zamknij

Wiadomości

Zarząd DKF-u chce się dogadać z prezydentem i odcina się od W. Bronowskiego

2013-12-11, Autor: Dominika Kuśka
Wszystko wskazuje na to, że prezydent Rybnika zmienił zdanie i znajdzie środki na zakup projektora dla Rybnickiego Centrum Kultury, z którego mógłby korzystać Dyskusyjny Klub Filmowy "Ekran". Wygląda na to, że kozłem ofiarnym całego zamieszania medialnego wokół projektora został Wojciech Bronowski. Zarząd DKF-u odciął się bowiem od jego dotychczasowych działań w sprawie zakupu do nowego projektora.

Reklama

Przypomnijmy, trzy miesiące temu Wojciech Bronowski, założyciel rybnickiego DKF-u nagłośnił problem, z jakim zmaga się klub. Okazało się, że jeżeli w najbliższej przyszłości nie zostanie zakupiony nowoczesny cyfrowy projektor, to najstarszy DKF w Polsce, w jubileuszowym roku będzie musiał zakończyć swoją działalność. Prezydent Adam Fudali, mimo wielu wniosków, również ze strony Rybnickiego Centrum Kultury, powiedział, że pieniędzy na nowy sprzęt dla DKF-u w przyszłym roku nie będzie.

Sprawa nabrała medialnego rozgłosu. O przesunięcie w budżecie miasta na 2014 roku 350 tys. zł na ten cel zawnioskowali radni Platformy Obywatelskiej.


We wtorek w magistracie z władzami miasta spotkali się przedstawiciele zarządu rybnickiego DKF-u. Z oświadczenia zarządu klubu wynika, że jest szansa na sfinansowanie przez miasto zakupu nowego sprzętu. – Liczymy na to, iż dobra wola władz miasta, wyrażona na spotkaniu przedstawicieli Zarządu Klubu i tzw. czynnika społecznego z Panem Prezydentem w dniu 10 grudnia br., mająca na celu rozwiązanie potrzeb inwestycyjnych Rybnickiego Centrum Kultury, tj. zakupu projektora cyfrowego i ekranu, znajdzie swój pozytywny finał w nieodległej przyszłości – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Mariolę Rak, prezes zarządu DKF „Ekran”.


– Podkreślamy, że dotychczasowa współpraca pomiędzy Urzędem Miasta Rybnika i DKF „Ekran” była i jest wzorowa. Jako Zarząd Klubu deklarujemy, że dołożymy wszelkich starań związanych z doborem ciekawych pozycji filmowych zaspokajających gusta i potrzeby wymagającej rybnickiej publiczności – głosi kolejna część oświadczenia.


Przedstawiciele zarządu DKF-u odcięli się też od dotychczasowych działań Wojciecha Bronowskiego. – W związku z informacjami, jakie ostatnio ukazywały się w mediach, dotyczącymi problemów technicznych związanych z projekcjami DKF „Ekran” i dalszej działalności Klubu, a rozpowszechnianymi przez Pana Wojciecha Bronowskiego, oświadczamy, iż podawane przez niego informacje są wyłącznie jego własną opinią i niejednokrotnie mijają się z prawdą. Tym samym nie stanowią oficjalnego stanowiska rybnickiego DKF – czytamy w oświadczeniu. Część zarządu zaznacza też, że od tej pory jedynymi osobami do kontaktów w sprawach związanych z funkcjonowaniem DKF „Ekran”, są: Mariola Rak – prezes, Kazimierz Grzonka – skarbnik oraz Mieczysław Żabicki – sekretarz.

Wojciech Bronowski w rozmowie z nami wyraził zadowolenie z decyzji, które zapadły na wczorajszym spotkaniu zarządu DKF z władzami miasta. Nie wiedział jednak o części oświadczenia, dotyczącej jego wypowiedzi w mediach. – Ktoś musiał ten problem nagłośnić, żeby go rozwiązać, bo inaczej DKF trzeba byłoby zamknąć. Jako wiceprezes klubu wszystkie inicjatywy i kroki uzgadniam z panią prezes. Działałem za jej zgodą, więc nie wiem, dlaczego podjęto taką decyzję. Mam wrażenie, że była tu potrzebna osoba, żeby poruszyć niebo i ziemię, a teraz ktoś inny spije śmietankę – komentował część oświadczenia Wojciech Bronowski. – Mam jednak nadzieję, że wszystko uda się załatwić, że DKF będzie funkcjonował tak jak powinien, wtedy też nie trzeba będzie się wypowiadać w mediach – dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~spzoo 2013-12-12 10:21:39

  Pawia można puścić.. Co za metody.. Zarząd DKFu powinien pokazać publicznie ile dostaje dotacji, a ile płaci w RCKu za salę. Wtedy okaże sie, czy to miasto dotuje DKF, czy jednak moze DKF dotuje miejskie placówki. Pani Mariola pracuje w RCKu, jest zależna służbowo od władz miasta. Pewnie nie miala wyjścia,

  20 0
 • ~Lokalny 2013-12-12 10:26:53

  Małostkowy jest ten nasz urząd miasta i prezydent. Pan Bronowski słusznie nagłaśniał problem z protektorem zawczasu. Sam byłem na kilku przerywanych seansach gdzie siedzieliśmy po ciemku w teatrze. Czyli co, lepiej byłoby nie mówić o problemie aż całkiem sprzęt wysiądzie?

  30 0
 • ~Drago18 2013-12-12 10:51:33

  I Sekretarz Adam Fudali po tym jak jego poddani oddali mu hołd zadecydował. Przy okazji znalazł czarną owcę, którą ofiarował bogom, nieposłusznego Pana Bronowskiego i rękami własnego środowiska go ukamieniował i kazał odejść precz. Po czym urząd-a jakże - jedyna słuszna władza (podkreślam nie DKF!!!) w imieniu swojego narodu (bo władza to lud) przesłała wzorowe oświadczenie. PRL, komuna obudziła się w Naszym Prezydencie Adamie Fudalim. PRL - 23 lata po jego upadku znów zapanował nad ziemią rybnicką niczym smog i zanieczyszczenia i nigdy nie odejdzie chyba że orkan Ksawery przepędzi go znad głów rybniczan i zaświeci słońce. Niech żyje nam Polski Rybnik Ludowy. Amen

  36 0
 • ~Tomek_81 2013-12-12 11:47:20

  Na kulturę 300 tys nie można znaleźć a ile w tym roku wydano z naszych podatków na na kopanie w piłkę?

  25 0
 • ~ 2013-12-12 12:26:14

  Szkoda, że pamięć zarządu DKF'u jest tak krótka. To Wojciech Bronowski stworzył DKF. To on walczył o niego przez wiele, wiele lat. Głównie dzięki Jego zaangażowaniu i determinacji przetrwał do naszych czasów, nawet w najtrudniejszych czasach dla kultury w Rybniku. Trzeba nie mieć wstydu, żeby teraz, w tak bezczelny sposób się na niego "wypinać" i to jeszcze niemal w przeddzień wielkiej rocznicy, która powinna być radosnym świętem ZWŁASZCZA dla Niego... Wspaniała zapłata za lata zaangażowania. Mam nadzieję, że członkowie obecnego zarządu też kiedyś znajdą się w takiej sytuacji i sami przekonają się jak to smakuje.

  27 0
 • ~dadon 2013-12-12 14:08:21

  ot rybnickie piekiełko
  a swoją drogą na projektor nie ma, a za kolejny koncert znowu wszyscy zapłacimy choć ci którzy będą chcieli posłuchać to i tak jeszcze będą musieli bilet kupić, może niech mi ktoś wytłumaczy ile realnych namacalnych korzyści ma Rybnik z pieniędzy ładowanych w koncerty na stadionie ?

  4 0
 • ~song 2013-12-12 15:02:25

  Co to za paranoiczny artykuł. Zarząd "odcina się" się od opinii pana Bronowskiego, a sam właśnie w tej samej sprawie rozmawia z prezydentem. Szanowny zarządzie DKF-u. Wiem, że pan Bronowski to postać kontrowersyjna i nie przez wszystkich lubiana, ale to również człowiek, który dla kultury w tym mieście poświęcił całe swoje życie i przynajmnej z tego powodu należy mu się odrobina szacunku. Chcieliście iść do magistratu i pokłonić się "najwyższemu" proszę bardzo. Ale po co wplątywaliście w to pana Bronowskiego , w dodatku w takim kontekście ? To naprawdę niesmaczne. Kompletnie tego nie pojmuję. Dla porządku przypomnam, że pan prezydent nie rządzi nami , a w naszym imieniu. Ewentualne pieniądze wydane na nowy projektor to też pieniądze nasze , a nie prezydenta. Warto o tym pamiętać bo już niedługo następne wybory.

  14 0
 • ~Arteks 2013-12-13 10:39:23

  Ktoś w UM zakapował wreszcie, że likwidacja DKF to byłaby kompromitacja, zważywszy że 300 tys. dla budżetu Rybnika to kropla. Mam nadzieję że sprawa zakończy się szczęśliwie. Powiem tylko tyle, że niedawno przeczytałem na jednym z forów informację od wodzisławianki która pisała że na seanse w Wodzisławiu do miejskiego kina przychodzi czasami po 3-5 osób, a miasto mimo to nie zamyka tego kina. Na seanse DKF przychodzi po 100-200 osób w zależności od filmu. Naprawdę szkoda byłoby lekceważyć takie grono pasjonatów filmu w naszym mieście. A projektor będzie można wykorzystać także w innych celach.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1115