zamknij

Wiadomości

Zaczyna się szczepienie seniorów w MDPS. W kilku przypadkach zdecyduje sąd

2021-01-22, Autor: 

W Miejskim Domu Pomocy Społecznej w Rybniku rozpoczyna się akcja szczepienia seniorów. Zainteresowanych jest 101 mieszkańców. W kilkunastu przypadkach zgodę na szczepienie będzie musiał wyrazić sąd. Dlaczego?

Reklama

Jak mówi nam Piotr Mazurek, dyrektor MDPS w Rybniku, aktualnie do szczepień zgłosiło się 101 mieszkańców.

- Ilu będzie zaszczepionych to zależy od zakwalifikowania przez lekarzy. W ponad 20 przypadkach kierujemy wnioski do sądu o wydanie decyzji/zgody na szczepienie - dotyczy osób z którymi kontakt jest utrudniony, a nie mają z różnych powodów opiekunów prawnych – wyjaśnia Piotr Mazurek.

Z kolei jak dodaje Szymon Kędzierski, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, przedstawiciele rybnickiej lecznicy oprócz MDPS w Rybniku odwiedzą też DPS w gminie Lyski.

- Pierwszą dawkę szczepionki planowo ma przyjąć w sumie 204 pensjonariuszy – mówi.

Co do szpitala w Rybniku, szczepienia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku są kontynuowane.

- Placówka czeka na 450 dawek szczepionek firmy Pfizer z przeznaczeniem na szczepienia drugą dawką personelu medycznego i niemedycznego szpitala. Łącznie od 4 stycznia wykonano 1616 szczepień. Zaszczepione zostały osoby wchodzące w skład personelu medycznego, personelu niemedycznego szpitala oraz osoby zakwalifikowane do grupy „0” z podmiotów zewnętrznych – dowiadujemy się.

Przypomnijmy też, że od dzisiaj (22 stycznia) rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 70 lat. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

Jak można się zarejestrować?

1. Telefonicznie, całodobowa i bezpłatna infolinia - 989

Można to zrobić samemu lub za pośrednictwem kogoś bliskiego z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.

Podczas rejestracji należy wybrać termin oraz miejsce szczepienia. Potwierdzenie umówionej wizyty przyjdzie SMS-em.

2. Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl

System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pasował albo dana osoba będzie chciała zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście - będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzysta z dostępnej wyszukiwarki i wskaże dogodną datę i lokalizację. Potwierdzenie rezerwacji przyjdzie SMS-em.

Osoba, która będzie chciała zarejestrować się w ten sposób musi posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie ma należy skontaktować się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.

3. Wybrany punkt szczepień

Można zaszczepić się konkretnym punkcie szczepień. Wystarczy skontaktować się z nim - tutaj lista placówek prowadzących szczepienia na terenie Rybnika i powiatu rybnickiego.

---

Szpital w Rybniku informuje, że seniorzy 80+ oraz 70+ od 22.01 zainteresowani szczepieniem w lecznicy proszeni są o zgłoszenie na numer tel. 32 429 1229.

- Zgłoszenia przyjmowane są tylko telefonicznie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-13:00. Na każdy dzień rejestrujemy określony limit osób. Po zapełnieniu listy każdego dnia kolejne zgłoszenia będą przyjmowane następnego dnia -czytamy w komunikacie.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~adamczykhenryk1 2021-01-22
    18:10:08

    3 2

    lekarz mówi pacjentowi :)
    co mu zagraża . Pacjent decyduje , lekarz nie kwalifikuje :)
    Tylko wymiar sprawiedliwości może przedłużyć życie pacjenta . Pozdrawiam Serdecznie """"" .

  • ~TAKI JA 2021-01-22
    19:16:18

    3 2

    Lekarz studiował medycynę a musi się prosić nadzwyczajnej kasty co ma robić. Chory kraj.

  • ~artefaks 2021-01-22
    20:24:44

    9 3

    Przecież ci pensjonariusze w pełnej świadomości brali udział w ostatnich wyborach ? A teraz nie potrafią podjąć prostej decyzji?

  • ~Kores 2021-01-23
    14:24:58

    1 0

    Wniosek o udzielenie Informacji publicznej

    Działając w imieniu własnym, niniejszym na podstawie art. 2 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, Dz.U.2020.2176 t.j. z dnia 7 grudnia 2020 r. zwracam się z Wnioskiem o udzielenie następujących informacji publicznych:

    czy została uzyskana obligatoryjna i pozytywna opinia wydana przez niezależną komisję bioetyczną zgodnie z treścią art.  29 ust. 1.  Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, dalej „ustawa zlizd”, o preparacie leczniczym, który Państwo aplikujecie w ramach Narodowego Programu Szczepień ?

    Czy Państwa podmiot w ramach udziału w Narodowym Programie Szczepień na COVID – 19 informuje osoby szczepione, iż biorą udział w eksperymencie medycznym (leczniczym) w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID – 19 ?

    Czy Państwa podmiot w ramach udziału w Narodowym Programie Szczepień na COVID – 19 prowadzi eksperyment leczniczym w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID – 19 na osobach zdrowych ?

    Czy zgodnie z treścią art. 23 c ustawy zlizd posiadacie Państwo obowiązkowe ubezpieczenie OC podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny ?

    Czy informujecie Państwo uczestników eksperymentu medycznego zgodnie z treścią art. 24 ustawy zlizd w formie ustnej oraz pisemnej ?

    Czy informacja wskazana w punkcie 5 zawiera obligatoryjne informacje:
    a. cel, pełny plan eksperymentu medycznego oraz ryzyko i korzyści związane z eksperymentem;
    b. zakres i długość trwania procedur, które mają być stosowane, w szczególności wszelkie uciążliwości i zagrożenia dla zdrowia uczestnika związane z jego udziałem w eksperymencie;
    c. ustalenia dotyczące sposobu reagowania na zdarzenia niepożądane oraz pytania i wątpliwości uczestnika;
    d. środki powzięte w celu zapewnienia poszanowania życia prywatnego uczestnika oraz poufności jego danych osobowych;
    e. zasady dostępu do informacji istotnych dla uczestnika, uzyskanych podczas realizacji tego eksperymentu oraz do ogólnych jego wyników;
    f. zasady wypłaty odszkodowania w sytuacji powstania szkody;
    g. wszelkie przewidywane dalsze użycie wyników eksperymentu medycznego, danych oraz materiału biologicznego zgromadzonego w jego trakcie, w tym jego użycia dla celów komercyjnych;
    h. źródła finansowania eksperymentu medycznego;
    i. zasady dostępu do leczenia eksperymentalnego po zakończeniu udziału w eksperymencie leczniczym, jeżeli okaże się, że u danego uczestnika eksperyment ten przyniósł korzyści dla jego zdrowia;
    j. możliwości i zasady dostępu do innego eksperymentu leczniczego, jeżeli może on przynieść uczestnikowi korzyści dla jego zdrowia.
    k. Czy uczestnik przed rozpoczęciem eksperymentu medycznego jest informowany o swoich prawach oraz o ochronie gwarantowanej w przepisach prawa, w szczególności o przysługującym mu prawie do odmowy udzielenia zgody i do wycofania zgody w każdym momencie, bez podania przyczyny i bez negatywnych konsekwencji prawnych w postaci jakiejkolwiek dyskryminacji, w tym w zakresie prawa do opieki zdrowotnej ?

    Czy informujecie Państwo uczestników eksperymentu medycznego, że producenci szczepionek zostali całkowicie zwolnieni z odpowiedzialności odszkodowawczej za ewentualne skutki uboczne przyjęcia szczepionki na COVID – 19 ?

    W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr: 1, czy informujecie Państwo uczestników eksperymentu, że Państwa obowiązkowe ubezpieczenie OC podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny nie obejmuje zgodnie z treścią § 2 ust. 2 pkt 3) Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny, (Dz.U.2020.2412 z dnia 2020.12.30) ?

    Jednocześnie pragnę nadmienić, iż produkt leczniczy którym jest aplikowana przez Państwa szczepionka na COVID - 19:
    Został wprowadzony warunkowo do użytku na okres 1 roku tj. do lipca 2021 r.,
    Jest w fazie badań klinicznych planowanych do końca 2023 r.,
    Nie ma wystarczających informacji co do skuteczności oraz bezpieczeństwa produktu, w tym co do ewentualnych skutków ubocznych mogących wystąpić w późniejszym czasie, w tym skutków o charakterze poważnym,
    Nie został zbadany pod  kątem interakcji z innymi lekami,
    Uzyskał warunkowe pozwolenie na jego używanie pomimo, iż zostało ono wydane bez podania pełnej charakterystyki substancji czynnej i produktu końcowego przez Producenta,
    W związku z jego produkcją stanowił podstawę zawieszenia przepisów zezwalających odpowiednim organom na żądanie od producentów szczepionek natychmiastowego zaprzestania stosowania GMO w sytuacji znaczących konsekwencji dla życia ludzkiego,
    Został wprowadzony do użytku pomimo, iż nie wypełniono obowiązku wskazanego w art.  29 ust. 1.  Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, tj.: uzyskania obligatoryjnej i pozytywnej opinii o projekcie wydanej przez niezależną komisję bioetyczną.

    Ewentualne naruszenia powyżej przytoczonych przepisów ustawy zlizd art. 25 ust. 1 oraz art. 23a w jakiejkolwiek formie: nakłaniania, przymuszania, podstępu, wprowadzania w błąd czy też wszelkich form przymusu mogą wiązać się z konsekwencjami na gruncie: art. 192 kk, art. 156 kk, art. 157 kk, art. 157a kk, 160 kk, 191 kk, art. 444 § 1 i 2 kc w zw. z art. 445 § 1 kc.
    W powyższych przepisach ustawodawca w zależności od określonego stanu faktycznego przewidział min. karę pozbawienia wolności (od 2 lat do dożywotniego pozbawienia wolności jeśli skutkiem byłaby śmierć człowieka).
    Warty uwagi jest również art. 58 ustawy zlizd, ze szczególnym uwzględnieniem ustępu 4, cyt: „Kto przeprowadza eksperyment medyczny bez wymaganej prawnie zgody albo zezwolenia sądowego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

    Nie bez znaczenia jest również fakt, iż tzw.: „klauzula dobrego samarytanina” zawarta w art. 24 Ustawy z dnia 28 października 2020 r. O zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID19, (DZ.U. 2020 r., poz. 2112), w żadnym stopniu nie obejmuje Państwa ochroną w ramach udziału w Narodowym Programie Szczepień na COVID – 19, którą wyłącza jedynie odpowiedzialność karną w ściśle określonych warunkach i odnosi się wyłącznie do rozpoznawania i leczenia COVID – 19, a nie do działań profilaktycznych, jakim jest aplikacja szczepionki ochronnej.

    Na koniec warto również nadmienić, iż ewentualne naruszenia stoją w sprzeczności z art. 39 Konstytucji RP, Punktu 1 Kodeksu Norymberskiego, art. 39 Konwencji Genewskiej, art. 7 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, oraz art. 5 oraz art. 15 Konwencji o prawach człowieka i biomedycynie.



    Z poważaniem,

  • ~artefaks 2021-04-09
    21:12:39

    1 1

    Słuchałem ze zdumieniem wynurzeń człowieka który w krainie o kulturze buraczanej jest odpowiedzialny za kierowanie banku narodowego. Mówił o wzroście opłat za wywóz śmieci. A nie zastanowił się, że sterując naszą walutą w strefę walut śmieciowych , przyczynia się do zwiększenia produkcji śmieci ? A więc jest również przez to odpowiedzialny że śmieci jest więcej .Więc jest drożej....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5270