Wczoraj w rybnickim magistracie doszło do spotkania Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka i prezydenta Rybnika Piotra Kuczery. Tematem rozmów był smog i sposoby walki z niską emisją. Co udało się ustalić?
Jak wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu, tematem spotkania była przede wszystkim utrzymująca się od kilku dni bardzo zła jakość powietrza na terenie miasta Rybnika (stacja pomiarowa na ul. Borki w Rybniku odnotowała w miniony poniedziałek rekordowy pomiar pyłu zawieszonego PM10 - 1563 μg/m3). O sytuacji tej rozmawiano w kontekście smogu jako stałego problemu mieszkańców Rybnika i regionu w okresie jesienno-zimowym.
- Sporo uwagi poświęcono też podejmowanym przez rybnicki samorząd działaniom nastawionym na walkę z niską emisją, takim jak przede wszystkim dopłaty do inwestycji ekologicznych rybniczan, termomodernizacje i zmiany systemów ogrzewania obiektów użyteczności publicznej czy akcje edukacyjne – dodała Agnieszka Skupień.
Prezydent Piotr Kuczera zaapelował do wojewody o przyspieszenie działań dotyczących wprowadzenia standardów emisyjnych dla kotłów węglowych oraz ustalenia norm jakości paliw stałych. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek wyraził przekonanie, że walka ze smogiem to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi nasz kraj, zapewniając, że na szczeblu rządowym trwają prace, których celem jest wprowadzenie ogólnopolskich regulacji wspomagających samorządy w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza.
- Warto podkreślić, że o wprowadzenie rozwiązań systemowych dotyczących przede wszystkim norm jakości spalanych paliw i standardów emisyjnych dla sprzedawanych kotłów samorządowcy subregionu zachodniego województwa śląskiego apelują od dłuższego czasu, przedstawiając swoje postulaty w pisemnych stanowiskach – mówi rzecznik rybnickiego magistratu.
Podczas spotkania rozmawiano także o podjętej przez Prezydenta Miasta Rybnika decyzji o wyrażeniu zgody na zawieszenie przez dyrektorów w dniach 10 i 11 stycznia zajęć we wszystkich placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Rybnik ze względu na rekordowe przekroczenia norm jakości powietrza.
Obecna na spotkaniu w Rybniku Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty w Katowicach – uzyskała zapewnienie, że uczniowie, którymi rodzice nie mogą opiekować się w czasie zawieszenia zajęć, mają zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w placówkach.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wykonawca ma przyjechać do Rybnika „na godzinach”? Spontaniczna akcja aktywistów. Wyłapali dzisiaj ponad 30 nutrii
35453Wyszły na jaw kolejne fakty o Elektrowni Rybnik. Marek Krząkała: "wiedziano o jej likwidacji w 2020 roku"
34539To już nie nadgryzienie wizerunku, a jego „zagłada”? Internauci chcą odwołania prezydenta Kuczery
25016Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
23778Tragedia na A1. Nie żyje mężczyzna
20333Były dyrektor w UM Rybnik z zarzutem o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+132 / -3PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+131 / -18Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
+135 / -29„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
+92 / -5Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+103 / -17Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
25To już nie nadgryzienie wizerunku, a jego „zagłada”? Internauci chcą odwołania prezydenta Kuczery
24Były wiceminister: w Polsce brakuje węgla, będą kolejki. Jak z dostępem i ceną surowca? Co na to PGG?
23Wyszły na jaw kolejne fakty o Elektrowni Rybnik. Marek Krząkała: "wiedziano o jej likwidacji w 2020 roku"
22Były szef Nadleśnictwa Rybnik przekroczył uprawnienia? Sprawdza to prokuratura i CBA. W tle materiał „Książę na zagrodzie”
15Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~panoczek 2017-01-11
08:42:01
"Prezydent zaapelował", "Sporo uwagi poświęcono", "Wyraził przekonanie" - Czyli jak zwykle gadanina, a akcji brak!
~Ja_2 2017-01-11
08:43:14
Gadu, gadu, gadu, a kopciuchy dymią PM10 ostro w górę Panie Prezydencie od rana ! Konkretne działania od zaraz. Nawet teraz można już dużo zmienić bez czekania na Katowice i Warszawkę. Wystarczy poczytać posty Internautów i do boju.
Egon z Rybnika
~Janusz_Cebularz 2017-01-11
09:08:20
https://mapasmogu.crowdmap.com/ na tej stronie można anonimowo oznaczać kopcące domy w regionie. Może niech redakcja nagłośni stronę a SM będzie sprawdzało oznaczone adresy.
~Jerzy Kolarczyk 2017-01-11
09:27:02
Do Egona z Rybnika---- proces walki o czyste powietrze to nie jeden dzień --- tylko kilka lat . Jak mają zmienić piece i paliwo w ciągu jednej doby ? I PROSZĘ nie nazywać posiadaczy starych pieców KOPCIUCHAMI bo to jest obrazliwe .!!!!!!!!!!!!!!!
~Ja_2 2017-01-11
09:31:45
Do Jerzego Kolarczyka - nazywam tak piece :)
Pzdr Egon z Rybnika
PS nawet w takim piecu może Pan palić pelletem i nas nie truć !
~Ja_2 2017-01-11
09:35:03
Dodatkowo, zalecam przewidywanie a nie budzenie się z ręką w nocniku . Ja świadomie rezygnuję z różnych luksusów na rzecz gazu.
Egon z Rybnika
~minowa 2017-01-11
09:36:41
Wiele lat temu założono POLITYCZNIE, że opalanie gazem (trzeba było mieć zezwolenie, np. na inwalidę), prądem czy olejem opałowym jest DLA BOGATYCH, których krojono wysokimi rachunkami za zużycie tych mediów. Pozostałych nie było na to stać. Dla "plebsu" był węgiel, drewno, muł, flot. I właściwie tak jest do dziś, tyle, że przybyło trochę tych bogatszych. Przez te lata nie budowano gazociągów, nie zwiększano mocy elektrowni. W dodatku, nadal ceny gazu są wysoce polityczne, z Rosji ok. 450 $ za 1000m3, z Kataru 750$, a Niemcy mają 350$. Dla użytkownika, cena za zużycie jednostki gazu rośnie wraz z jego zużyciem ! Kupisz więcej - płacisz CORAZ więcej za jednostkę ! To odwrotnie jak w sklepie - wiecej kupisz to masz rabat. To nadal wygląda tak, jak kara za większe zużycie, bo z twojego powodu może zabraknąć (?). TAKIE MYŚLENIE TO GŁĘBOKA KOMUNA. Nie ma się co dziwić, że jest tak, jak jest. Dopóki komuna ze łbów decydentów nie wyparuje, to nic się nie zmieni.
~ 2017-01-11
09:51:08
Egon, sorry - trochę to smutne, że na rzecz gazu rezygnujesz z innych luksusów :)
~czorcik 2017-01-11
10:09:48
Dobudujcie jeszcze kilka wieżowców typu Plazy, czy Fokusy, a najlepiej taki mur chiński wokól Rynku i jego okolic, a już żadem smog się wam nie wymknie, bo nie będzie jakiejkolwiek cyrkulacji powietrza!!!
~ 2017-01-11
10:27:03
@ czorcik: tja - duży mróz, brak wiatru, inwersja i zapylenie daje to, co mamy teraz. Bez "grama" wiatru, to se możemy pogdybać.
~spirit-of-the-town 2017-01-11
11:10:51
~minowa, otóż to. Ponadto, kraje które nie maja swojego gazu, jako jeden z priorytetów ustawiają jego jak najtańszy import, m.im. aby jego obywatele mogli tanio grzać. My zaś, mogąc mieć tani gaz (oczywiście przy odpowiednich negocjacjach) od sąsiada zza miedzy, stawiamy się mu okoniem w imię "zasad". Pozdrawiam
~Visenna 2017-01-11
11:11:10
Jak to jest, że miasto Rybnik jest tak zasmogowane a równocześnie elektrownia ogrzewa wodę w Zalewie? Dlaczego tyle się mówi o osobach prywatnych a nie robi się nic na większą skalę typu obniżenie cen gazu, oleju opałowego czy pociągnięcie ciepłociągu? A tak nawiasem pisząc czym palą elektrociepłownie i elektrownie?
~Ktos_1 2017-01-11
11:58:20
"Prezydent Piotr Kuczera zaapelował do wojewody o przyspieszenie działań dotyczących wprowadzenia standardów emisyjnych dla kotłów węglowych oraz ustalenia norm jakości paliw stałych" na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego możemy doczytać: " Wojewoda śląski podkreślał, iż temat ten przez lata był zaniedbywany, dlatego nie można w krótkim czasie, w ciągu miesiąca czy dwóch, wprowadzić rozwiązań systemowych" i faktem jest, że dopiero gdy stężenie przekracza 1000% normy to władze naszego miasta zaczynają ROZMAWIAĆ o problemie, gdy pomiary wrócą do wartości dopuszczalnych debaty się skończą a problem pozostanie nie rozwiązany. W zeszłym roku udałam się z zapytaniem do UM o dofinansowanie do nowo budowanego domu na pompę ciepła powietrzną - zostałam wyśmiana w Wydziale Ekologii, że takim czymś to mogę sobie ewentualnie wodę dogrzać a nie dom ogrzewać i jedynie co mogę to sobie ankietę wypełnić ....
~siarzewski 2017-01-11
13:33:03
Spotkali się, kawkę wypili, pogadali, dzień przeleciał i zero konkretów.
Wystarczyła by jedna prosta decyzja - zakaz sprzedaży i montażu kotłów zasypowych powyżej 15kw i zakaz spalania miałów węglowych.
Do tego półroczny okres wejścia w życie, aby ludzie mogli jeszcze przepalić zapasy.
Po zakazie spalania miałów, w czasie przyszłej zimy dalej normy będą przekroczone, ale znacznie mniej niż teraz.
~minowa 2017-01-11
14:18:33
PGNiG niech buduje gazociągi a nie magazynuje miliardy na kontach i sponsoruje sport. Nie moze być tak, że zbudują gazociąg, jak będzie na nitce kilkudziesięciu odbiorców i jeszcze za to zapłacą. Od czego są opłaty na rachunku "za gaz" poza samym gazem ?
~wojciechhammond 2017-01-11
15:45:26
Wiele domów w naszym regionie opalanych jest paliwami stałymi. Wielu właścicieli domów stać na opalanie gazem ale z różnych powodów tego nie robią (przeważnie ekonomicznych, deputat itp.)). Ich myślenie jest następujące: po co mam ponosić wydatki na ogrzewanie tzw. ekologiczne, skoro wszyscy wokół tego nie robią? Spirala się nakręca a sąsiedzi, czyli Czesi i Słowacy stawiają na wygodę i zdrowie kosztem większych wydatków. Większą niż w Polsce część pensji na ogrzewanie wydają tylko mieszkańcy Czech i Słowacji – odpowiednio 10,6 i 13,0 proc. W obu tych krajach dochody są co prawda wyższe niż w Polsce, ale też więcej osób korzysta z ogrzewania gazowego (Słowacy) lub elektrycznego (Czesi), które jest znacznie droższe niż powszechnie wykorzystywany u nas węgiel. Do refleksji.
~ada24 2017-01-11
17:01:44
Pani Kurator Bauer to w jakim celu przyjechała do Rybnika? Czy tylko sprawdzić czy prezydent Kuczera przypadkiem nie popadł w samowolkę decydując o zawieszeniu zajęć w szkołach? Czy zapewnienie opieki dzieciakom w tych dniach to najważniejszy punkt w problemie smogu??? Jak widać szkoła to dla wielu tylko przechowalnia. Może jednak pani kurator przyjechała z jakimiś konkretnymi rozwiązaniami dotyczącymi smogu?
~ 2017-01-11
17:41:54
Przy kawce w urzędzie chyba nie było widac tych kłębów dymu, które się snuły po korytarzach szkół i szpitala, prawda? Wspaniale, jak to wszyscy pochylają się z troską nad problemem. Tylko radykalnych i skutecznych działań nadal brak.
~ 2017-01-11
17:46:46
Jerzy Kolarczyk - może nie zauważyłeś, ale kilka lat walki z tym syfem w powietrzu to już mamy ZA sobą. Teraz trzeba zadziałać natychmiast! I dlaczego nie nazywac kopciuchów kopciuchami?
~Arteks 2017-01-11
20:22:49
@minowa - ale w wielu dzielnicach jest gaz a smrodziuchów też nie brakuje. Popatrz na dzielnicę Smolna i chociażby na ul. Wodzisławską, Reymonta, Kilińskiego, Smolną, Krzyżową, Sławików, Raciborską. Tam wszędzie są gazociągi, a większość chałup i tak kopci ile wlezie. Zamiast dopłacać bogatym ludziom aby łaskawie zmienili swój piec czy ocieplili dom, należałoby: podnieść podatki od nieruchomości do dopuszczalnych stawek maksymalnych. A jednocześnie dość mocno promować domy i kamienice ogrzewane ekologicznie i wobec nich stosować ulgi. Należy też jak najszybciej podłączyć wszystkie budynki ZGM do ciepłociągu. I to są pomysły które możnaby wprowadzić w życie już od przyszłego roku. Jednocześnie zrezygnowałbym z dopłat bo miasto wydało w zeszłym roku na dopłaty 5,2 mln i... efekt z tego jest tak naprawdę żaden. Skorzystało z tego nieliczne grono świadomych ludzi, którzy tak czy owak zmodernizowaliby swoje źródło ciepła. A do ignorantów będzie można dotrzeć chociażby w ten sposób, że zapłacą dużo większy podatek od nieruchomości niż sąsiad - a to by niektórych bolało. Kolejna rzecz to program nowoczesnych budynków komunalnych w jakimś ładnym, spokojnym miejscu Rybnika z wszystkimi możliwymi wygodami gdzie można by zaoferować mieszkania osobom starszym, które byłyby skłonne ze względu na wygodę, starość czy koszty przenieść się ze swoich domów - przejmowanych następnie przez miasto. Domy te mogłyby być potem podłączane do jakiegoś źródła eko i sprzedawane albo burzone. Pozbylibyśmy się z miasta obiektów przestarzałych czy najzwyczajniej brzydkich.
~Arteks 2017-01-11
20:35:35
@czorcik - nie pieprz o jakieś cyrkulacji bo jak nie ma wiatru tak jak przez ostatnie dni - cały smród stoi w miejscu. Wcale mnie nie dziwi kolejny twój głupi wpis. Kompletnie nie rozumiesz miasta, z czego powinno się składać i jak wyglądać. Gdyby w Rybniku było jeszcze więcej bloków czy obiektów typu Plaza - problem z powietrzem byłby mniejszy lub w ogóle by go nie było. To zabudowa jednorodzinna stanowi problem dla naszego miasta i jej rozwój powinien być znacząco zahamowany.
~wojpas 2017-01-11
20:42:51
Panowie!!! Zacznijmy nie od biesiady przy herbatce tylko od:
1. Zaprzestania finansowania głupawych inwestycji "proekologicznych" polegających na finansowaniu przez miasto pseudo remontów polegających na termomodernizacji np. remizy strażackiej w Ochojcu i wymianie kotła kopciucha na kopciucha... Paranoja...
2. Zorganizować dla wszystkich użytkowników tzw. kopciuchów obowiązkowe szkolenia z zakresu rozpałki od góry - czyli tzw. górnego spalania.
3. Zacząć inwestować w sieci gazowe i ciepłownicze. (moje marzenie)
Mam jeszcze inne marzenia ale to trzeba przepisami uregulować bo inaczej się nie da...