbiórkowe – mówi nam dzisiaj Tomasz Karakuła, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rybniku.

Wiadomo, że trzeba będzie usunąć konstrukcję dachu i wewnętrzne ściany.

- Natomiast w miarę postępu prac będziemy decydować o częściowej lub całkowitej rozbiórce ściany od strony ul. św. Jana. Była ingerencja w ścianę i nie wiemy, jak będzie się dalej zachowywała – wyjaśnia Tomasz Karakuła.

Zabezpieczenie Świerklańca ma zakończyć się przed świętami Wielkanocnymi. Wtedy też wznowiony zostanie ruch na deptaku.

---

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Rybniku. Jest prowadzone pod kątem przestępstwa sprowadzenia zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu wielu osób oraz mieniu o wielkich rozmiarach. To przestępstwo zagrożone jest karą więzienia od roku do 10 lat.

- Rozważamy możliwość, że do zdarzenia mogły się przyczynić prace remontowo-budowalne. Chcemy sprawdzić, czy były prowadzone zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz zgodnie ze sztuką budowlaną. Zostały przeprowadzone oględziny biegłego z zakresu budownictwa. Ma sporządzić opinię dotycząca tego zagadnienia, będzie miała kluczowe znaczenie dla dalszych ustaleń. Powinna odpowiedzieć na pytanie, czy i na jakim etapie doszło do nieprawidłowości – mówi Barbara Drewniok, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Rybniku.

Śledztwo jest na razie prowadzone w sprawie, a nie przeciwko komuś.

Co z osobami, które znajdowały się w środku, a były pod wpływem alkoholu?

- Jedna osoba miała znikomą ilość alkoholu, a 3 kolejne były w stanie nietrzeźwości z wynikami powyżej jednego promila. Ustalamy, co one tam robiły. Ze wstępnych informacji wynika, że część z nich wykonywała prace typowo porządkowe. Nie wiadomo, czy był związek przyczynowo-skutkowy z ich udziałem – wyjaśnia Barbara Drewniok.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~ 2021-03-26
  10:39:02

  50 5

  1. Do Policji: "ustalamy co tam robili". Serio? Oni byli tam w pracy!!! Proste, nie wazne co powiedza, moga nawet twierdzic, ze weszli tam celem zlozenia wypowiedzenia. Po katastrofie to jest tylko linia ich obrony.

  2. Do redakcji: Kto jest wlascicielem tego budynku? wiemy, ze miala tam byc restauracja InoWino, znamy wypowiedz jej wlasciciela. Wiemy tez, ze remont przeprowadzal wlasciciel budynku. Kto jest wlascicielem? Niech sie wypowie, dlaczego poszerzano okna w zabytkowym budynku? Budynek sasiedni po lewej ma elewacje konkretnie oszpecona w stylu lat 90 tych.

 • ~baal-zevuv 2021-03-26
  11:34:55

  82 7

  Budynek jest prywatny, stał tyle lat i pewnie by stał drugie tyle gdyby nie "poprawiacze". Najlepsze jest to że Pan Kuczera już obiecał POMOC w odbudowie. Jaki z tego wniosek? nie masz na remont, wal fuszerę a potem czekaj na pomoc. Za tę katastrofę odpowiadają konkretne osoby i to one mają ponieść konsekwencje - również te finansowe! Panie Kuczera wydaje Pan nie swoje pieniądze na czyiś prywatny interes???

 • ~ 2021-03-26
  11:42:37

  63 7

  Sprawa śmierdzi na kilometr, ale z tego względu, że mamy rybnickie święte krowy, to używa się mylących określeń odsuwając inicjatora pomysłów na dalszy plan.
  Powodem zawalenia nie było tylko powiększanie okien, ryzykowane i niezgodne ze sztuka budowlaną - belki nad oknem nie zostały zamurowane zaraz po poszerzeniu, ale usunięcie podpór stropów (chciano pewnie utworzyć dużą salę a belki podpierające strop przeszkadzały w realizacji pomysłu) i w wyniku tego podłoga się zwaliła. Pisali juz o tym świadkowie. Wypełniające parter tony materiału ze stropów, nie mieszczac się, wywaliły w końcu przednią ścianę. W ten sposób zdewastowano zabytek a prawdziwy winny głupkowato się śmieje.

 • ~jose_23 2021-03-26
  13:21:27

  9 30

  uwielbiam czytać opinie internetowych "ekspertów" xd

 • ~Abisall 2021-03-26
  15:20:26

  4 11

  @
  ~tf2

  Hmm, ty byłeś kiedykolwiek w środku Świerklańca?

 • ~waldus 2021-03-26
  16:04:09

  20 3

  Coz winni beda pijani zamiatacze. Tomasz Z. Czyli nadzorca prac wyjdzie z tego bez szwanku. Fakt jest taki ,ze wyżej wspomniany jak i pani mieszkaja w tej samej okolicy. Sa powiapowiązania w urzędzie miasta (siostra) . Bardzo chciałbym wierzyć w niezależność postepowania, ale znając rybnickie piekiełko, nie jestem w stanie.

 • ~arteksl 2021-03-26
  21:26:26

  8 6

  Będzie nowe centrum handlowe, albo parking wielopoziomowy lub nowa kamienica.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2746