zamknij

Wiadomości

Zamknięte kina, nauczanie zdalne dla klas 1-3. Premier o nowych obostrzeniach: "krok od lockdownu"

2020-11-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Poznaliśmy nowe obostrzenia, które zaczną obowiązywać od najbliższej soboty. Decyzją premiera zamknięte zostaną teatry, kina muzea. Dzieci uczące się w klasach 1 – 3 szkoły podstawowej przechodzą do nauczania zdalnego. Lista obostrzeń jest dłuższa.

Reklama

Koronawirus - nowe obostrzenia rządu

To ostatni krok przed ogłoszeniem lockdown'u. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dzisiaj kolejne obostrzenia, które zaczną obowiązywać od najbliższej soboty. Jak powiedział na wstępie, pandemia nasila się.

- Dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25k przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji. Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. Przed nami arcytrudny czas – mówi Mateusz Morawiecki.

Od soboty (w przypadku szkoły - od poniedziałku) zostaną wprowadzone obostrzenia:

- Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada. Nauka w przedszkolach bez zmian;

- Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;

- Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach. Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej. Działalność przedszkoli pozostaje bez zmian.

- Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;

- Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;

- Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;

- Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada

- Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada

Pełen wykaz obostrzeń:

"Protestujcie dalej, ale w internecie"

Jak dodał premier, rząd będzie się starał zaprezentować nowe propozycje dla zagrożonych branż, jak również kontynuację dotychczasowych takich jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów.

- Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy. Będziemy starali się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże - gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness – dodaje.

Wystosował też apel do protestujących.

- Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować - protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa – podkreśla.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że państwo wciąż ma duże rezerwy sprzętu.

- Ponad 1000 wydanych ostatnio respiratorów, czeka na wydanie w najbliższych dniach kolejne 1000. Jest jeszcze wolnych 31% łóżek, ale chcemy, żeby ten bufor bezpieczeństwa był cały czas. Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25k przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji – mówi premier.

Narodowa kwarantanna na horyzoncie?

Minister Zdrowia – Adam Niedzielski apeluje z kolei do ozdrowieńców.

- Chcielibyśmy, żeby ozdrowieńcy włączyli się w akcję wolontariatu opieki nad seniorami i zgłaszali do regionalnych RCKiK. Każdy może oddać osocze na cele lecznicze – wyjaśnia.

Dodaje, że to jest czas, kiedy trzeba ograniczyć i doprowadzić do drastycznego spadku liczby zachorowań.

- Nie możemy pozwolić sobie na przyglądanie się krótkookresowo i dokładanie lekkich obostrzeń. To czas na hamulec awaryjny – zaznacza.

Premier przestrzega, że jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju, to włączony zostanie „ostry hamulec bezpieczeństwa”.

- Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu – dodaje.

Z drugiej strony, jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25, ale poniżej 50 na 100 tys. na 7 dni w skali kraju to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych.

Oceń publikację: + 1 + 58 - 1 - 119

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (45):
 • ~Aleksander83 2020-11-04 14:27:40

  Zapamiętajcie dobrze tą twarz i reszty kliki przy kolejnych wyborach. Są faktycznie niesamowici w tym co robią, jestem urzeczony

 • ~zak 2020-11-04 14:28:24

  Za 2 tygodnie będzie totalny lokdaun . Niestety, ludzi zmanipulowanych i chodzących dalej na demonstracje będzie ubywać ale za wolno . Dalej będą przyczyną zwiększenia ilości zakażeń .

 • ~zak 2020-11-04 14:30:35

  @Aleksander- jeszcze 3 lata tę twarz będziesz oglądać , oni się nie chowają . Chodż dalej na demonstracje i zarażaj , to porządzą jeszcze dłużej , bo lewaków ubędzie .

 • ~vectron 2020-11-04 14:34:27

  Efekty demonstracji pomału widać, później taka "Grażyna" będzie płakała bo jej zakład fryzjerski kazali zamknąć...

 • ~RNM 2020-11-04 14:37:20

  Nie dziwi Was to, że zawsze w dniu wystąpienia (sorry jak ten gościu się tytułuje ?) .... wzrasta liczba zakażeń. Oj porównywano go kiedyś do Pinokia ale teraz to już Pinokio powinien się obrazić.

 • ~RNM 2020-11-04 14:39:34

  ~żak, ~vectron Wierzycie w to co piszecie czy po prostu tak Wam powiedzieli w TVP PIS lub innej pro rządowej redakcji

 • ~Lahcim 2020-11-04 14:43:19

  przypominam tylko, że od jutra zmiana w sposobie liczenia ludzi z Covidem, mimo, że sytuacja się nie zmienia to liczby wystrzelą

  92 20
 • ~zak 2020-11-04 14:43:44

  @RMN - ja wierzę i siedzę w domu , a ty nie wierz i łaż sobie , ale potem nie miej pretensji . Tydzień temu pisałem , że przypomnę niedowiarkom typu Franek7 że będzie wzrost zachorować po demonstracjach . Jak na razie się sprawdza.

 • ~Lokalny 2020-11-04 14:46:19

  Jak to nie jest lockdown, to co to jest? Nazwali to tylko inaczej, żeby odszkodowań nie płacić.

 • ~RNM 2020-11-04 14:57:45

  ~ żak Przyczyną wzrostu z 2 tys, na 15 tys, a następnie 20 tys też pewnie byli demonstranci tylko jeszcze siedzący w domach i czekający na wyrok TK. -:))))))))))

 • ~adamczykhenryk1 2020-11-04 14:57:54

  Po Chanuce wprowadzamy przepustki :)

  17 29
 • ~pprywatne 2020-11-04 15:06:18

  Stopniowanie grozy idzie w najlepsze. Od jutra/pojutrza dopiero będzie skok pozytywnych testów.

  Ludzie dalej dają się manipulować i nie widzą o co chodzi.

  68 32
 • ~Lahcim 2020-11-04 15:19:31

  Zabawne to zrzucanie winy na protestujących za zakażenia a nie na osoby, które są faktycznie odpowiedzialne za zły stan służby zdrowia i całe zamieszanie z wyrokiem TK. Pomijając fakt, że ilość zakażeń zaczęła znacznie rosnąć nawet przed wydaniem wyroku w sprawie aborcji.
  A to PIS jest w pełni możliwości żeby zatrzymać protesty, a woli z ich strony nie ma. Malutki do tego wszystkiego jeszcze tylko dolewa benzyny i patrzy jak się ładnie wszystko pali.
  Szpitala na narodowym jak nie było tak nie ma, bo megalomania kolejny raz wygrywa z logiką.
  Do szpitali minister zdrowia chce wysyłać żołnierzy w formie nadzoru (nie było już czegoś takiego za komuny , jak do zakładów pracy wysyłali żołnierzy? ).
  Majstrują coś ze sposobem liczenia przypadków wirusa, tak żeby zgadzało im się to z narracją, że winę ponoszą protestujący.
  Duda coś proponuje na zasadzie kompromisu do kompromisu w stylu ukradłem ci 100zł ale oddam ci 50zł i nie wiem o co się denerwujecie. Do tego nie ma nawet poparcia na prawicy. Na jego miejscu to byłoby mi tak smutno, że bym chyba nawet z łóżka nie wychodził.
  Jak się na to patrzy to ma się wrażenie, że chyba nie do końca w tym rządzie wiedzą co robią. A temu, który zdawałoby się, że wiedział najlepiej i wszystko trzymał za mordę odkleja się najbardziej.

 • ~nostrzyk 2020-11-04 15:27:20

  A dlaczego kościoły otwarte?. Premier nie ma odwagi sprzeciwić się panom w fioletowych piuskach? Ewangelia św. Mateusza rozdział 6 wers 5 -7 5 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

 • ~Lahcim 2020-11-04 15:37:53

  ~nostrzyk
  bo nasza partia rządząca siedzi tak głęboko w pewnej części ciała kleru, że potrzebny będzie kolejny król Artur żeby ich stamtąd wyciągnąć, czego nie rozumiesz?

  70 22
 • ~KA64 2020-11-04 16:05:37

  Podczas spotkania z parlamentarzystami za zamkniętymi drzwiami premier Francji Jean Castex powiedział wcześniej we wtorek, że przy obecnym tempie rozprzestrzeniania się pandemii 11 listopada szpitale będą już całkowicie zapełnione,nie będą mogły przyjmować pacjentów i bedą ich wozić pod cmentarze!

  A Wy różnej maści POrąbancy dalej krytykujcie NAJLEPSZY rząd i Premiera RP od czasow Gierka.

  36 98
 • ~Franek7 2020-11-04 16:12:51

  Normalnie myślący rząd, który wprowadza takie ograniczenia krok po kroku w sytuacji kiedy nie przynoszą one pożądanego efektu już dawno doszedł by do wniosku, że należy się z tej metody wycofać. U nas brną w to dalej i dalej i dalej ( aż nas na smierć zaduszą) a skutków nie ma i nie ma i nie ma. Jedyna skuteczna metoda to ta zastosowana przez Szwedów ale nasz rząd jest zbyt głupi żeby to zrozumieć...

  57 28
 • ~Sinner 2020-11-04 16:21:44

  Ludziom małe sklepy w galeriach pozamykają.
  Co za bezsens.
  Ile tam jest osób jednocześnie? Garstka.
  Co za problem wprowadzić ograniczenie chociażby po 5 osób na sklep, ale nie najlepiej zamknąć.
  Ale na temat kościołów gdzie przebywa więcej osób przez dłuższy czas, gdzie ksiądz daje komunię gołą reką z ust do ust to nie pozamykają.
  To jest chore.
  Wszystko robią nie tak.
  Bez sensu, bez pomyślunku.

  88 21
 • ~KA64 2020-11-04 16:25:20

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  26 49
 • ~Franek7 2020-11-04 17:07:03

  Kaziu ta wasza propaganda to się wymiotować chce. Prawda jest taka:

  „We wtorek poinformowano o pięciu kolejnych zgonach na COVID-19, jakie miały miejsce od piątku, łączny bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa to 5 899. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 23 pacjentów z COVID-19. Wiosną było ich nawet 550.”


  Pięć zgonów w cztery dni czyli średnio jakieś 1,2 zgonów. To są liczby marginalne.

  25 22
 • ~artefaks 2020-11-04 17:16:17

  Wniosek o bana dla KA 64 :

  Za posądzenie do formacji SS. Której wyznacznikiem były tatuaże pod pachami


  ,, ~KA64 2020-11-04 16:25:20
  ,,Przypuszczam ze twoi przodkowie mieli wytatuowane POd pachami 2 blyskawice! "

  29 17
 • ~siarzewski 2020-11-04 17:17:44

  Morawiecki kończ waść, wstydu oszczędź.

  53 21
 • ~internauta 2020-11-04 17:22:52

  Jak by komuś brakowało siłowni chętnie pomogę 3 tony węgla czekają na zrzucenie do piwnicy

  45 9
 • ~Pawel Krys 2020-11-04 17:23:58

  ~zak na demonstracje źle( bo na świerzym lufcie) ale do kościoła dobrze.
  Czyż to nie hipokryzja? a może ułomności myślowa

  37 16
 • ~KA64 2020-11-04 17:29:21

  Panie Artefaks-Przypuszczenie to nie to samo co POsądzenie.

  14 34
 • ~Kwinto 2020-11-04 17:49:54

  Panie Morawiecki, jedno odwołanie durnej ustawy, nikt nie będzie protestował i rozsiewał zarazy.
  Ale Jarek z biskupami ustalili "po trupach do celu" Potwierdzają to choćby dalej otwarte kościoły, no po prostu cyrk!

  38 14
 • ~Dador 2020-11-04 18:12:14

  Covid atakuje wszystkich, ale to najstarsi najgorzej go przechodzą. Za parę dni skończą się respiratory i miejsca w szpitalach. Kościoły pozostają otwarte, więc zarażanie w grupie największego ryzyka jest cały czas wysokie. Czy tylko ja dostrzegam związek, że to świadome działanie mające odciążyć system emerytalny kraju?

  30 10
 • ~Morin 2020-11-04 18:59:05

  Rząd miał dużo czasu żeby się przygotować. Nic nie zrobił. Wcześniej winą obarczyli siłownie i baseny, teraz winę zrzucą na demonstrujących. Mamy w Polsce

  27 10
 • ~Arteks 2020-11-04 19:00:45

  Rozumiem kwestie oświatowe ale po co znowu zamykać sklepy, domy kultury, kina? To w takim razie po co były nakazy chodzenia do nich w maskach? Jedno drugiemu przeczy. Obawiam się, że za tymi sprzecznymi decyzjami stoi niski stary mlaskacz - który do sklepów nie chodzi, filmów nie ogląda, domy kultury nie są mu potrzebne. Tylko ciągle rozmyśla komu by zaszkodzić i w kogo znowu uderzyć.

  41 16
 • ~RMG 2020-11-04 19:19:44

  Nawet przy takich wiadomościach nie pokazujcie więcej tej twarzy.

  23 11
 • ~ 2020-11-04 19:44:19

  do rmg - pewnie chcesz, aby pokazano Rabieja? Ale na pewno nie wiesz, o co chodzi.

  11 23
 • ~artefaks 2020-11-04 19:53:31

  Arteks. Zastanawia mnie kilkudniowy spadek zachorowań.
  Z informacji wynika że liczba stwierdzonych przypadków, wynika nie z liczby zakażonych w danym dniu . Lecz z liczby stwierdzonych w danym dniu w laboratorium. Czyli ,,niewidzialna ręka" obniżyła liczbę zakażeń. Po czym skumulowane próbki pozwalały na zaatakowanie rekordu.
  Pytanie czysto retoryczne :
  - kto i w jakim celu poprawia tu statystyki ?

  23 10
 • ~artefaks 2020-11-04 20:00:07

  Do fiuka.
  Wiceprezydent został zdymisjonowany gdyż nie zachował się do końca profesjonalnie i etycznie.
  Co zaś się stanie kiedy coś takiego zajdzie w przewodniej sile narodu ? Zostaje awansowany. Gdyż inni towarzysze posiadają na niego haki i kwity. To jest tajemnica spójności wewnętrznej . Jeśli obluzuje się jedna cegła. To zaraz runie cały mur A tynk się zewsząd już sypie

  19 8
 • ~KA64 2020-11-04 20:13:55

  Artefaks ty przestan "fandzolic" ino idz na rynek wsPOmoc jednostrzalowcow,bo na kamerce strasznie mizernie to wyglada,ino ok.20szt.
  Czyzby lempartowa przekaz zaPOmniala wyslac?

  10 31
 • ~KA64 2020-11-04 20:20:53

  Noo nieee,tak czekalem na ten sabat na rynku,a tu psikus,juz sie rozeszli,nawet nie zdazylem POliczyc :(((

  10 30
 • ~ZIG73 2020-11-04 21:14:48

  My jak super zdyscyplinowane społeczeństwo sami wprowadziliśmy se model szwedzki , wszyscy zachorują oby lekko i bedzie spokój

  7 3
 • ~rzyt 2020-11-04 21:31:06

  Jak polski rząd jest kiepski to dlaczego wszędzie w Europie są podobne problemy i ograniczenia?

  Coś ktoś mocny zarządza tym virusem.

  11 17
 • ~ 2020-11-04 21:34:59

  Te 500 zl to tylko zeby lud PiSowski myslal, ze nauczyciele cos dostali. Wiadomo, ze skoro od marca zdalne (z przerwa), to kazdy nauczyciel juz sie zaopatrzyl za wlasne pieniadze w konieczny sprzet. A na pewno nie bedzie zwrotu za to, co bylo kupione przedtem.

  15 7
 • ~ 2020-11-04 21:35:39

  A zaraz nas czeka narodowa kwarantanna. Zamkna parki i lasy i kaza wywiesic flagi

  12 10
 • ~ 2020-11-04 21:39:34

  Arteks , "niski stary mlaskacz":) Chetnie bym ci postawil piwo

  20 11
 • ~Franek7 2020-11-05 08:45:35

  Aktualne ilości zakażeń wynikają przede wszystkim z tego, że nie zamknięto szkół już we wrześniu i nie wprowadzeniu nauki zdalnej. Przypomnę że tego oczekiwali wtedy wszyscy. Takie są skutki nieodpowiedzialnych ministrów i rządu... Zrzucanie odpowiedzialności na grupkę protestujących osób jest żałosna próba przerzucenia odpowiedzialności na przeciwników politycznych.

  6 7
 • ~ 2020-11-05 18:09:59

  Wybrał się Oskarek z Julką na ulicę
  Oskar wziął maseczkę a Julka przyłbicę
  Będą głośno krzyczeć będą protestować
  może też się uda kościół zdewastować
  Przeważnie lubili w necie się przechwalać
  Oskar pisał jebać a Julka wypierdalać
  ale na ulicy jak w grze ze smartfona
  wojna się zaczęła nikt ich nie pokona
  cały dzień czekali aż będzie szesnasta
  bo jak nie z rodzicem nie zobaczysz miasta
  Julka trzyma kredki a Oskar strugaczkę
  i z innymi dziećmi tak stworzyli paczkę
  gdy tak szli ulicą krzyczą i śpiewają
  że wszystkie kościoły porozpierdalają
  że policja może robić tylko laski
  a im zrobi gówno jebać białe kaski
  ale rzeczywistość twarz swą pokazała
  Oskar dostał wpierdol Julka się zesrała
  bo wojna nie smartfon i ekran przed tobą
  gdy idziesz na wojnę ktoś się bije z tobą

  2 2
 • ~Dintojra 2020-11-06 01:29:08

  @KA64: "Podczas spotkania z parlamentarzystami za zamkniętymi drzwiami premier Francji Jean Castex powiedział wcześniej we wtorek, że przy obecnym tempie rozprzestrzeniania się pandemii 11 listopada szpitale będą już całkowicie zapełnione,nie będą mogły przyjmować pacjentów i bedą ich wozić pod cmentarze!

  A Wy różnej maści POrąbancy dalej krytykujcie NAJLEPSZY rząd i Premiera RP od czasow Gierka."
  Dziecko, albo raczej dziecko w skórze starego ramola, skoro za zamkniętymi drzwiami - to co ? byłeś tam ?
  W PL nie trzeba czekać na 11.11 bo już tak jest ! dostępnych respiratorów = 0, za to są przetargi na ekrany ledowe za 0,45 miliona złotych, do tego odrzuca się propozycję Niemiec odnośnie użyczenia respiratorów czy pomocy szpitalnej... a co tam, my kozaki i uj z tym, że ludzie umierają.
  Nieważne, generalnie stary kazoo, zak, kz64 czy jaki tam nick se jeszcze wymyślisz w tej pustej łepetynie... obym cię nigdy nie spotkał na swojej drodze, bo wytłumaczę ci twoje błędy i braki w inteligencji w sposób jakiego nie polubisz !

  1 3
 • ~KA64 2020-11-06 01:53:18

  @Dintojra -nie strasz nie strasz bo sie POsr...sz!
  Przepisalem info z fr.portalu odnosnie min.zdrowia fr.

  Ty teraz powiedz GDZIE brakuje respiratorow?Jesli wiesz o takich przypadkach to dzwon na 997!

  Co cie interesi przetarg na jakiejs ekrany ledowe?Ty wolalbys kineskopowe pewnie?

  Tylko volksdeutch czeka na szwabska POmoc!
  Ty bys byl 1szym co by tu zaprosil Bundeswere,bo tam przyjmuja do sluzby wszyskich nawet LGBT.

  Jesli chcesz sie sPOtkac na drodze to super,tylko zaproponuj czas i miejsce.

  2 2
 • ~Kamila Zakurzewska 2020-11-06 23:59:04

  Cała Polska śpiewa z nami~~~ wypierdalajcie z obostrzeniami!

  Wirus jak wirus nie rozprzestrzenia się w zawrotnym tępie jak to mówią, ani nie jest aż tak groźny. To że PiS szokuje normalny sezon grypowy to ich problem.

  1 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3403