Każdy z nas spotkał się w dzieciństwie z wierszykiem Jana Brzechwy pt. „Katar”. Kichająca na całe miasto Katarzyna, jest w nim nacierana terpentyną, a pod koniec wiersza, w całym mieście brakuje już tej substancji. Ale czym jest owa terpentyna?
Cała historia terpentyny i pachnących terpenów zaczęła się od żywicy terebintu, czyli pistacji terpentynowej, drzewa rosnącego w basenie Morza Śródziemnego. Nacinając korę tego drzewa, otrzymywało się żywicę, z której później przez destylację uzyskiwano bezbarwną lub żółtą ciecz o charakterystycznym zapachu – terpentynę.
Jest to mieszanina węglowodorów, które ze względu na swoje podobieństwo i na pochodzenie od terpentyny, zostały połączone w jedną grupę o zbiorczej nazwie terpeny. Zastosowanie terpentyny to produkcja laków, farb, past do podłóg i substrat do syntez różnych substancji organicznych. Dawniej – i o tym traktuje wiersz Brzechwy – używano terpentyny jako środka rozgrzewającego, nacierając nią miejscowo skórę. Tak jak teraz stosuje się w przypadku przeziębień maści rozgrzewające, tak za czasów Brzechwy, smarowało się osobę chorą terpentyną.
Z kolei terpeny są lubiane i używane głównie ze względu na przyjemny smak, zapach i ich różnorodne zastosowania. Perfumy, olejki eteryczne, kadzidła, czy leki roślinne – wszystkie te produkty zawierają w sobie właśnie terpeny.
Ostatnio jednak terpeny są badane również pod kątem możliwego wpływu na organizm człowieka w korelacji z innymi substancjami organicznymi. Przykładem jest chociażby zawarte w konopi siewnej CBD, czyli kannabidiol. Postulowany jest związek pomiędzy efektami działania CBD, a zawartością terpenów w danej odmianie konopi. Oprócz tego, że terpeny wpływają na zapach i smak suszy czy olejków CBD, twierdzi się, że bez nich produkty powstałe z konopi nie miałyby swoich właściwości lub właściwości te byłyby ograniczone.
Terpeny stosowane są również w aromaterapii, czyli w metodach naturalnej poprawy samopoczucia i homeostazy organizmu za pomocą zapachów. Rzeczone terpenowe olejki eteryczne i kadzidła, a także zapachowe susze CBD mogą przyczyniać się do zmniejszania stresu, łagodzenia napięć i lepszego samopoczucia. Ich działanie najlepiej jest poznać samemu – chociaż nie używa się już terpenów na przeziębienie, to ich aromat może pomóc ukoić skołatane nerwy.
Zapraszamy do sklepu konopnego 4ease.pl
Tagi: terpentyna, terpeny
Tragedia w Bogunicach. Nie żyje nastolatka
49484Policja i pogotowie na rynku. Były dwie interwencje
25998Tragiczny pożar niedaleko Rybnika. W pszowskim hostelu znaleziono ciała 5 osób
25919Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23328Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
21611Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+360 / -63Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+240 / -23Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+151 / -5"Polska może być krajem bogatym i wolnym". Sławomir Mentzen w Rybniku zgromadził tłumy (zdjęcia)
+309 / -165Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13Tak ma wyglądać nowy stadion miejski przy Gliwickiej. Poznaliśmy werdykt konkursu (zdjęcia)
34Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
22Żałoba to kwestia prywatna? Nie wszystkie wydarzenia w Rybniku zostaną odwołane w sobotę
16Kolejny krok ku biogazowni. Miasto chce wnieść grunty do spółki komunalnej
13Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert