zamknij

Wiadomości

Zatrzymany w Rybniku Mourad T. otrzyma ponad pół miliona odszkodowania

2021-10-19, Autor: 

Mourad T. został niesłusznie aresztowany – stwierdził dzisiaj Sąd Okręgowy w Katowicach. Sędzia zdecydował, że Marokańczykowi (który przebywał w Rybniku) przysługuje ponad 660 tys. złotych zadośćuczynienia. Półtora roku temu został prawomocnie uniewinniony od zarzutu przynależności do Państwa Islamskiego.

Reklama

Sprawa „terrorysty ISIS z Rybnika”

Przypomnijmy, Marokańczyk został zatrzymany w 2016 roku w Rybniku, gdzie mieszkał pół roku. Z materiałów szeroko zakrojonego śledztwa wynikało, że był współpracownikiem werbownika ISIS – Abdelhamida Abbaouda (podejrzewany o organizowanie zamachów w Paryżu w dniu 13 listopada 2015 roku oraz o organizację zamachu na pociąg THALYS relacji Amsterdam – Paryż). Oskarżony pełnił rolę zwiadowcy Abbaouda. Więcej >>Terrorysta ISIS zatrzymany w Rybniku! Mieszkał u nas pół roku<<

Marokańczyk podczas pierwszej rozprawy nie przyznał się do udziału w grupie przestępczej. Przyznał się za to do posiadania narkotyków. Odmówił jednak złożenia przed sądem wyjaśnień. Mimo to sędzia Magdalena Jagiełło odczytała to, co Mourad T. powiedział wcześniej śledczym. – Wiem, co to „Państwo Islamskie”, wiem o tym z telewizji i publikacji prasowych. Jest to organizacja znienawidzona przez większość Europejczyków i muzułmanów mieszkających w Europie. Nic mi nie wiadomo, by któryś z moich znajomych kontaktował się z ISIS – odczytała sędzia. >>Proces zatrzymanego w Rybniku Mourada T. Nie przyznaje się do współpracy z ISIS<<

Ze śledztwa wynikało, że Marokańczyk działał w ISIS od grudnia 2014 roku do września 2016. Podróżował po kraju i Europie. Jeżeli chodzi o nasz kraj, był m.in. w Katowicach czy Rudzie Śląskiej. W Rybniku poznał natomiast swoją przyszłą żonę – Katarzynę. Tutaj wziął z nią ślub.

Po prawie roku prowadzonej sprawy Sąd Okręgowy w Katowicach skazał Marokańczyka na 3 lata i 8 miesięcy więzienia. Zdaniem wymiaru sprawiedliwości skazany należał do tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

Innego zdanie był jednak sąd apelacyjny, wydał wyrok uniewinniający Mourada T.

Sąd Administracyjny uznał, że był to w odniesieniu do głównego zarzutu proces poszlakowy, opierający się na zdjęciach w telefonie pana T. czy zapisach prowadzonych przez niego rozmów z innymi osobami. Sąd uznał, że nie jest wykluczona taka interpretacja tych poszlak, że pan T. co prawda spotkał się z osobami, które - jak się później okazało - należały do Państwa Islamskiego, ale sam do tej organizacji nie należał, a nawet mógł nie wiedzieć, że te osoby związane są z organizacją terrorystyczną – powiedział wtedy rzecznik sądu - Robert Kirejew.

- Po prostu było to spotkanie po drodze osób emigrujących na teren Unii Europejskiej, z wymianą kontaktów, wiadomości i zdjęć. Wśród dowodów nie ma jednoznacznie przemawiających za tym, że T., że wstąpił czy też należał do organizacji terrorystycznej, czy też był jakimś 'uśpionym' terrorystą, jak chciała to interpretować prokuratura - wyjaśnił sędzia.

Mourad T. niesłusznie aresztowany

Jak dzisiaj podaje PAP, Marokańczyk spędził w areszcie trzy i pół roku. Zażądał 2 mln zł zadośćuczynienia i 161 tys. złotych odszkodowania. Sąd w Katowicach przyznał natomiast 500 tys. zł zadośćuczynienia i ponad 160 tys. odszkodowania.

We wtorkowym wyroku sąd okręgowy uznał, że podstawą stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego był zarzut przynależności do Państwa Islamskiego, skoro więc T. został od niego uniewinniony, aresztowanie było niesłuszne – czytamy w PAP.

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 56

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Franek 7 2021-10-19
  16:35:13

  50 24

  W normalnym kraju regresem by ściągnęli z pana prokuratora a jego samego na zbity pysk. Ale nie jesteśmy normalnym krajem.

  I taka jeszcze informacja z netu, a propos:
  29-letni Łukasz jest obezwładniany, szarpany, deptany i bity pałką teleskopową - takie sceny widać na nagraniu z policyjnej interwencji w mieszkaniu mężczyzny. Kilka godzin później Łukasz Łągiewka zmarł. "Gazeta Wyborcza Wrocław" dotarła do całości nagrania, którego wcześniej policja nie pokazała. Brakujący fragment trwa ponad minutę.

 • ~norton 2021-10-19
  16:41:34

  39 14

  A co z premiami wypłaconymi funkcjonariuszom, którzy zatrzymali groźnego terrorystę? Skonsumowane i nie ma tematu...

 • ~ 2021-10-19
  16:42:19

  36 34

  Taa panie Franku napisz jeszcze że ten Łukasz był bezbronny i wogóle niesPOtykanie człowiek z niego był.:-)

 • ~Franek 7 2021-10-19
  16:45:59

  48 28

  ~PEACE64- dokładnie tak. W momencie kiedy był kopany i bity pałką teleskopową leżał już obezwładniony i nie stwarzał żadnego zagrożenia.

 • ~ 2021-10-19
  16:49:23

  25 34

  @Franek-Skąd wiesz że NIE stwarzał zagrożenia,jasnowidz jesteś?

 • ~artefaks 2021-10-19
  17:23:18

  23 18

  Smołka znów zmiana nicka ? Z nazistowskiego obozu zagłady przeskoczyłeś tym razem na symbol pokoju ?
  Wiesz przynajmniej co te słowo brzmiące z angielska oznacza?
  Idź sobie na jesienny spacer alejkami Jarosława i Antoniego . Zobaczysz kolory jesieni to się trochę uspokoisz.
  Ale muszę powiedzieć że Cię podziwiam . Bo tak jak nazista w maju 1945 wierzysz ciągle w zwycięstwo. Kazimierz jesteś wielki !!!

 • ~artefaks 2021-10-19
  17:29:25

  11 22

  Jak sobie szedłem koło straganów na odpuście na Jadwidze to widziałem że chodziło tam sporo takich małych czornych.
  To widać że ten ISIS nieźle tam zasiał .....
  Ale muszę przyznać że te dzieciaczki są takie fajne urodziwe.
  Co Kazimierz o tym wszystkim POmyślisz ?
  NaPISz koniecznie

 • ~ 2021-10-19
  17:46:36

  8 21

  Panie Artefaks mój nick znaczy dokładnie to samo co Islam,czyli znaczy pokój.
  Pokój jaki nastaje, gdy nie ma już niewiernych i wszyscy są muzułmanami.hej:-)

 • ~Franek 7 2021-10-19
  18:06:19

  16 16

  „PEACE64

  @Franek-Skąd wiesz że NIE stwarzał zagrożenia,jasnowidz jesteś?”

  Bo osiołku widziałem ten ukrywany wcześniej przez Policję fragment nagrania.

  Nie stwarzał żadnego zagrożenia a tłukli go aż zatłukli…

 • ~Franek 7 2021-10-19
  18:10:18

  16 11

  Artefaksie drogi jakbyś jeszcze nie zauważył to ów PEACE64 to znowu Kaziu. To jego charakterystyczne „hej” na końcu ostatniego wpisu są jak podpis pod dokumentem urzędowym. Chłopak ma zdaje się już kilkadziesiąt wcieleń. Albo go admin banuje albo chce koniecznie stworzyć rażenie, że jest wielu myślących tak jak on. To się nazywa rozdwojenie jaźni i na Gliwickiej jest specjalny oddział dla tej choroby.

 • ~ 2021-10-19
  18:13:38

  20 12

  Oj Franku ,jesli to by się odbywalo w normalnym kraju jakiego sie domagasz to już po pierwszym ataku nożem na policjanta zostałaby z gościa mokra plama na podłodze,hej.

 • ~Franek 7 2021-10-19
  18:37:51

  13 16

  Kaziu w żadnym normalnym kraju człowiek, który przestał stwarzać zagrożenie nie został by zatłuczony. Jedynie w Rosji, Białorusi i Polsce.

  Ja wiem, że o prawie nie masz pojęcia ale poczytaj sobie co to jest za pojęcie: „ eksces intensywny”…

 • ~ 2021-10-19
  18:44:22

  18 11

  Panie Franku a mieszkałeś,widziałeś jak interweniuje policja w jakimkolwiek innym kraju,czy tylko bajki oglądasz a potem je POwielasz?

 • ~Franek 7 2021-10-19
  19:02:04

  18 17

  Kaziu widziałem nagranie i to mi wystarczy. Nie dziwi mnie, że milicja Kaczyńskiego nie chciała ujawnić tego kluczowego fragmentu. Chłopak mógł żyć ale go zatłukli. Jak Stachowiaka we Wrocławiu. I znowu nikt za to nie odpowie. Bandyckie, patologiczne państwo PiS…

 • ~ 2021-10-19
  19:42:24

  11 13

  Panie Franku-w okolicy jeziora Bajkał mieszkają ludzie, którzy mogą ugotować jajka w garnku postawionym na własnej głowie. Tyle mają w sobie energii ci ludzie.
  Widzialem nagranie.:-)hej

 • ~Franek 7 2021-10-19
  20:00:28

  13 9

  ,,Hiena roku". Tak Lichocka nazwała matkę Ahmeda błagającą o pomoc w znalezieniu ciała syna, który zginął w polskim lesie przy granicy z Białorusią.

  ...A mogla milczeć i choć udawać, że jest człowiekiem

 • ~ 2021-10-19
  20:39:39

  9 12

  Panie Franku matki bywaja czasami wyrodne,a nawet dzieciobojczyniami,wiec nie szafuj tak hienami,bo te by nigdy dzieci na poniewierke nie zabieraly i to kilka tys.km od swojej nory!
  Moze najpierw POmysl a dopiero potem cos napisz.

 • ~Franek 7 2021-10-19
  20:55:54

  10 11

  Jedyna dobra wiadomość z dziś:


  Radny PiS Rafał P. stawił się na czas w zakładzie karnym. Nie pomogły próby odroczenia wykonania kary, Sąd Okręgowy w Bydgoszczy nie uwzględnił wniosków byłego polityka.

  Rafał P. jeszcze do października tego roku starał się o odroczenie wykonania kary więzienia. W składanych przez siebie wnioskach pisał o trudnej sytuacji rodzinnej i swoim złym stanie zdrowia. Poprzez swoich pełnomocników kilkukrotnie podejmował próby, mające odsunąć w czasie moment, w którym trafi za kraty. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy nie przyjął jednak jego argumentów i nakazał stawienie się do odbycia kary w wyznaczonym poprzednio terminie. Teraz "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami były radny PiS Rafał P. stawił się w zakładzie karnym.
  Szokującą historię ujawniła żona Rafała P.
  W połowie kwietnia 2017 roku Karolina Piasecka zdecydowała się udostępnić w internecie nagranie, na którym słychać jak mąż kobiety znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Z jej relacji wynikało, że od padła ofiarą przemocy domowej, a jej mąż znęcał się zarówno nad nią, jak i nad dziećmi. Piasecka przyznała w rozmowie z Polsat News, że wstydziła się swojej historii i to właśnie z tego powodu przez tyle lat znosiła koszmar, jaki zafundował jej mąż.
  – Jesteśmy małżeństwem od 11 lat. Początkowo były to epizody – nazwę łagodnie – nieakceptowalnych zachowań. Dopiero teraz, po jakimś czasie, po tym jak opowiadam po raz kolejny moją historię, widzę, że tych rodzajów przemocy było bardzo wiele – tłumaczyła dodając, że uświadomiła sobie również, że takich kobiet jak ona, jest bardzo wiele.
  Żona byłego radnego PiS podkreślała, że mąż znęcał się nad nią nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. – Później te rodzaje przemocy dochodziły. Dochodziła przemoc psychiczna, gdzie praktycznie codziennie byłam obrażana wyzwiskami. Wypierałam je z pamięci, nie chciałam ich powtarzać, bo te słowa zostawały we mnie – wyjaśniała.
  Karolina Piasecka opisała również, jak wyglądało codzienne życie w jej domu. – Awantury rozpoczynał wieczorem np. w momencie, kiedy nie przyszłam sama i nie zbliżyłam się z mężem, bo on tego oczekiwał, oczekiwał tego codziennie. Jeśli np. z powodów zmęczenia po ciężkim dniu, albo powiedzmy zdrowotnych odmawiałam, to po prostu tak wyglądała noc – relacjonowała.

 • ~marcin_14 2021-10-19
  22:36:40

  9 1

  Tak się wydaje pieniądze podatników.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1689