zamknij

Wiadomości

Za nami pierwsze Forum Kultury. „Miasto inwestujące w kulturę skazane na sukces”

2016-04-17, Autor: 
W piątek w Teatrze Ziemi Rybnickiej po raz pierwszy odbyło się zainicjowane przez władze Rybnika Forum Kultury. Były ciekawe prelekcje, m.in. byłego ministra kultury – Bogdana Zdrojewskiego, ale i panel dyskusyjny, podczas którego padło kilka interesujących spostrzeżeń i deklaracji.

Reklama

Gościem specjalnym pierwszego Forum Kultury był Bogdan Zdrojewski – minister kultury w latach 2007 – 2011. Eksminister w świecie kultury cieszy się dużym autorytetem, bo za czasów jego urzędowania wydatki na kulturę z budżetu państwa wzrosły z 1 do 2% PKB. Bogdan Zdrojewski opowiadał m.in. o tym, czy i jak kultura może być opłacalna w wymiarze finansowym. Przytoczył przykład Muzeum Guggenheima w Bilbao. - Samo muzeum, jako instytucja przynosi straty. Jednak od momentu jego otwarcia całe miasto odżyło i czerpie krocie z przychodów z turystyki – zauważył Zdrojewski.

- Każde miasto inwestujące w kulturę jest skazane na sukces. Potrzeba tylko konsekwencji i cierpliwości – dodał.

Do podobnych wniosków doszedł odpowiadający za kulturę w mieście – wiceprezydent Piotr Masłowski. - Ostatnio rybniccy przedsiębiorcy zaskoczyli nas swoim apelem, aby władze Rybnika nadal inwestowały w kulturę. W bogatej ofercie kulturalnej Rybnika widzą również szanse dla siebie – mówił Masłowski.

 

Wiele interesujących opinii padło podczas panelu dyskusyjnego, moderowanego przez redaktora naczelnego – Dziennika Zachodniego – Marka Twaroga. Udział w dyskusji wzięli: prezydent Rybnika - Piotr Kuczera, wiceprezydent – Piotr Masłowski, Elżbieta Wolny–Luks – szefowa Biura Kultury w UM Rybnika, Izabela Karwot z Domu Kultury w Boguszowicach, Maciej Zygmunt z Regionalnego Centrum Kultury w Katowicach oraz Michał Wojaczek – dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

 

Oto kilka wybranych wypowiedzi:

 

Piotr Kuczera: - Zależy nam, aby pomimo kłopotów z zakontraktowaniem artysty, koncert gwiazdy na Stadionie Miejskim w tym roku się odbył. Jednak równie ważne jest, aby w przyszłości określić konkretny nurt muzyczny koncertów czy też festiwalu, który chcemy organizować. W przeszłości dobór artystów był dość przypadkowy.

 

Izabela Karwot: - Co bym zrobiła gdyby ktoś przekazał naszej placówce w Boguszowicach milion złotych zarezerwowanych na koncert gwiazdy na stadionie? Nie mam pojęcia! (chwila zastanowienia). W sumie, odpowiedź jest prosta: zainwestowalibyśmy wszystkie środki w pracę z naszą młodzieżą!

 

Maciej Zygmunt: - Rybnik musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co mieszkańcy mają z faktu, że na stadionie odbywają się koncerty wielkich gwiazd. Mi wydaje się, że niewiele.

 

Piotr Masłowski: - To, czego brakuje mi w rybnickiej kulturze oraz przestrzeni miasta, to większego udziału sztuk plastycznych, designu i rzeźby.

 

Elżbieta Wolny–Luks: - Biuro Kultury ma już gotowe pomysły na to, by Filharmonia Rybnicka ze swoją muzyką wyszła w miasto i w bardziej atrakcyjny sposób zaprezentowała się rybniczanom.

 

Michał Wojaczek: - Myślenie o profesjonalnej grupie teatralnej w Rybniku nie ma sensu. Utrzymanie takiego teatru jest bardzo drogie i ościenne miasta mają z tym ogromny problem. Poza tym, w Teatrze Ziemi Rybnickiej nie ma odpowiedniej infrastruktury. Trzeba też podkreślić, że działające w Rybniku grupy teatralne reprezentują naprawdę profesjonalny poziom.

 

Piotr Masłowski: - W repertuarze Teatru Ziemi Rybnickiej brakowało mi dotąd ambitnych i trudniejszych w odbiorze sztuk teatralnych. Chcemy to zmienić.

 

Piotr Kuczera: - Nie ma nic przeciwko inscenizacjom historycznym, ale pytam jaki jest ich sens? Jestem za afirmacją życia a nie śmierci. Organizowane inscenizacje powinny być poparte refleksją i wiedzą historyczną.

 

Maciej Zygmunt: - Fajnym narzędziem wiążącym twórców z miastem są fundowane przez magistrat stypendia.

 

Mariola Rodzik-Ziemiańska (głos z publiczności): - Zapominamy o swoich słowiańskich korzeniach. Postuluję stworzenie w Rybniku parku poświęconego mitologii słowiańskiej. Jest w mieście wiele miejsc, gdzie taki park mógłby powstać.

> Rybnickie Forum Kultury - zobacz więcej zdjęć

Byliście na pierwszym Rybnickim Forum Kultury? Czy Waszym zdaniem takie spotkanie środowiska kulturalnego Rybnika było potrzebne? Czekamy na Wasze opinie!

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~Marcin74 2016-04-18
    08:35:39

    20 1

    Pani Karwot czy Pan Wojaczek to stuprocentowi profesjonaliści w dziedzinie kultury co udowadniają swoją pracą od wielu lat. Doskonale wiedzą co robią i robią to bardzo dobrze. Z całym szacunkiem dla przedstawicieli Urzędu Miasta to, jako dobrzy fachowcy w temacie administracji, na tworzeniu kultury po prostu się nie znają i nie mają kompletnie pomysłu na ten obszar życia Miasta. Nie można się znać na wszystkim. Znakomicie było to widać podczas chaotycznych wypowiedzi. Ktoś o plastyce, ktoś o teatrze, ktoś o teledyskach, ktoś o disco, ktoś o „dojrzałych” artystach a ktoś o festiwalu. Mówienie o sztukach plastycznych, rzeźbie kiedy w Mieście nie ma galerii to bzdura (starał się to delikatnie uzmysłowić urzędnikom dyrektor Teatru). Kompromitacją jest wypowiedź prezydenta, który mówi o tym, że po co zapraszać światowej klasy gwiazdę jazzu skoro mamy swoich, rybnickich muzyków w Niedobczycach czy Chwałowicach. Miasto w dziedzinie sportu ma strategię. Pisaną, konsultowaną ze sportowcami, działaczami. I dobrze. Miasto powinno mieć strategię dotyczącą kultury. Pisaną, konsultowaną z jej twórcami, animatorami. Urzędnik nie zna się na kulturze. Nie na tyle, żeby decydować o jej kształcie w mieście co doskonale „wyszło” podczas spotkania w Teatrze. Szanowni Prezydenci. Pewnie nikt Wam tego nie powie bo trzymacie w rękach pieniądze: Oddajcie tworzenie kultury ludziom, którzy wiedzą jak to robić. Obywatelsko. Nie róbcie tego sami. Nie można znać się na wszystkim.

  • ~rybol9999 2016-04-18
    09:16:20

    11 0

    Panie Masłowski niech się Pan nie wypowiada w tematach, o których nie ma Pan bladego pojęcia.

  • ~investpm 2016-04-18
    09:16:57

    4 0

    100% racji....nic dodać...

  • ~predkront 2016-04-18
    12:43:15

    1 0

    Czy Was nie zastanawia ze akurat gosciu z Katowic uwaza ze koncerty gwiazd w Rybniku sa niepotrzebne? Hehehe.

  • ~grzesnick 2016-04-18
    12:58:23

    2 0

    Marcin - a może galerię trzeba po prostu stworzyć?

  • ~Marcin74 2016-04-18
    13:55:32

    8 0

    Grześ - A pewnie, że trzeba!.. najsampierw trza mieć plan. Spójny. Z celem bliskim i dalekim. Plan przygotowany przez osoby, które się na tworzeniu kultury znają (to z definicji nie powinien być urzędnik). Plan przygotowany w oparciu o ogólną strategię Miasta dotyczącą promocji Rybnika (też zdaje się czegoś takiego nie ma. też nie powinni tworzyć go urzędnicy). Strategię promocji, komunikacji w którą wpisany powinien być i sport i kultura. Całość powinna być spięta i zatwierdzona od strony finansowej, oraz harmonogramu działań z urzędnikami (i to jest ich rola!). Inicjować, spinać, integrować, zatwierdzać finanse, dbać o harmonogram, kontrolować… innymi słowy zarządzać! To jest rola administracji samorządowej a nie ciągłe próby (najczęściej mało udane) robienia z siebie specjalistów w każdej dziedzinie życia społecznego. Ludzie już tego nie kupią. Jedni będą się śmiać po kątach, inni psioczyć na forach a jeszcze inni pójdą zagłosować na kogoś innego, kto znowu w kampanii będzie obiecywał, że „tym razem będzie inaczej, lepiej”.

  • ~Arteks 2016-04-18
    21:08:33

    3 0

    @predkront - też to zauważyłem bo możnaby zapytać co przeciętny mieszkaniec Katowic ma z tego, że odbywa się tam OFFestiwal? ;) Może inne przemyślenia tego pana były ciekawsze ale to wyjątkowo nietrafione. Podzielam opinię Masłowskiego o zbyt małym do tej pory przykładaniu się miasta do dizajnu, pomysłów na małą architekturę, upamiętnianiu ciekawych miejsc i postaci. Mieliśmy w mieście piękną synagogę - nie ma pomysłu na jej upamiętnienie. To samo z najstarszym i najsłynniejszym klubem jazzowym na Śląsku - nie ma pomysłu i tak bym mógł jeszcze sypać przykłady... Skoro Masłowski zwrócił uwagę na kwestię rzeźb to ja się zapytam o taką rzecz - jak to jest możliwe, że z Rybnika pochodzi jeden z najsławniejszych polskich rzeźbiarzy współczesnych, nie żyjący już Adolf Ryszka, a my nie mamy ani jednej jego rzeźby... Ba, Rybnik nie uhonorował go nawet swoją ulicą. To samo z innymi sławnymi ludźmi. Niedawno byłem w Czechach gdzie w Opawie i okolicy Carl Weisshuhn to ikona inżynerii i rozwoju tamtego regionu (zaprojektował unikalny Kanał Weisshuhna - polecam osobom którzy lubią turystykę i ciekawe obiekty inżynieryjne). Carl Weisshuhn przyjaźnił się z Edisonem! :) Ale najciekawsze jest to, że urodził się w Rybniku... Czasami szukamy różnych pomysłów na promocję, a nie wykorzystujemy czegoś co wystarczy odgrzebać w różnych archiwach.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5250