zamknij

Wiadomości

Z roku na rok jest coraz mniej rybniczan. Czy władze Rybnika powinny się martwić?

2013-09-03, Autor: Dominika Kuśka
Jak podaje Główny Urząd statystyczny, z roku na rok liczba rybniczan spada. Teraz jest nas 139 775, zaś za 20 lat w Rybniku będzie mieszkać o 8,8 tys. mniej ludzi. Władze miasta twierdzą, że póki co nie ma powodów do niepokoju. Eksperci zalecają jednak czujność i dalekowzroczną politykę.

Reklama

Z prognoz demograficznych GUS-u wynika, że liczba mieszkańców Rybnika z roku na rok będzie spadać. Obecnie jest 139 775 rybniczan, za 10 lat będzie nas 137 136, zaś za 20 lat już tylko 130 978. Oznacza to, że w ciągu dekady liczba osób zamieszkujących Rybnik zmniejszy się o 2,6 tys., a w ciągu dwóch dekad o 8,8 tys.

Przewidywania GUS-u nie są obce władzom Rybnika, które póki co twierdzą, że nie ma powodów do obaw. – Ostatnia prognoza zawierająca dane dla Miasta Rybnika została opublikowana w lipcu 2011 roku. Prezentuje ona trend spadkowy: spadek liczby mieszkańców na poziomie 0,14% rok do roku. Przy tym jednak liczba użytkowników miasta nie maleje, a raczej ma tendencję wzrostową. Ma to związek zarówno z pełnionymi funkcjami administracyjnymi, usługowymi, jak i handlowymi Rybnika – tłumaczy Lucyna Tyl, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu. Poza tym, w Rybniku od kilku lat utrzymuje się dodatni przyrost naturalny oraz ujemne saldo migracji.

Dr Krzysztof Wrana, ekonomista zajmujący się zarządzaniem strategicznym wskazuje, że sytuacja demograficzna Rybnika nie jest wyjątkiem na mapie województwa śląskiego. Naturalną koleją rzeczy jest to, że miasta się wyludniają. Co w takiej sytuacji powinny robić władze samorządowe? - Kluczowe jest kontrolowanie procesów suburbanizacyjnych, czyli utrzymywanie więzi z miastem osób, które zmieniły miejsce zamieszkania. Ośrodki miejskie powinny tworzyć warunki życia i prowadzenia działalności gospodarczej nie tylko dla mieszkańców miasta, ale i większego obszaru funkcjonalnego. O sile współczesnych ośrodków miejskich świadczy zdolność doorganizowania sieci współpracy różnych podmiotów lokalnych i regionalnych. Przed Rybnikiem stoi wyzwaniem zbudowanie oferty usług publicznych atrakcyjnych dla mieszkańców miast i wsi całego subregionu zachodniego, takich jak: usługi kulturalne, edukacyjne, kulturalno-rozrywkowe, społeczne, rozwijanie innowacyjnego biznesu – wymienia dr Wrana.

Lucyna Tyl uważa, że polityka władz Rybnika zmierza właśnie do tego, aby Rybnik stał się centrum regionu. – Strategiczne było tutaj stworzenie i rozwój Zespołu Szkół Wyższych. Poza tym staramy się stale podnosić jakość życia mieszkańców, zarówno w sferze kultury – koncerty międzynarodowych gwiazd, jak i rekreacji czy ekologii. Efektem tych działań jest niesłabnący wizerunek Rybnika jako miasta atrakcyjnego do zamieszkania i miejsca pracy, a także pozycja głównego ośrodka gospodarczego w tej części województwa śląskiego – przekonuje rzecznik prasowa rybnickiego urzędu miasta.

Dobry nastrój włodarzy powinny zmącić jednak ostrzeżenia socjologa dra Tomasza Słupika z Uniwersytetu Śląskiego. Może się okazać, że obecna struktura sektora usług, za kilkadziesiąt lat nie będzie przystawać do rzeczywistości. – Spadek liczby ludności to negatywny proces, który prowadzi do starzenia się miast, a w efekcie do mniejszego zapotrzebowania na infrastrukturę edukacyjną. Pracę będą tracić m.in. nauczyciele, bo będzie za mało dzieci. Poza tym, mniej ludzi oznacza mniej potencjalnych klientów, a więc spadek zainteresowania usługami. To wszystko prowadzi do zmniejszenia atrakcyjności miasta. Młodzi ludzie decydują się na wyjazd, a na miejscu zostają tylko starsi. Pytanie, co Rybnik będzie do zaoferowania starszemu pokoleniu? – pyta retorycznie dr  Słupik.
 

Prognozowana liczba ludności miasta Rybnik według danych Głównego Urzędu Statystycznego:

 

2011 r. 2013 r. 2018 r. 2023 r. 2028 r. 2033 r.
140 183 os. 139 775 os. 138 706 os. 137 136 os. 134 408 os. 130 978 os.
Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~hindenburgstrasse 2013-09-03 14:10:55

  Dodajmy, że z Rybnika uciekają głównie młodzi ludzie. Wśród osób w wieku 15-39 lat saldo migracji dla Rybnika wynosi -3,57 osób na 1000 mieszkańców.

  8 0
 • ~predkront 2013-09-03 15:15:01

  Podasz zrodlo tych danych? Bo w danych GUS jakos tego nie widze.

  3 0
 • ~beat__ 2013-09-03 15:32:34

  Jak widać mniej było i będzie wyjazdy za granice inne większe miasta itd. bo w Rybniku co jest g..no a za cos trzeba zyc i jakos funkcjonowac! Ja przeprowadziłem się do Gliwice i praca od reki była a w Rybniku czarna dziura czyli Tenecco hahaha ,Fudali wstydz się i rob tak dalej biedronka tu biedronka tam a ludzie znikają bo JAK ZYC PANIE PREZYDENCIE !

  2 0
 • ~ 2013-09-03 16:06:29

  No właśnie...małe miasto, małe możliwości. Nihil novi. Promocja tu nie wystarczy... A polski "rynek" pracy to zjawisko kuriozalne w skali kraju i EU. Dla statystycznego Norwega, Szwajcara, Australijczyka, a nawet Czecha, nasze zawodowe "pole manewru", (niezależnie od wykształcenia, płci, wieku, etc.) to rzecz wręcz niebywała. Hm...no...chyba, że tata ma kancelarię, "warsztat" stomatologiczny lub gwarant ciepłej, urzędniczej/politycznej posadki, etc. A młodzi??? Ups. W III RP nie mają istotnego znaczenia (bo niby jakiego, w jakim sensie, z jakiego powodu?) dla "elit" rządzących. Pondato ceną w/w zjawiska społeczneo-gospodarczego nikt się w aktualnym amoku tzw. dorabiania się, zupełnie nie przejmuje...;-)

  10 0
 • ~adamb 2013-09-03 16:14:40

  Skoro życie w tym mieście staje się coraz droższe (i gorsze), brakuje pracy - to czemu się dziwić ?

  9 0
 • ~wera 2013-09-03 16:15:16

  beat~ Tu masz 100% racji :) Rybnik to bardzo zacofane miasto i pod wzgledem kulturalnym ,rozrywkowym i kulejącym rynkiem pracy sztucznie podkręcanym przez wykresiki i sądaże.
  Co do rynku pracy w Rybniku chodzisz i sie prosisz za marne grosze a w Gliwicach od strzała za duzo lepsze pieniądze,nie mowiąc już o rozrywce ,szczególnie dla ludzi młodych Pzdr

  9 0
 • ~ 2013-09-03 16:48:36

  Sratatata ludzie uciekają bo pracy niema bobrze płatnej a jak niema pracy to trzeba szukać w innych miastach lub zagranica .8 lat temu poszedłem do UM na rozmowę o mieszkanie z miasta odpowiedz była krotka ze mam złozyć papiery i czekać 10-15 lat na przydział i to własnie mnie skłoniło do wyjazdu za granice od 7 lat mieszkam z zona i dziećmi w niemczech prace mam super i nie żałuje że wyjechałem z RYBNIKA

  10 0
 • ~ 2013-09-03 16:59:27

  No młodzieży, dosyć narzekania. Brać się za rozmnażanie, bo jak nie Wy, to kto? Władze Rybnika się martwią, że nas mało ! Ruchy, kluchy leniwe !!!

  0 16
 • ~hindenburgstrasse 2013-09-03 17:49:13

  @predkont: na stronie http://demografia.stat.gov.pl/bazademografia/ rozwijasz menu "Migracje wewnętrzne za 2011 rok", następnie zaś rozwijasz ostatnią pozycję w tym menu "tabl. 56 - Migracje na pobyt stały na 1000 osób według gmin", klikasz pojawiający się napis "Ogólnopolskie" i rozpoczyna się pobieranie.

  1 0
 • ~Arteks 2013-09-03 18:07:37

  @w.wer - opinia w stylu takich jakie można o kant d..y obić bo akurat Gliwice pod kątem rozrywki i kultury są na poziomie Rybnika sprzed 20 lat..., co do pracy Gliwice oferują więcej bo tamtejszy rynek pracy jest bardziej różnorodny od naszego ale nawet to ma niewielkie znaczenie bo tracą mieszkańców w szybszym tempie od nas... Niedawno słyszałem pierwszą od lat wypowiedź premiera dotyczącą rozwoju miast i z tego co zapewniał to są przygotowywane jakieś ustawy które w następnych latach mają zatrzymać "rozlewanie się" miast i aglomeracji, zachęcając do mieszkania w miastach. Coś co może przyczynić się do zmiany tego trendu to: 1) zmiany wizerunkowe, nadal Śląsk jest postrzegany w Polsce negatywnie 2) poprawa komunikacji, szczególnie młodzi ludzie nie chcą osiedlać się tam gdzie nie ma alternatywy dojazdu poza taksówką czy własnym samochodem 3) emigracja do Polski osób z innych krajów dla których warunki w jakich my żyjemy i narzekamy byłyby spełnieniem marzeń 4) rządowe ustawy promujące rozwój rodziny 5) rozwój budownictwa mieszkaniowego (w R-ku UM w tej dziedzinie niewiele robi od siebie) 6) poprawa powietrza w śląskich miastach, zakaz palenia mułem i innymi świństwami 7) wprowadzenie karty mieszkańca miasta która uprawniałaby do szeregu zniżek w miejskich instytucjach/komunikacji 8) zachęty podatkowe do budowy nowych kamienic na terenie miast 9) zmiany w podatkach tak aby podatek szedł za miejscem pracy 10) tworzenie atrakcyjnych obiektów których nie ma na wsiach.

  0 9
 • ~wera 2013-09-03 19:19:29

  arteks ja się po prostu dziwie ,że nie startujesz na prezydenta miasta.Z takim pomysłami to wygrana masz w kieszenie!!!!
  wiadomo każdy chce z tond uciec ,tylko nie każdy ma gdzie i do kogo.Nawet cygani uciekają to juz nie wiem ,kogo bys chcial tu sprowadzić ? z kraju dla ktorych polska jest szczytem marzen ,co to za kraj??nawet mongoli prosza o azyl tylko dla tego by dostać pobyt w kraju schengen i dalej na zachód,np.co i gdzie mają robic? np.w rybniku w budce z kebabem,w slynnym teneco,czy w focusie ?za 260 euro cały miesiąc bo dzisiaj takie czasy ,że nikogo pensja 1600brutto nie powala na kolana,robia tylko ci którzy nie mają ,innego wyjścia albo nie chcą wyjechać lub po prostu nie mają czym dojechac bo sie auta nie dorobili w mieście marzeń ;)

  6 0
 • ~ 2013-09-03 20:06:45

  ja stad spierdzielam bo pracy nie ma, chyba ze dla górnikow lub za grosze gdzie cie wyzyskuja :) no albo po znajomosci jeszcze ewentualnie.

  8 0
 • ~ 2013-09-03 20:31:00

  Widocznie ślonzoki ślepakami strzylajom ,trza goroli zawołać o pomoc , będzie wilk syty i owca zapłodniona...

  0 7
 • ~orient 2013-09-03 20:36:59

  @maximo cum studio drugą skrajnością tego o czym piszesz jest to, że młode osoby w Polsce niczego nie potrafią, nie chce im się pracować, a na dzień dobry chciałyby zarabiać 3000 zł i mieć zwracane paliwo za dojazd do pracy oraz wszystkie weekendy wolne i nie pracować na nocki... @michał stec jeśli coś potrafisz, znajdziesz dobrą pracę także w Rybniku, jeśli niczego nie potrafisz nie sądź że zrobisz karierę w jakieś metropolii bo tam takich jak ty też nie brakuje... @w.wer to kolejny przykład pokolenia instant niezadowolonego z niczego... Jeśli nie doceniasz warunków jakie oferuje śląskie przemysłowe miasto to co dopiero mają powiedzieć młodzi ludzie z całej ściany wschodniej albo z centralnej czy z Podhala albo Podkarpacia gdzie czasami nawet pracy w Biedronce nie ma, nie mówiąc o jakimkolwiek przemyśle? To już bardziej współczuje mojemu pokoleniu "lemingów" które się naprawdę starało, często szukało ciekawych kierunków studiów, poświęcało się i szło na studia po których miała być świetlana przyszłość, a przez państwo zostało zrobiono w konia tak jak obecnie zwalniani w całej Polsce nauczyciele którzy nie mają żadnych szans na nową pracę i zostali potraktowani jak jakieś byle co... A wy instanci jeszcze dostaniecie kopa od życia i wspomnicie swój niedoceniany Śląsk.

  2 0
 • ~orient 2013-09-03 21:10:07

  A teraz do pani Tyl - Rybnik to jest centrum dawnego ROWU od wielu lat i to żadna zasługa władz miasta tylko geografii i historii. Byłem kilka dni temu w największym parku w Rybniku i trochę mi wstyd jak wygląda duży park w "centrum regionu". Ścieżki od strony Parkowej w miarę w porządku ale czym dalej tym gorzej, w niektórych miejscach przy Chwałowickiej w ogóle nie widać ścieżek bo ich nie odnawiano chyba od kilkunastu lat. Latarnie parkowe przykryte centymetrem brudu, kawałek ścieżki koło pizzerii wyremontowany. Cokół z pomnika jak stoi pusty tak stoi tyle tylko, że ktoś go częściowo wywrócił i uszkodził. Pani Lucyno to przecież pani dział aby dbać o promocję historii miasta. Dlaczego w parku nie ma żadnej informacji o jego fundatorze? Dlaczego alejki są tak zaniedbane? Jedyną mocną stroną parku są piękne drzewa i te sportowe urządzenia w tym boisko do kosza i stół do tenisa ziemnego. Urządzenia sportowe z czasów Makosza już dawno powinne być wymienione bo są dość mocno zniszczone i niefunkcjonalne. A jak władze Rybnika nie wiedzą jak powinien wyglądać prawdziwy miejski park to niech się wybiorą do Chorzowa do WPKiW.

  13 0
 • ~turistas 2013-09-03 22:07:16

  Dziwne? Bo każdy spier***a z tego miasta bez perspektyw! Młodzi tu nie mają przyszłości. Nie ma miejsc pracy. Nikt nie założy rodziny, jak pracuje w markecie za najniższą krajową. Ci co założyli małe firmy, to żałują, bo SKARBOWY kroi niemiłosierne kwoty na czym się tylko da. Żyjemy w Polsce. Czemu mam płacić większe podatki w Rybniku, niż sąsiedzi np w Żorach? Za to samo! Czy podatek od nieruchomości, czy podatek od wzbogacenia, można by tak wymieniać w nieskończoność. Dlatego tak się dzieje, że ludzie wyjeżdżają. Proste.

  6 0
 • ~Arteks 2013-09-03 23:29:34

  Jak ktoś śledzi to forum to wie, że jak są jakieś dobre wieści o Rybniku - ujawniają się okoliczni kompleksiarze, jak są jakieś negatywne newsy, dają znać o sobie różnego rodzaju hejterzy... @turistas - a na jakiej podstawie sądzisz że każdy zarabia tu najniższą krajową? Jeśliby tak było skąd brałyby się podatki PIT i skąd miejsce Rybnika wśród 15 najbogatszych powiatów grodzkich Polski i trzecie w województwie po Katowicach i Gliwicach? Jeśli mieszkasz w jakimś socjalnym budynku z takimi samymi jak ty gapami to zmień środowisko ale pamiętaj że w innych miastach też są takie gapy... Tak samo wyssałeś to z palca jak tę firmę której nazwy do dzisiaj nie podałeś która to według ciebie zatrudnia na ER ludzi na wysokościach za 1300 zł... Nie patrzcie na miasto przez pryzmat własnej sytuacji finansowej. Przypomnę tylko, że pod artykułem o kradzieży węgla w Leszczynach stwierdziłeś że "że każdy z NAS by to samo zrobił, jak by nie miał pracy". Uczciwy człowiek nigdy nie pójdzie kraść. Tym wystawiłeś sobie nienajlepsze świadectwo tylko czy tak jak zauważył @orinet czy lenie dorobią się w innym mieście? Leń pozostanie leniem. A co do meritum to w Katowicach do 2033 roku ma ubyć 50 tys. mieszkańców? Czy stamtąd też ludzie sp...ją z powodu braku pracy albo zarobków? Ruszcie mózgami i nie piszcie głupot bo jeśli Rybnik ma stracić 10 tys. to może to być najmniejsza liczba z wszystkich śląskich miast!!!

  0 5
 • ~adamb 2013-09-03 23:31:45

  @turistas - nie obraź się ale głupoty piszesz o US ! Podatek od nieruchomości odprowadzasz do UM, a inne podatki są takie same w całym kraju... do tego muszę dodać miła i kompetentną obsługę w US Rybnik.

  0 0
 • ~turistas 2013-09-04 08:26:18

  ~adamb, ~Arteks - coraz bardziej wierzę, że jesteś jakimś urzędasem (bez obrazy oczywiście) który powinien zajmować się poważnymi sprawami, a siedzisz na forum. Co do firmy na ER jak wspomniałeś, to pod moim komentarzem wtedy ktoś inny dopisał - i słusznie - WSZYSTKIE FIRMY - WSZYSTKIE! Wypłacają swoim pracownikom najniższą krajową. Oczywiście nie wszystkim, ale wszyscy młodzi, wszyscy nowo zatrudnieni tak mają. ~adamb - gów** prawda co napisałeś!!!! Nie prawda że podatki odprowadzasz wszędzie takie same. Widocznie ich nie płacisz, tylko żyjesz na garnuszku, więc nie wiesz co bredzisz. A co do US w Rybniku, to tam rządzą sobie swoimi przepisami, więc nie podskakuj. Nie próbuj udowadniać, ze sąsiedzi mają inaczej, bo Cię zniszczą...

  5 0
 • ~lukaszn84 2013-09-04 09:09:25

  FUDALI ZE SWOJĄ ŚWITĄ MYŚLĄ JAK POZBYĆ SIĘ BILETÓW ZALEGAJĄCYCH W KARTONACH TO NIE MAJĄ CZASU NA MYŚLENIE O TYM JAK POPRAWIĆ SZANSE MŁODYCH NA LEPSZE ŻYCIE W RYBNIKU.

  6 0
 • ~Ksenopita 2013-09-04 10:52:25

  Mnie i mojej rodziny też już nie ma. Jestem dumny, że stamtąd w porę uciekłem. Nie wiem tylko po co jeszcze włażę na tą stronę...

  1 0
 • ~Radegast 2013-09-04 20:15:26

  Liczba mieszkańców Rybnika drastycznie wzrosła w okresie PRL w wyniku rozwoju przemysłu i budowy osiedli dla pracowników kopalń. W latach 70-tych ludność naszego miasta uległa potrojeniu. Teraz, gdy duża część z tych zakładów została zlikwidowana, sytuacja wraca do "normy". Część goroli wraca do siebie z emeryturami wypracowanymi na Śląsku, młodzież wyjeżdża za pracą do większych miast a do tego dochodzi mała liczba urodzeń i starzenie się społeczeństwa. Uważam, że wyludniania się naszego miasta nie da się zatrzymać - proces ten jest naturalny dla miast na terenach poprzemysłowych. To samo dzieje się w Zagłębiu Ruhry czy w amerykańskim Detroit. By nie popaść w skrajny pesymizm trzeba zauważyć, że Rybnik i tak ma dużo mniejsze problemy demograficzne niż choćby Ruda Śląska czy Bytom, gdzie po 1989 roku liczba mieszkańców spadła o kilkadziesiąt tysięcy.

  1 0
 • ~kurier 2013-09-04 20:52:47

  Pochodze z północnej Polski, mieszkam w Rybniku kilka lat, znalazłem tu pracę i nową rodzinę. Poza powietrzem zimą uważam, że na Śląsku jest zaje**ście!!! Ale na tym forum przekonałem się że w Rybniku narzekanie jest w dobrym tonie i modne. Wierzcie mi że ludzie z biedniejszych regionów Polski potrafią się o wiele bardziej z wszystkiego cieszyć. Wy mieliście dużo łatwiej i może dlatego pewnych rzeczy nigdy nie docenicie.

  0 0
 • ~sweeTeddy 2013-09-09 10:31:07

  Brawa dla kuriera ! Spójrzmy może na sytuację Rybnika bardziej obiektywnie.... W niektórych miastach Polski na prawdę nie jest cukierkowo, nie mówiąc już o opinii na temat tzw. "Polski B"

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2999