zamknij

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

Zamiast kiełbasy wyborczej, były... gruszki

2018-10-17, Autor:  bf

Zero kolejek w urzędzie, możliwość dzierżawy kotłów czy darmowe bilety autobusowe dla dzieci i młodzieży – to niektóre pomysły Tadeusza Gruszki, które przedstawił podczas spotkania z wyborcami. Kandydat na prezydenta Rybnika z Samorządowego Ruchu Demokratycznego zaprezentował też kandydatów do rady miasta.

Reklama

- Inni proponują kiełbasę wyborczą, ja natomiast gruszki – śmiał się kandydat na prezydenta Rybnika Tadeusz Gruszka, trzymając talerz pełny tych słodkich owoców. Spotkanie wyborcze Samorządowego Ruchu Demokratycznego miało miejsce w Bibliotece Głównej przy ul. Szafranków.

SRD po losowaniu otrzymał numer 21 na liście wyborczej. Kandydaci do rady miasta uznali ten fakt za dobrą wróżbę. - Mamy numer 21, wybory przypadają 21 października. Numerki na pewno nie pomylą się wyborcom. „21” kojarzy się też z grą „w oczko”, gdzie ten numer wygrywa – usłyszeliśmy.

Do tej symboliki odniósł się też Tadeusz Gruszka. - Mam nadzieję, że te „oczko” zostanie przez nas trafione w ostatnią niedzielę i będziemy się cieszyć ze zwycięstwa – powiedział na wstępie do zebranych.

Kandydat na prezydenta Rybnika przedstawił następnie swój program wyborczy. Stwierdził, że dla przeciętnego mieszkańca koszty utrzymania są zbyt wysokie. - Rada miasta po raz kolejny uchwaliła maksymalne stawki podatkowe. SRD będzie gdzie indziej szukać oszczędności, by ulżyć mieszkańcom – powiedział.

Tadeusz Gruszka widzi też konieczność rozmawiania z zarządami dzielnic, by realizować ich potrzeby.

Jeżeli chodzi o walkę z niską emisją, kandydat na prezydenta proponuje dzierżawę pieców dla najuboższych mieszkańców Rybnika. - Jestem też za rozwojem sieci ciepłowniczej i gazowniczej, a także za uregulowaniem kwestii wprowadzania darmowej komunikacji miejskiej na czas przekroczenia norm jakości powietrza – dodał.

Będąc już w tym temacie Tadeusz Gruszka stwierdził, że autobusy realizują puste kursy. - Tak jest np. z linią 24. To niegospodarność! - podkreślił. Jego zdaniem trzeba dostosować rozkład jazdy autobusów do potrzeb mieszkańców. Proponuje ponadto, aby dzieci i młodzież jeździła autobusami za darmo.

Zdaniem kandydata na prezydenta Rybnika górnictwo prędzej czy później wymrze. Dlatego zwraca uwagę, by skupiać się na rozwoju nowych technologii.

Tadeusz Gruszka zwraca też uwagę na to, w jaki sposób zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w Rybniku. - Karta mieszkańca Rybnika gwarantowałaby zniżki dla mieszkańców w usługach czy sklepach. Mogliby liczyć na promocje w sklepach partnerskich i zakładach usługowych. Jeden warunek – karta przysługuje osobie płacącej podatki w Rybniku – wyjaśnił zgromadzonym.

Lider Samorządowego Ruchu Demokratycznego skrytykował władze miasta, że te poświęciły miliony złotych na budowę nowej drogi rowerowej wzdłuż ul. Raciborskiej. - Jesteśmy za drogami rowerowymi, ale niech to będzie robione z głowę. Nie mogę się zgodzić, by zrywać kostkę brukową i w jej miejsce wylewać asfalt. To utracone miliony. Drogi rowerowe jak najbardziej, ale rekreacyjne – z dala od samochodowych spalin – oznajmił.

Wśród innych pomysłów pojawiła się też budowa nowego żłobka. Miałby się znajdować w części południowej naszego miasta.

Tadeusz Gruszka zaprezentował następnie swoją „drużynę”, z którą idzie do wyborów samorządowych. „Jedynkami” w swoich okręgach wyborczych są:

- Ignacy Dwornik (okręg nr 1);
- Tadeusz Gruszka (okręg nr 2);
- Henryk Cebula (okręg nr 3);
- Piotr Zmuda (okręg nr 4).

Jak oceniacie program wyborczy Tadeusza Gruszki?

Oceń publikację: + 1 + 104 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~Monika Tomiczek 2018-10-17
  20:01:32

  26 28

  Najrzetelniejszy program wyborczy i najsilniejsza "drużyna" - bo łączy nas Rybnik

 • ~Joanna Ciesielska 2018-10-17
  20:03:05

  27 30

  Istotne i prawdziwe problemy mieszkańców zawarte w 10-ciu, ale jakże ważnych punktach programowych. Pan Gruszka człowiek opanowany, kulturalny i rzeczowy. Alternatywa dla tych, którzy nie chcą patrzeć na przepychanki polityczne. A oczekują konkretów a nie obiecanek.

 • ~Mietek Filo 2018-10-17
  20:08:37

  28 27

  Przekonuje mnie ten program. Wizerunek , spokój i opanowanie kandydata również. Potrafi konkretnie i rzetelnie odpowiadać. A co najważniejsze słucha ludzi. A to jest najważniejsze.

 • ~Arteks 2018-10-17
  20:19:13

  27 62

  Czysty populizm... 1) bezpłatne bilety dla dzieci - pomysł bez sensu bo dzieci nie jeżdżą same autami więc przez takie rozdawnictwo ubędzie pieniędzy na inwestycje miejskie - a w zamian wcale nie ubędzie aut bo dzieci nie są kierowcami 2) drogi rowerowe są budowane zgodnie z konsultacjami społecznymi i planem mobilności miejskiej, zgodnie z prawem o ruchu drogowym i standardami jakie wytyczono w bardziej rozwiniętych od nas krajach Europy Zachodniej, zmiana polbruku na asfalt wynika nie tylko z trendów ale ma swoje uzasadnienie zdrowotne, wibracje na polbruku są bardzo niezdrowe dla rowerzysty - wszędzie odchodzi się od polbruku dla rowerzystów. 3) Gruszka był senatorem - mógł zrobić wiele w walce ze smogiem, nie zrobił kompletnie nic. 4) Prezydent Kuczera wybudował żłobek - więc jest bardziej wiarygodny od kogoś kto tylko obiecuje. 5) Dzierżawa kotłów? W XXI wieku trzeba zrobić wszystko aby kompletnie wyprzeć kotły z każdego miasta, a nie kombinować nad jakąś kosztowną dla miasta dzierżawą. Gruszka jest też przeciwnikiem inwestycji co pokazał w przypadku przepustu pod stacją Paruszowiec o co mieszkańcy prosili i zabiegali przez dziesięciolecia. Ogólnie Gruszka to kandydat na prezydenta zupełnie nieciekawy, bezbarwny i bez szczególnych pomysłów, bez zaplecza i innowacyjnych pomysłów na miasto. Głosując na takich kandydatów marnujemy głosy...

 • ~Joanna Ciesielska 2018-10-17
  20:45:04

  19 22

  Ścieżki rowerowe? No tak to jest najważniejsze. Jeździć i jeździć rowerami. Wyprzeć kotły? I co w zamian? Bo jeśli chodzi o inne alternatywne przypominam rozwiązania to daleka droga. Może gaz? Przypominam znowu, żyjemy w Polsce nie mamy swojego gazu. A koszt choćby zgazyfikowania węgla bedzie finansowamy z budżetu państwa przy zmianie technologii w spółkach węglowych. Oj i to nie prędko. Kto wyszedł z propozycją rozwiązań innych niż wmuszanie przepisami na siłę obywatelowi tego, co chce władza? Kto pyta, że tego ludzie oczekują i chcą? Tak chwalony projekt wymiany kotłów jest niestety nie dla wszystkich. Żeby skorzystać z dofinansowania trzeba kupić kocioł V kl. Jakie rozwiązania dla tych, którzy chcieliby skorzystać z programu a nie mają skąd wziąć na kupno takiego kotła. Fajnie się pisze i mówi jak się patrzy okiem jednostki. Ja mam i chce a reszta mnie nie obchodzi.

 • ~Katiczkis 2018-10-17
  20:46:24

  34 20

  heh, jak zwykle Pan Ąrteks musi wszystko i wszystkich hejtowac - standard, ktoś Panu za to płaci czy to tak sam od siebie?

  Tak czy siak, od jakiegoś czasu bacznie obserwuje postać Pana Gruszki i wiecie co mi się podoba? Że jego program i cała kampania jest spójna od początku do końca, przemyślana, nie ma chaosu, że drużynę stanowią ludzie z Rybnika, bez banalnego podparcia "wielkimi" postaciami z pierwszych stron gazet. Myślę że jego kadencja również będzie tak samo przemyślana. Tak trzymać, życzę powodzenia.

 • ~orka 2018-10-17
  20:50:33

  25 16

  Arteks, jeśli piszesz o marnowaniu to właśnie zmarnowałem kilkanaście sekund na przeczytanie tych twoich "mądrości", a program tego Pana całkiem rozsądny, choć to nie mój kandydat.

 • ~pprywatne 2018-10-17
  21:07:44

  21 2

  Komu zgłosić, że śmierdzi jak w Mordorze?

  PM10 733 % 367 µg/m³
  PM2.5 1011 % 253 µg/m³

  Ponad 1000 %, a zimy jeszcze nie ma!!!

 • ~ 2018-10-17
  21:09:04

  19 13

  W sprawie....hmmm, sondażu na rybnik.com.pl
  Kandydat Gruszka miał 3% przez kilka dni. Wczoraj rano 17% a dziś prawie 26%.
  Taki gość :)

 • ~Tadeusz Gruszka 2018-10-17
  21:11:58

  46 24

  Do Arteksa 1. Darmowa komunikacja dla dzieci to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, a rodzic dowożący dzieci nie płacąc za niego chętniej zrezygnuje z auta (bo się opłaca) 2. Był Pan na takich konsultacjach? Ile w nich brało udział rybniczan? Standardy OK ale niszczenie idealnej drogi rowerowej ( mającej niespełna 6 lat), gdzie potrzeby w innych miejscach miasta są o wiele istotniejsze, to na to mojej zgody nie ma 3. Typowa zagrywka poniżej pasa, jak się nie jest w temacie. Jestem radnym sejmiku woj. śląskiego. To po mojej interwencji z RPO będą dodatkowe pieniądze na walkę ze smogiem 4. Jeżeli już mamy mówić o wiarygodności kandydata na prezydenta to proszę ocenić p. Kuczerę (kandydat na prezydenta w 2014) : w swym programie obiecał, że zrealizuje 18 punktów z czego wykonał zaledwie cztery 5. Za nim będzie ciepło systemowe w całym Rybniku upłynie wiele wody w Nacynie, a do tego czasu należy wykorzystać wszelkie środki i możliwości, aby jak najszybciej ograniczyć smog 6. Inwestycje TAK ale z głową . I na koniec, proszę nie martwić się o moje zaplecze. Jak wygram wybory to moimi zastępcami będą rybniczanie. Pozdrawiam.

 • ~MatiW 2018-10-17
  22:25:50

  19 19

  Bycie radnym, posłem, senatorem czy kim ten pan tam był nie wyszło, więc czas na prezydenta Rybnika. Lepszy zastępca spoza Rybnika niż żona, jako zastępca w pańskim przypadku, bo zapewne tak by się to skończyło.

 • ~Katiczkis 2018-10-17
  22:56:53

  15 8

  MatiW
  Ale ubaw.. ktoś tu się za dużo naoglądał "Hamerykańskich" seriali typu House of Cards.. takie numery nie mają szans w naszych realiach.
  Ale tak czy siak całkiem ładna para z tych Gruszek :) :)

 • ~Paweł Michał Balcewicz 2018-10-17
  23:23:18

  12 25

  Panie Gryszka co Pan ma do za oferowania dla dzielnic rybnika Panu chodzi tylko o stolik na prezydenta. prosze jakis konkretny program dla dzielnic rybnika. jezeli pan mysli o centreum rybnika to jest pan przegrany u mnie. o koryto kazdy walczy ale obecny prezydent jest lepszy od pana

 • ~Paweł Michał Balcewicz 2018-10-17
  23:30:24

  1 14

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Paweł Michał Balcewicz 2018-10-17
  23:36:04

  14 33

  Jezeli Obecny Prezydent nie wygra to jesten przekonany ze sie cofniemy w rozwoju tego miasta. Jestem murem a Piotrem Kuczera.

 • ~Paweł Michał Balcewicz 2018-10-17
  23:41:03

  8 31

  Panie Gruszka co Pan ma do za oferowania dla dzielnic rybnika Panu chodzi tylko o stolik na prezydenta. prosze jakis konkretny program dla dzielnic rybnika. jezeli pan mysli o centreum rybnika to jest pan przegrany u mnie. o koryto kazdy walczy ale obecny prezydent jest lepszy od pana

 • ~xxxx 2018-10-17
  23:46:41

  19 9

  Panie Gruszka mam nadzieję że poda Pan tego osobnika do sądu w trybie wyborczym do sądu.

 • ~powiem1 2018-10-18
  06:37:45

  16 17

  Panie Gruszka - górnictwo wymrze, owszem - dinozaury również wymarły. Zachowuje się Pan tak rasowy emerytowany górnik. Przez dziesiątki lat zarabia Pan kokosy w branży górniczej, a po przejściu na emeryturę oznajmia, że górnictwo "wymrze". Tak - my to wszyscy wiemy - ale co na okres przejściowy? Nie wymrze przecież z dnia na dzień ...

  A gdzie Pan był będąc senatorem, radnym sejmiku ... ? Kibicuję Panu tylko w sumie to nie wiem komu czy PIS, czy panu - a może za parę lat innej opcji z którą Pan się będzie utożsamiał

 • ~imrahil 2018-10-18
  07:19:18

  6 10

  dzierżawa kotłów (nie pieców) dla najuboższych to średni pomysł i bezsensowne wsparcie tych, którym nie chce się pracować. chyba, że warunkiem będzie posiadanie pracy przez minimum jednego członka rodziny. Polska i tak w stosunku do średnich zarobków przeznacza na socjal najwięcej w Europie po Austrii, a wsparcie jest tak skonstruowane, że zniechęca do podjęcia pracy (szczególnie legalnej). każdy z kandydatów jest wart tyle co pozostali w kwestii obietnic związanych ze smogiem. nikt nie potrafi jasno powiedzieć, że smog mamy z węgla. dlatego należałoby w pierwszej kolejności zakazać kotłów na paliwa stałe w nowych domach, w przeciwnym razie będzie tylko gorzej pomimo wydawanych milionów (co zresztą obserwujemy). co Pan na to?

 • ~Joanna Ciesielska 2018-10-18
  07:29:25

  23 14

  Jak czytam te pieśni chwalebne na temat obecnego prezydenta to prawie tak jak słuchać Morawieckiego w tv. Przed 89' nie było Polski a przed Kuczerą nie było nic w Rybniku. W jednym z kościołów po mszy ksiądz wygłosił, że dzięki Panu Kuczerze i obecnemu radnemu dzielnicy będzie wyremontowana kapliczka za 170 tys. Żebranie o głosy przeniosło się do kościoła. A mnie się to kojarzy z inną opcją. Koalicja upadła nisko.

 • ~twojstary 2018-10-18
  07:53:23

  28 15

  Czy ten niezależny, samodzielny i bezpartyjny samorządowiec nie przesiedział ładnych paru lat w PiSie? Przepraszam za porównanie, ale to tak jakby nie pijący od dwóch tygodni alkoholik nazwał się abstynentem.

 • ~Katiczkis 2018-10-18
  08:21:42

  7 4

  Imrahil
  Pomysł z zakażeniem kotłów węglowych w nowych domach jest ciekawym pomysłem, ale do uchwalenia na szczeblu krajowym, a nie samorządowym. Już to widzę jak po takiej uchwale wszyscy z budową domu ciśli by się do Rybnika pochodząc z rejonu tak mocno związanym od dziesiątek lat z węglem. Rozwiązaniem jest ciepło systemowe i gazyfikacja.. Ale jak narazie nasz pożal się Boże rząd walczy małą szabelką z każdym sąsiadem, z UE i Rosja.. może Węgry, nasz jedyny przyjaciel dostarczy nam ciepło?
  Przykładem jak dla mnie jest Austria, tam w sezonie grzewczym nie czuć w powietrzu nic, lub tylko zapach drewna palonego w kominku..

 • ~Arteks 2018-10-18
  10:30:14

  13 21

  @katiczkis - od kiedy merytoryczna opinia jest hejtem? @orka - to Gruszka marnuje swój czas i pieniądze tylko na to aby o sobie przypomnąć. Szans na wybór nie ma żadnych, a jako senator czy radny sejmiku nie wykorzystał swoich funkcji do działań na rzecz naszego miasta. Głosi hasła o bezpartyjnym Rybniku chociaż sam był kiedyś w PiS. @Tadeusz Gruszka - ad.1 Nadopiekuńczy rodzice którzy wożą swoje rozpieszczone dzieciaki autem - z pewnością z tego nie zrezygnują, a ulgowy bilet miesięczny kosztuje 35 zł - śmiesznie mało nawet dla słabiej zarabiających. Czy sprawdził pan za to ile ubyłoby z budżetu miasta przez takie rozdawnictwo? ad.2 Byłem i każdy mógł być. Na wybory też nie chodzą wszyscy - ale wszyscy muszą uszanować głosy tych którym się chciało iść i wrzucić kartkę do urny. Całe szczęście, że pana konkurent tak nie myśli i dba o potrzeby innych, a nie tylko kierowców aut. ad.3 Wiem o działaniach radnego Wolnika i innych jeśli chodzi o uchwałę antysmogową. O pańskich działaniach nigdy nie słyszałem. ad.4 Proszę się nie koncentrować na innym kandydacie w negatywnej ocenie bo on coś zrealizował - a co pan zrealizował ze swoich obietnic jako senator czy radny sejmiku? Czemu będąc senatorem nie walczył pan o wykorzystanie mocy z elektrowni i sprawy ważne dla Rybnika? ad.5 Tylko nie przez tak głupie pomysły jak dzierżawa kotłów bo to nie rozwiąże problemu dymu, a doda miastu kłopotów i kosztów. ad.6 U pana na pierwszym miejscu byłyby stołki, a nie inwestycje. Całe szczęście, że nigdy pan nie zostanie prezydentem. A przy okazji proszę przekazać słowa uznania swojej żonie, że jako jedna z nielicznych słusznie krytykowała zajęcie ratusza przez USC i marginalizację Muzeum Miejskiego. Za to ma u mnie dużego plusa ale już za akcję na Paruszowcu możecie się uznać za hamulcowych postępu inwestycyjnego w Rybniku.

 • ~templariusz 2018-10-18
  11:24:16

  3 7

  Ciekawe jak by się kandydat nazywał np. jakoś inaczej to co by przyniósł :)

 • ~kasmandu 2018-10-18
  12:13:25

  9 4

  Do powiem1,
  Irytują mnie komentujący, którzy może potrafią czytać, ale ze zrozumieniem mają już problem. Ja oczekuję od przyszłego prezydenta wizji rozwoju gospodarczego miasta po erze górnictwa, bo tym tematem trzeba zajmować się już, aby nie obudzić się z ręką w nocniku. Ten kandydat na prezydenta jasno stawia na nowoczesne technologie. To w temacie okresu przejściowego.

  Warto również zaznaczyć, że oczywistym jest że za produkcję smogu jest odpowiedzialny węgiel i ten problem musi zostać rozwiązany stanowczymi i mądrymi decyzjami takimi jak nowoczesne technologie, ale swoją cegiełkę (a może nawet i blok betonowy) dokładają wszyscy ci którzy palą śmieciami! A takich jest mnóstwo, z tak zwanym patrzeniem tylko na swój czubek nosa - "bo ja sobie zamknę okno i mnie to wali co wydobywa się z mojego komina, a to że sąsiad się truje to co z tego, i tak go nie lubię". Dlatego o tym problemie też należy pamiętać i bezwzględnie egzekwować kary od takich smroldarzy.

 • ~rosthost1 2018-10-18
  14:04:25

  9 5

  Ateks "możecie się uznać za hamulcowych postępu inwestycyjnego w Rybniku. "
  10 takich inwestycji i w budżecie nie ma 60mln złotych. P. Gruszka nie był przeciwny inwestycji tylko wydawaniu takich pieniędzy na jeden przekop. Natomiast dla ciebie nie liczy się opłacalność inwestycji - ten trend w Europie widać, bo kasy od zwykłych podatników jest w brud i można ją marnować!

 • ~rosthost1 2018-10-18
  14:09:10

  9 2

  ~twojstary 2018-10-18 07:53:23
  "Czy ten niezależny, samodzielny i bezpartyjny samorządowiec nie przesiedział ładnych paru lat w PiSie?

  Poniżej masz zdanie kandydujących z PO

  ~Łukasz Kłosek 2018-09-19 23:37:58
  "80 % kandydatów Koalicji Obywatelskiej to osoby bezpartyjne, lokalni działacze, którzy chcą angażować się w życie miasta i dzielnic. "
  Nic dodać nic ując!

 • ~kasmandu 2018-10-18
  15:05:13

  14 2

  nie rozumiem co was tak wszystkich kole w oczy, że kiedyś Gruszka należał do PISu - i co z tego? Wielokrotnie w różnych artykułach i mediach podkreślał jakie były powody jego odejścia, między innymi dlatego, że jego poglądy i wizja na Rybnik zaczęły mocno się rozjeżdżać z osobami chcącymi rządzić Rybnikiem zza warszawskich biurek. Dla mnie ogromnie zyskał tą decyzją w oczach, decyzją trudną i ryzykowną, bo przecież wszyscy wiemy że łatwiej byłoby siedzieć cicho i grzać ławy sejmu czy sejmiku pod szyldem PIS, niż zbudować swoje stowarzyszenie od podstaw i być wiernym swoim ideałom. To świadczy o tym, że ten człowiek myśli i chce mu się działać.

 • ~twojstary 2018-10-18
  16:32:26

  6 8

  @kasmandu, czuć na kilometr, że albo jesteś Tadeuszem Gruszką, albo kimś bliskim z jego otoczenia, więc pobyt w PiS-ie to nic takiego. Ale tu chodzi o lansowanie się kandydata Gruszki jako człowieka niepartyjnego i samorządowca. Ale jeszcze niedawno, gdy zasiadał w ławach senatu i dostał się tam z ramienia PiS-u, to nie był ani takim samorządowcem, ani takim niezależnym politykiem jak teraz się określa. ;)
  Osobiście nic nie mam do pana Gruszki, ale Arteks trafnie ocenił jego kandydaturę.

 • ~kasmandu 2018-10-18
  18:54:58

  4 2

  twojstary
  Dzięki za ten komentarz, od razu mi się humor poprawił. Tylko czekałem na to że zostanę nazwany Tadeuszem Gruszką, to była tylko kwestia czasu i jak widać nie musiałem długo czekać :) nie zawiodłeś :) :)
  Tak jak mogą się tu wypowiadać przeciwnicy, tak i ja mam prawo wypowiadać swoje zdanie. Tyle w tym temacie.
  Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru :) :)

 • ~Joanna Ciesielska 2018-10-18
  19:33:18

  5 0

  Dzierżawa kotłów? W XXI wieku trzeba zrobić wszystko aby kompletnie wyprzeć kotły z każdego miasta, a nie kombinować nad jakąś kosztowną dla miasta dzierżawą. ( wklejone od Arteks)
  Człowieku mieszkasz na Śląsku! Tu jest węgiel. Tu pracują ludzie, którzy ten węgiel wyodbywają. Tu są ich rodziny, które wydają pieniądze. Przypominam w samej PGG to ok. 43 tys ludzi zatrudnionych. Sprzedaż węgla dla gospodarstw indywidualnych to niewielki zysk. Kontrakty na miliony ton są podpisywane z elektowniami. Spółki muszą przejść gruntowne zmiany w zakresie pozyskiwania energii z węgla w innej formie niż spalanie. To proces kosztowny , długi i wymagający gruntownych zmian technologicznych i z błogosławieństwem rządu. Wszystkie inne rozwiązania owszem są bardzo dobre i potrzebne, ale nadal alternatywne. A te kotły, które zostały wymienione to co -do lamusa? I znowu niegospodarność? Spółki węglowe juz wdrażają nowe rozwiązania po to, żeby węgiel nadal był wydobywany, ludzie mieli zatrudnienie. Górnictwo to nadal największy wkład w PKB na Śląsku. I jeszcze jedno. Dzierżawa kotłów to rozwiązanie dla ludzi mniej zamożnych, którzy chcieliby takiego rozwiązania a nie mają środków na kupno kotła V kl. Smog to nie tylko węgiel.

 • ~Arteks 2018-10-18
  19:45:50

  4 7

  @rosthost1 - właśnie to mi się podoba u Kuczery, że nie boi się trudnych inwestycji ale koniecznych dla zrównoważonego transportu i zrównoważonego rozwoju. Dlaczego uważasz ten przepust za nieopłacalny w sytuacji kiedy o każdej inwestycji transportowej możemy mówić o jej nieopłacalności i deficytowości? Gruszka ma też pomysły ograniczające finansowo inwestycje bo jeśli zrobić bezpłatny transport dla dzieci i młodzieży to oznacza o wiele mniejsze wpływy do ZTZ z biletów, które trzeba by pokryć pieniędzmi jakie można przeznaczyć na inwestycje. @Joanna Ciesielska - nigdzie w Europie nie opiera się już indywidualnego ogrzewania o kotły węglowe. Nawet taki ekspert jak senator Piecha związany przez lata z branżą górniczą - mówił niedawno, że Polska jest ewenementem jeśli chodzi o zużycie węgla. Wszystkie kraje już dawno od tego odchodzą lub odeszły. Oczywiście można wykorzystywać węgiel w ciepłownictwie ale spalany w ciepłowniach posiadających filtry, a nie w domowych, dymiących piecach. Dzierżawa pieców to podtrzymywanie złych trendów. Miasto absolutnie nie powinno wspierać żadnych inwestycji i przedsięwzięć przyczyniających się do smogu.

 • ~Joanna Ciesielska 2018-10-18
  21:47:58

  4 2

  Do Arteks. Odchodzimy od węgla? ?? W Europie??? A reaktywacja kopalń w Niemczech? ?? A ogromne dotacje dla górnictwa z rządu do 2023??? Właśnie po to aby zmieniać procesy technologiczne w tzw. projekcie rządowym dla górnictwa. Czytałeś? ?? W Europie nie było złóż węglowych tak dużych aby uwzględnić zapotrzebowanie krajów europejskich na energie. Stąd budowa elektrowni jądrowych. Unia stawia nacisk na inne rozwiązania niż węgiel jako materiał opałowy-ciepłowniczy . Stawia się Polskę pod murem wymuszając zmiany w zamian za potężne pieniądze na te zmiany. Tylko z jedną różnica. Inne kraje w Europie właśnie z powodu braku węgla wypracowały inny model pozyskania energii . Jest im prościej i łatwiej stosować inne technologie. W Polsce górnictwo jest jednym z głównych elementów gospodarki i przynosi ogromne zyski dla budżetu.I jest jednym z glowychodzi źródeł energetycznych. Wiec aby sprostać oczekiwaniom Unii trzeba wdrażać nowe technologie oraz wykorzystać bodajże w 1/3 zasoby energii pochodzącej z innych źródeł niż kopaliny. Polska musi się wywiązac z tego, bo jest krajem członkowskim i bierze na to unijne pieniądze. I jak dotychczas Unia przychyla się do decyzji w sprawie funkcjonowania górnictwa według modelu, który został wynegocjowany w UE . Masz dużo do gadki w tym temacie a kompletnie zielonego pojęcia o tym , co się dzieje na wyż szych szczeblach i w górnictwie.

 • ~zbrudzinski 2018-10-18
  22:20:52

  8 6

  Mierny kandydat - "skupiać się na rozwoju nowych technologii" - czyli co konkretnie, ładnie brzmi - nowe technologie, ale co konkretnie chce zrobić? Do tego - "SRD będzie gdzie indziej szukać oszczędności, by ulżyć mieszkańcom" - szukajcie, a znajdziecie (albo i nie) - co to w ogóle znaczy - jeśli ma pomysł na oszczędności, to niech go przedstawi. Bezpłatny transport dla dzieci zwyczajnie przemilczę, tak jak dzierżawę kotłów. Jak Pan tak chce rozdawać pieniądze, to niech Pan swoje wydaje!

  Pan Gruszka to taki typowy polski polityk, wykształcony w tanim populiźmie, pozowaniu do zdjęć i niekonkretnych wypowiedziach. Nie zapominamy także o jego szczerej trosce o młodych ludzi, którzy usłyszeli słowo na "k" podczas Majówki i jego liście otwartym. To jest dopiero żenada.

  PS. Widać wysyp PiSowskich bojówek internetowych, najpierw ankieta a teraz przedziwne komentarze i plusiki.
  "A co najważniejsze słucha ludzi. A to jest najważniejsze." :D :D :D

 • ~Jan R. 2018-10-19
  15:52:00

  3 2

  Na miejscu żony pana Gruszki Anny z domu, nomen omen, Bera po wpisach pani Joanny Ciesielskiej zapaliłaby mi się w głowie czerwona lampka. Poza tym wiele pisze się o apolityczności ugrupowania a jedna osoba z listy chwali się zdjęciem z panem Czarzastym. Pogubiłem się raz PiS raz lewica. O co tu biega?

 • ~Arteks 2018-10-19
  17:17:14

  1 3

  @Joanna Ciesielska - jeżdżąc po Europie można spotkać kominy fabryczne, hutnicze, koksownie, elektrownie węglowe czy zakłady ogrzewające miasta. Ale już od dziesięcioleci wszyscy odeszli od ogrzewania domów jednorodzinnych węglem! Nawet w biednej Ukrainie czy Mołdawii - ludzie ogrzewają domostwa gazem. Polska i Czechy, może jeszcze Bośnia i Serbia - to ostatnie kraje gdzie spotkasz dym z domów i prywatne kotłownie. Wszędzie indziej to jest cywilizacyjny anachronizm. I o ile władze miasta nie mają za wielu możliwości walki z tym, to na pewno nie powinny dzierżawić ludziom pieców - choćby najlepszych. Miasto powinno budować ciepłociągi i edukować ludzi do przyłączania się do sieci jeśli ta jest dostępna, a nie do podtrzymywania przestarzałych i niezdrowych "rytuałów" kotłownianych.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 169