zamknij

Wiadomości

Za „starym” kościołem powstała nowa droga dojazdowa

2015-12-08, Autor: bf
Tuż za kościołem Matki Boskiej Bolesnej powstała właśnie nowa droga. Ma ona usprawnić dojazd do pobliskiego parkingu, a także ułatwić życie dostawcom dowożącym towar do Rybnickiej Strefy Śródmiejskiej. Jednocześnie magistrat zaprzecza doniesieniom, że „na swój koszt funduje dojazd Pawłowi Polokowi”.

Reklama

W założeniach urzędników, nowa droga ma usprawnić dojazd do parkingu przeznaczonego dla pojazdów dostawczych obsługujących Rybnicką Strefę Śródmiejską oraz stanowić dodatkowy wjazd i wyjazd z tutejszego parkingu. W tej chwili parking skomunikowany jest wyłącznie z ul. Brudnioka.

- Dodatkowo z drogi korzystać będą również właściciele i dojeżdżający do nieruchomości zlokalizowanych przy ul. Św. Jana, którzy ze względów technicznych nie mogą wjechać na nieruchomości od ul. Św. Jana. Dojazd i wyjazd tym łącznikiem będzie w dwóch kierunkach – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Wiosną przyszłego roku powstanie system parkingowy, który będzie obsługiwał wjazd i wyjazd budowanym łącznikiem z parkingu przy ul. Brudnioka (środki na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie Rybnickich Służb Komunalnych).

Magistrat zaprzecza doniesieniom medialnym, jakoby Miasto zafundowało w ten sposób z publicznych środków dojazd do posesji przedsiębiorcy – Pawłowi Polokowi. - Wybudowany odcinek drogi dojazdowej zlokalizowanej przy ulicy F. Rybnickiego był w planach miasta od dawna, został przewidziany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego - przekonuje Agnieszka Skupień.

Rzecznik magistratu przyznaje jednak, że dojazd do posesji zlokalizowanych przy ul. św. Jana był elementem sporu sądowego. - Przygotowana droga dotyczy między innymi posesji pana Pawła Poloka, który wystąpił do sądu o ustanowienie służebności drogowej po terenie istniejącego parkingu. Miasto, chcąc zabezpieczyć swoje interesy związane z możliwością rozbudowy parkingu, zaproponowało rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony, co zostało udokumentowane ugodą zawartą przed sądem – tłumaczy Agnieszka Skupień.

Sam Paweł Polok jest zażenowany plotkami na jego temat. - Nikogo nie prosiłem, ani nikomu nic nie kazałem robić. Droga dojazdowa musiała powstać z kilku powodów. Dzięki niej służby ratunkowe będą miały ułatwioną drogę ewakuacji. Owszem, to też spore udogodnienie dla mnie, ale i kilku innych przedsiębiorców – komentuje przedsiębiorca.

Projekt budowy łącznika kosztował 12 tys. złotych brutto. Sama budowa drogi kosztowała 160 tys. złotych.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Arteks 2015-12-08 11:33:58

  Po raz kolejny urzędnicy zadbali o interes przedsiębiorców, właścicieli kamienic i kierowców aut zapominając o pieszych... Na zdjęciu widać, że chodnik kończy się przed płotem... Nie wiem jakimi standardami kieruje się prezydent miasta i jego wice odpowiedzialny za drogi ale na pewno nie są to standardy cywilizowanych dużych miast... Nie tylko, że nie ma się co chwalić ale to powód do wstydu, że w centrum miasta które ma być jakimś wyznacznikiem miejskości dla sąsiadów robi się takie rzeczy.

  0 23
 • ~norton 2015-12-08 11:40:13

  Służby ratunkowe będą miały ułatwiona drogę ewakuacji? A poprzedni układ nie umożliwiał dojazdu? Teraz jest jeszcze gorzej bo stalowe barierki uniemożliwiają dojazd od strony parkingu.
  Takiej pokraki jak ta ulica dawno nie widziałem w Rybniku.

  23 0
 • ~halupczok1 2015-12-08 11:44:41

  Tak to się robi - był ładny kawałek terenu zielonego gdzie bez problemu można był spacerkiem przejść na parking a tu nagle komuś to przeszkadzało i postanowił " zabetonować kolejny kawałek ziemi" GRATULACJE. Co do prywatnych korzyści niektórych mieszkańców z Rybnika - są ludzie którzy wiecznie mają mało i narzekają. A pan P. moim zdaniem to spadochron jakich mało. Na plecach ŚW.pamięci OJCA ROBI KARIERĘ.Swoja osobą za wiele dobrego nie pokazuje.

  28 0
 • ~lukrecja50 2015-12-08 12:26:06

  ~Arteks - Chodnik kończy się przy furtce chyba do probostwa starego kościoła. Widocznie władze nie chciały 'zadzierać " z proboszczem by ostatni słupek płotu nieco przestawił, bo wtedy chodnik mógł iść do końca do samego parkingu. podejrzewam,ze gdyby ten płot należał do zwykłego kowalskiego to musiał by się usunąć ze słupkiem płotu. Dobrze,ze zrobiono pasy i miejmy nadzieję,że nikt tam nie wtargnie pod auto - śpieszący się na mszę.

  3 0
 • ~Teddy 2015-12-08 12:48:28

  Nie, nie oczywiście nie fundnięto dojazdu panu Polokowi, bo jeszcze przy okazji europosłowi Piesze i kilku innym. Szkoda tylko, ze niepełnosprawni na wózkach dalej muszą zapier**** przez cały parking bo jakiś "mądry inaczej" inwalidzkie miejsca parkingowe wyznaczył przed wjazdem, więc niepełnosprawni mają i z górki i pod górkę. A durne tłumaczenie RSK, że jakby były na dole czy koło pasażu to znowu byłaby afera, że daleko by mieli do Bahamas i do ul. Gliwickiej. No litości!!! Takie brednie tylko w Rybniku. I dobrze spuentował dzisiejszą rozmowę redaktor Radia 90 z Prezydentem na temat ławek na deptaku, ze może by tak nowe hasło dla rybnika: Rybnik - trudno się oprzeć" ! Trafił w punkt. Trudno się oprzeć nie tylko o oparcie ławek ale i głupocie.

  16 0
 • ~Abisall 2015-12-08 12:59:20

  Akurat oparć w ławkach na deptaku brakuje najmniej - teraz ławki są że tak to ujmę "obustronne" a dołożenie oparć zmniejszyło by i tak już nikłą użyteczność- no ale czepiać się można wszystkiego...

  0 3
 • ~Arteks 2015-12-08 13:24:24

  @lukrecja50 - to kwestia odpowiednich negocjacji, kościół też ciągle coś chce od miasta, miasto powinno z nimi umiejętnie negocjować reprezentując dobrze miejskie interesy. Poza tym jeśli coś ma być "spieprzone" to lepiej nie robić tego w ogóle, można też było zrobić pasaż z dopuszczeniem go do ruchu samochodów dostawczych. Wybrano jak najgorszą opcję i przy okazji pokazano amatorszczyznę naszego urzędu w temacie budowy nowych dróg i chodników. WSTYYYYD panowie Koper, Hawel i Kuczera!!! @Abisall @teddy - nie wiem co ławki mają do tego tematu ale poza tym że kojarzą się z kolejowymi (które notabene PKP wycofuje bo zauważcie jak ładne i użyteczne ławki pojawiły się na dworcu Rybnik Towarowy http://www.rybnik.com.pl/fotogaleria,nowe-perony-na-odcinku-rybnik-chalupki,fot13-7-3713-5.html ) to niestety wyglądają jakby miały z 10 lat bo farba całkowicie z nich zeszła... Ławki z deptaku po roku od postawienia nadają się do wymiany lub pomalowania.

  0 6
 • ~siwy_rybnik 2015-12-08 13:27:23

  Faktycznie ktoś niezłą fuszerkę odwalił. To jest całkowicie niepomyślane - i chciej sobie człowieku iść na dłuższy spacerek po mieście z małym dzieckiem. Trafisz na taką ulicę, gdzie się chodnik urywa i zaczyna się problem. Na pocieszenie dodam, że nie tylko w Rybniku są takie "cuda". We Włoszech też taką sytuację spotkałem. Dokładnie w Bolonii na lotnisku. Do miasta jest 500 metrów, do centrum 4 km. Wychodzi sie z lotniska i okazuje się, że przejście tych 500 metrów do miasta to niezłe wyzwanie. Najpierw trzeba przejść przez 200 metrów drogi, na której nie ma w ogóle chodnika ani nawet jakiegokolwiek pobocza. Samochody pędzą w jedną i drugą stronę (w końcu to ruchliwe miejsce) i jeśli tylko się dostrzega, że nic nie jedzie, to trzeba biegiem te 200 metrów pokonać, aby nie zostać rozjechanym przez samochód. Łatwe to nie jest - bieg z bagażami nie jest łatwy. A więc na pocieszenie mogę powiedzieć, że nawet w bardziej cywilizowanych krajach głupota też kwitnie na całego.

  9 0
 • ~jaro_t 2015-12-08 14:12:00

  Jaki kończący się chodnik? Co wy ślepi jesteście? Jest obniżenie krawężnika, są pasy można przecież przejść na drugą stronę i iść dalej... Natomiast w obecnej wersji parkingu z barierkami to rzeczywiście nieporozumienie. Tak naprawdę jest o wiele mniejszy niż był. Tłumaczenie urzędników jest żenujące - tzn. że w przyszłym roku barierki zostaną zdemontowane i powstanie szlaban - a nie można było tych inwestycji wykonać jednocześnie? Co do samej istotności takich łączników - to jest jedyna metoda aby zmniejszać korki w naszym mieście. Każdy drogowy łącznik upłynnia ruch i to jest również korzystne dla pieszych, ponieważ samochód w korku pali dużo więcej. Więc pytam; co z obwodnicami Rybnika Kamień-Golejów, Golejów-Stodoły, Mikołowska-Żorska?

  1 0
 • ~dhakarey 2015-12-08 14:51:55

  Droga w obecnej formie jest mocno dyskusyjna. Co do bezpieczeństwa to zauważcie, że tam stoi znak strefa zamieszkania, która ogranicza prędkość samochodów do 20 km/h, kierowca ma obowiązek przepuścić wszystkich pieszych oraz ma obowiązek zaparkować tylko w wyznaczonych miejscach, a takich miejsc tam nie wyznaczono. Poczekam do wiosny i zobaczę jak to będzie z tym wyjazdem z parkingu. Szczerze mówiąc była by to lepsza alternatywa niż wyjazd na Brudnioka. Po pierwsze bezpieczniejszy wyjazd na samym skrzyżowaniu (szczególnie w zimę, gdzie zdarzało mi się wypychać samochody pod górkę na obecnym wyjeździe). Po drugie niektórzy chcieli by pojechać w stronę Rud czy Wodzisławia, to nie muszą nadkładać drogi. Po trzecie mniej aut na skrzyżowaniu Brudnioka z Gliwicką, które w szczycie jest bardzo niebezpieczne. Poczekam - zobaczę i ocenie na nowo.

  10 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3833