zamknij

Biznes

Zaskakujące wieści o inwestycji przy Wodzisławskiej

2010-08-17, Autor: ww
Nie tylko hipermarket Auchan, ale również galeria handlowa oraz sklepy Leroy Merlin i Decathlon powstaną na działce przy ulicy Wodzisławskiej.

Reklama

O inwestycji przy drodze krajowej nr 78 informowaliśmy w zeszłym tygodniu – czytaj więcej. Okazuje się, że przedsięwzięcie może mieć dużo większy zasięg niż wcześniej przypuszczano.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że na działce zbudowany zostanie nie tylko hipermarket Auchan. Ma tam powstać kompleks handlowy podobny do tego, jaki funkcjonuje w Żorach przy drodze krajowej nr 81. A więc obok Auchana prawdopodobnie stanie również market budowlany Leroy Merlin i sklep sportowy Decathlon. Mało tego, przy Auchan ma być usytuowana również galeria handlowa z mniejszymi sklepami.


W związku z zagęszczeniem obiektów na działce, inwestor podobno rozważa budowę podziemnego parkingu.


Niestety, jest problem z chwalonym naszych czytelników rozwiązaniem drogowym polegającym na poprowadzeniu drogo dojazdowej pod wiaduktem. - Okazało się, że jest to jednak niemożliwe, bo PKP pozostawiło w tym miejscu tor, który uniemożliwia poprowadzenie drogi w tym miejscu – powiedział nam prezydent Rybnika Adam Fudali.


Prezydent jednak uspokaja. - Przed inwestorem postawiliśmy zadanie, aby zaprezentował nam koncepcję zakładającą lewoskręt od strony Wodzisławia poprowadzony albo tunelem podziemnym, albo po estakadzie – mówi Adam Fudali.


Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (71):
 • ~sarin 2010-08-17
  00:10:59

  0 0

  No znawcy wypowiadajcie się!

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-17
  03:12:17

  0 0

  To wcale nie są zaskakujące informacje. To jest tylko (i w pewnym sensie aż) pierwsze nieoficjalne i publiczne potwierdzenie zamierzeń inwestora, jakim ma być Auchan. Nie są zaskakujące, ponieważ Auchan, jako jedyny operator hipermarketów, buduje swoje sklepy z największym rozmachem, starając się kupować nieruchomości na których można zbudować duży hipermarket (a nie jego udawaną imitację) z realnie towarzyszącą mu galerią handlową (a nie tylko w nazwie) oraz (przeważnie w nieco późniejszym czasie) z hipermarketem budowlanym, którego też jest właścicielem (mówiąc w uproszczeniu) i jeszcze innymi mniejszymi sklepami, acz nadal dużymi. Problemem może być rzeczka, która po połowie przecina tę nieruchomość (co chyba pomniejsza dość znacznie efektywną wielkość nieruchomości z punktu widzenia budowlanej możliwości). Informacja podana w tym artykule, w zakresie zastanawia się przez inwestora nad parkingiem podziemnym, być może potwierdza moje przypuszczenie, że ta cholerna rzeczka jest kolejnym, z całej serii, pechem Rybnika w kwestii hipermarketów i centrów handlowych powstałych w tym mieście. Jeśli inwestor nie pożałuje pieniędzy i zdecyduje się na ten podziemny parking, to niemal na pewno powinno w Rybniku powstać pierwsze w historii porządne podmiejskie CH. Bo niestety, to co do dzisiaj powstało, to totalne dziadostwo. Dobre dla miast około 50 tyś. i mniejszych. A już na Carrefoura, to najbardziej patrzeć nie mogę. I nie będzie to takie same CH jak w Żorach, ponieważ...

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-17
  03:17:03

  0 0

  …w Żorach hipermarket Auchan jest bez galerii h., a to bardzo duża różnica. Mimo, iż Auchan buduje w Polsce z największym rozmachem, to w najmniej perspektywicznych miejscowościach buduje swoje hipermarkety bez galerii h. Dlatego dla mnie te potencjale CH Auchan w Rybniku nie nadaje się do porównania z tym istniejącym w Żorach, mimo, iż podobieństw jest bardzo dużo (ale to na zasadzie, że są PRAWIE takie same te CH). Innymi słowy, z tych informacji wynika, że ma to być, co do zasady, bliźniacze CH jak obecnie budowane w Gliwicach. Te w Gliwicach ma mieć, na razie, około 60 sklepów w galerii h. plus Leroy Merlin i sklep Decathlon. W przyszłości niewykluczona jest jeszcze rozbudowa (bo gliwicka nieruchomość ma prawie 50 ha). Różnica, jak widać z artykułu, może polegać na tym, że rybnickie Auchan może posiadać (i najprawdopodobniej powinno) parking pod sklepem i galerią h., co wizualnie zwiększałoby atrakcyjność rybnickiego CH Auchan. Miasto już oficjalnie przygotowuje się do pertraktacji, co może oznaczać, że Auchan na płaszczyźnie inwestor-magistrat rozpoczął już jakieś przygotowania. Bardzo niedawno temu (czerwiec chyba) Auchan wstrzymał budowę swojego CH w Łomiankach pod Warszawą, co może oznaczać (ale oczywiście nie musi), że doszli do wniosku, iż lepiej będzie najpierw zrealizować inwestycję w Rybniku, ponieważ Auchan prowadzi politykę rozwoju polegającą m.in. na tym, że nie budują więcej jak 2-ch CH w roku. Wobec tego, może dlatego właśnie wstrzymali inwest. w Łomiankach.

 • ~TomekPro 2010-08-17
  07:35:51

  0 0

  Za taką inwestycje, pewnie ziemia za pół darmo, powinni odpalić kasę na sport w Rybniku !!!

 • ~zxr9 2010-08-17
  07:58:37

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu. Redakcja

 • ~zxr9 2010-08-17
  08:06:52

  0 0

  totalne zapchanie wodzisławskiej i totalne rozwalenie już i tak małego rodzinnego handlu! ludzie ten fudali to chory człowiek!

 • ~zxr9 2010-08-17
  08:12:50

  0 0

  ~Adalbertus Reaktywacj masz aż tak nudne życie że tak interesujesz się oszołomem? człowieku wyjdz na powietrze, pograj w piłke , poznaj dziewczyne a nie śledz ciągle bloga Auchen

 • ~ 2010-08-17
  09:01:16

  0 0

  ~zxr9 chamski wieśniaku przecież nikt Ci nie każe mieszkać w tym Rybniku. Jakby mnie coś przeszkadzało w takim stopniu jak Tobie to po prostu to zmieniam i się wyprowadzam tam, gdzie jest cisza, spokój i sami mali sklepikarze. Co do nudnego zycia to ja tu na tym portalu paru no lifów widzę, do których Ty sie miedzy innymi zaliczasz. A ulubionym Waszym zajęciem jest niekonstruktywna krytyka wszystkiego co się w tym mieście dzieje. Zaczynając od zarządzania przez biznes po żużel. Weź chłopie sprobuj cos zrobić mądrego w życiu, ale z uwzględnieniem wszystkich warunków, pokaż, że zrobisz to lepiej, a nie zajmuj się tylko dyletanctwem na forum. A sory zapomniałem, że narzekać jest łatwiej.

 • ~LondOn 2010-08-17
  09:07:33

  0 0

  bardzo dobrze, decathlon to potrzebny sklep w rybniku, bo sportowych z prawdziwego zdarzenia to w tym mieście nie ma, a jeśli są to czynne w takich godzinach że człowiek pracujący nie może do nich iść, jeno w sobote, bo tak czynne mają... a pozostałe markety tez jestem jak najbardziej za. mniej SWD w mieście -> same plusy ;)

 • ~benek 2010-08-17
  09:08:38

  0 0

  Dla mnie super! Jestem zwolennikiem centrów handlowych, a z francuskich najbardziej odpowiada mi Auchan. A jeśli mają dać na sport, to nie na zawodowy. Powinni dać na budowę nowych obiektów sportowych i rozwój fizyczny najmłodszych. Tylko nie na zawodowców!

 • ~Marcin74 2010-08-17
  09:25:15

  0 0

  "... z uzyskanych przez nas informacji..." - Skąd te informacje? Od kogo? Z jakiego źródła? Normalnie jak baby na targu! A ja słyszałem, że ma tam powstać chiński kosmodrom… ale nie powiem od kogo słyszałem!
  Dziennikarze (pffff)…

 • ~zxr9 2010-08-17
  09:30:40

  0 0

  shipphol no właśnie takie wieśniaki jak Ty sie podniecjaa centrami handlowymi! To dla was jedyne okno na świat! ja bym sie cieszył z aquaparku lub chociazby nowych dróg dla rowerów! no ale widze że dla 90% Rybniczan ważne jest pójście z rodzinką w ndz do Auchen :) żal mi was kurcze - nudne macie te życie

 • ~ 2010-08-17
  09:52:23

  0 0

  ~zxr9 no troche stary nie trafiłeś bo ja po CH spacerów sobie nie urządzam, mam ciekawsze zajęcia i na pewno się nie nudzę. Podniecam się też kobietami jakoś sklepy mnie nie kręcą. Pewnie, że super by było, żeby był aquapark tylko odpowiedz kto i z jakich pieniędzy miałby to sfinansować. Jakoś nie widze, żeby w Polsce było tysiące aquaparków w każdym większym bądź mniejszym mieście. Jak widać to nie jest taka prosta sprawa pozyskać kogoś kto coś takiego wybuduje. Skoro takie Katowice, duże miasto w jeszcze większej aglomeracji z najlepszą komunikacją drogową w Polsce nie maja takich "cudów" to czego chcesz od Rybnika. Skoro na Wodzisławskiej mam mieć do wyboru jakieś CH lub halde śmieci to ja wolę to pierwsze. Ciekawe co by było gdyby Focus nie zainwestował w browar. Dla Ciebie pewnie bardzo interesujące gruzowisko i trochę wyższy komin, dla mnie jest tam przynajmniej teraz czysto i schludnie a do CH jeśli nie chcę chodzić nie muszę. Na rower tez wole jeździć do lasu co akurat w przypadku Rybnika nie jest wielkim problemem, niż sie kręcić po mieście. Zresztą mam wrażenie, że u paru osób z myśleniem jest jak z obroną krzyża. Co by nie wybudowali to i tak jestem przeciw.

 • ~zxr9 2010-08-17
  10:05:12

  0 0

  ~schiphol nie jest tak że ze wszystkim jestem na NIE! ale chodzi mi o ty aby urzędnicy trochę się postarali i jednak szukali konkretniejszych inwestorów! jak to powiedział kiedyś konon "od tego są oni, od tego oni są, od tego są" :D

 • ~ 2010-08-17
  11:57:57

  0 0

  WIĘCEJ MARKETÓW! WIĘCEJ MARKETÓW! WIĘCEJ MARKETÓW! WIĘCEJ MARKETÓW! WIĘCEJ MARKETÓW! WIĘCEJ MARKETÓW! WIĘCEJ MARKETÓW! WIĘCEJ MARKETÓW! WIĘCEJ MARKETÓW! WIĘCEJ MARKETÓW! WIĘCEJ MARKETÓW! WIĘCEJ MARKETÓW! HUUUURA! Tak się cieszę że powstanie nowe piękne miejsce gdzie będę mógł z całą rodziną po niedzielnej mszy pojechać! BÓG ZAPŁAĆ!! ;)

 • ~widmo 2010-08-17
  12:02:01

  0 0

  SZKODA SŁÓW! NAJLEPIEJ WSZYSTKO ZAJ_BAĆ MARKETAMI I GALERIAMI! CO ZA SYFFF! ZUPEŁNY BRAK KONCEPCJI NA TO MIASTO! PORAŻKA!

 • ~Arteks 2010-08-17
  12:16:36

  0 0

  @widmo, zoltan zx9 - nie pasujecie do miasta. Wynocha gdzieś pod Baranią Górę! Wolałbym aby na wasze miejsce przyprowadzili się do Rybnika jakieś aktywne i inteligentne osoby z Jastrzębia czy Raciborza bo wy tylko zatruwacie atmosferę Rybnika - chociażby takimi głupimi wypowiedziami. Ja się cieszę, że nareszcie zawita do Rybnika Auchan - według wszystkich możliwych rankingów - najlepsza sieć handlowa w Polsce!!! I nareszcie do przeszłości przejdzie ten brzydki i niewykorzystany do niczego teren przy ruchliwej DK78.

 • ~zxr9 2010-08-17
  12:28:36

  0 0

  arteks myślałem że jesteś bardziej inteligenty! a Ty sie okazałeś zwykłym burakiem hipermarketowym

 • ~zxr9 2010-08-17
  12:38:49

  0 0

  arteks ale masz racje! nie pasuje do tego miasta tzn do pajaców go zamieszkujacych cieszących się z kazdej biedronki i lizacych dupe urzedasom! żal tylko że jak fudali odejdzie za niedługo to tego miasta się już nie będzie dało naprawić.

 • ~ 2010-08-17
  12:53:55

  0 0

  zxr9 - czy Ty byłeś ostatnio na "Zachodzie"??? A poza tym cwaniacy zadzwoncie do prezesów zagranicznych firm i ich ściągnijcie. Dostaniecie za to ciepła posadę. Fabryka naczep przy elektrownii pokazała że to nie jest takie proste. Strefy ekonomiczne nie sa we władaniu miasta - to uwaga odnośnie Gliwic i Tychów. to KSSE ściąga inwestorów. Potencjał miasta ocenia sie po sile nabywczej skoro powstaja sklepy to mają szase powstać i firmy produkcyjne, ale to My musimy coś robić. AMEN dla Zoltana - po Mszy ja jadę na obiad do restauracji.

 • ~ 2010-08-17
  12:56:11

  0 0

  Aha pełen szacun dla sarina. Prawdziwy Polak z poczuciem humoru.

 • ~zxr9 2010-08-17
  13:04:21

  0 0

  ~rosthost bylem na zachodze ale w sumie nie ważne w tym momencie! stac cie na restauracje pracujac w hipermarkecie? chyba że restauracją nazywasz kebaba? ja mam dzwonić do inwestorów? czy pan prezydent ze swoją switą są tylko od bywania na bankietach i pobierania pensji tak?

 • ~zxr9 2010-08-17
  13:11:04

  0 0

  ~rosthost heheh że tak zapytam a po co pytałes o zachód? że niby chciałeś mi dać do zrozumienia że tam tez buduja hipermarkiety? masz racje, buduja, ale do tego budują piękne drogi, ścieżki rowerowe przy kazdym hodniku a i przedewszystkim ludzie zarabiaja pieniądze pracujac w przedsiębiorstwach produkcyjnych dajacych im możliwość rozwoju. Więc teraz zapytam ja: byłeś na zachodzie? czy pomyliło ci się ze wschodem?

 • ~hiso 2010-08-17
  13:48:39

  0 0

  dyskusja o hipermarketach jest zbędna. Rybniczanie potrzebują ich jak wody, to widać po zatłoczonych parkingach. Jeśli nie chcecie marketów, to tam nie chodźcie, wtedy nie będą stawiać następnych. Ja tam bym jeszcze ze dwa takie centra handlowe postawił. Poza tym uważam, że zmniejszy się ruch od strony SWD. Wspomnę jeszcze, że handel pozostaje na długie lata a produkcja raz jest, a raz jej nie ma. Zobaczcie sobie jakie są zawirowania w branży moto. Raz przyjmują, raz zwalniają. A jeśli chcecie dużo zarabiać, to niestety ale trzeba wykazać się przedsiębiorczością, nie znam osoby, która by się dorobiła mając nad sobą szefa.

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-17
  14:25:26

  0 0

  Bardzo częste wypowiedzi na tym portalu typu, jakie pod tym artykułem napisał zxr9, świadczą, w mojej ocenie, o mocno ograniczonym horyzoncie myślowo-analitycznym i postawie autorytarnej. To typowa mentalność "PISOKRZYŻAKÓW", choć akurat w tym przypadku nie chodzi o krzyż, lecz jest to ta sama mentalność. Na tym portalu pojawia się wiele opinii typu: dlaczego markety a nie zakłady produkcyjne; czy też: ja bym wołał aquapark niż ten blaszak itp. Czy to naprawdę jest aż tak trudne do ogarnięcia, by nie wiedzieć, że inwestycje handlowe nie są alternatywą dla zakładów pracy. To nie jest tak, że władze samorządowe wybierają hipermarket, na którego budowę się zgadzają, zamiast zakład produkcyjny lub basen. Ci, którzy tak piszą mają albo 12 góra 16 lat albo są analfabetami w sensie intelektualnym. Miasto wskazuje w ramach planu zagosp. przestrzennego miejsca na różnego rodzaju budowle. A dalej to już jest niemal całkowicie proces wolnorynkowy. I w Rybniku kapitał prywatny może budować niemal co chce w określonych miejscach miasta, jeśli tylko uznaje to za biznesowo uzasadnione. Powinno być wiadome każdemu dorosłemu człowiekowi z średnią świadomością procesów gospodarczych, że o inwestorów handlowych jest znacząco łatwiej niż innego rodzaju. Wręcz jest to tak łatwe (jeśli mowa o dużym mieście i/lub aglomeracji), że nie trzeba o nich zabiegać, bo sami przychodzą i bardzo często sami znajdują sobie nieruchomości, na których, rzecz jasna, plan zagosp. pozwala budować wielkokubaturowe...

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-17
  14:27:43

  0 0

  …obiekty handlowe. Zakłady produkcyjne i obiekty jakiejkolwiek rozrywki, to oddzielne kwestie i po jakiego niektórzy z „PISOKRZYŻAKÓW” to łączycie? zxr9, naprawdę nie wiesz dlaczego na zachodzie są świetne drogi, jest dużo ścieżek rowerowych, a ludzie zarabiają kilkukrotnie więcej? W sumie, to jest to pytanie retoryczne, bo oczywiście, że nie wiesz, choć odp. jest banalna. Ich gospodarki na tyle dużo produkują i przede wszystkim świadczą usług, że dzięki tej wielkości obrotu gospodarczego ich państwowe budżety mają wysokie wpływy z podatków, za które państwa te wybudowały i nadal budują (remontują) bardzo dużo dróg i pozostałej infrast.publicznej oraz ich firmy mają o wiele większe dochody, dzięki czemu mogą dobrze płacić swoim pracownikom. Chcesz, żeby w Polsce było tak samo? Popieraj likwidacje chorych przywilejów, wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet, a następnie dla wszystkich o kolejny rok lub dwa, cięcia transferów socjalnych na które nie stać biednych państw takich jak Polska (zwłaszcza, że nie mała część trafia nie do naprawdę potrzebujących). Dzięki temu państwo będzie mogło obniżać podatki oraz zwiększać nakłady inwestycyjne na budowę dróg czy ścieżek rowerowych. Do tego oczywiście potrzeba jeszcze deregulacji gospodarki i sprawnego sądownictwa. I miałem Ci nie odp. na Twoją wypocinę intelektualną, że siedzę na blogu Auchana itd., ale mam jeszcze na to miejsce. Otóż ta wiedza jest rezultatem szerokiego śledzenia procesów gospodar., a handel jest jego częścią.

 • ~zxr9 2010-08-17
  14:55:09

  0 0

  ~Adalbertus Reaktywacja heheh mądralo, czyli budując Auchen Polska stanie się bogatsza?

 • ~aabb 2010-08-17
  15:09:35

  0 0

  Może jakąś lepszą inwestycją się zająć - marketów trochę za dużo u nas a na basen przykładowo ludzie z okolicy jeżdżą do Ostravy lub Karviny. Albo ci we urzędzie biorą duże łapówy albo nie myślą.

 • ~truman 2010-08-17
  15:09:37

  0 0

  No tak, jeszcze więcej hipermarketów. Panie Prezydencie, chwali się Pan ile to miejsc pracy powstało w hipermarketach a niech się Pan pochwali ile przez te hipermarkety padło małych sklepów i ile ludzi straciło pracę i niejednokrotnie dorobek życia. Przez Rybnik już przejechać nie można w godzinach szczytu i wieczorem, kiedy cała hołota zmierza na zakupy do hipermarketów a potem z powrotem. Bardzo "mądre" posunięcie ze strony miasta z tymi hipermarketami! Nic tylko pogratulować.

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-17
  15:27:33

  0 0

  Sory zxr9, ale nie będe odpowiadał na takie pytania, bo nie jestem nauczycielem, a ten portal nie ma profilu edukacyjnego oraz czułbym pewien dyskomfort odpowiadają na tak dziecinne pytania. Taką podstawową wiedzę powinna przekazywać szkoła w gimnazjum i średniej. Jeśli jesteś już po edukacji, to polecałbym siegać do podręczników (raczej akademickich, aczkolwiek do tych z przeznaczeniem do szkół średnich pewnie też) oraz np. oglądanie ambitnych kanałów TV jak TVN BIZNES. I jeszcze uprzedzając możliwe komentarze. W krajach rozwiniętych, produkcja przemysłowa ma tylko około 20% udział w wytwarzanym dobrobycie. Reszta to około 70% usługi i 10% rolnictwo (przy zatrudnionych w rolnictwie 1-8%). A handel, to jedna z najwiekszych branż sfery usług. Brzmi to na tzw. chłopski rozmum niewiarygodnie, ala taka jest prawda. Wielu z Was pewnie słyszało, że Szwecja jest jednym z najbardziej socjalnych krajów Europy. Obecnie jest to kraj bardzo bogaty, ale gdy Szwecja w latach 60 lub 70-tych (już tego tak dokładnie nie pamiętam) miała podobny poziom rozwoju gospodarczego jak Polska dzisaj, to była o wiele mniej socjalnym krajem niż jest nim obecnie Polska. Bo jeśli już koniecznie chce się mieć państwo socjalne (co nie jest dobre nawet dla krajów bogatych), to tylko w przypadku, gdy właśnie ma się już rozwiniętą gospodarkę. Polska, to chory państwowy organizm z wieloma wynaturzeniami i dziwolągami. W dodatku z dużą częścią społeczeństwa nie rozumiejącego element. podstaw gosp. wolnorynkowej.

 • ~extremator82 2010-08-17
  15:54:39

  0 0

  Jestem na NIE !!!!!!! wystarczy już marketów, sklepów sportowych i budowlanych. Dajmy szanse rodzimym firmom i sklepom a nie takim kolosem ktore wytna wszyskich w pien i same zaczną dyktować ceny... Fudali - czy Ty chłopie myślisz jeszcze ????

 • ~ 2010-08-17
  16:00:01

  0 0

  Zamiast bawić się w kolejne markety, Fudali z kumplami powinni zainwestować w Park z prawdziwego zdarzenia, lub w jakiś zakład pracy - fabrykę lub coś w tym rodzaju, coś co będzie zatrudniało dużą grupę ludzi, za godną płacę (a nie jak wiadomo w marketach za minimum) i skupić się na rozwoju gospodarczym, a nie wizerunkowym Rybnika.

 • ~mily pan 2010-08-17
  16:18:20

  0 0

  Jestem na TAK poniewaz jak ich bedzie wiecej to cenami beda konkurowac to raz a dwa kupujacych w innych hiprmaketach bedzie mniej wiec nie bedzie tlokow,wszystko sie rozlozy i kupowanie bedzie przyjemniejsze.

 • ~zxr9 2010-08-17
  16:22:07

  0 0

  mam nieodparte poczucie że ludzie typu Arteks lub Adalbertus Reaktywacja to albo pracownicy albo wynajeci przez UM kolesie co maja za zadanie bronić za wszelką cenę panującą władzę i chwilić każdy jej ruch :) hmm

 • ~ 2010-08-17
  16:25:44

  0 0

  ~Adalbertus Reaktywacja chłopie zostaw ten bajzel i juz nic nie pisz bo szkoda klawiatury. Tym ludziom i tak nie wytłumaczysz, żebyś nie wiem jak łopatologicznie to napisał (popatrz post truman, tygrysek czy extremator). Do nich nie dotrze żaden racjonalny argument, ma być tak jak oni chcą. Zakład produkcyjny i już nawet jeżeli miał by produkować sztuczne gówna. Ludzie zrozumcie, że światowym centrum produkcyjnym sa Chiny i tak już pozostanie, a prezydent i cała jego świta choćby sie zesrali to i tak dużego zakładu produkcyjnego do Rybnika nie ściągną. Aquaparku pewnie nie będzie bo miasto go raczej nie wybuduje, prywatny inwestor tez sie nie znajdzie, a jak pisałem wcześniej jak ma tam być halda śmieci to ja wolę CH. Mentalność w tym kraju jest tak chora, że szok, a podstawowa wiedza o tym jakie są kierunki rozwoju na świecie żadna. Zakład pracy hehe dobre sobie, może inwestorem powinno zostać miasto i produkować, produkować i jeszcze raz produkować co popadnie, ale produkować.

 • ~mily pan 2010-08-17
  16:28:09

  0 0

  Ty zex9 nie wtracaj sie do dyskusji poniewaz jak chodzisz do sklepiku to twoja sprawa,wiec oddwal sie od innych, ok poniewaz hipermarkety cie przerastaja

 • ~mily pan 2010-08-17
  16:33:09

  0 0

  Ostatni moj post. Pokemony kraju Tuskowym i Gajowego teraz jest moda na sprzedaz wielkich firm i wszystkiego co sie rusza wiec dajcie sie spokoj .

 • ~dhakarey 2010-08-17
  16:53:39

  0 0

  ~zxr9, zgadzam się z wypowiedziami ~Adalbertus Reaktywacja i ~schiphol, którzy nie upolityczniają wypowiedzi, natomiast Ty to robisz nagminnie (chodzi mi o Prezydenta Rybnika itp, a nie strukturę funkcjonowania kraju) Czytając wypowiedzi w/w osób faktycznie przypominam sobie wiedzę przekazywaną z liceum i studiów. I wystarczy sporadycznie oglądać wiadomości, żeby dojść do podobnych wniosków. A jak już chcecie tych fabryk, bo w nich się duuużo zarabia to poczytajcie ile zarabiają w Polskiej i Niemieckiej fabryce Fiata. U nas to 8$/h, w Niemczech 40$/h, a do porównania w Chinach 4$/h (informacja podana z pamięci przeczytana w tygodniku "Motor" - mogłem pomylić euro z dolarem, ale stawka faktyczna). Więc chcecie ściągnąć fabryki bo się w nich tak dużo zarabia, ale realia wcale nie są takie różowe. Piszecie, że w marketach jest minimalna stawka, a kto Wam każe tam pracować. Są osoby, dla których to jest dużo pieniędzy. Jeżeli chcecie, aby rozwijał się rynek tradycyjny, to co Wam stoi na przeszkodzie - otwierajcie, jestem za..... ale z Waszą wiedzą nie wróże sukcesów.

 • ~mao 2010-08-17
  16:59:28

  0 0

  dobrze, niech otworzą. przyjedzą ludzie na zakupy z poza miasta, otwarcie sklepu na pasażu też da komuś perspektywę na biznes. Do tego znajdą się miejsca pracy (dla prac.fizycznych głównie - i tu problem że nie pojawiają się u nas inwestorzy zatrudniający wykwalifikowanych i wykształconych absolwentów - np innowacje - i to jest problem na którym powinniśmy się pochylić, jak powszechnie wiemy, takie miejsca pracy podnoszą zarobki, poziom życia, możliwość... ale to inny wątek do rozwinięcia). może w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne miasto zyska jakąś inwestycję (może:)). pozdrawiam.

 • ~charlie 2010-08-17
  18:54:05

  0 0

  Co wy od nich wymagacie? Przecież oni myślą, że to Fudali sprowadza inwestorów do Rybnika. Porównują Fudalego do prezydenta Gliwic. Pokazując jaki tamten jest świetny a to, że Gliwice są gdzie są z przyczyn dla niego niezależnych. Węzeł autostradowy to nie jego zasługa a to dzięki niemu w Gliwicach chcą się lokować większe firmy. Najśmieszniejsze jest to, że są to zwolennicy PO, najczęściej młodzieżówka co widać po stylu pisania. Ta sama młodzieżówka tylko Gliwicka nie daje spokoju, nikomu innemu jak wychwalanego przez rybnicką Frankiewiczowi.

 • ~zxr9 2010-08-17
  20:24:42

  0 0

  ~charlie01 heh że niby ja z młodzieżówki PO ?

 • ~zxr9 2010-08-17
  20:26:26

  0 0

  Bogdan55 jak nie masz nic ciekawego do przekazania to nie przekazuj

 • ~ravhousen 2010-08-17
  20:48:52

  0 0

  Ta informacja to świetna informacja! I tak jak napisał Adalbertus, wcale nie jest zaskakująca, bo o tym, że trio Auchan+Leroy Merlin+Decathlon mogą zagościć przy Wodzisławskiej słuchy chodziły już od dłuższego czasu. Ja także po cichu liczyłem na takie rozwiązanie. Moja koncepcja handlu wielkopowierzchniowego w Rybniku tj. Centrum Północne (Carrefour + to, co w jego otoczeniu jeszcze powstanie), Centrum Żorska (właściwie można uznać je za prawie ukończone) oraz Centrum Południowe, czyli właśnie hipermarkety przy Wodzisławskiej ma szanse realizacji, a jest to moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie z punktu widzenia strategicznego. Mielibyśmy Rybnik podzielony na 3 strefy, co mogłoby ograniczyć (a przynajmniej nie powiększać) korki spowodowane koniecznością przebijania się przez pół miasta w drodze na zakupy.

 • ~ravhousen 2010-08-17
  20:50:07

  0 0

  Centrum Południowe zbierałoby ruch z powiatu wodzisławskiego oraz południowych dzielnic Rybnika, a pozostałe dwa centra – jak nietrudno się domyślić, analogicznie. Ważnym elementem Centrum Południowego byłaby galeria handlowa, miejmy nadzieję na kilkadziesiąt sklepów. Dodatkowo, na terenie Ryfamy, widziałbym dużą, ciekawą galerię handlowo-rozrywkową. Ciekawą tzn. taką, która oferowałaby nie tylko powierzchnię sprzedażową, ale także inne atrakcje, po części także rekreacyjne, by uczynić zadość wszystkim tym, którym marzy się park w sercu Rybnika. W ten sposób mógłby powstać w naszym mieście długi ciąg spacerowy, tzn. od Plazy, przez Rynek i Focus Mall, aż do Ryfamy. Tak bym widział nowoczesny handel w Rybniku, czyli hipermarkety na obrzeżach miasta, a galerie handlowo-rozrywkowe w centrum, by miasto żyło i przyciągało ludzi z całego regionu i nie tylko.

 • ~latajacyholender 2010-08-17
  20:53:44

  0 0

  do Adalbertus Reaktywacja coś mi tu kolego śmierdzi megalomanią do kwadratu. Za długo siedzisz przed lustrem. A tak na boku to dzięki właśnie PISOKRZYŻAKOM ( jak ich nazywasz) udaje się Fudalemu realizować właściwą koncepcję zagospodarowania terenów do niedawna bezużytecznych.Pohamuj swój język. Używasz wielu słów , jednakże zero treści.

 • ~ 2010-08-17
  22:24:45

  0 0

  Arteks, jakze sie ciesze ze miasto otwierajac kolejne "markiety" ułatwi znalezienie pracy absolwentom rybnickiego kampusu. hura! :)

 • ~mily pan 2010-08-17
  23:16:07

  0 0

  Pokemony a ja mam lepszy pomysl otoz Fudali bedzie budowal zaklady pracy a Ryzy z Gajowym te zaklady bedzie sprzedawali zagraniczym inwestorom najlepiej Niemieckim ha ha ha ha!

 • ~krokoss 2010-08-17
  23:17:12

  0 0

  to pewnie nowy market dla większego wyboru towarów! o tak, sam się przekonałem, jak całkiem niedawno próbowałem kupić w rybnickich markietach świetlówkę philipsa. niestety- nie wiem jak teraz- nie było ich nigdzie. były natomiast konkurencyjne od osrama, z ładnymi gadżetami w postaci świecących wystawek. działy oświetleniowe wyglądają jak stoiska patronackie- ciekaw jestem które miasto jest z kolei zdominowane przez philipsa, no i idąc dalej, jakich innych marek różnych towarów w rybniku łatwo nie dostaniemy?

 • ~jedrek_1_1 2010-08-17
  23:42:17

  0 0

  Arteks - nie wywalaj tu nikogo pod Baranią Górę. Sam jesteś neofitą. Nie wiesz co to Cafe Bosco, nie wiesz że prezydent jest inwalidą. Cena wody w Rybniku nie robi dla ciebie problemu. Po prostu panicz nie mieszka w Rybniku, zapewne gdzieś pod miastem.
  Co do marketu. Fajnie, że będzie w mieście bo to dobra sieć, podniesie konkurencję, lubię tam robić zakupy. Obawiam się lokalizacji. Miasto zaniedbało kwestię wiaduktu na Wodzisławskiej - jak powstanie Auchan to w okresie świątecznym będzie horror. I zgadzam się z tymi, którzy narzekają na to, że Rybnik nie oferuje dochodowych miejsc pracy, oraz pracy dla absolwentów uczelni. Najlepsi uciekają z tego miasta.

 • ~Arteks 2010-08-18
  10:18:31

  0 0

  @jedrek - a po co mi do szczęścia wiedza gdzie jest Cafe Bosco czy to, że prezydent jest osobą niepełnosprawną skoro pracuje intensywniej i lepiej niż niejedna osoba pełnosprawna? Czytaj wyraźnie moje teksty. Pod Baranią Górę wygnałbym z Rybnika nie moich przeciwników ale różne molendy, które narzekają na nowoczesne rozwiązania i obiekty - które w innych miastach przyjęto by z otwartymi rękoma.
  @adalbertus - ja nie wiem Adalbercie czy ty śledzisz co się dzieje na tym forum i jakie głupstwa są wypisywane na tym forum ale jeśli nie to chciałbym Cię uświadomić, że w Rybniku role się odmieniły. Koalicja PiS+BSR jest ostoją nowoczesności i rozwoju tego miasta, a PO rybnicka przekształciła się w gromadę nudnych zgredzików, które krytykują markety, galerie, remonty dróg, kampus - od niedawna są nawet przeciwnikami powrotu połączeń dalekobieżnych do Rybnika. Rybnicka PO to żenada i pisze Ci to człowiek, który ma liberalne poglądy i generalnie wspiera PO!!! Zauważ, że nawet pisuary takie jak Bogdan czy ambi albo latajacyholender nie mają nic przeciwko marketom. A co do Ciebie to tak jak mądrze pisałeś 5 lat temu, tak mądrze piszesz teraz. Nie wiem czy jeszcze pamiętasz jak wspólnie krytykowaliśmy Fudalego za zamknięcie na kilka lat dostępu nowych marketów przez Fudalego? Ale facet się nawrócił i wpisał kilka lat temu teren za stacją towarową do planu zagospodarowania miasta na cele handlowe i chwała mu za to bo to świetny areał na dużą inwestycję handlową.

 • ~Arteks 2010-08-18
  10:36:47

  0 0

  @zoltan - markety ani nie pomogą ani nie zaszkodzą w znalezieniu pracy po kierunkach humanistycznych w naszym kampusie. Ambitni i zaradni ludzie zawsze sobie poradzą w życiu. Nie wiem czy pamiętacie wywiad z Geratowskim. Gość który zrobił naprawdę dobrą karierę i szefuje teraz bardzo rozpoznawalnej rybnickiej firmie jest humanistą, a mimo to świetnie poradził sobie zakładając firmę. Teraz są tak świetne możliwości - wolny rynek, internet, telefonia komórkowa, tanie auta, dotacje z różnych unijnych programów, możliwość uzyskania kredytu na działalność, wspólny unijny rynek, możliwość wyjazdów zagranicznych, nauka języków obcych już od przedszkola. Kto w dzisiejszych czasach narzeka na swój los?! Naprawdę chyba tylko jacyś kompletni nieudacznicy, ludzie o skłonnościach depresyjnych (ale to w takim przypadku powinne się leczyć) lub ludzie niedorozwinięci... Bo naprawdę jeśli ludzie w tak trudnych czasach jak komuna typu np. Rojek czy Żylak potrafili zakładać ciekawe interesy, w czasach kiedy na przyłączenie telefonu czekało sie 20 lat a do każdej inwestycji należało mieć zgodę 10 różnych biurokratów to wybaczcie ale czekanie dzisiaj na gołąbki z nieba i na to, że Fudali załatwi każdemu pracę jest po prostu nieprzyzwoite! A co do wyboru kierunków na studiach to niektórzy wybierają łatwe kierunki ze względu na to, że nie chce im się wysilać... Natomiast taki market to przynajmniej 300-400 miejsc pracy dla niewykwalifikowanych osób w tym np. dla zwolnionych 50-latków.

 • ~mily pan 2010-08-18
  13:28:47

  0 0

  Artex dajesz sie przez POkemonow wpuszczac w MALINY, PRZECIEZ TO ZADNE MIASTOW POLSCE nie powstaja miejsca pracy tylko przez inwestorow a jak juz napisalem niech za FUDALEGO powstanie nowy zaklad pracy to predzej czy pozniej RYZY Z GOJOWYM go sprzedaja zaprzyjaznionym kolegom z PO lub szwabom.

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-18
  20:03:05

  0 0

  O Alicji BSR-PiS oczywiście wiem dobrze. Na początku mi się to nie podobało. Szybko jednak zauważyłem, że PiS pełni rolę maszynek do głosowania i teraz mnie to nie przeszkadza, póki przede wszystkim prezydent miasta nie jest z PiSu lub nie startował z ich listy. Nie wiem właśnie, jakie korzyści ma PiS z tej koalicji, bo nie są w Zarządzie ani nie słyszałem o innych osobistych korzyściach. Widocznie widzą w tym korzyść polityczną. Potrafię też, gdy na to zasługują, pochwalić rybnicki PiS. I ta pochwała dotyczy tego, że okazali się dosyć odpowiedzialni za miasto, w którym żyją i na rzecz, którego działają, godząc się na koalicję w radzie. Wzięcia takiej odpowiedzialności za miasto odmówiła rybnicka PO, a na tym mi zależało. Nie zmienia to faktu, bo i nigdy nie będzie wstanie zmienić, że dla mnie PiS, jako całość, to wróg ideowy. To jest partia, która poza granicami naszego kraju (głównie tymi zachodnimi) jest 19 wiecznym tworem, żyjącym muzeum, partią, którą trudno byłoby sklasyfikować na osi partyjnej. Na zachodzie PiS byłby marginesem, być może cufałem przekraczającym w niektórych państwach próg wyborczy. Jej pozycja w Polsce jest rezultatem nieudanej historii Polski ostatnich ponad 200 lat. Jakby na moje życzenie, dzisiaj w TVN24 poinformowali, że Szwecja była na poziomie rozwoju gospodarczego dzisiejszej Polski w drugiej połowie lat 60tych. Być może będziemy doganiać Europę Zachodnią jeszcze przez 30-35 lat, przy niezbyt szybkich wzroście gospodarczym. Biedny kraj, to...

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-18
  20:06:44

  0 0

  …zacofany kraj, a więc i zacofani ludzie. Dlatego mamy w Polsce PiS, jako drugą z dwóch największych partii. A i pierwsza, czyli PO, na którą głosuje większość ludzi wykształconych i oświeconych, też z punktu widzenia rozwiniętych krajów, obyczajowo jest wciąż zacofana. Przynajmniej biorąc pod uwagę tylko oficjalny profil PO, bo oświeceniowych ludzi w PO nie brakuje, lecz jest za wcześnie, by liberalizować oficjalny profil ideowy PO. Na to potrzeba jeszcze z kilkanaście lat.
  Co do zmiany poglądu prezydenta Fudalego w zakresie wolnorynkowego rozwoju Rybnika dokonanego kilka lat temu, to jest to zmiana diametralna, bardzo oczekiwana i konieczna. Dobrze jest mieć prezydenta – łagodnie mówiąc - który zgadza się z Konstytucją swojego kraju, która to stanowi wolnorynkowy ustrój gospodarczy. Niestety wraz ze zmianą kierunku polityki miasta w tej kwestii, nie zechciano w magistracie używać mózgów. W efekcie inwestorzy handlowo-deweloperscy zafundowali nam najgorsze, co mogli. Powstały w Rybniku śródmiejskie CH-R oraz hipermarkety spożywczo-przemysłowe w zakresie inwestycyjnym, który nadaje się do miast 50 tyś. A przecież oprócz 140 tyś. mieszkańców Rybnika jest jeszcze ludny powiat oraz nawet cały ponad 600 tyś. subregion. Ta porażka jest jeszcze potęgowana tym, że jak widzę, w dosłownie we wszystkich pozostałych miastach wielkości ponad 100 tyś. mieszkańców (w wielu przypadkach o małym zaludnieniu poza miastem) powstają o wiele większe CH-R, i to często po dwa plus kompleksy...

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-18
  20:09:22

  0 0

  … handlowe z 2 hipermarketami, galerią handlową, i ewentualnie mniejszymi niezależnymi sklepami. Coś takiego jak, być może, w końcu po tylu latach oczekiwania, pojawi się w Rybniku przy Wodzisławskiej.
  Mało tego, miasto chyba zupełnie rezygnując z mózgownicy, mając w posiadaniu, strzelam, bo nie wiem dokładnie, około 12 ha przy obwodnicy północnej, wydzieliło z tej dużej i jakże bardzo deficytowej w Rybniku nieruchomości (ze względu na wielkość) około 3,75 ha przeznaczając ją do sprzedaży pod hipermarket. Nie chcę nikogo obrażać, ale dla mnie te działanie wygląda jakby o tym zdecydowała osoba upośledzona. Jaki jest tego rezultat? Każdy może zobaczyć. Pomniejszona powierzchnia hipermarketu, by zmieścić niby galerię handlową bez „sufitu” (którą obiecał w tym miejscu prezydent miasta), strona dostawcza hipermarketu zlokalizowana od najbardziej widocznej części i w dodatku bardzo blisko ronda i dwóch głównych ulic w tej części miasta (bo przecież działka jest malutka, więc trzeba było to jakoś poupychać). Nie zobowiązano w planie zagospodarowania lub chociaż w procesie sprzedaży nieruchomości, by mający powstać obiekt miał fundamenty na wysokości ulicy odcinka obwodnicy z powodów estetycznych. W efekcie, mamy obiekt brzydal, witający wjeżdżających do miasta stroną zaplecza hipermarketu, o wysokości pół kondygnacji, ponieważ druga połowa jest w dole. I niestety, nawet, jeśli Carrefour zechce dokupić pozostałą część tego miejskiego terenu, to bez zburzenia tego obiektu...

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-18
  20:11:04

  0 0

  …nie da się już za wiele poprawić. A na pewno go nie zburzą, by zaprojektować dla całych około 12 ha kompleks od nowa. Innymi słowy, własny prezydent zaserwował Rybnikowi brzydotę w ważnej części miasta, na co najmniej kilkanaście lat, ale raczej na powyżej 20. Pomijając, że dla mnie funkcjonalność (oferta) rybnickiego Carrefoura jest zerowa, pomijając to, że to takich paskudztw nie wchodzę. Podobnie, choć nieco łagodniej, ma się sprawa z Tesco przy Żorskiej. Należało wpisać do planu takie wymogi, aby, jeśli inwestor chciał wybudować obiekt jednokondygnacyjny, to nie od razu w takim dole. Teren ten był i świetny i beznadziejny. Mógł być świetny w przypadku wybudowania na niemal całej jego powierzchni parkingu, a dopiero nad parkingiem hipermarket i galerię handlową. Wówczas wysokość części handlowej byłaby równa z hipermarketem Praktiker, dzięki temu byłoby to akceptowalne wizualnie i atrakcyjne ofertowo przedsięwzięcie, ponieważ przy Tesco byłaby duża galeria handlowa. Niestety, wyszło jak niemal wszystko inne w tym mieście w tej dziedzinie. Uważam, że takie estetyczne wymogi należało stawiać inwestorom oraz nie popełniać tak oczywistych błędów, jakim była sprzedaż tylko dużo mniejszej części 12 ha działki. Jeśli potencjalni inwestorzy nie akceptowaliby tych czy innych wymogów natury estetycznej (bo wiadomo, że to oznaczałoby większe koszty budowy) , to nie ma problemu, nie musieli budować w Rybniku. To by się tylko odwlekło w czasie, bo biznes, to biznes i tak musieliby...

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-18
  20:12:29

  0 0

  … wrócić do Rybnika. Przykładowo, Plaza Centers, która w Rybniku zapłaciła za działkę przy Dworem nie za dużo, bo około 6 mln. zł. (zdaje się, że taka wartość została oszacowana przez fachowców), kilka lat później za działkę w Toruniu (większą niż ta w Rybniku o około 100%) zapłaciła 60 czy 80 mln. zł., choć fachowcy wycenili ją na 4 razy taniej. Plaza przyznała, że to bardzo drogo, ale jeśli chcą się rozwijać i zarabiać, to muszą czasem zapłacić nawet tak o wiele za dużo. I zgadzam się z Ravhousen, że geograficzna lokalizacja kompleksów handlowych w Rybniku została bardzo dobrze rozplanowana. Niestety wielu Rybniczan nie widzi, że wykonanie i oferta są beznadziejne i jak dla mnie to o wiele lepiej byłoby, gdyby w większości to nie powstało (licząc z Plazą i Fokusem). Przy Żorskiej dałoby się jeszcze sytuację naprawić, ale musiałby się znaleźć chętny deweloper i chętny musiałby być jeszcze właściciel salonu Opla, który należałoby przenieść. I właśnie w tym miejscu jest chyba wystarczająco dużo miejsca, by między Obi, Żorską, Prostą i Miarki zmieścić hipermarket z galeria handlową, ale to tylko pod warunkiem, że parking powstałby pod. Dopiero wówczas porównywanie tej części miasta do np. wrocławskich Bielan, miałoby sens. Jak na razie, to przyjmuję takie porównywania śmiechem i chyba rybnicką prowincjonalnością w myśleniu.

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-18
  20:14:38

  0 0

  W połowie września ma zostać zakończona budowa drogi przy Ryfamie. Portal rybnik.com.pl obiecał, że będzie na bieżąco informował o tym, co słychać w temacie wystawionej do sprzedaży nieruchomości Ryfamy. Ostatnio informowaliście o tym chyba na kilka miesięcy przed kryzysem gospodarczym. Co oznacza, że co najmniej około 2 lata temu. Przy okazji otwarcia drogi moglibyście zebrać nieoficjalne informacje jaka jest perspektywa dla tych 5.7ha w niemal centrum miasta, bo najwyższy czas, by w Rybniku powstało także porządne CH-R. 60 sklepów, jakie są w Plazie, czy 70 jakie są w Fokusie, to powinny być przy hipermarketach, a nie w takich obiektach. KONIEC:-)

 • ~Arteks 2010-08-19
  00:11:09

  0 0

  @Adalbert - zdobycie w 2000 w czasach głębokiej recesji przy dość oddalonej perspektywie wejścia do UE takiego inwestora jak Plaza, która kupiła ten teren za 6 mln można porównać tylko do wygranej w totolotka... To były czasy tak drastycznej nędzy, że nawet w Warszawie budowało się mniej niż teraz w Katowicach... Kompletny regres w gospodarce!!! Przypomnij sobie Adalbert, że wtedy mogłeś kupić w Rybniku dom taniej niż dzisiaj kosztują niektóre większe mieszkania na Nowinach. A inwestorzy tego typu szukali lokalizacji tylko w miastach typu Kraków, Warszawa czy Poznań. Nie zgodzę się też z często powtarzanym przez Ciebie argumentem o wielkości Plazy i Focusa. W przypadku tego drugiego barierą był teren. W przypadku tego pierwszego wielkość była determinowana czasem powstawania projektu. Nie zapomnij, że boom na powierzchnię i moda na galerie to okres 2005-2007 a wtedy było "po ptokach". Zgadzam się z tobą, że Real czy Carrefuor są oropnie brzydkie i dlatego z tym większą satysfakcją spoglądam na Focus, który jest przez wielu uważany za najciekawszą galerię handlową na Śląsku. Czasem lepiej mieć 70 sklepów i mądrze zaprojektowany i wykonany obiekt niż np. 150 w otoczce z betonowego, fatalnie zaprojektowanego bloku (jak chociażby gliwickie Forum). Jeśli chodzi o hipermarkety poza centrum to jest jeden rewelacyjny obiekt na Śląsku. Niestety jakoś nikt nie chce się na nim wzorować, a naprawdę warto. To PLEJADA w Bytomiu, naprawdę ciekawie zaprojektowany obiekt!!!

 • ~ 2010-08-19
  10:33:48

  0 0

  Ja widze tyle, że nie ma to żadnego związku z tematem dyskusji. Cóż zrobić, normalka u nas nikt nie potrafi dyskutować w temacie tylko zawsze każdy pieprzy cokolwiek mu ślina na język przyniesie bez ładu i składu

 • ~grzesnick 2010-08-19
  14:57:54

  0 0

  i mamy miasto oparte glównie na usługach. Czy miasto zmieniło coś pod tym kątem w szkolnictwie zawodowym i uczy ludzi np czeskiego, żeby ściągać klientelę z Czech. Nic . Nauka komponowania wystaw, klasy dla przedstawicieli handlowych. Nic. A bezrobotnych mamy wiecej kobiet. Czy miasto zrobilo coś w sprawie dróg, żeby usprawnić ruch do centrów handlowych. Nic. Może jakieś nowe parkingi w centrum. Nie. Prezydent nie ma połowy nóg, przewodniczący rady połowy rąk - a wrażenie jakby rządzili nami ludzie bez połowy głowy (półg..ki). O wspólpracy np z Akdameią Ekonomiczną nie wspomnę. Nie ten poziom.

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-19
  18:10:30

  0 0

  Arteks, trochę źle odebrałeś to, co napisałem o 6 mln za działkę dla Plazy. Ja to nie szczególnie skrytykowałem. Pamiętam, że nawet wtedy wydawała mi się to trochę za mała cena i nadal tak uważam, ale nie podnoszę tego mocno. Chodziło mi o to, że taka była wycena, chyba, eksperta w tamtych warunkach rynkowych. Kilka lat później, oczywiście, gdy był środek boomu budowlanego w Polsce, Plaza za działkę chyba o około 100% większą w Toruniu zapłaciła ponad 60 lub 80 mln (tak kojarzę, że albo tak albo tak), ale liczba nie w tym kontekście najważniejsza, bo ważniejsze jest to, że to była cena o 4 razy większa niż oszacowana przez ekspertów w tym czasie w Toruniu. I chodzi w tym o to, że inwestorzy handlowi i deweloperscy są na tyle zdeterminowani, że można na nich „wymuszać”, a oficjalnie oczekiwać, większych nakładów inwestycyjnych, niż by sami chcieli ponieść. Pisałem o tym w kontekście takim, że miasto powinno oczekiwać od Tesco, by przy Żorskiej wybudował parking na całej powierzchni działki, a dopiero na parkingu sklep z galerią handlową. Jeśli by się nie zgodziło, to dowidzenia. I tak najpewniej, wcześniej lub później, wróciliby do Rybnika, bo nawet przy wymagających magistratach, choć niechętnie, to wolą wydać więcej lub nawet dużo więcej, ale i tak wybudować swój obiekt w danym mieście. Co do Reala, to o nim nic nie pisałem, ale tylko dlatego, że ten sklep powstał w dawnych czasach. Pełna jednak zgoda, że jest wstrętny.I w tym przypadku popełniono ten sam beznadziejny błąd...

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-19
  18:20:11

  0 0

  …wystawiając do sprzedaży pod hipermarket nieruchomość o wielkości tylko chyba koło 4,5 ha. Pod budowę CH-R byłaby to świetna wielkość, ale nie pod jednokondygnacyjny hipermarket. Mam nadzieję, że do kilkunastu lat (choć to tak długo) zostanie on wyburzony, a w jego miejsce powstanie na całej powierzchni parking podziemny, a na parkingu, w zasadzie już cokolwiek, a i tak będzie nieźle. Bo nawet jeśli miałby to być znowu Real (czego nie krytykuję), to mógłby on mieć równie dużą powierzchnię sprzedaży, co obecnie (a jest to największy hipermarket w Rybniku pod tym względem) i byłoby miejsce na całkiem dużą galerię handlową, gdyż obecny parking zostałby zabudowany.
  Co do Fokusa, to ja nie oceniam najlepiej elewacji tego budynku, bo jest ona niemal bez okien, a teraz można zobaczyć jak ładne projekty tego typu powstają w Polsce, czyli mocno oszklone. Jednakże byłbym wstanie nie najgorzej odbierać ten obiekt, gdyby Parkridge wykupił te kostki przy 3 Maja, by po pierwsze znikły z krajobrazu ścisłego centrum miasta, a po drugie, by o 3-5 metrów poszerzyć Fokusa, co dałoby trochę większą powierzchnię handlową.Nie zrobili tego, choć trudno mi uwierzyć, że nie byłoby takich pieniędzy, chociaż wciąż w miarę rozsądnych, za które właściciel lub właściciele nie byliby wstanie zgodzić się je sprzedać. W efekcie, dla mnie Fokus Mall z Placu Wolności wygląda co najmniej kiepsko, właśnie przez ten malutki pawilon. Te sąsiedztwo jest okropnie brzydkie. Co za tym idzie, mnie Plac Wolności też..

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-19
  18:27:45

  0 0

  …się nie podoba, właśnie w dużym stopniu przez ten pawilon przyklejony do Fokusa. Najlepiej z drugiej strony Pl. Wolności widać (czyli od ul. Łony) jak Fokus źle wygląda, bo brakuje mu trochę ciągu do ul. 3 Maja (3-5 metrów).Poza tym Plac Wolności wymaga jeszcze paru wyburzeń i zabudowań. I ja wyrażam pogląd, że o wiele ważniejsza jest wielkość powierzchni handlowej od architektury, chociaż, jak chyba widać, nie mam niskich wymagać dotyczących wyglądu budynków, aczkolwiek to są bardziej wymagania o charakterze urbanistycznym niż architektonicznym.
  I jeden z portali podał informację, że łączna powierzchnia działek, które skupuje Auchan wynosi ponad 12 ha. Normalnie powinno tyle starczać do wybudowania na takiej powierzchni porządnego kompleksu handlowego, ale z powodu przecinającej nieruchomość rzeczce, może być z tym problem, jeśli nie zdecydują się wybudować parkingu podziemnego. Chyba, że te 12 ha, to jest tylko po jednej stronie Nacyny. Także sprawa nie jest jeszcze pozytywnie przesądzona. A co do offsetu w przypadku tej inwestycji Auchan, to z powodu tego, że tam zasadniczo gruntowny remont Wodzisławskiej zrobi miasto, to Auchan by zrobić bezkolizyjny wjazd i wyjazd nie będzie musiał zbyt dużo wydać. Dlatego miasto powinno oczekiwać albo wyłożenia za miasto wkładu własnego na remont Wodzisławskiej albo/i wyłożenie na opracowanie dokumentacji projektowej rybnickiego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna. Wydanie pieniędzy przez Auchan na projekt tej drogi, to byłaby też dla..

 • ~Adalbertus Reaktywacja 2010-08-19
  18:29:05

  0 0

  ...nich swego rodzaju inwestycja, przynosząca po jej wybudowaniu wiadome korzyści.

 • ~IS 2010-08-21
  09:20:04

  0 0

  A na mojej ulicy jeszcze nie ma HIPERMARKETU :-( A prezydent obiecywał że będzie HIPERMARKET na każdej ulicy...

 • ~ 2010-08-21
  10:05:28

  0 0

  Bardzo dobrze niech buduja inwestuja ile sie da tak ma byc to normalne .i bardzo dobrze ze to wszystko buduje zachodni inwestor bo nie mowcie ze regionalni bizmesmeni sa w stanie wybudowac takie obiekty jak fokus albo plaza-to niemozliwe.Gdyby to polski biznes budowal to tworzono by spolki grupy iwestycyjne prezesow wybierano potem by byly bankructwa korupcje odprawy itd.i moze za 10 lat by skonczono.

 • ~ 2010-08-22
  15:19:05

  0 0

  W jakim celu co niektórzy się na tym forum egzaltują? W takim w zasadzie małym mieście , o rodowodzie stricte robotniczym i węglowym markety to intratna inwestycja. Przecież to nie Wrocław czy Kraków, nawet nie Bydgoszcz- tutaj teatru ,poważnej uczelni , parku, galerii sztuki , kliniki , itd., nikt nie będzie budował. Szczerze: dobrze . że cokolwiek się buduje i cokolwiek remotnuje. To i tak dużo jak na obecny Śląsk...

 • ~ 2010-08-23
  21:33:02

  0 0

  Łał! Adalbert! Jaki Ty jesteś mądry...

 • ~Arteks 2010-08-23
  22:56:00

  0 0

  Przesadzasz Coalcity bo w Polsce w ogóle nie buduje się teatrów od conajmniej 30 lat a nowe uczelnie to raczej powstają ale przez zmianę nazwy na bazie już istniejących często w budynkach urągających nowoczesnej nauce. Pominę już fakt, że w ostatnim rankingu najlepszych uczelni świata polskie UW i UJ zajęły miejsce w 4 setce... O innych nie było nawet słowa... Tak się składa, że w Rybniku teatr jest i to całkiem przyzwoity - po całkowitym remoncie. Czy brak rodzimej sceny jest jakimiś minusem? Dla snobów tak, dla osób, które chcą raz na kwartał zobaczyć jakąś nową sztukę - nie bo takie możliwości u nas są dzięki spektaklom teatrów z innych miast, które aby się utrzymać, muszą ze swoimi sztukami objeżdżać Polskę bo nie wyżyłyby u siebie... Piszesz o klinikach - na Śląsku są świetne do których zjeżdżają ludzie z całej PL. Rybnicki szpital też cieszy się świetną renomą, w wielu większych miastach pacjenci nie mają takich wygód jak w naszym WSS. I nie pisz, że ludzie we Wrocławiu czy Krakowie nie egzaltują się nowymi inwestycjami bo każdy nowoczesny mieszkaniec chce mieć konkurencyjne ceny, duży wybór towarów - jak najbliżej siebie. Ja akurat pamiętam jak w Warszawie powstawały pierwsze markety w latach 90 i jaką egzaltację wśród warszawiaków to budziło i jakie dyskusje w autobusach czy przystankach ;) Mam wrażenie, że w SR ta fascynacja też minęła - ja nie widzę w tej dyskusji jakieś dzikiej egzaltacji. Raczej umiarkowane zadowolenie, że nieciekawy kwartał miasta zmieni oblicze.

 • ~ 2010-09-05
  20:50:31

  0 0

  @Arteks, zastanawia mnie twoje entuzjastyczne podejscie do przejmowania polskiej gospodarki przez zagraniczne firmy. Ciekawe czy z taka samym entuzjazmem witałeś pierwszego McDonald'sa na rynku stojąc jak kretyn w dwugodzinnej kolejce dochodzącej pod aptekę "Pod Lwem" by móc uraczyć się jakże wykwintną bułą z papierowym kotletem?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.