zamknij

Biznes

Z Rybnika do Rzeszowa, Bratysławy i Budapesztu? Przybędą nowe połączenia

2017-11-16, Autor: bf

Już wkrótce w życie wejdzie nowy rozkład pociągów. Ma to nastąpić w nocy z 9 na 10 grudnia. Zmiany poprawią komunikację z Warszawą, a także innymi krajami. Pojawi się bowiem bezpośredni pociąg Varsovia z Warszawy do Budapesztu. Co więcej, w wakacje letnie 2018 roku pojedziemy bezpośrednim pociągiem do Łeby i Helu.

Reklama

PKP Intercity przygotowało dla pasażerów z naszego regionu nowości w rozkładzie jazdy na sezon 2017/2018. Zyskamy kolejny pociąg do Warszawy, a także bezpośrednie połączenie do Budapesztu (odj. 13.02). - Pociąg IC Varsovia relacji Warszawa – Budapeszt zatrzyma się w Rybniku, dzięki temu mieszkańcy tego miasta zyskają kolejne szybkie połączenie z Warszawą (odj. 15.06) oraz stolicą Węgier – czytamy w komunikacie PKP Intercity. Dodajmy, że pociąg tej relacji zatrzymuje się też w słowackiej Bratysławie.

Już w grudniu pojedziemy też bezpośrednim pociągiem do Rzeszowa przez Kraków, Tarnów (odj. 4.19). Jest to o tyle ciekawe, że będzie to jedna z dłuższych relacji pociągu osobowego w kraju. Jej uruchomienie było możliwe dzięki umiejętnemu obiegowaniu taboru zakupionego w ramach tzw. Południowej Grupy Zakupowej. O szczegółach mówi Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek Województwa Śląskiego odpowiedzialny za transport kolejowy.

- Chcemy, aby tabor kupiony w ramach porozumienia z Małopolską, Podkarpaciem i województwem świętokrzyskim był w miarę możliwości używany z korzyścią dla mieszkańców regionu, a z drugiej strony celem projektu była poprawa połączeń międzywojewódzkich. Korzystamy z tego, oferując nowe relacje i optymalizując wykorzystanie składów – mówi. W drodze powrotnej poza pociągiem Rzeszów - Kraków - Rybnik, będzie również drugi pociąg z Krakowa (odj. 18.59) do Rybnika - wyjaśnia Stanisław Dąbrowa.

Dodajmy, że od czerwca 2018 roku po trzyletniej przerwie wróci nocne połączenie z Wybrzeżem Gdańskim. Z Rybnika dojedziemy bowiem nie tylko do Łeby, ale także do Gdańska, Sopotu, Gdyni i na Półwysep Helski.

W rozkładzie pozostaną cieszące się co raz większym zainteresowaniem połączenia z Pragi do Warszawy, z Wrocławia do Bielska-Białej, jeżdżący od maja br. pociąg Bydgoszcz - Wrocław - Bielsko-Biała (w soboty Bydgoszcz - Zakopane) oraz letni Świnoujście i Kołobrzeg - Bielsko-Biała.

Zmiany dotkną też ofertę największego przewoźnika w regionie, czyli Kolei Śląskich. - Już dziś staramy się, aby wraz z kolejnymi dostawami nowych pociągów Elf II sukcesywnie wycofywać stare, wysłużone jednostki EN57 Polregio – informuje Wojciech Dinges, prezes zarządu Kolei Śląskich.

– Specyfika obsługi linii rybnickiej wynika z tego, że część pociągów dojeżdża aż do Bohumina, a za granicę póki co mogą wyjeżdżać tylko stare jednostki. Ale jesteśmy dobrej myśli, toczą się rozmowy z Drážním úřadem, tj. czeskim odpowiednikiem Urzędu Transportu Kolejowego, aby otrzymać zgodę na wjazd do Bohumina przez nowe pojazdy. Staramy się też obsługiwać nowym taborem kursy w kierunku Katowic bez ruchu transgranicznego, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy np. Rybnik jest rano obsługiwany przez 2 pojazdy Impuls jadące w trakcji zespolonej. Ponadto planujemy zadedykować nowy pojazd Elf II dla obsługi połączeń wahadłowych na odcinku Wodzisław Śląski – Rybnik od połowy przyszłego roku – dodaje Wojciech Dinges.

Warto również podkreślić, że poza poranną "Vladislavią" wszystkie pociągi z Rybnika do Katowic będą kursować codziennie a nie tylko w dni robocze. Pojawi się też nowy bezpośredni pociąg do Bohumina (odj. 13.18). Poza tym stale z Rybnika można pociągiem osobowym dotrzeć także do Raciborza i Bielska-Białej.

Oceń publikację: + 1 + 103 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~romcost 2017-11-16
  18:44:58

  42 3

  Super !!!
  Może też w końcu też dojedziemy jakimkolwiek środkiem transportu do oddalonego niemal na końcu świata Knurowa (23km) ...

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2017-11-16
  19:33:05

  27 5

  Sukces cztery pociągi na dobę do Pszczyny i na dodatek godzinne oczekiwanie na połączenie w kierunku Zwardonia. Dodam, że za czasów krytykowanej komuny było 14 pociągów i wszystkie skomunikowane z relacją Katowice- Zwardoń i Katowice - Wisła.

 • ~Arteks 2017-11-16
  20:02:12

  17 17

  @romcost - nie tylko do Knurowa ale i do Gliwic. :) @Tadeusz - wszystkie kierunki jakie podajesz będą możliwe do realizacji w jakieś poważniejszej ofercie niż obecnie jak wyremontują linie kolejowe do Zwardonia, do Wisły, a także z Rybnika do Chybia i z Żor do Pszczyny czyli najwcześniej za jakieś 3 lata. Obecnie priorytetem powinny być te linie które są w dobrym stanie.

 • ~ 2017-11-16
  20:53:14

  19 11

  po co komu pociąg do Węgier lepiej jak by do Jastrzębia coś jechało zamiast stać w korkach na wodzisławskiej

 • ~Arteks 2017-11-16
  21:06:41

  31 26

  A więc od grudnia Rybnik będzie miał połączenia z 4 stolicami europejskimi! A to nobilitacja i rozwój. Pamiętam czasy kiedy trzeba było walczyć o choćby jednego pośpiecha do Warszawy, a teraz 4 i to dojeżdżające do stolicy w nieco ponad 3 godziny. Nieźle! @chochlik - ale się uśmiałem z tego co napisałeś "lepiej pociąg do Jastrzębia niż do Węgier" hehehe Akurat tak się składa, że biznes, artyści, zespoły sportowe czy muzyczne, turyści, stażyści na pewno chętnie skorzystają z bezpośredniego pociągu prosto z Rybnika do Bratysławy czy Budapesztu. A co do Jastrzębia to przecież tam nie ma czego uruchamiać bo linia kolejowa rozebrana. Nawet osobówki z Orzesza do Jastrzębia nie da się zrobić... :/ Niech władze Jastrzębia zaczną coś robić aby nie być "czarną dziurą". Władze Rybnika jak widzisz wylobbowały kilkanaście nowych pociągów od połowy przyszłego roku w ramach kolei aglo Rybnik - Wodzisław i to mimo braków taborowych Kolei Śląskich. Wcześniej udało się wywalczyć pociągi do Bohumina czy Warszawy oraz poprawić połączenia do Katowic. Za to zaczynam lubieć prezydenta Kuczery - że potrafi działać wielowymiarowo. :D

 • ~ENDRIU36 2017-11-16
  21:54:36

  8 1

  super teraz czekamy na EC SOBIESKI i zyskamy połączenie do Gdyni i Sopotu oraz PR do Wrocławia przez Wodzisław sl - Chałupki

 • ~Marcin74 2017-11-16
  22:52:24

  43 2

  Zainteresowanym podpowiem, że jest pociąg z Bohumina do Budapesztu od dawna. Jedzie niecałe 6h i kosztuje ok. 100 zł (to sporo taniej niż pociąg z R-ka do Wawy, który kosztuje 140 zł. Z Bohumina dojedziemy też do Bratysławy w 3h za 50 zł. Z Bohumina gdzie pod dworcem zostawimy za darmo samochód na parkingu bez dziur, kałuż i błota. Odjazd z ładnego dworca bez żuli a pani w kasie zaproponuje, że skoro jest was 4 osoby w tym dzieci to warto kupić bilet rodzinny i zapłacić taniej. Zapyta sama. Nie musicie tego wiedzieć wcześniej, sprawdzać, szukać w necie itp. Co więcej kupicie bilet w kasie nawet po 19-tej! Serio! A dodatkowo także we wszystkie święta religijne obchodzone w PL.

 • ~Arteks 2017-11-16
  23:11:47

  13 39

  @marcin74 - super że jesteś turystą i jesteś zorientowany odnośnie Bohumina i czeskich promocji. Żula to możesz spotkać prędzej na parkingu w Bohuminie i w tamtejszej poczekalni. U nas gdzie dworca pilnuje firma ochroniarska i SOK żuli nie ma już z 10 lat. A po co auto w sytuacji jak jest pociąg? Zupełnie bez sensu. Auto przydaje się w wojażach po miejscach gdzie nie można dojechać pociągiem. Ale skoro są pociągi do Budapesztu czy Pragi - lepiej jechać pociągiem.
  Aby ominąć drogie taryfy międzynarodowe wystarczy kupić bilet do Chałupek, a w Bohuminie na resztę trasy. No i chyba dawno nie jechałeś do Warszawy skoro podajesz takie astronomiczne kwoty. Bilet z Rybnika do Warszawy można kupić nawet za śmieszne 51 zł. Przed chwilą sprawdziłem sobie cenę na wyjazd 1 XII, trzeba tylko kupować bilet z wyprzedzeniem. Oczywiście też są różne promocje, bilety rodzinne, turystyczne, tanie czwartki itd. U nas też nie trzeba tego znać, kasjerka ma to w systemie. Prawo unijne narzuca na wszystkich przewoźników kolejowych wyszukiwanie najtańszych ofert biletowych. To samo co w Czechach, obowiązuje w Polsce. Ps. zostawiłbyś auto pod dworcem na kilka nocy w miasteczku w którym mieszka pełno cyganów? Chyba, że masz jakiegoś rzęcha. Ja swojego bym się bał.

 • ~Marcin Macionczyk 2017-11-16
  23:29:18

  29 5

  Arteks – na dworcu w Rybniku byłem w czwartek żeby kupić bilet bo akurat przejeżdżałem obok. Odbiłem się od zamkniętej kasy. Byli żule a smrodu dykty pozbyłem się dopiero za drzwiami. W zeszłym tyg. jechałem do Wawy. Zapłaciłem 140 zł za bilet.
  Pewnie, że lepiej jechać pociągiem do Pragi czy Budapesztu. Najlepiej z Bohumina. Taniej. Zaoszczędzone pieniądze można wydać w Bohuminie na dobry obiad. Dojazd autem to max 40 minut (z korkiem na wodzisławskiej) to i tak szybciej niż pociągiem z Rybnika, który w rozkładzie ma 38 min. a w praktyce jedzie prawie godzinę (sprawdzone raz - 2 tyg, temu. Więcej nabrać się nie dam). „U nas nie trzeba znać” – weź 3 znajomych, dzieciaka i idź kup bilety w kasie IC w Rybniku. Jak pani Ci zaproponuje rodzinny stawiam flaszkę. Mniej obawiam się Cyganów niż radosnych prawdziwych Polaków wracających przez PŁATNY, zaniedbany parking rannym pociągiem do swojej rybnickiej dzielnicy. Ps. Latem wracałem pociągiem z Chałupek do Rybnika z rowerami. Pociąg przypominał te z westernów i jechał i jechał i jechał… w Wodzisławiu wysiedliśmy z nudów i do Rybnika wróciliśmy rowerami.

 • ~Arteks 2017-11-16
  23:50:03

  8 40

  @Marcin Maciończyk - ale po co pisać takie bzdety pod artykułem o nowych pociągach? Jeśli nie chcecie korzystać, nie korzystajcie. Żule od lat nie przychodzą na dworzec bo wiedzą, że z miejsca są wywalani przez ochronę lub SOK - dworzec jest monitorowany a więc nie mogą schować się w żadnym zakamarku. Ja też widziałem niedawno żula w Focusie. Jakoś mu się udało przepchnąć kawałek ale już po przejściu może kilkunastu metrów był przejęty przez ochronę obiektu... Po co piszesz jakieś głupstwa o pociągu z westernu z Chałupek skoro wszyscy wiedzą, że od co najmniej dwóch lat linia jest wyremontowana. Jeśli faktycznie tam jechałeś westernową prędkością to pewnie było to kilka lat temu. Właśnie dzięki naprawie linii flagowa polska spółka PKP IC nie zawahała się na tę linię puścić swoich międzynarodowych pociągów (wcześniej jadących przez Zebrzydowice) bo nic się tam już nie wlecze - jak przed remontem. Odbiłeś się od zamkniętej kasy bo ta jest czynna do 19.00 - takie coś można w dzisiejszych czasach sprawdzić w necie w ciągu kilkunastu sekund. Kupiłeś najdroższy bilet bo... nie korzystałeś z przedsprzedaży i wybrałeś najdroższego Comeniusa. Mogłeś też wybrać lot samolotem z Pyrzowic z dojazdem taksówką... Tylko nie rozumiem jednego - uważasz, że z Bohumina można jechać taniej do Budapesztu, a sam jadąc do Warszawy łapiesz się na najdroższy pociąg i najdroższy bilet. Twoje doświadczenia wyglądają mi na wirtualne i niewiarygodne. ;)

 • ~Arteks 2017-11-16
  23:52:27

  10 26

  @Marciny - w dzisiejszych czasach wywaleni z dworców żule zmienili swoje miejsca na parkingi samochodowe pod autami. Każdy wie, że zostawiając auto na parkingu nadzianie się na żula proszącego o kasę lub jedzenie jest prawie pewne. Kolej przynajmniej podjęła walkę z nimi. Markety niestety to patologiczne zjawisko bagatelizują.

 • ~mjurek78 2017-11-16
  23:59:35

  25 4

  Arteks uważaj zęby z tego zachwytu na "władzami Rybnika" nie popękały ci żyłki...może niech nasza władza załatwi nam dojazd pociągiem do Chwałowic w przyszłym roku jak zamknął przejazd pod wiaduktem?

 • ~Marcin Macionczyk 2017-11-17
  00:35:41

  30 3

  Arteks – ale po co pisać ochy i achy pod artykułem o nowych pociągach z Rybnika jakby to było jakieś osiągnięcie na miarę możliwości lotu na Marsa. Zupełnie nie ma się czym podniecać skoro z miasteczka w Czechach od dawna są takie połączenia i to sporo taniej niż w PL? Fajnie, że będą połączenia z Rybnika. Po 25 latach zbliżamy się powolutku do średniej europejskiej. Fajnie. Nie fajnie, że połączenia są drogie w porównaniu z ofertą czeską, która jest dla Rybniczan na wyciągnięcie ręki. Ceny, które podałem dotyczą najszybszych bezpośrednich połączeń (tylko wtedy podróż pociągiem ma dla mnie sens). Bohumin wygrywa bardzo. Linia z Chałupek jest ok. składy po niej jeżdżące są wyciągnięte z westernu a pociąg (zwykły, nie pośpiech) wlecze się niemiłosiernie. Pewnie mogłem sprawdzić godziny otwarcia kas na dworcu w Rybniku w necie ale nie wpadłem na to, że międzynarodowa kasa na najdroższy pociąg w kraju (jak napisałeś flagowej polskiej spółki PKP IC) będzie otwarta do 19-tej. Mój błąd. Nie sprawdzam jakoś cen szczególnie uważnie. Byłem mile zaskoczony w Bohuminie na dworcu płacąc za bilety za 4 osoby do np.: Pragi podobną kwotę jak za jedną osobę z Rybnika do Wawy. Od tego momentu wybierając się pociągiem z rodziną do którejś z europejskich stolic położonych na południe od Rybnika, pierwszym wyborem jest dla mnie dworzec w Bohuminie. Polski przewoźnik musi w tym momencie sporo się postarać żeby przekonać mnie do swojej oferty. Samo otwarcie połączenia nie wystarczy.

 • ~Pedzel 2017-11-17
  22:37:59

  11 0

  Co Wy się tak napinacie, ważne że są nowe relacje i dla mnie akurat nie ma znaczenia czy jeżdżę z Rybnika czy Bohumina gdyż za bilety wraca mi pracodawca ale mniejsza z tym. Kosmicznym przykładem natomiast jest kupienie biletu do Pragi w promocji za 100 zł (wystarczy 3 dni przed wyjazdem no chyba, że się skończy pula tych tańszych biletów z czym miałem do czynienia ostatnio) a poza promocją ten sam bilet kosztuje 280zł, Z Bohumina ten sam bilet można kupić za około 60-70 zł plus koszty paliwa.

 • ~Piotr Dec 2017-11-20
  03:16:28

  6 1

  dokładnie 72 zł
  tylko , że to jest cena za bilet w obie strony Bohumin - Praga...

 • ~THE Bill 2017-11-20
  07:15:47

  9 0

  Rewelacja, że będzie pociąg o 15 do Warszawy. Wnioskowałem o takie połączenie w tych godzinach w konsultacjach nad nowym rozkładem jazdy jakiś czas temu. Bardzo się cieszę. Swoją drogą to do Warszawy można dojechać szybciej pociagiem niż samochodem. Szczególnie teraz kiedy stoi się w Częstochowie..

 • ~Arteks 2017-11-20
  11:22:19

  5 5

  @The Bill - to gratuluję w takim razie efektywnego wnioskowania. :) Tak, zdecydowanie na kierunku do Warszawy wygrywa pociąg. Zresztą do Pragi też. Jechałem na Kurpie we wrześniu autem. Z Rybnika w okolice Warszawy Zach. autem 4h (i to nie w godzinach szczytu), a pociągiem ok. 3h15 nie mówiąc o tym, że autem wyjdzie drożej, jest niebezpieczniej i można utknąć w korku. Bardzo się cieszę, że w czasach kiedy tak dużo ludzi się przemieszcza do stolicy - tak znacząco poprawiono dostępność szybkich pociągów dla rybniczan. Nie wiem czy pamiętasz ale kilka lat temu bardzo za tym lobbowałem na różne sposoby.

 • ~Arteks 2017-11-20
  11:28:23

  7 5

  @Marcin - nie zbliżamy się do średniej europejskiej bo taki słynny Wrocław czy Łódź cały czas zabiegają o to aby mieć pociągi np. do Pragi... I na razie się im to nie udało. A my to dostaliśmy w bonusie bo ktoś nagle w PKP IC i ministerstwach pomyślał, że po co pociągi z Warszawy do Pragi mają jechać przez "stawy i bagna" w okolicy Chybia i Zebrzydowic, skoro mogą jechać przez miasta niedawno zmodernizowaną linią i przy okazji obsłużyć ROW. Ale widzę, że malkontentyzm górą... Taki nasz naród, że nie potrafi się cieszyć nawet z pozytywnych i rewolucyjnych zmian komunikacyjnych.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.