zamknij

Wiadomości

Z nielegalnej hodowli „świerklańskich” owczarków zabrano psy. Czy to koniec eksperymentów pana Augustyna?

2014-04-02, Autor: 
Kolejnych 19 czworonogów działaczom na rzecz zwierząt udało się zabrać z nielegalnej hodowli psów Augustyna Zniszczoła ze Świerklan. Psy znalazły już bezpieczne schronienie. Okazuje się jednak, że to wcale nie koniec nielegalnej hodowli szkocko-niemieckich owczarków „świerklańskich”.

Reklama

Przypomnijmy, przez ponad pół roku Augustyn Zniszczoł ze Świerklan na swojej posesji, wśród odpadów i brudu przetrzymywał kilkanaście psów. Jak twierdził, tworzy nową, „świerklańską”, szkocko-niemiecką odmianę owczarków. W nielegalnej hodowli interweniowali m.in. działacze Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt i urzędnicy. Pan Augustyn mówił jednak, że sterty śmieci są mu potrzebne, a zwierzaki mają się u niego dobrze. W rzeczywistości psy były w bardzo złym stanie i należało je natychmiast zabrać z domu przy ulicy Plebiscytowej w Świerklanach.

>> Nielegalna hodowla Augustyna Zniszczoła ze Świerklan - zobacz, w jakich warunkach żyły psy

Sprawa zaczęła nabierać tempa w lipcu minionego roku. Wtedy też działaczom Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt udało się zabrać z nielegalnej hodowli 15 psów w najgorszym stanie, w tym 7 szczeniaków. Sprawa ciągnęła się jednak miesiącami. – Wójt gminy Świerklany wiedząc, ile go będzie kosztowało oddanie psów do schroniska, robił wszytko żeby jednak zostały na posesji pana Augustyna – komentuje Izabela Piontek z Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt.

Pod koniec marca urzędnicy w towarzystwie inspektora ds. zwierząt ze Straży dla Zwierząt ponownie odwiedzili dom przy ulicy Plebiscytowej w Świerklanach. Tym razem celem wizyty było ostateczne zabranie wszystkich czworonogów. – Psy mieszkały w skandalicznych warunkach, poupychane w domu, w oborach i stodołach. One były właściwie wszędzie – w każdym oknie, w każdym pomieszczeniu. Chore, zarobaczone, zapchlone. Na podłodze w domu pana Augustyna było od 3 cm do 10 cm odchodów, w pomieszczeniach unosił się straszny odór – opowiada inspektor Straży dla Zwierząt.

Działacze stowarzyszenia zauważyli też, że niektóre ze zwierząt nie potrafiły wyjść na smyczy z domu, co oznacza, że zwierzęta te nigdy nie były wyprowadzane na spacer. - Problem był również z dostępem do wody bieżącej i zdatnej do picia. Hodowca nie płacił rachunków, więc odcięto mu dostęp do wody. Psy piły gdy spadł deszcz i jadły to, co ludzie przynieśli – mówi Izabela Piontek.

Pod koniec marca z nielegalnej hodowli Augustyna Zniszczoła zabrano w sumie 19 psów – 10 z nich trafiło do schroniska w Cieszynie, 2 szczeniaki znalazły miejsce w domach tymczasowych, a 7 czworonogów znalazło się pod opieką żorskiego azylu dla zwierząt. – Konsekwencje finansowe za nielegalne działania hodowcy poniesie gmina. Koszt opieki nad jednym psem w schronisku to kwota około 1,5 tys. złotych miesięcznie. Prosty rachunek pokazuje, że gmina miesięcznie na psy pana Augustyna wyda 15 tys. złotych. Sam hodowca jest kompletnie niewypłacalny – mówi Izabela Piontek.


Urzędnicy twierdzą jednak, że to nie gmina będzie płacić za przebywanie psów w schronisku. – Obecnie w sprawie nielegalnej hodowli trwa postępowanie, jednak już teraz psy musiały być interwencyjne odebrane właścicielowi. Nie mamy wątpliwości co do tego, że ta hodowla powinna zostać czym prędzej zlikwidowana, a zwierzęta nie mogą żyć w takich warunkach. Zgodnie z prawem, kosztami za przebywanie psów w schronisku zostanie obarczony właściciel psów, a nie gmina – twierdzi Piotr Pustelnik, inspektor ds. ochrony środowiska w UG w Świerklanach.


Choć Augustynowi Zniszczołowi zabrano w sumie 34 psy, to okazuje się, że to wcale nie koniec nielegalnej hodowli „świerklańskich” niemiecko-szkockich owczarków. – Ten człowiek zgotował tym zwierzakom prawdziwe piekło. Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec tego koszmaru. Dotarły już do mnie informacje, że tam są kolejne psy – mówi Izabela Piontek.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~turistas 2014-04-02
  09:52:27

  27 0

  Ciekawe, na co schronisko wydaje 1500zł miesięcznie na jednego psa? W pierwszym miesiącu, jak dostaną takiego psa, to może się nazbierać - szczepienia - lekarstwa - worek karmy za 100zł - ale w kolejnych miesiącach to co kosztuje aż tyle??? Aż takich luksusowych warunków psy nie mają w schroniskach jak za 1500zł... Mało tego, ciągle dostają jakąś pomoc od sponsorów.

 • ~tolerancyjny87 2014-04-02
  10:15:51

  17 1

  MASAKRA!!! Psychiczny i tyle. Ale ja bym za d.... ę brał Urząd Gminy. Dzieje się na ich terenie to niech kombinują. A sprawa jest bardzo prosta urzędnicy niech ruszą dupska z krzesełek i codziennie rundka na posesję tego bydlaka jak mu dupę będą truć i cały czas nekać to się mu odechce. Ale to by wymagało inicjatywy i trochę dobrej woli ze strony UG.

 • ~ 2014-04-02
  10:39:06

  1 5

  ~tolerancyjny, jeśli czepiasz sie urzędników, to najpierw przeczytaj o zaangażowaniu właśnie m.in urzędników w tę sprawę. Szczegóły interwencji opisuje portal rybnik1. Zapewniam Cię, że sprawa nie jest taka prosta, jak może się wydawać. Wyrażaj się też z szacunkiem o tym człowieku a skoro mowa o inicjatywie, to moze zaadoptujesz któregoś z tych psów.

 • ~karolVTEC 2014-04-02
  11:52:11

  7 1

  Pieprzony nazista! Niczym ten pseudo-człowiek nie różni się od hitlerowców, którzy w podobny sposób terroryzowali ludzi w obozach koncentracyjnych. Za każdego zwierzaka po 3 lata więzienia i niech siedzi w celi 2x2 metry.

 • ~lukrecja50 2014-04-02
  12:47:38

  8 1

  A gdzie jest SM która podobno ma w swoich obowiązkach sprawdzać porządki na posesjach to czy pies jest szczepiony i żyje w godnych warunkach? Poza tym chyba sąsiedzi gdzieś zgłaszali sytuację jaka tam panuje. Nie wszyscy wyznają zasadę "co mnie to obchodzi" Każdy normalny człowiek posiadający psa traktuje go jak członka rodziny, więc kara dla tego pana powinna być i to duża, bo to co zgotował tym psiakom jest rzeczywiście podobne do pobytu w obozie koncentracyjnym. Wsadzić go do tego zasyfionego domu, okna zabić dechami i dać tyle do jedzenia co on dawał psom czyli miskę wody i kawałek chleba. Niech go robactwo zeżre jak mu się sprzątać nie chce.I jeszcze jedno- nawet gdyby stworzył nową rasę legalnie...to kto by kupił psa z tak zasyfiałej posiadłości?

 • ~tolerancyjny87 2014-04-02
  13:23:43

  12 1

  Jarosław Tarnowski co do mojej inicjatywy to mam w domu dwa adoptowane psiaki i kota - uratowanego przed utopieniem w "szambie" (nawet jak chciałbym więcej to warunki lokalowe są ograniczeniem, myślący człowiek takie rzeczy przewiduje i nie nabierze zwierząt ile się da tylko tyle ilu jest w stanie zapewnić godne warunki życia) to tyle w tej kwestii. Co do szacunku dla tego Pana to on miał szacunek dla tych zwierząt? Chyba, że ty z tych co mówią "to tylko pies" a dla mnie "aż". Najokrutniejszym zwierzęciem chodzącym po świecie jest człowiek!!! Czego tutaj mamy dowód (jeden z milionów). I sprawa ostatnia, urzędnicy... cytuję "Wójt gminy Świerklany wiedząc, ile go będzie kosztowało oddanie psów do schroniska, robił wszytko żeby jednak zostały na posesji pana Augustyna" Bez komentarza...

 • ~jojo 2014-04-02
  15:52:30

  16 0

  1500 zł miesięcznie na jednego psa to więcej niż na dziecko niepełnosprawne.

 • ~superelektro 2014-04-03
  08:32:15

  6 0

  jojo, na ten wpis czekałem. Mało że więcej niż na niepełnosprawne dziecko, to znacznie więcej niż się dostaje do ręki pracując za minimalne wynagrodzenie, a z tego trzeba jeszcze najczęściej utrzymać kilka osób. Oglądając jakiś czas temu w tv amerykańskie filmy z cyklu Policja dla zwierząt, czekałem kiedy dotrze to do nas. Jak się okazuje już dotarło. Dobrze że są ludzie i instytucje które zajmują się takimi sprawami, ale pewien umiar dobrze było by zachować. Nie musi się przy tym " wyżywić " na ciepłych posadkach kilkanaście albo i kilkadziesiąt osób, jedna od zamiatania w prawo, inna od zamiatania w lewo, jedna od zamykania klatek a inna od ich otwierania itp.

 • ~tolerancyjny87 2014-04-03
  10:10:13

  2 0

  ~superelektro i ~jojo to absolutnie nie dopuszczalne żeby rodzice dzieci niepełnosprawnych dostawali mniej niż kosztuje utrzymanie psa w schronisku ale nie zgadzam się z ~superelektro że to wynik płacenia za nie warte tego rzeczy i jak to ująłeś za zamiatanie. Tak na chłopski rozum, ja mam dwa psy średniej wielkości każdy z nich zjada karmę za ok 100-150 zł miesięcznie a w artykule mowa o psach dużych wiec będą potrzebowały więcej jedzenia i w ogóle nie mam tu na myśli karmy drogich marek, moje psiaki żywią się tylko w Biedronce i Lidlu wiem, że wysuniecie zaraz argument że pies to może jeść jedzenie ugotowane ale wierzcie mi takie jedzenie z ryżu, kaszy i mięsa, bo chyba logiczne, że pies musi jeść treściwie to takie jedzenie nie wychodzi wiele taniej i po za tym ma bardzo krotki termin przydatności). Wracając do tematu sama karma dla tak dużego psa to 200 zł minimum na miesiąc. Następnie media woda, prąd. Ja moje psy kąpiąc podpisuje pod zużycie wody w moim domu a te psy zużywają wodę i prąd w budynku, który jest wybudowany specjalnie dla nich. Następna sprawa to opieka medyczna, moje psy jeżdżą do weterynarza tylko wtedy kiedy muszą bo są dwa i pod ciągłą opieką a psy w schronisku nie dość, że ciągle są nowe które przynoszą nowe choroby to są to zwierzaki po przejściach, które nie rzadko potrzebują specjalistycznego leczenia i następna sprawa trzeba zapłacić ludzi 24h/d którzy opiekują się psami (policz najniższą krajową). Już wiecie skąd ten rachunek.

 • ~tolerancyjny87 2014-04-03
  10:15:49

  5 0

  a podziękowania za te koszty dla ludzi "myślących" którzy wyrzucają psy kiedy jadą na wakacje, przywiązują je do drzew w lesie kiedy dziecku nie chce się już maskotką opiekować, wywalają z jadącego auta psa licząc że zdechnie lub tak jak Pan Z. nielegalnie hoduje psy w skrajnych warunkach zagrażających ludziom z sąsiedztwa, jemu samemu i tym psom!!! Ludzie otwórzcie oczy zanim weźmiecie psa lub kupicie!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5247