zamknij

Wiadomości

Z dnia na dzień coraz ciemniejsze. Tak poszarzały płuca na rynku

2021-02-05, Autor:  bf

Antysmogowe płuca są już z nami równy tydzień. Przez ten czas biała tkanina zdążyła już dawno poszarzeć. Instalacja będzie stała na rybnickim rynku jeszcze przez tydzień.

Reklama

Przypomnijmy, tydzień temu (29 stycznia) po południu zaprezentowano antysmogowe płuca. To instalacja, której celem jest zilustrowanie problemu smogu, zwiększenie świadomości w temacie zanieczyszczeń powietrza oraz zachęta do wymiany starych kotłów i pieców.

Zamontowano na niej dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą półprzepuszczalną tkaniną. Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”. Po pewnym czasie na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. W podobny sposób zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc.

Płuca są już z nami tydzień. Po nieskazitelnej bieli z pierwszych godzin po uruchomieniu nic już nie zostało. Nie ma wątpliwości, że to, co osadza się na szarzejącej tkaninie nie powinno trafiać do naszych płuc.

- Rybnik nie przez przypadek znalazł się wśród miejsc, do których trafiły mechaniczne płuca. Miasto jest liderem niechlubnych rankingów zanieczyszczeń powietrza. Ale od niedawna jest też liderem wojewódzkiego rankingu korzystania przez mieszkańców z dotacji w ramach Programu Czyste Powietrze. To m.in. efekt kampanii informacyjnych prowadzonych przez Miasto Rybnik oraz aktywności Punktu Konsultacyjnego na kampusie. Inne samorządy powinny traktować to jak podpowiedź – trzeba informować o uchwale antysmogowej i wspierać mieszkańców w procesie wymiany źródeł ciepła. Dla zbyt wielu samorządowców w regionie, to nadal nie jest oczywiste – przekonywał Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.

Po tygodniu od zamontowania instalacji wiemy, czym oddychamy. Przez pierwsze dwie doby mogliśmy się cieszyć w miarę czystym powietrzem, co widać po kolorze tkaniny. Sytuacja pogorszyła się jednak w trzeciej i następnych dobach – kolor materiału poszarzał o czym informuje fanpage Wyjście Smoga, prowadzony przez CRIS w Rybniku.

Jak myślicie, czy przez następny tydzień płuca na rynku zupełnie sczernieją?

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~adaminho89 2021-02-05
  19:31:57

  68 57

  Jak pokazuje przykład Krakowa jest tylko jedno rozwiązanie. Akcja fajna, ale zmieniłbym tytuł nie zobacz czym oddychasz, bo ludzie maja tego świadomość, że jest syf... Ja bym zmienił "urzędasie, polityku wprowadź przepis zakaz palenia węglem death line 2030" jeśli nie stać Ci w domu palić gazem, olejem sprzedaj dom zamieszkaj w bloku, albo się przeprowadź.

 • ~Stanisław Nowak 2021-02-05
  21:47:47

  53 12

  Oczywista - oczywistość. W odkurzaczu domowym podobny efekt po kilku minutach. Za pieniądze wydane już na walkę z zanieczyszczeniem powietrza można było wymienić wszystkie kopciuchy , ale ktoś wolał wspierać nieefektywną ekonomicznie termoizolację. Nie byłoby kopciuchów, nie byłoby smogu w obecnej postaci.

 • ~ 2021-02-05
  23:24:18

  33 4

  Antysmogowe? , co za bzdet, czy one chronią przed smogiem? Raczej ukazują problem smogu. Już nic mnie nie zdziwi , nawet te quizy z którymi redakcyjny informatyk nie daje rady.

 • ~ 2021-02-06
  00:34:29

  36 8

  Liczę, że instalacja stanie na tydzień w pierwszą zimę po wprowadzeniu "zakazu" abyśmy mogli ocenić wizualnie jakie efekty przyniósł.

 • ~kopciuch2020 2021-02-06
  10:55:04

  22 12

  Jakby stały w orzepowicach byłyby już czarne jak wungiel.
  Kopciuchy! zostało wam jeszcze parę miesięcy kopcenia i nie kombinować z wymianą tabliczek znamionowych na tych wynalazkach z lX wieku.

 • ~Gibon 2021-02-06
  12:05:56

  23 8

  Właśnie dlatego nasze otoczenie jest takie brzydkie. Domy we wszystkich kolorach tęczy ale mimo to zawsze brudne, ulice osmolone, drzewa chore, dzieci chore, niebo szare. Ludzie, opamiętajcie się..

 • ~hub381 2021-02-06
  12:55:46

  23 19

  Tak to wygląda. A szczepieniem ostatnie miejsce w województwie. Tak rządzi PiS. Ale w pałowaniu i gazowaniu nie gorsi od białorusinów i r.......n. Tak trzymać- Głupiszony .

 • ~Mini 2021-02-06
  23:31:45

  16 13

  Wy tak serio? Że co, że urządzenie filtruje powietrze przez szmatę która wyłapuje cząstki stałe i to ma świadczyć o czym? Boże na każdym kroku robią z ludzi idiotów... Żenujące

 • ~Monia2002 2021-02-08
  13:19:38

  1 1

  Niestety, to kompletnie nic nie daje. To, że spalając paliwa stałe generujemy smog, to chyba już każdy wie. Ale większość ludzi nic nie zmieni, dlaczego? "bo mogę, to będę palił". Wszystko na ten temat

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 712