zamknij

Biznes

Z ul. Raciborskiej zniknęło 16 drzew. W zamian pojawią się filtry oczyszczające ścieki

2016-05-20, Autor: bf
Krajobraz ul. Raciborskiej przy remontowanym moście zmienia się nie do poznania. Z placu budowy wycięto 16 drzew. W ich miejscu powstanie kanalizacja zbierająca i filtrująca wodę z obszaru ponad 5 ha miasta.

Reklama

Dwa klony, jedna lipa, dwa kasztanowce, trzy brzozy, trzy wierzby, jeden cis, jeden orzech, trzy śliwy – te drzewa rosły przy rzece Nacynie na ul. Raciborskiej. Już ich nie ma, zostały wycięte, ponieważ rosły na terenie planowanych robót ziemnych. W kolejce znajduje się jeszcze jedna lipa, w której zalęgła się para gołębi. Ścięcie zostało wstrzymane do czas opuszczenia przez pisklęta gniazda.

Wielu rybniczan przeciera oczy ze zdumienia, a wyraz swojej dezaprobaty wyrażają w komentarzach na naszym portalu >>Remonty dróg korkują miasto? Głos zabiera magistrat<<

Jak wycinkę drzew komentuje rybnicki magistrat? - Wokół remontowanego mostu przy ulicy. Raciborskiej zostało wyciętych 16 drzew ze względu na poszerzenie koryta rzeki, które jest podyktowane przepisami dotyczącymi budowy obiektów mostowych. Jednocześnie wycinka drzew została podyktowana koniecznością budowy kanalizacji zbierającej wody deszczowe z obszaru ponad 5 hektarów miasta – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Jak się okazuje, w tym obszarze ma powstać zestaw pięciu podziemnych urządzeń oczyszczających wody opadowe i roztopowe, które będą odprowadzane przez kanalizację do rzeki Nacyny. - Zainstalowana podziemna infrastruktura będzie filtrowała 731 litrów wody na sekundę. Do tej pory ścieki były odprowadzane do rzeki bez jej wcześniejszego oczyszczania – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

>>Z ul. Raciborskiej zniknęło 16 drzew - zdjęcia<<

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (69):
 • ~akronaut 2016-05-20 08:10:15

  Porażająca skrupulatność :) "731 litrów na sekundę".
  Jeżeli zestawimy wydajność z obszarem z jakiego woda jest zbierana otrzymamy dobowe opady na poziomie 1,26m.
  Średnia opadów dla Rybnika to 0,7m ... na rok!
  Dziękujemy.
  Proszę o weryfikację. Jestem tylko inżynierem :(.

  60 0
 • ~skuty 2016-05-20 08:17:22

  @akronaut

  Nie od dziś wiadomo, że miasto lubi rzucać "specjalistycznymi" danymi na wszystkie tematy co się dzieje w Rybniku, a jak ktoś, kto się naprawdę zna na rzeczy w komentarzach podważy czy nawet obali ich oszustwa to komentarz znika w dziwnych okolicznościach, tak jak by go nigdy nie było ;)

  45 0
 • ~akronaut 2016-05-20 08:22:44

  Nie jestem naiwny. Wiem o tym. To takie moje hobby.
  Kto podjął decyzję o wybudowaniu instalacji (wydaniu pieniędzy na nią), która pracuje na 1,5 promila wydajności?
  Taki wniosek wysnuć można po analizie liczb podanych przez Panią rzecznik. Mam nadzieję, że jest inaczej (czyli pomyłka tej Pani).

  36 0
 • ~citizen50 2016-05-20 08:27:52

  Pani rzecznik nie tak dawno, okazała się być "szpecjalistką" od dróg, natężenia ruchu, wpływu jednego na drugie itp. Dziś jest postanowiła zająć stanowisko w sprawie hydrologii.
  Natomiast Pan "tylko inżynier" o zlewni słyszał? A o deszczu nawalnym? A o hydraulice urządzeń?
  Także miło byłoby słyszeć, kiedy wypowiadalibyśmy się w tematach o których mamy pojęcie. Ale to już chyba taka nasza narodowa specjalność znawstwa każdego tematu.

  28 0
 • ~ 2016-05-20 08:45:38

  Płakać mi się chce. Nie wierzę, że nie dało się tego zrobić inaczej

  30 0
 • ~jorg 2016-05-20 08:56:31

  A gdyby zrobili inaczej to by było: " płakać mi się chce, nowy piękny most a obok z rury syf do rzeki wpuszczają i kaczuszki trują. Nie wierzę, że nie dało się tego zrobić inaczej !"
  ludzie weźcie się do porządnej robyty a nie piszcie głupot:)

  0 8
 • ~minowa 2016-05-20 09:12:18

  Pani Skupień tylko powtarza, co jej urzędnik napisze. Rzecznik to taki zderzak, aby nie niepokoić pytaniami urzędników. Niczego sama nie wymyśla.

  42 0
 • ~ 2016-05-20 09:40:33

  jorg, żenada

  0 8
 • ~akronaut 2016-05-20 09:45:01

  do ~citizen50 - o zlewni słyszałem, o deszczu nawalnym i hydraulice urządzeń też. Dawno ale chyba niewiele się zmieniło.
  Pani rzecznik (nomen omen) podała wielkość zlewni.
  Bardziej chciałem zwrócić uwagę na precyzję tej informacji. To trochę tak jak w dowcipie, w którym główną rolę gra pijak i złota rybka. Oczywiście 3 życzenia: Bałtyk pełen wódki, Atlantyk pełen wódki i ... dorzuć jeszcze flaszeczkę i będziemy kwita.

  10 0
 • ~Wojtek87 2016-05-20 10:03:23

  Nie martwmy sie .. Pan Kuczera naczelny drwal Miasta Rybnika napewno juz zaplanowal tam uderzające w przechodniów swoim pięknem doniczki w kolorze złomu metalowego ... :)
  Kiedy tylko bedzie spotkanie w mojej dzielnicy z Panem prezydentem przejdę się i zapytam ile u siebie takich doniczek ma,. w koncu jak tak je zachwala ze są takie piekne i cudowne to mysle iz jako czlowiek rozsadny juz dawno kupil conajmniej kilka na swoja dzialke, aby upiekszych swoje otoczenie :)
  No chyba ze ok. 5 tys za doniczke wydaje tylko jezeli placi sie pieniedzmi podatnika.. bo swoich szkoda i napewno nie przeznaczylby na takie debilizmy swoich wlasnych pieniedzy...
  Ciekawy jest fakt iz wszedzie na zachodzie europy rowniez buduje sie drogi.. kanalizacje.. autostrady..chodniki.. itp ale jakos ktos potrafi pomyslec i tak umiejscowic aby byl jak najmniejszy skutek negatywny dla zieleni..
  U nas w kochanym Rybniku włodzom zalezy aby wszedzie byly tylko kostki.. beton.. asfalt.. no i ew kilka patyków w skorodowanej doniczce.. ale bron boze nie za duzo..

  37 0
 • ~ 2016-05-20 10:16:49

  przy ul. Raciborskiej wycinają, ale też coś budują, przy ul. Gliwickiej wycieli, bo drzewa widok zasłaniały, ptaki s.... itd. szkoda

  14 0
 • ~twojstary 2016-05-20 10:31:28

  731 litrów na sekundę? :0 No, no!

  11 0
 • ~Sznyta 2016-05-20 10:38:24

  Deszcz nawalny (oberwanie chmury) – krótkotrwały deszcz o dużym natężeniu, którego czas trwania waha się od kilku do kilkudziesięciu minut w warunkach klimatu umiarkowanego. Łączna suma opadu może przekraczać wtedy 100 mm. Występuje tylko w okresie letnim i na ogół jest związany z niewielkim obszarem.
  A jak pamiętam z oberwaniem chmury jest tak, że wszystko i tak leci powierzchnia bo nie zdąża sie wchłonąć do ziemi, szczególnie na betonie, i zalewa bo studzienki nie nadążają z odprowadzeniem nadmiaru wody. Czyli tzw. "wąskie gardło" to studzienki a nie instalacja hydrologiczna z zajefajnistym przepływem itp. A 5 ha to tak dużo.... Rynek i okolice. Za mało smogu mamy, trzeba jeszcze drzewa wykończyć. Zalać to betonem, zakazać palenia paliwem stałym i czekać aż nagrzany w słońcu beton będzie oddawał ciepło. Ekologia po rybnicku. A jestem ciekaw jak poszerzą koryto Nacyny? Bedzie rzeka jak Wisła chyba. No i mordercza głębokość 20 cm.

  20 0
 • ~Teddy 2016-05-20 10:47:31

  Zastanawiam się po ki ch*** w tym mieście w ogóle drzewa? Zasłaniają widoki, zasłaniają reklamy, łamią się na wietrze, stwarzają zagrożenia dla pieszych i kierowców, w ogóle drzewa to zagrożenie dla funkcjonowania struktur miejskich. Co tam, że mamy syf, smog, wdychamy tonami benzopireny i P10 !!! K**** nie mam słów na kretynów w tym mieście. Park przy Domusie wykarczowany, drzewa koło Sądu wyrżnięte - a przynajmniej zasłaniały te rudery przy targu które teraz "PIĘKNIE" się wyeksponowały.Może czas zapoznać Wydział Ochrony Środowiska UM jaki procent powietrza odzyskiwany jest przez drzewa (nie przez dwumetrowe pokurcza sadzone na Kościuszki dla ozdoby w obrzydliwych donicach), przez wieloletnie drzewa. W d*** niech sobie UM wsadzi politykę antysmogową karczując kolejne drzewa. Nie rozumiem tego, ze w innym miastach drzewa mogą rosnąć gdzie popadnie byle zdrowe i byle były, a w Rybniku drzewa mogą rosnąć coraz częściej wyłącznie na klombach. Wiec robimy skwery, parki klasycystyczne - szkoda tylko, że bez drzew. Chore, chore władze Rybnika :-( A co do oczyszczalni.. nie mozna było kawałek dalej, w innym miejscu, tylko akurat przy moście? Bo co? Kanalizacji deszczowej w centrum zero ale oczyszczalnia musi być :-) Ot tak od zadupiej strony. Wybetonujmy więcej powierzchni to woda będzie miała gdzie wsiąkać i nie będzie zatapiać przy ulewach. Aaaa... szkoda słów. Feudał grabił po swojemu, Kuczera po swojemu. W tym mieście co jedna władza to gorsza. Karierowicze, dorobkiewicze i tyle

  43 0
 • ~Arteks 2016-05-20 11:03:02

  Zamiast niszczenia skweru - można było filtry wybudować kawałek dalej na terenie jednego lub drugiego parkingu. No ale ponieważ parkingi to rzecz święta w Rybniku, a drzewa są niepotrzebne - zrobiono jak zrobiono. Moim zdaniem mamy do czynienia z jakimś kompletnym szaleństwem jeśli chodzi o wycinanie drzew w naszym Śródmieściu. Nowe nasadzenia nie są żadną alternatywą bo zanim urosną do takich rozmiarów jak tamte minie 15-25 lat.

  41 0
 • ~Wojtek87 2016-05-20 11:13:44

  Arteks nie mozna bylo tego zrobic w okolicach jednego czy drugiego parkingu...
  Zapewne wszechwiedząca Pani rzecznik wszechwiedzącego Pana prezydenta wyjasni nam dlaczego nie mozna bylo tego tam wybudowac :)
  Swoja droga polecam Panu Kuczerze powrot do swojej szkoly .. II LO.. i zamiast uczyc historii proponuje przejsc sie z ekipa UM + Zieleń "Beton" Miejska na lekcję biologii i posłuchac o wpływie drzew na ekosystem, stan powietrza itp..
  Az dziw bierze iz w swojej macierzystej szkole przy okazji obecnego remontu ogrodzenia nie wykarczowal wszystkiego do ostatniej galazki. Takie niedopatrzenie z Pana strony? Niedobrze..

  26 0
 • ~ 2016-05-20 11:20:18

  Tez mam wrażenie, że ktoś wpadl w jakis szał niszczenia. Bardzo, bardzo żałuję głosu oddanego na Pana Kuczere, tak złego prezydenta Rybnik jeszcze nie miał

  34 0
 • ~meeve 2016-05-20 11:23:21

  Bardzo smutny widok. Niestety, jeśli chce się karczować drzewa w mieście to trzeba się tez rozejrzeć, jak wygląda okolica. Teraz odsłonił się cały jarmark obwieszonych reklamami kamienic i straganów. Niedługo schronienie od słońca będą dawać wyłącznie galerie handlowe - jeśli usuwa się drzewa w całym mieście nie można się potem dziwić, że ludzie z niego uciekają. Ani klombyi, ani nowe mikro-drzewka tego nie zmienią.

  25 0
 • ~Wojtek87 2016-05-20 11:30:41

  Podejrzewam ze to nie jest szal... ktos wycina drzewo.. dostaje za to pieniadze.. ktos sprzedaje drewno.. dostaje pieniadze..
  Swoja droga wiodaca firma w wycinaniu drzew nalezy do Pana ktory u siebie drzewa ma nasadzone co 1 metr :) coz za hipokryzja...
  A ile kominkow ludzi UM itp. jest opalanych scietymi i ladnie ociosanymi klockami pochodzacymi z wykarczowanych drzew??
  Na moj nos raczej nie jest to jakis zbieg okolicznosci..

  Czy nic nie mozna z tym zrobic? Telewizja, gazeta, instytucje i organizacje ekologiczne?
  W dup.e mam park tematyczny gdzie ide z psem i rosnie pare drzew a reszta pustynia gdzie jak czlowiek usiadzie w lato to wytrzymac sie nie da..
  Miasto w mniemaniu Fudalego i Kuczery to miejsce gdzie nie ma mozliwosci aby rosly drzewa .. to musi byc powierzchnia wylana betonem z gown.anymi szpecacymi doniczkami.
  Prosty przyklad technikum gornicze.. rosly topole ok scinami.. w zamian zostawili pustynie... zamiast nasadzic jakies fajne mlode drzewka, przykladow mozna mnozyc..
  Po co w miescie Zielen "Beton" Miejska? Chyba tylko po to aby koledzy mieli fajne urzednicze pensje..

  24 0
 • ~Arteks 2016-05-20 11:50:19

  @meeve - ludzie uciekają ze śląskich miast dlatego, że władze ich nie "uprzyjaźniają", nie stosują zasad zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego transportu. A jeśli nawet chcą coś zrobić w tym kierunku to podnosi się larum urażonych kierowców którzy zamiast 20 m muszą gdzieś podejść 100 m. Z takich ciekawostek, Madryt likwiduje jedną z obwodnic Śródmieścia przekształcając ją na... planty i tereny spacerowe. Szok nie? A nam się ciągle wmawia, że nowe drogi są bardzo potrzebne, a jeśli nowe drogi to... także wycinka kolejnych drzew. Zauważyliście jaką destrukcję w drzewostanie robi się np. w czasie modernizacji Rudzkiej? A wystarczyło wyremontować nawierzchnię drogi - po co wykarczowano te pobocza? Naprawdę boję się kolejnego etapu czyli remontu odcinka koło Kotwicy. Ta trasa straci swój klimacik dzięki "moto-terrorowi" jakiemu poddają się prezydenci naszych miast... Jeszcze parę lat temu bardzo zależało mi na zabudowie placu obok UM. Obecnie przykładałbym się bardziej wersji aby powstał tam jakiś jeden reprezentacyjny obiekt ale resztę wolnego terenu otoczyć zielenią. Mam nadzieję że na tym "filtrze" zasadzona będzie jakaś ciekawa roślinność. Mimo, że nie podobają nam się takie działania, warto podkreślić, że Rybnik ma jedno z najbardziej zielonych Śródmieść ze śląskich miast. Warto zwracać uwagę włodarzom, że chcemy utrzymania takiego stanu. Kto popiera mój pomysł aby naprzeciw K1 koło Ronda Chwałowickiego założyć nowy skwer?

  15 0
 • ~Arteks 2016-05-20 11:54:23

  @wojtek87 - najbardziej betonowa część Rybnika to okolice Pl. Armii Krajowej - chyba z 7 parkingów, wiele urzędów. Brak jakiegokolwiek zielonego skrawka. Taki świetny przykład na moto-terror - wszystko pod auta i pod przyjezdnych. Cały obszar wygląda niezbyt ciekawie i miasto powinno go ucywilizować. Niedawno przy okazji remontu Komendy Policji zniknęły dorodne choinki które tam rosły od lat. W ich miejscu pojawił się... powiększony parking dla biednych policjantów których nie stać na opłaty parkingowe 50 metrów poniżej...

  16 0
 • ~Wojtek87 2016-05-20 11:56:19

  A ja boje sie kiedy drzewa w parku w okolicy Starostwa Powiatowego zaatakuje szkodnik o znajomo brzmiącej nazwie urzednik rybnicki, z naczelnym drwalem na czele :)
  Bo to jak tak przelatuje pamiecia po srodmiesciu Rybnika chyba ostatni kawalek ktory jeszcze nie wpadl w oko szkodnika drzew A.F. i P.K.

  29 0
 • ~AlicjaeR 2016-05-20 13:20:45

  Coraz bardziej zaczynam wątpić w to czy nasi ,,panowie rządzący ,, w Rybniku , mają pojęcie o tym jakim miastem był Rybnik , czego oczekują mieszkańcy . Zanieczyszczone , zapylone , mówiąc potocznie syf malaria , a nadal wycinają drzewa w Centrum . Zrzucacie winę na ludzi , których nie stać na pobieranie ciepła z jedynej słusznej sieci , nie stać na ogrzewanie gazowe , zatem popatrzcie panowie na to co robicie. Poszperajcie w albumach urzędu jak wyglądał Rybnik kiedyś , jeszcze za czasów pana Makosza . Pewnie zaraz napiszą , ze były brzydkie chodniki , krzywy rynek , ale było zielono , zwykłe chodnikowe płytki nie syfiły tak jak brukowa kostka , za to były kwiaty i drzewa wyrastające z ziemi a nie z KICZOWATYCH donic .

  26 0
 • ~sancho 2016-05-20 14:10:29

  Wszystko wyciąć i zalać betonem najlepiej ... To co robi obecna władza to naprawdę przykre za chwilę w mieście nie będzie żadnego skweru ,parku myślałem że po wycince drzew w byłym parku koło domusa już nic takiego nie nastąpi ale jak widać myliłem się... Kiedyś Rybnik był najbardziej zielonym miastem na śląsku a teraz wszędzie beton..

  20 0
 • ~orient 2016-05-20 14:24:06

  Oczyszczalnia deszczówki w tak ważnym dla miasta miejscu - prezydent i jego doradcy tracą zdolność racjonalnego myślenia. Poza tym kto pozwolił na ścinanie drzew w maju, przecież to niedozwolone.

  20 0
 • ~ 2016-05-20 15:29:04

  dramat. Prezydent sie zmienił ale bezmyślne te urzędasy jak za Feudała.

  16 0
 • ~bbr 2016-05-20 15:49:43

  Kilka dni temu uzyskałem telefonicznie informację od straży miejskiej, że zostanie wycięte 9 drzew... w jeden dzień uzyskali zgodę na wycięcie 7 innych? Trochę to podejrzane. Kto wydaje pozwolenia na wycinkę drzew w Rybniku?

  15 0
 • ~wojto 2016-05-20 21:33:39

  Ale pitolicie! Kiedyś mówiło się, że Rybnik to zielone miasto. Teraz chyba już wszyscy to wiedzą, ze Rybnik to najbardziej zasyfione miasto w całej UE. A do obrazu smrodliwego, zasyfionego miasta, zieleń ni jak nie pasuje. Trzeba ją więc wytrzebić do ostatniego dorodnego drzewa. Oczywiście należy zostawić jakieś pseudo-krzewinki, kwiatuszki i obce - karłowate, drogie, chorujące gatunki iglaków aby ZM miała co robić, co podlewać, co podcinać i na co wydawać grubą kasę. Przy dużym drzewie nic nie trzeba przecież robić - same straty i dot tego ten cholerny tlen produkuje. A my tu ślązacy jak robocopy, nie potrzebujemy tlenu do oddychania ino PM2, PM10 benzoesy itd

  10 0
 • ~lukasz76 2016-05-20 21:50:15

  Zdaje się ,że Makosz chciał Nacynę puścić pod ziemią podobnie jak Katowice zrobiły z rzeką Rawą ,tyle że "trendy" światowe pozyskują tereny spacerowe wewnątrz miast maksymalnie obsadzając je zielenią (tu przykład Seulu: ogrodwcentrum.pl/wp-content/uploads/2014/03/zestawienie_lafundation.jpg i ogrodwcentrum.pl/wp-content/uploads/2014/03/case-study-cheonggyecheon-river-restoration-project-additional-2.jpg) .Pamiętajmy ,że nasza rzeczka nadal nie wygląda i nie pachnie jak górski potok , to taki sam problem dla miasta jak smog , więc KAŻDA inwestycja w filtry wody napływowej jest sensowna , pod warunkiem wypełnienia tej przestrzeni zielenią w późniejszym etapie. Co do wycinki - da się drzewa po prostu przesadzić oczywiście koszt dużo wyższy (tu przykład https://i.ytimg.com/vi/Se0V4IKp0mw/maxresdefault.jpg)

  2 0
 • ~ 2016-05-20 23:02:39

  Sorry, Łukasz, ale głupie to co napisałeś.. Mała rzeczka taki sam problem jak zasyfione powietrze? Ile minut średnio dziennie przebywasz w rejonie tej rzeczki? 1-2 minuty, a raczej jeszcze mniej. A powietrzem musisz oddychać cały czas. Poza tym rzeczka co najwyżej śmierdzi (choć przyznam, że ja już od kilku lat nie czułam przykrego zapachu w rejonie Nacyny, a węch mi się nie pogorszył), a nie truje. I nikt nikomu się nie każe kąpać w Nacynie. A skoro już koniecznie oczyszczalnia (wody deszczowej zresztą) została uznana w Rybniku jako konieczność pierwszej kolejności (coraz bardziej mnie dziwią decyzje włodarzy), to spokojnie mogła być w trochę innym miejscu - no ale to (jak już napisał Arteks) naruszyłoby to na przykład świętość parkingu. Rzeczywiście w Rybniku szerzy się kult samochodów. I widzę, że nieźle się też rozwija kult głupoty. Strasznie przykre. Makoszu, wróc...

  1 1
 • ~flowerpot 2016-05-21 00:03:33

  Żenada! Ci którzy wydają lekką ręką pozwolenia na wycinanie takich okazałych drzew będą się kiedyś smażyć w piekle i dobrze o tym wiedzą! Tego lata natomiast będą się smażyć w centrum Rybnika! "W kolejce czeka jeszcze jedna lipa" to pokazuje jak bardzo głęboko w d... nasi włodarze mają drzewostan w centrum miasta! Pyk! Wycięte! Nie ma problemu! Jeszcze tylko jedna lipa i widok na najbrzydszy koszmarek w centrum czyli budynek Plazy będzie nareszcie widać w całej okazałści z każdej strony! Bardzo współczuję mieszkańcom tamtej okolicy :(((

  6 0
 • ~Dador 2016-05-21 07:12:23

  Co za banda płaczek? Taki raban z powodu paru drzew. Czy nikt nigdy nie przeprowadzał remontu w swoim domu? Wiadomo, że czas zmian wiąże się czasem z odważnymi decyzjami. Skoro projekt zakłada powstanie separatora, to jestem jak najbardziej za tym. Ktoś w mieście zaczął myśleć w przód i dla ludzi. To będzie już 2 separator na dopływach deszczówki do Nacyny. Niedawno podobny zamontowano przy stacji BP na Kotucza, teraz powstaje ten. Planowane jest stworzenie bulwarów od centrum aż do Rudzkiej. Zatem ta inwestycja jest jak najbardziej zasadna i jest to myślenie przyszłościowe. Jeszcze cześć z was będzie spacerować wzdłuż Nacyny, która nie będzie śmierdziała, w której pojawią się ryby, kaczki i inne. Tylko wtedy każdy zapomni, że ten stan rzeki to zasługa kosztownych inwestycji, zaczynając od oczyszczalni w Rydułtowach, po separatory przy ujściach wód deszczowych.

  0 7
 • ~ 2016-05-21 10:34:05

  DADOR, - tak, robiłam remont, a nawet przebudowę. I wiem, że "czas zmian wiąże się z odważnymi decyzjami". Ale odważnymi nie znaczy głupimi. I trzeba się zastanowić, czy aby na pewno trzeba niszczyć jakieś istniejące dobro w imię jakiegoś nowego pomysłu Na przykład szambo niekoniecznie trzeba zrobić w miejscu istniejącego pięknego klombu na środku ogródka - można je zrobić pod płotem, prawda? A po drugie: gdzie ta odwaga w podejmowaniu decyzji odnośnie poprawy jakości powietrza? Niestety - fatalnie tym razem trafiliśmy z prezydentem miasta:( Ups - "trafiliśmy" to złe słowo: wybraliśmy go przecież. Co prawda na błędach człowiek się uczy i nie powtórzę już tego, ale co w czasie tej kadencji zostanie napsute, tego się już nie będzie dało odwrócić:( BTW - co miały do Światłych Planów te dwa drzewa po przeciwnej stronie ulicy????

  4 0
 • ~Wojtek87 2016-05-21 11:33:19

  Poczekajmy jak naszelny drwal Kuczera wezmie sie za remont ul. mikolowskiej... zrobi z niej szeroka autostrade konczaca sie swiatlami z wiecznym korkiem od strony rybnika a z drugiej strony ulica normalnej szerokosci na granicy rybnika..
  Juz widzialem znakowanie drzew do wycinki pod ten remont.. zastanawiam sie czy Kuczera bedzie tam robil tam pas startowy dla samolotow pasazerskich czy ulice.. bo drzew do wyciecia jest tyle ze glowa boli..
  Szkoda ze banda takich nieudacznikow z UM i zieleni "beton" miejskiej, ktorych sami niestety wybralismy niszczy wszystko co w Rybniku bylo fajne.. a w zamian dostajemy g.wniane doniczki z patykami, tandentne lawki na deptaku ktore po roku wygladaja jakby mialy ze 20 lat.. taki doskonaly wybor drewna i lakieru.. no i oczywiscie piekne kostki betonowe co kawalek popekane i polozone w sposob jakby je przedszkolali kladly, tak krzywo.
  Mam nadzieje ze Kuczera zostanie wyciety w wyborach jak drzewo... do samych korzeni :)
  I proponuje dobrze sie przygotowac na spotkanie w dzielnicy srodmiescie z mieszkancami.. wybieram sie.. i paru znajomych rowniez..
  Zadamy pare trudnych pytan na ktore Pan historyk, z zamilowania drwal lesny, moze miec problem odpowiedziec...

  4 0
 • ~Dador 2016-05-21 12:04:08

  @KasiaT, Ty się zapłaczesz jak bóbr gdy zaczną budowę drogi Pszczyna_Racibórz i pod topór pójdą setki drzew. Teraz żałujesz 16 sztuk, wyciętych w wyższym celu, to co będzie za rok? @Wojtek87, modernizacja Mikołowskiej zakładała budowę chodnika i 3 metrowej ścieżki rowerowej po prawej stronie jadąc od Rybnika. Ścieżka miałaby się łączyć z tą na Robotniczej. Taki był pierwotny projekt. Każdy rowerzysta na tej drodze powoduje spore korki, bo w szczycie każdy samochód większy od osobówki nie ma jak go wyprzedzić. Droga jest wąska, bez pobocza. Nawet nie ma gdzie uciekać jak ktoś wyjedzie na czołowe. Poczekam jak zrobią most na Raciborskiej i przydybię sobie tutejszych malkontentów, czy aby nie napiszą jakiegoś pozytywnego komentarza. Pożyjemy, zobaczymy.

  1 0
 • ~ 2016-05-21 12:20:44

  Dador, nie widzisz różnicy między wycinką na peryferiach miasta a w samym centrum? Gdzie każde drzewo na wage złota, bo upiększa, oczyszcza, daje cień i wytchnienie? Nie widzisz różnicy, żałosne. I najwyraźniej nasi włodarze tego samego pokroju. Żal, że mądrość jest tak rzadka

  0 1
 • ~smr 2016-05-21 12:42:38

  KasiaT Dador tego nie zrozumie, tacy jak on mają inny tok myślenia, podobny jak Kuczera ...

  3 0
 • ~lukasz76 2016-05-21 23:02:52

  Oj Kejti za to tyś mundra jak sto pindziesiąt ... kilka lat na Wiejskiej nad samym brzegiem spędziłem .Ty podobieństw ze smogiem nie widzisz a ja owszem - ludzie śmieci czy odpadki w różne miejsca wrzucają ,czy to do pieca czy do wody .Teraz sytuacja się poprawiła bo większość Rybnika skanalizowana , ale kiedyś szambo notorycznie "bogate sąsiady" ....ech przetrzyj oczy i wydmuchaj nosek następnym razem jak będziesz 1 czy 2 minutki nad Nacyną. A drzewa da się nasadzić DUŻE (poprzedni link) tyle ,że sadząc młode wykładając specjalną membranę mamy pewność ,że korzenie nie porozsadzają rur czy innych instalacji. Nieszczęsne topole o których ktoś powyżej wspomniał szybko rosły tyle do góry jak i na boki .Nie pamiętacie już poniszczonych dróg i chodników ? A czy ktoś tu Bartka wycina?Czy pod tą lipą to Kochanowski tworzył ?Ktoś kiedyś miał kaprys i wypełnił tą przestrzeń tak a nie inaczej . Teraz jest pora zrobić to porządnie od podstaw według planu . Co w tym złego ? Oczywiście Makosz to według Kejt sekwoi w Rybniku nasadził . Szkoda ,że nikt nie pamięta że też był nauczycielem , a jak zaczynał projekt obwodnicy ile było psioczenia a ile ludzie sie podorabiali na wykupie.A ile było skupowania działek w strategicznych miejscach. A tą stacje Aral ....ech.. Tylko ,że wtedy nikt po drzewkach nie płakał...

  0 0
 • ~chris25 2016-05-22 00:52:29

  Likwidacja parku za Domusem i wycinka chyba ze 100 drzew i budowa kolejnego marketu w centrum miasta jakos nie wywolywala takiego oburzenia a byly powody .

  0 0
 • ~ 2016-05-22 09:27:09

  chris25 ja pamiętam że było wielkie oburzenie więc nie pierdziel głupot nawet w teleexpresie o tym mówili

  3 0
 • ~ 2016-05-22 09:46:06

  Oczywiscie, ze wywolala, wystarczy poszukac w internecie. I teraz - z perspektywy czasu - mozna juz ocenic cale to przedsiewziecie: glupota i błąd. Jest betonowo i ohydnie. A market niepotrzebny

  1 0
 • ~Arteks 2016-05-22 11:47:34

  @dador - a ja potrafię w tym względzie zrozumieć @KasięT bo co innego jeśli chodzi o jakąś konkretną inwestycję dla całego miasta, a co innego wycinanie drzew zupełnie bez sensu. Każdy rozsądny człowiek umieściłby ten kolektor kilkadziesiąt metrów dalej w miejscu gdzie nie trzeba wycinać drzewa. Drzewa w centrum pełnią rolę nie tylko estetyczną. Filtrują powietrze i dają schronienie przed słońcem, są również jakąś ostoją dla ptactwa. Jeśli się będzie je nadal wycinać - pozbawimy się atutu jakim od lat było bardzo dużo zieleni w centrum Rybnika.

  0 0
 • ~grzesnick 2016-05-22 12:21:49

  ciekawe ile wniosków do budżetu obywatelskiego będzie dotyczyło robienia skwerów i parków, a ile tej gadki to takie pierdu-pierdu komentatorów sprzed ekranu

  3 0
 • ~Arteks 2016-05-22 12:43:54

  @grzesnick - kiedyś obśmiewałeś swoje miasto, krytykowałeś za byle co Fudalego, a teraz jak widzę, popierasz decyzje absurdalne i niezrozumiałe dla większości Rybniczan ze strony obecnych władz... Budżet obywatelski nie zastąpi myślenia miejskich urzędników, którzy powinni ciągle uprzyjaźniać to miasto. Na plus zaliczam obecnemu prezydentowi rozpoczęcie prac nad ucywilizowaniem "Bulwarów przy Nacynie", a także plan rowerowy dla miasta. Nie ma natomiast działań związanych z zagospodarowaniem terenów które nadawałyby się pod miejską zieleń - np. wolna przestrzeń naprzeciw K1, Okrzeszyniec, Księżok, Kotwica. Pojawił się jakiś plan związany z terenami zielonymi na Paruszowcu no i... sprawa ucichła. Na Nowinach miasto mogłoby przejąć od RSM zielony kwartał między Dąbrówki a Auchanem - tworząc tam profesjonalny park. Ale miasto woli umywać ręce bo to "nie ich teren". Dlaczego na Księżoku miasto nie zbuduje małych kładek nad ciekami - byłoby jeszcze więcej ścieżek do biegania. Czemu na Wiśniowcu nie zrobi się porządniejszych ścieżek do spacerowania? To wszystko możnaby zrobić niewielkim kosztem, jednocześnie zjednując sobie mieszkańców. No ale nasz prezydent woli remontować peryferyjną dróżkę za 3 mln zł dla kilku domów... Dlaczego miasto pozwala na taki betonowy, parkingowy kwartał między ZUS/SO/K1? Podoba się to urzędnikom, że w ostatnim czasie wycięto tam ostatnie świerki?

  1 0
 • ~Arteks 2016-05-22 12:45:50

  @grzesnick - a jeśli chodzi o budżet obywatelski to dlaczego wymagane są jakieś podpisy? Kto ma czas latać za jakimiś podpisami i wypełniać sterty dokumentów? Urzędnicy z nudów wymyślają jak najtrudniejsze zasady i regulaminy, a potem się dziwią, że nie ma chętnych do składania propozycji.

  1 0
 • ~ 2016-05-22 14:28:46

  czy ktoś może podać obszar z którego ma być oczyszczana woda opadowa? pytanie drugie: czy ten obszar odprowadza w tej chwili wody opadowe kanalizacją deszczową, której wylot jest ulokowany w miejscu wycinki drzew? (jak rozumie wycięto po to żeby zabudować separatory). co do możliwości technologicznych - 731 l/sek to sami pomnóżcie przez 60 sek i raz jeszcze przez 60 min.

  0 0
 • ~akronaut 2016-05-22 16:53:35

  5ha czyli 50.000m2 czyli trochę więcej niż Rynek z przyległymi ulicami

  0 0
 • ~grzesnick 2016-05-22 18:30:27

  Ąrteks - pokaż mi gdzie ja poparłem pomysł wycinki? Jezusisczku... Ja pamiętam jak się rozpływałeś nad tym jaki to Rybnik zielony i że nie potrzeba parków. Jak broniłeś kwartału Domus. Także wiesz ;P A polityka władz w tym względzie powinna się zmienić - tu się zgadzamy. Co do budżetu obywatelskiego - widzę, że nie wiesz o czym gadasz. Mieszkasz na blokach, 15 podpisów zajmuje mniej czasu, niż nadprodukcja komentarzy. Nic nie zastąpi mieszkańców.

  0 0
 • ~niuti 2016-05-23 11:22:20

  beton w głowach magistratu od góry do dołu to i beton w mieście. Q...co za ludzie.

  0 0
 • ~Arteks 2016-05-23 14:14:38

  @grzesnick - no ale kiedy to było? Od tego czasu wycięto drzewa na Saint Vallier, Kościuszki, przy policji teraz na Raciborskiej. Obecny prezydent nabawił się już ksywki "drwal"... Odnośnie budżetu obywatelskiego - nie mam zamiaru latać i wypełniać setki papierków. To urzędnicy są dla mieszkańców miasta i to oni powinni załatwiać 100% formalności. A jak sam widzisz idea budżetu obywatelskiego upada bo ludzie nawet jeśli mają pomysły, nie mają czasu na angażowanie się w tego rodzaju idee. Obawiam się najgorszego, że w tegorocznej edycji hitem może być wyciąganie miejskiej kasy na ŚDM lub to co najbardziej popularne w tym mieście czyli nowe parkingi...

  0 0
 • ~Wojtek87 2016-05-23 17:04:27

  Chyba zglosze do projektu obywatelskiego projekt usuniecia wszelkiej zieleni z miasta Rybnika.. Mysle ze drwal przyzna mi pelną pule dotacji :D
  A w tym samym dniu zaloze firme wykonujaca doniczki z zlomu stalowego.. drwal kupi ode mnie pewnie wszystkie, tak ze zeszyt zamowien do konca 2030 bedzie zajety..
  Swoja droga jak tak sobie przypominam lekcje historii z drwalem i jego flegmatyczny sposob bycia to zastanawiam sie jakim musialem byc idiotą w dniu wyborow zeby oddac na niego swoj glos...
  Ktos taki nie powinien piastowac funkcji publicznych bo jest do nich kompletnie nieprzygotowany, a co gorsza dobiera sobie rownie nieprzygotowanych wspolpracownikow...

  0 0
 • ~myshorek1 2016-05-24 11:40:05

  "Z ul. Raciborskiej zniknęło 16 drzew. W zamian pojawią się filtry oczyszczające ścieki" czy tylko ja widzę ironię w tym tytule?? Nie macie 16 drzew ale za to damy wam filtry, jeeeeejj!! A może tak nowe nasadzenia, hmmm?

  0 0
 • ~hub381 2016-05-24 22:18:59

  Jesli obecnego prezydenta nazywacie"Drwalem",to jaką ksywę powinien mieć poprzedni prezydent,który wyciął o wiele więcej drzew ?

  0 0
 • ~Wojtek87 2016-05-25 06:51:24

  ~hub381 tylko zadaj sobie pytanie ile rzadzil Adam Market Fudali, a ile dopiero rzadzi Piotr Drwal Kuczera??
  Nasz naczelny drwal jest na najlepszej drodze aby w swoim zacietrzewieniu i wierze w swoja nieomylnosc pobic wszelkie zle decyzje, ktorych nie brakowalo w dlugiej kadencji Fudalego.
  A szkoda.. bo osobiscie glosowalem myslac ze mlody Kuczera bedzie mial mniej zabetonowany umysl niz poprzednik... Ale widocznie z kim przystajesz takim sie stajesz, bo jest identyczny jak Fudali, o ile nie gorszy...
  Brakuje zeby jeszcze wynalazl tylko jakas miejsowke.. najlepiej na terenie jakiegos parku.. proponuje okolice starostwa powiatowego i tak postawil nam nastepne ci.lstwo zwane dyskontem czy tez marketem..
  A wtedy chyba trzeba zrobic to co robi z drzewami.. wydac decyzje o wycieciu...

  0 0
 • ~WdZET 2016-05-26 02:32:55

  Tak się tylko zastanawiam, jak Pan Drwal wycinką drzew chce walczyć z zanieczyszczeniami powietrza panującymi w mieście????ponoć tego obiecywał w swoim programie wyborczym...
  donice na pewno problemu nie rozwiążą... dziękujemy Panie prezydencie... tym bardziej uważam w centrum powinno się dbać o te płuca miast... my te płuca wycinamy... ciekawe... i zgadzam się z kolega proszę zadać sobie pytanie ile rządził Adam Market Fudali a ile rządzi Piotr Drwal Kuczera???

  0 0
 • ~templariusz 2016-05-26 07:51:07

  Kto. kiedy i jak za to zostanie ukarany?

  0 0
 • ~Wojtek87 2016-05-26 08:27:33

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~nairuk 2016-05-26 12:31:28

  potrafię zrozumieć że niektóre prace wymagają aby drzewa znikły, jednak dzisiejsza technika pozwala przesadzać duże drzewa
  https://www.youtube.com/watch?v=hyGznkp1PYk (umyślnie wstawiam filmik z Olsztyna). Dlaczego więc nie można było tych drzew tymczasowo "wyciągnąć z ziemi" a następnie po zakończeniu prac ponownie posadzić na tym skwerku. Zanim nowe nasadzenia osiągną wielkość starego drzewostanu minie kilkanaście długich lat.
  Jeżeli jednak nie jest możliwe ponowne zasadzenie tych drzew w tym miejscu może lepszym rozwiązaniem byłoby ich przesadzenie w inny rejon miasta, na inny skweru. Ogromnym marnotrastwem zielonego potencjału miasta jest wycinanie dużych drzew.
  Ogólnopolski trend polega na przywracaniu zieleni w miastach kosztem maksymalnego możliwego do osiągnięcia zredukowania "betonu" a w Rybniku wycinamy drzewa.

  0 0
 • ~Szpon 2016-05-28 09:20:36

  Larmo to się dopiero podniesie jak będą wycinać drzewa z Parku Tematycznego uszkodzone przez tych partaczy wykonawców. Na tą chwilę jest do usunięcia 4 do 5 najwiekszych drzew. Po ich usunięciu z nazwy zostanie tylko "tematyczny".

  0 0
 • ~Arteks 2016-05-28 17:24:38

  @szpon - co masz na myśli?

  0 0
 • ~AlicjaeR 2016-05-28 17:54:37

  Mam pytanie do ,,szanownej redakcji ,, : DLACZEGO ZNIKAJĄ POLUBIENIA PRZY POSTACH ? są wyzerowane , amnezji tudzież jakiegoś ,,niemca ,, nie mam i wiem co zaznaczylam na plus co na minus a tu raptem wszystko wyzerowane. Czyżby cenzura :P ?

  0 0
 • ~flowerpot 2016-05-28 20:32:23

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~flowerpot 2016-05-28 23:46:10

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~ 2016-05-29 12:52:45

  Alicjaer - też to zauważyłam. Ale w sumie to dobrze, bo te plusy i minusy niczego nie pokazywały - najczęściej po kilka (kilkanaście) minusów dawała jedna zacietrzewiona osoba, logując się z różnych źródeł:) Niech maja odwagę wyrazić swoją opinię, a nie tylko zjechać innych.

  0 0
 • ~ 2016-05-29 12:55:18

  NAIRUK - napisałeś "Ogólnopolski trend polega na przywracaniu zieleni w miastach kosztem maksymalnego możliwego do osiągnięcia zredukowania "betonu" a w Rybniku wycinamy drzewa.".
  Otóż sprawdziłam. Mam znajomych (zarówno w realu jak i w necie) z różnych miast w Polsce. I podpytałam. Rzeczywiście! W innych miastach bardzo dba się o drzewa i zdecydowanie nasadzenia, a nie wycinka. Jedynie chyba w Strzegomiu koś zrobił podobną masakrę jak u nas - ale nie wiem, czy tam jednorazowo, bo u nas to już recydywa

  0 0
 • ~Wojtek87 2016-05-30 07:26:34

  KasiaT bo w innych miastach nie ma pewnie tak silnego lobby z branzy wycinki drzew :)
  Toc to zloty interes jest, zwlaszcza jak sie uzyska przychylnosc wladzy miasta :)
  Osobiscie dla mnie Kuczera juz na poczatku kadencji wydaje sie byc zdecydowanie gorszym prezydentem niz Fudali, niestety.
  Totalny brak pomyslu na siebie i na Rybnik.
  Tak jak pisalem z innym poscie, ktory szanowna redakcja usunela. Zacznijmy akcje spoleczna pokazujac w ktorych miejscach chcielibysmy nasadzen nowych drzew. Nie mysle tutaj o miejscach 20 cm od drogi itp. Ale jest naprawde sporo miejsc gdzie jest pusty trawnik i kazdy nawet na wpolinteligentny czlowiek wpadlby na to aby dokonac tam nasadzenia drzew.
  Akcja spoleczna chyba jest potrzeba bo jezeli bedziemy liczyc na nasze wladze UM + Zielen miejska to zeby zobaczyc za pare lat drzewo i pokazac je naszemu dziecku to bedzie trzeba jechac co najmniej do parku w Rudach... :/

  0 0
 • ~marekm71 2016-05-30 11:45:11

  Ja na swojej prywatnej działce muszę składać wnioski, czekać miesiącami na pozwolenie wycięcia drzew złamanych i przewróconych przez wiatr. Miasto grozi mi 50 tys kary, a miasto na terenie mieszkańców wycina co chce i kiedy chce. Równość po Polsku.

  0 0
 • ~ 2016-05-30 18:50:12

  Marekm - no dokładnie! Mój ojciec zasadził kiedyś na naszej działce szpaler drzew. Jedno z nich - bardzo wysokie już obecnie - po wichurach zaczęło być niebezpieczne - dla nas i dla sąsiadów. Komisja z UM pół roku wydawała decyzję zezwolenia na wycinkę tego jednego drzewa. (łaskawie umarzając karę pod warunkiem nowego nasadzenia)

  0 0
 • ~ 2016-05-30 18:50:16

  Marekm - no dokładnie! Mój ojciec zasadził kiedyś na naszej działce szpaler drzew. Jedno z nich - bardzo wysokie już obecnie - po wichurach zaczęło być niebezpieczne - dla nas i dla sąsiadów. Komisja z UM pół roku wydawała decyzję zezwolenia na wycinkę tego jednego drzewa. (łaskawie umarzając karę pod warunkiem nowego nasadzenia)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1052