zamknij

Wiadomości

Zapadł wyrok w sprawie „Szatana” z Nowej Wsi

2014-01-22, Autor: Wacław Wrana
25 lat pozbawienia wolności – taki wyrok usłyszał dziś w Mateusz N. oskarżony o zabójstwo Anny i Brunona Pytlików z Nowej Wsi. Skazany o przedterminowe zwolnienie będzie mógł się ubiegać nie wcześniej niż po 20 latach odbywania kary.

Reklama

Wyrok zapadł dziś przed 13:00 w Oddziale Zamiejscowym w Rybniku Sądu Okręgowego w Gliwicach. 


Prokurator i oskarżyciel posiłkowy domagali się wyroku dożywocia. Sąd uznał jednak, że kara 25 lat pozbawienia wolności i przesunięcie okresu możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie z 15 na 20 lat odbywania kary, jest wystarczająco surowa. - Dożywocie ma na celu eliminację jednostki ze społeczeństwa. W przypadku Mateusza N. dostrzegliśmy 2 główne okoliczności łagodzące: początkowe przyznanie się do popełnionego czynu oraz młody wiek. Sąd uznał, że przy prawidłowej terapii w trakcie odbywania kary jest szansa na resocjalizację i na wdrożenie się oskarżonego do normalnego życia – mówiła po ogłoszeniu wyroku sędzia Aleksandra Odoj-Jarek.

Sąd nie zgodził się również z wnioskiem prokuratury o uznanie morderstwa Anny i Brunona Pytlików jako popełnionego ze szczególnym okrucieństwem. - Szczególne okrucieństwo jest „zarezerwowane” dla innych rodzajów zbrodni, związanych z dręczeniem, maltretowaniem, paleniem zwłok i kiedy zabójstwo było z góry zaplanowane przez sprawcę – tłumaczyła sędzia Aleksandra Odoj-Jarek. Zdaniem sądu, morderstwo w Nowej Wsi było na tle rabunkowym.

Prokurator Rafał Łazarczyk powiedział, że ewentualną decyzje o odwołaniu się podejmie dopiero po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku. Zwrócił jednak uwagę, że wyrok sądu teoretycznie jest tylko niewiele mniej surowy niż ewentualna kara dożywocia. W przypadku dożywocia skazany mógłby ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po 25 latach odbywania kary.

Licznie zgromadzona na widowni publiczność nie była zadowolona z wyroku. Mieszkańcy Nowej Wsi podkreślali, że Mateusz N. ani przez chwilę nie okazał skruchy i nie wierzą w jego resocjalizację. - Nie wyobrażam sobie, aby ten człowiek wrócił do społeczeństwa już za 20 lat. Prokuratura powinna odwołać się od wyroku – stwierdził oskarżyciel posiłkowy – Andrzej Pytlik.

Sędzia Odoj-Jarek podczas ogłaszania wyroku szczegółowo przypomniała przebieg samej zbrodni i procesu. - 23 czerwca 2011 roku w ciągu 3 godzin zmieniło się życie nie tylko oskarżonego, jego rodziny, ale i całej społeczności Nowej Wsi – zauważyła sędzia.

Z dokumentacji procesowej wynika, że do zbrodni doszło 23 czerwca między godziną 3:00 a 6:00 rano. Państwo Pytlikowie prowadzili bardzo ustabilizowany tryb życia – codziennie wstawali z łóżka ok. 4:00. Mateusz N. wiedział o tym i feralnego dnia postanowił to wykorzystać. Miał poważne problemy finansowe i przyszedł do znajomych sąsiadów po pożyczkę. Podczas rozmowy doszło do kłótni między seniorami a ich młodym sąsiadem. Mateusz N. wpadł w szał, doszło do rękoczynów. Niewielkiej postury mężczyzna maszynką do mielenia mięsa zmiażdżył twarz Anny Pytlik. Jej zwłoki znaleziono w wannie. Brunon Pytlik próbował się bronić. Zabójca zadał mu ciosy metalową chochlą i młotkiem. Uderzał tak mocno, że drewniana rączka młotka złamała się. - Anna Pytlik zmarła od szeregu rozległych obrażeń w obrębie twarzoczaszki. Bezpośrednią przyczyną śmieci Brunona Pytlika było uszkodzenie tętnicy szyjnej – opowiadała sędzia.

Na ciele ofiar biegli stwierdzili wiele ran kłutych i ciętych. A to oznacza, że zabójca używał jeszcze ostrego narzędzia, którego nigdy nie odnaleziono.

Po dokonaniu zbrodni Mateusz N. przeszukiwał szafki w całym domu. Znalazł torebkę z kosztownościami. Ukradł w gotówce 24 670 zł. Gdy opuścił dom Pytlików zachowywał się jak gdyby nic się nie stało. Wrócił do domu, zjadł śniadanie, pojechał z matką do sklepu. W kolejnych dniach zaczął realizować marzenia i życiowe plany: kupił perkusję, zaplanował trasę koncertową do Włoch, spłacił długi znajomym, których miał całkiem sporo.

Po kilku dniach czynności operacyjnych policjanci nabrali podejrzeń, że to Mateusz N. jest sprawcą makabrycznej zbrodni. Gdy został zatrzymany szczegółowo opisał przebieg zbrodni. Uczestniczył też w wizji lokalnej, podczas której był spokojny, zdystansowany, bez emocji opowiadał o tym, jak zabijał.

Śledztwo przebiegało bez komplikacji do sierpnia 2011 roku. Wówczas Mateusz N. zaczął otrzymywać od rodziny i znajomych listy ze słowami otuchy i wsparcia (śledczy cenzurowali korespondencję). W jednym z nich napisano „będziemy wszystko robić, abyś powiedział prawdę, będziemy cię wspierać”. Od tego czasu podejrzany wycofał się z wcześniejszych zeznań i zaczął przestawiać inną wersję zdarzeń. Twierdził, że stał się ofiarą spisku. Tłumaczył, że grupa zamaskowanych mężczyzn przywlokła go do domu Pytlików i kazała zostawiać odciski palców. Gdy śledczy obalali kolejne teorie przedstawiane przez podejrzanego, ten modyfikował swoje zeznania i przedstawiał nowe okoliczności zdarzenia.

Mateusz N. próbował ratować się wszelkimi sposobami. Wskazywał konkretne osoby, które – jego zdaniem – dopuściły się zbrodni. Wymieniał je z imienia i nazwiska. Żadne z tych pomówień się nie potwierdziły.

- Rację miał prokurator, który stwierdził, że Mateusz N. jest manipulantem. Starał się manipulować wszystkimi do samego końaca procesu – mówiła sędzia Odoj-Jarek.

Mateusz N. zmanipulował nawet współwięźniów w Zakładzie Karnym w Raciborzu. Przesłuchiwani więźniowie sprawiali wrażenie, jakby mieli przygotowane wcześniej zeznania. Przypuszczenia sądu się potwierdziły, gdy służba więzienna przechwyciła gryps, w którym Mateusz N. dokładnie instruował kolegę jak ma zeznawać na jego korzyść. Dla sądu kropką nad „i” był list matki oskarżonego do jednego z więźniów, w którym znalazły się sugestie jak adresat ma zeznawać.

Biegli sądowi stwierdzili, że Mateusz N. ma „nieprawidłową osobowość”, ale jest poczytalny. - Zdaniem sądu wina oskarżonego nie budzi żadnych wątpliwości. Mateusz N. to zdrowy, młody człowiek, który jest zdolny do oceny swojej sytuacji. Nie ma okoliczności wyłączających jego poczytalność. Nie stwierdzono choroby psychicznej i zaburzeń zwalniających go do odpowiedzialności za te czyny – podsumowała sędzia Odoj-Jarek.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (47):
 • ~ 2014-01-22
  16:54:18

  3 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2014-01-22
  16:57:41

  4 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~kristoffson 2014-01-22
  17:03:35

  50 0

  dożywocie lub kara śmierci żeby takiego skur... nie utrzymywać z naszych podatków!!! dzieci głodują a my takiego gnoja mamy utrzymywać z podatków!KARA ŚMIERCI i proste.

 • ~superelektro 2014-01-22
  17:07:27

  33 0

  Jeżeli nie ma wątpliwości co do tego że jest winny to powinien wisieć. I tyle w temacie. A teraz będziemy bandytę utrzymywać przez 20 lat po to żeby po zakończeniu kary jak teraz nad Trynkiewiczem niektórzy mieli nad czym główkowac. Jeżeli ktoś przez 5 lat odosobnienia nie zmieni swojego postepowania to i po 50 latach też nie zmieni, więc po co go utrzymywać ? Po to żeby po zakończeniu kary zamordował następne osoby ? Wróćmy do normalności. Życie człowieka trwa od poczęcia do naturalnej śmierci, z tym że naturalną dla mordercy jest śmierć na szubienicy. Prawdopodobnie wpis zostanie usunięty, ale zobaczymy.

 • ~exitcosmo 2014-01-22
  17:23:02

  0 90

  Żenujące są komentarze typu - "będzie siedział z naszych pieniędzy" , "naszych podatków". Pytanie z jakich Waszych? To państwowe pieniąsze , nie Wasze. Bądźcie pewni że na ten cel nie zniknie z Waszych portfeli ani jeden grosz. Pozdrawiam

 • ~superelektro 2014-01-22
  17:26:21

  40 0

  Znika co miesiąc i to nie grosze a miliony. Jak myslisz za co go i jemu podobnych utrzymują. Żyją manną z nieba ?

 • ~ 2014-01-22
  17:35:52

  33 0

  A mamusia tez siedzi za naklanianie do falszywych zeznan???

 • ~ 2014-01-22
  17:37:20

  38 0

  exitcosmo - co brałeś? A skad panstwo ma pieniadze???

 • ~ 2014-01-22
  18:24:51

  27 0

  POWIESIĆ GNOJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~darek311 2014-01-22
  19:00:39

  8 0


  exitcosmo, to jest durna młodzież 21wieku {jakby nie zrozumiał XXI z lekcji Historii z 5 klasy podstawówki) , media to jest naj wieksza (słownik też nie wie) kur.a, siejąca zamęt.Media w Polsce są dalej polityczne i komunistyczne. Dla przykładu,,,, wzmianka o naszych OFE reportaż w mediach, 20 sekund,,,,,,,,,,,,,,,, zabójstwo Madzi 9 godzin na tydzień w polsacie,,,,,,,,, zadajcie sobie pytanie gdzie kur.a nasze EMERYTURY. a jak chcecie prawdziwe bagno sprawdźcie pani Kryszczyszyn (Radna Rybnika------- zeznania majątkowe z 5 ostatnich lat) dostępne na necie

 • ~ 2014-01-22
  19:14:50

  0 33

  ~superelektro a za co łatają dziury w drogach po których jeździmy? Za co chodzisz do prywatnego lekarza płacąs na publicznego? Za co policja stoi na parkingu i je hamburgery? Za co telewizja karmi Cię kłamstwami? A jednak z portfela Ci nie znika. Zwolnij się z pracy i zacznij odżywiać się leśnymi malinami , Twój problem się rozwiąże.

 • ~ 2014-01-22
  19:16:09

  0 7

  Dlaczego nikt nie mówi głośno, że to w Rybniku zamieszka Trynkiewicz po 11 lutego?

 • ~ 2014-01-22
  19:31:08

  7 0

  Bo tak nie będzie!
  Post zostaje usunięty po wpisaniu tekstu, że MORDERCA będzie żywiony z publicznych pieniędzy??? Dziwne!

 • ~ 2014-01-22
  19:35:58

  30 0

  Mariusz Grodecki przypomnij rok 2001 koło PKP mając 21 lat kopałeś kibica Odry w głowę deską za udział w pobiciu ze skótkiem śmiertelnym dostałem wyrok prawomocny 7 lat! Do dzisiaj jest krzyż przy Sadzie Okregowym przy PKP. Więc nie komentuj innych a patrz na siebie daleko do szatana byś niemiał!

 • ~ 2014-01-22
  19:40:11

  21 0

  Do Mariusz.G to chyba link tyczy się ciebie http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,1017,kibice-osadzeni.html

 • ~Max 2014-01-22
  19:52:45

  8 0

  Dlaczego nie pokażą twarzy mordercy??

 • ~obserwator 2014-01-22
  20:02:23

  16 0

  Mariusz Grodecki - jeśli to prawda: www.nowiny.rybnik.pl/artykul,1017,kibice-osadzeni.html to nie powinieneś nawet zabierać głosu. Również nie życzę sobie aby za moje podatki fundować wczasy mordercom, gwałcicielom itp. Potrafię zrozumieć wiele, niezamierzone pozbawienie kogoś życia ma prawo się zdarzyć, choć nie powinno (przypadek) ale jak słyszę o morderstwie z premedytację to wybaczcie ale jestem za przywróceniem kary śmierci. Jedyne słuszne prawo to: "oko za oko, ząb za ząb" i tego powinniśmy się trzymać. Jeśli wyrok to w kamieniołomach a nie wczasy w Raciborzu.

 • ~ 2014-01-22
  20:06:21

  0 30

  Adam Kuska nie potrafisz rozróżniać pewnych rzeczy. Nie komentuje artykułu a tłumaczę coś z czym ludzie mają pewien ambaras. Ludzie lubią być katami , tylko szkoda że nie sami dla siebie. A widzę Ty też masz niemały problem grzebiąc w mojej historii :) Chcesz mi coś udowodnić?

 • ~ 2014-01-22
  20:08:39

  14 0

  Lukasz77 prawda prawda odnośnie sprawy Mariusza.O ,dziwne dla mnie bo niby miał się zresocjalizować a jeszcze komentuje i swój wizerunek pokazuje miastu Rybnik. Najlepiej nich opowie sam o roku 2001.

 • ~ 2014-01-22
  20:15:05

  21 0

  Mariusz.G gdybyś był człowiekiem byś go obronił a nie dobijając deską w tył głowy. masz dziecko zapewne wiec pomyśl czy byś nie stałw obronie swego dziecka? Albo dziewczyny, żony? Widac sumienia nie masz bo patrzysz tylko aby tobie było dobrze pod dupą. Pamiętaj kiedyś twe dzieci się dowiedza kim byłeś co robiłeś po 2001 roku. Powinieneś siedzieć jak wrzut na dupie anie komentować. Pamiętaj że dopiero po 10 latach możesz wymazać kartoteke swoją karalności.

 • ~ 2014-01-22
  20:36:33

  3 0

  Ależ ostre słowa lecą! Zaraz będzie usuwanie postów! Jakby STUDENT napisał takie teksty to pewnie kilku już oddaje sprawę do sądu! Szacun dla chłopaków podpisanych z imienia i nazwiska wojujących ze sobą i historycznymi wydarzeniami w sprawie zabójstwa kibica!

 • ~ 2014-01-22
  20:53:15

  3 0

  Trynkiewicz zamieszka w Rybniku przy ul Gliwickiej 33 - 90% szans

 • ~qwer 2014-01-22
  21:24:00

  5 0

  Najlepszym przykładem jest Mariusz T.Mamy nieudolne prawo a nasi POlitycy w tym wypadku obudzili się z przysłowiową ,,ręką w nocniku,, W wypadku Mateusza N. powinno zastosować się karę dożywocia z prawem warunkowego zwolnienia po... śmierci.

 • ~tolerancyjny87 2014-01-22
  21:26:53

  8 0

  Nie rozumiem "Szczególne okrucieństwo jest „zarezerwowane” dla innych rodzajów zbrodni, związanych z dręczeniem, maltretowaniem, paleniem zwłok". A to włożenie komuś buzi w maszynkę do mielenia mięsa i ładowanie w człowieka młotkiem aż tętnica pękła to co??? Trzeba by Pani sędzi zapytać czy się za dużo "Milczenia owiec" nie naoglądała. A wspomniany tu Pan G. hmmm... potwierdza się moje bardzo negatywne zdanie o "kibolach". Pamiętam tę aferę, chłopak zginął, młody człowiek... szkoda życia. Może też chciał mieć super figurkę, żonę i dzieci. Niestety nie ma szansy.

 • ~ 2014-01-22
  21:36:24

  0 25

  Adam Kuska czy Ty jesteś jakimś frustatą , nie rozumiem za bardzo o co walczysz. Mamy 2014r. i artykuł o szatanie z Nowej Wsi , a Ty wyskakujesz mi z moją przeszłością z ponad 10 lat. Czujesz się? Podaj mi definicje resocjalizacji , a przedewszystkim jakim wyznacznikiem kierujesz się wypowiasając się czy zresocjalizowałem się czy też nie , nie Tobie to oceniać.Będę komentować , a po Twoim wpisie będę to robił jeszcze częściej :) W wielu kwestiach siejesz zamęt i piszesz jakieś suche fakty przez mgłę , nikogo nie dobiłem deską (ale Ty masz fantazję marny człowieku). Moja córka wie że siedziałem w więzieniu , dlaczego miałbym to przed nią ukryć? Kartoteka karalności w niczym mi nie przeszkadza , prawo jazdy mogłem wyrobić (pochwalę Ci się że zdałem za pierwszym razem ;) ) pracuje na pełny etat , umowę mam na czas nie określony. Co masz mi jeszcze do przedstawienia? Może czegoś zapomniałeś dopowiedzieć? Dodałem Cię do znajomych , bo mimo tego że piszesz nie na temat i wyimaginowałeś sobie świat ze mną w roli głównej to mniemam że dobry z Ciebie chłop :) I na koniec - Albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą (Ew.Mateusza 7:2)

 • ~PawelE39 2014-01-22
  22:11:38

  21 0

  Ty masz jeszcze czelność cytować Pismo Święte ? Ty który masz krew niewinnego chłopaka na rękach ? Swoją drogą, 25 lat, tyle jest warte życie dwóch ludzi według sędziego...

 • ~ 2014-01-22
  22:31:39

  0 24

  ~PawelE39 nie Tobie to oceniać i nie pisz herezji. Albowiem napisane jest: Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem.

 • ~ 2014-01-22
  22:43:27

  6 0

  PaweL39 musisz to zobaczyć nawrócenie Pana Mariusza.G http://www.youtube.com/watch?v=zYznD60yr-4 to jest ten co rzuca Pismem Św. http://www.youtube.com/watch?v=EPCdsU4RdiA

 • ~ 2014-01-22
  22:46:01

  7 0

  Mariusz Grodecki @ Przyznasz jednak że grzech grzechowi nie równy - ten twój jest chyba NAJCIĘŻSZY !!!

 • ~orient 2014-01-23
  00:12:47

  0 5

  @Adam Kuska co do tego Grodeckiego to jeśli to prawda co napisałeś to właśnie mamy do czynienia z przykładem prawidłowej resocjalizacji! Bo czytam czasem jego komentarze i nie ma w nich nienawiści wobec i są zazwyczaj wyważone. Myślę, że należy wybaczyć człowiekowi, który wykazuje skruchę i żal za swoje czyny i nie zapiera się ich. @qwer to nie chodzi o nieudolność prawa bo w czasach PRL Trynkiewicz otrzymał wyrok kary śmierci. Co zrobił parlament solidarnościowy? Wszystkie wyroki śmierci zamienił na 25 lat - i to był straszliwy błąd bo mógł je zamienić na dożywocie, a nie 25 lat. Poza tym trzeba każdemu dać szansę i jeśli Trynkiewicz odsiedział 25 lat w więzieniu - powinien wyjść na wolność i być co najwyżej dozorowany bo wyrok swój odsiedział. Czy ktoś słyszał na własne uszy aby Trynkiewicz powiedział, że znowu będzie zabijał i gwałcił? Nie, to głównie środowiska gowinowskie (związane z Opus Dei) celowo nakręciły medialnie problem Trynkiewicza, a tak naprawdę chodzi o przygotowanie prawa które w przyszłości pod pozorem zaburzeń osobowości umożliwi wsadzenie każdego niewygodnego człowieka np. dla rządzących, dla lobbystów czy dla kościoła. I o to chodzi w całej sprawie związanej z niby-przestępcami. Autor tej niekonstytucyjnej ustawy Królikowski jest niezwykle aktywnym członkiem Opus Dei. Jakiś czas temu wyszedł z więzienia potworny człowiek którego bała się cała Nowa Sól. Wszyscy bali się że zrobi to samo co kiedyś (brutalny gwałt i morderstwo). Nic takiego się nie stało.

 • ~orient 2014-01-23
  00:22:52

  0 4

  @grodecki pamiętaj o jednej ważnej zasadzie w życiu i tym się pocieszaj - wybaczy ci buddysta, wybaczy protestant, wybaczy prawosławny, wybaczy ateista czy żyd... Ale Polak-katolik bardzo rzadko wybacza bo nie zna podstaw chrześcijaństwa a przecież jego filarem było zasada wybaczania (np. łotr na krzyżu). Stąd takie uwagi pod twoim adresem. Wybaczanie i pokora nie wyklucza potrzeby kary i izolacji tych osób które dokonały tak dramatycznych czynów. A zdarzenie koło dworca z 2001 roku pamiętam i nie chciałbym aby w Rybniku do czegoś takiego jeszcze kiedykolwiek doszło.

 • ~Bart 2014-01-23
  11:12:08

  7 0

  Wielka szkoda, że w Polsce zniesiono karę śmierci bo byłaby dla tego mordercy jedyną karą, która odzwierciedliłaby to co zrobił!! zamordował niczemu nie winnych starszych ludzi, którzy mogli sobie żyć długo i szczęśliwie, zwyrodnialec, niech tam teraz gnije w pierdlu!!!!!!!!

 • ~Max 2014-01-23
  13:04:00

  2 0

  Czytając co poniektórych stwierdzam,że nie trzeba iść do kościoła słuchać Biblii i kazań....:)))ihihhi...

 • ~PawelE39 2014-01-23
  14:13:56

  11 0

  ~orient Ciekaw jestem czy miałbyś tak dużo do powiedzenia gdyby to Twojego syna skopali na smierć na ulicy ( nie zycze ci tego ) w dodatku w 10 na 1. Ze tak o tym " kochającym Bogu " o którym mowa w filmiku nie pomyślał jak butował tego chłopaka. Dla mnie osobiście zwykły morderca ibandzior. Można wybaczyć zdrade, kradzież czy kłamstwo, ale zabójstwo ? Nie ma szans.

 • ~ 2014-01-23
  15:51:41

  0 0

  ~orient może Cię to zdziwi ale te komentarze jeszcze bardziej mnie budują aby jeszcze bardziej naśladować Jezusa Chrystusa. Ludzkim sądem się nie przejmuję bo jakim prawem może sądzić mnie grzesznik? Ostatnio pewien katolik groził mi śmiercią za to że głoszę zdrową ewangelię. Temat o martwym kościele katolickim to dyskusja na osobny temat. Nieraz go tu poruszę przy odpowiedniej okazji. W dziejach apostolskich czytamy o Saulu z Tarsu który przyczynił się do ukamieniowania Szczepana , kilka stron dalej czytamy jego piękne listy do zborów. Ludzie mogą nazywać mnie jak chcą , mogą minusować moje wypowiedzi , tylko nie zdają sobie sprawy że stają się obłudnikami. Pewne sprawy mogą ciążyć nademną , lecz poprzez dobre świadectwo i święte życie , wielu ludzi może na nowo narodzić się do Boga. Specjaliście od linków Panu Kuska mogę podziękować za ludzi z problemami którzy zgłosili się do mnie. Słowa pewnej pieśni brzmią: " ... dobrze jest kiedy serce jest wolne , dobrze gdy uwolnione od zła ... " czemu każdemu życzę.

 • ~orient 2014-01-23
  23:34:41

  0 0

  @PawelE39 Bóg wybaczył ludziom zabójstwo Jezusa - Jego syna (i to w jaki bestialski sposób)... Dał w ten sposób jakiś najlepszy przykład jak powinniśmy się zachowywać. Nie zrozum mnie źle - wybaczanie to nie znaczy unikanie odpowiedzialności dla przestępcy. Ale jeśli ktoś odbył wyrok, ma prawo rozpocząć życie na nowo.

 • ~slmen 2014-01-23
  23:57:48

  0 0

  ~exitcosmo za twoje podatki pewnie nie bo gimnazjaliście nie płacą podatków. Mam tylko pytanie co nas tu interesuje "nowa wieś" o której istnieniu mało kto wiedział wcześniej.

 • ~konsior 2014-01-24
  00:04:47

  6 0

  panie Grodecki- żenada!!!!! może lepiej panie święty Grodecki! Może będziemy Cie wychwalać i klaskać Twojemu nawróceniu??? zapraszam do chóru gospel- śpiewać PANU "oooo jakże innym jestem człowiekiem oooo jakże dla Ciebie się zmieniłem lalaala". Żenujące człowieczku jest Twoje przytaczanie pisma świętego i obnoszenie się faktem wielkiej ludzkiej zmiany!

 • ~konsior 2014-01-24
  00:16:03

  6 0

  aaa no i jeszcze p. Grodecki odnośnie pierwszego pana wpisu- "superelektro a za co łatają dziury w drogach po których jeździmy? Za co chodzisz do prywatnego lekarza płacąs na publicznego? Za co policja stoi na parkingu i je hamburgery? Za co telewizja karmi Cię kłamstwami? A jednak z portfela Ci nie znika" WYSTARCZAJĄCO ZEŻARŁEŚ ZA MOJE

 • ~tolerancyjny87 2014-01-24
  00:30:17

  8 0

  Panie Mariuszu gratuluję Panu dostąpienia łaski uświęcającej. Jest Pan przykładem. Ale ma Pan dziecko/i? Byłby Pan w stanie mordercy własnego dziecka wybaczyć i powiedzieć "nie mi go osądzać, będzie sądzić go Pan w niebiosach"??? Ale tak szczerze...

 • ~rob78 2014-01-24
  10:03:54

  3 0

  To w końcu jak to jest? Mariusz Grodecki był w pierdlu czy na rekolekcjach?

 • ~ 2014-01-24
  11:00:21

  0 4

  Spójrzcie na swoje wpisy pełne nienawiści i agresji , a mnie próbujcie ... no właśnie co? Nie wklajałem żadnych linków , zrobił to ktoś kto chciał mnie poniżyć? Niestety nie udało mu się. ~tolerancyjny87 , stawiasz mnie w dziwnej sytuacji , pozwól że posłużę się tym na co opieram swoje nowe życie - " Jeśli bowiem wybaczycie innym ich zło, to i wam wybaczy wasz Ojciec w niebie. (Ew.Mateusza 6.14)

 • ~tolerancyjny87 2014-01-24
  11:11:07

  4 0

  hmmm... wiem, że to dziwna sytuacja ale moje pytanie jest powodowane Pana własnymi wpisami. Bo ja mogę na takie pytanie odpowiedzieć szczerze i z czystym sumieniem: gdyby moje dziecko spotkała śmierć z rąk innego człowieka (Broń Panie Boże) to na 500% wiem, że nie wybaczył bym!!! Nie jestem zwolennikiem kary śmierci ale też nigdy się nie zarzekam, bo kiedy rodzic stoi przy trumnie własnego dziecka ma prawo mówić "zabijcie i tego, który mojemu dziecku odebrał życie".

 • ~konsior 2014-01-24
  11:43:47

  4 0

  Panie G. sypiesz cytatami jak z rękawa, jeszcze chwila i zapukasz do moich drzwi trzymając w ręku "Strażnice" i będziesz mi wciskał, że to ja jestem zły i zapewne w dniu ostatecznym nie będę mógł liczyć na łaskę.

  Ciesz się swoim nowym życiem i stawiaj nowe życie na czym chcesz ale nie obnoś się z tym i nie szukaj oklasków i podziwu jaką to cudowną wręcz metamorfozę przeszedłeś.

 • ~ 2014-01-24
  13:11:09

  0 4

  Panie konsior to nie są cytaty a wersety Słowa Bożego , na podstawie którego mogę oprzeć swoje wypowiedzi. Nie robił bym tego gdyby nie człowiek który na facebooku ma jako swoje zdjęcie profilowe autobus lini 47 (według mnie po prostu się boi konfrontacji) który chce mi zaszkodzić. Strażnicy Ci do domu nie przyniosę bo nie mam nic wspólnego ze świadkami (piszę już to drugi raz). Jeżeli ogarnia Cię wściekłość wersetu z Biblii , proszę , świecki cytat: "Życz a będzie Ci zyczone".

 • ~drozdaxxx 2014-01-24
  13:12:44

  2 0

  Co to jest 25 lat... Po tym czasie ludzie będą trząść portkami, jak będzie wychodzić na wolność. Tacy ludzie powinni być skazani na 5-10 lat więzienia, a potem straceni po odpowiednim i długim rozpatrzeniu sprawy. Niestety nasz kraj jest zbyt zacofany, by takie rzeczy wprowadzić.

 • ~boguslaw12 2014-01-31
  11:53:04

  0 0

  Do exitcosmo a pieniądze państwowe to niby skąd się biorą ??? A 25 lat to kpina , nie wyrok !!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?




Oddanych głosów: 580