zamknij

Wiadomości

Wzruszył i poruszył. Tłumy na premierze filmu „Jo był ukradziony”

2020-01-26, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

Sala w Domu Kultury Chwałowice pękała wczoraj w szwach. Wieczorem miała miejsce tam premiera filmu „Jo był okradziony” opowiadającego o tym, co zgotowała mieszkańcom Śląska Armia Czerwona. Wzbudził on emocje oraz burzę oklasków po zakończeniu projekcji.

Reklama

Najpierw była książka, „Jo był ukradziony” a potem spektakl o tym samym tytule. Teraz jest 40-minutowy film, który miał premierę wczoraj w DK Chwałowice. Reżyserem filmu jest Adam Grzegorzek – historyk, animator kultury, społecznik, reżyser filmów dokumentalnych. Pochodzi z Chwałowic - dziś dzielnicy Rybnika. Pasjonat lokalnej kultury, tradycji i historii. Na co dzień pracownik Zabytkowej Kopalni Ignacy.

To właśnie Adam Grzegorzek zrealizował wcześniej obraz „Jerzy Malcher - między Londynem a Rybnikiem”. Wczoraj w DK Chwałowice witał licznie przybyłych gości. Nie krył zaskoczenia tym zainteresowaniem wśród rybniczan.

- Gdybyśmy się spodziewali tego, to zaplanowalibyśmy dwa seanse. Marzy mi się projekcja filmu w Teatrze Ziemi Rybnickiej – śmiał się Adam Grzegorzek.

Pomysł stworzenia filmu o Tragedii Górnośląskiej zrodził się w 2019 roku.

- Zgłosił się do mnie Marek Wystyrk – prezes Stowarzyszenie Moje Miasto z Rydułtów. Zaproponował zrobienie filmu, zagwarantował finansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Część budżetu sfinansowało miasto Rydułtowy, pozostały budżet został uzupełniony o datki prywatnych przedsiębiorców – mówił nasz rozmówca.

Reżyser zebrał ekipę złożoną z większości jego znajomych – ponad 70 osób! Zdjęcia do filmu trwały 4 miesiące. Aktorzy byli m.in. w okolicach Rybnika, Rydułtów, Oświęcimiu czy Mysłowicach.

Sam film „Jo był ukradziony” poruszył widzów. Nie ma się temu co dziwić. Armia Czerwona traktowała nasze ziemie jako „zdobyczne”, a żołnierze w wielu przypadkach nie rozróżniali gwary śląskiej od języka niemieckiego. Robili więc na Śląsku to, co żywni im się podobało.

- Do dziś w wielu domach, krążą opowieści jak to było, jak Armia Czerwona wkraczała do nas. Z tym tematem zetknąłem się w domu, to co opowiedział dziadek i babcia. W pamięci rodziny przetrwały legendarne opowieści jak kradzieże zegarków, urywanie złotych uszek z kubków. Mówiło się o głupocie rosyjskich żołnierzy. Mojej rodziny ta tragedia osobiście nie dotknęła. Jedynie mój wujek został na krótki czas aresztowany i przetrzymywany w Oświęcimiu. Obóz koncentracyjny po wojnie był obozem przerzutowym. Udało mu się wrócić do domu. Niemniej słyszało się też najgorsze historie o gwałtach, morderstwach. Tym, co byłe złe ze strony Armii Czerwonej – opowiadał Adam Grzegorzek.

Film został nagrodzony głośnymi oklaskami, a prezydent Piotr Kuczera podziękował wszystkim tym, którzy zaangażowali się w projekt.

- Myślę, że frekwencja na tej sali pokazuje zainteresowanie tematem, że są rzeczy, które odsyłają nas do przeszłości, skomplikowanej przeszłości Górnego Śląska. Wiele emocji towarzyszyło Tragedii Górnośląskiej, wiele historii poprzecinało nasze rodziny. Jedno wydarzenie miało konsekwencje w życiorysach wielu ludzi. Dziękuję, że chce się wam pamiętać, co jest ważne dla nas – podkreślił Piotr Kuczera.

Co dalej z filmem „Jo był ukradziony”? Wiemy, że jego projekcją zainteresowane są szkoły. To ważne, zwłaszcza jeżeli chodzi o edukację historyczną i regionalną.

Oceń publikację: + 1 + 103 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
  • ~MArudzia 2020-01-26
    13:36:49

    45 13

    Adam, super projekt, super atmosfera, chcę Ci powiedzieć " Poproszę o jeszcze"
    Pozdrawiam

  • ~bikerek 2020-01-26
    14:04:34

    9 12

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~ 2020-01-26
    14:29:42

    46 98

    " żołnierze w wielu przypadkach nie rozróżniali gwary śląskiej od języka niemieckiego. Robili więc na Śląsku to, co żywni im się podobało" -- Jak wkroczył wermacht w 39-tym to była zupełnie inna bajka , kwiaty , faszystowskie flagi i uroczyste powitanie na rynku przez .......... (Ślązaków ?)

  • ~Lateks 2020-01-26
    16:20:06

    ~ARKA na śląsku zawsze był problem z gorolami, do dziś tak jest że mają najwięcej do powiedzenia chociaż nikt ich tu na siłę nie skludzoł, i nikt im nie zabrania wyjechać skoro tukej je tak źle. Gorole tego nie wiedzom że tutaj dramaty trwały cołki czas. Powstania śląskie to też dramat po obu stronach konfliktu. I wątpia by kieryś powstaniec witoł Nimców w 1939 roku... Mieć za złe że Niemcy mieszkający w Rybniku witali Niemców to tak jakby mieć za złe Polakom na Zaolziu że w 1938 witali polskich żołnierzy.

  • ~Lateks 2020-01-26
    16:23:30

    97 14

    Dodam że w mojej rodzinie to wyglądało tak że przed 1939 mieli podwójne obywatelstwo. Po wrześniu 1939 Niemcy ich traktowali jak Polaków, po Marcu 1945 Ruskie traktowali ich jak Niemców. A oni po prostu byli z urodzenia, od praprapra dziadka związani z Rybnikiem i okolicami...

  • ~pprywatne 2020-01-26
    16:28:35

    26 6

    W galerii pod artykułem oczekiwałem screenów z filmu nie z widowni...

  • ~Arteks 2020-01-26
    17:34:09

    33 77

    W czasie konfliktów zbrojnych ktoś kto jest porządnym człowiekiem, zachowuje się porządnie. Ktoś kto zachowuje się perfidnie, wykorzysta ten zły czas aby stać się kanalią i to niezależnie od nacji. Czytając książki, oglądając dokumenty, słuchając opowieści można usłyszeć zarówno o dobrych/złych Niemcach, Rosjanach, Polakach czy Żydach. Ci którzy zostali wywiezieni do ZSRR czasami podkreślali, że spotykali się z życzliwością czy pomocą zwykłych, porządnych ludzi. @lateks - niekoniecznie byli od prapra związani z Rybnikiem bo tak jak i obecnie, ludzie zawsze się przemieszczali szukając lepszego bytu. Niektórzy osiadli tu wcześniej, inni później. Natomiast logiczne, że każde rozwijające się miejsce potrzebuje fachowców i rąk do pracy. Tak było nie tylko w przypadku Górnego Śląska, ale tak jest w przypadku każdego większego miasta, stolicy, regionów przemysłowych. Pouczanie przez innych? A czy to nie wstyd jeśli w ogólnokrajowej telewizji pokazuje się nasz region jako najbardziej zanieczyszczony. Komu powinno najbardziej zależeć aby tu było czystsze powietrze - czyż nie mieszkańcom którzy są do niego najbardziej przywiązani? Nigdy nie zrozumiem jak można z premedytacją szkodzić wizerunkowi swojego regionu i truć swoich sąsiadów, znajomych, krewnych - tylko z powodu sknerstwa i zacofania.

  • ~norton 2020-01-26
    17:50:44

    40 71

    Lateks to, że "gorole" jak prymitywnie nazywasz przyjezdnych mają dużo do powiedzenie wynika z dupowatości "hanysów" - którzy uważają się za naród wybrany - a nie potrafią zrobić porządku u siebie.

  • ~cyd 2020-01-26
    18:26:08

    54 27

    Artexie

    "stać się kanalią i to niezależnie od nacji" - a cóż to za filozofie? Naprawdę nie rozumiesz o czym tu mowa? Naród niemiecki wymordował 6 mln Polaków między 1939 a 1945r - nie rozumiesz nadal? Bolszewicy wymordowali w nieco dłuższym czasie około 200 mln ludzi!
    "truć swoich sąsiadów, znajomych, krewnych - tylko z powodu sknerstwa i zacofania" -Tak? A kto mieszka w pogierkowskim bloku opalanym przez starą ciepłownię na węgiel? Czemu nie mieszkasz w domku z gazem albo pompą ciepła- pewnie tak wygodniej, cóż lenistwo i nieporadność to nie są cechy rodowitych Ślązaków.
    Takich fachowców jak Ty oby jak najmniej skludzało się do nas :)

  • ~Arteks 2020-01-26
    19:11:58

    22 63

    @cyd - kto mordował? Przeciętny Rosjanin czy Niemiec czy też tylko ci którzy chcieli to robić, wydawali rozkazy i akceptowali te różne chore ideologie? A co do warunków mieszkaniowych. Nie chcę marnować czasu na latanie z kosiarką czy łopatą do pieca lub marnować czas na dojazdy po wszystko Żyję tak jak przeciętny Europejczyk blisko centrum w budynku wielorodzinnym w którym nie muszę się martwić o ogrzewanie co jest niesamowitym atutem. Brudzenie sobie w chałupie używając pieca węglowego w XXI wieku jest dowodem na nieporadność i nieznajomość technologii. Jest porażką cywilizacyjną i to na skalę całej Europy.

  • ~ 2020-01-26
    19:45:20

    45 16

    ~Arteks
    ciekawe, czy "przeciętny Europejczyk " do którego się porównujesz, przy zakupie mieszkania, mając do wyboru nowe mieszkanie w ciekawej i zielonej lokalizacji w okolicy centrum, ogrzewanego w nowoczesny sposób, wybiera świadomie mieszkanie w kilkudziesięcioletnim bloku, w "pięknym" betonowym otoczeniu, do tego ogrzewanego z mocno przestarzałego źródła ciepła, a następnie, dla uspokojenia własnego ego, dowartościowuje się wpisami w sieci
    , przy okazji gdyby nie niemiecki okupant (który traktował te ziemie jak swoje i inwestował w nie, a nie jak Rosjanie, dla których był to obszar do złupienia i zrabowania ), czym byłyby ogrzewane te "nowoczesne i w standarcie europejskim" mieszkania ?

  • ~Domkers 2020-01-26
    19:51:24

    58 6

    ~Arteks Ty nawet jak będzie artykuł o burakach cukrowych to dasz radę sprowadzić go do tematu palenia w piecu :) I zgadzam się,że powinniśmy rezygnować z węgla jako źródła energii ale to nie na temat artukułu

  • ~ 2020-01-26
    20:02:58

    49 13

    ~Arteks
    "A co do warunków mieszkaniowych. Nie chcę marnować czasu na latanie z kosiarką czy łopatą do pieca lub marnować czas na dojazdy po wszystko"
    lepej siedząc w czerech ścianach skupić się na masowej produkcji oderwanych od realiów postów

  • ~Arteks 2020-01-26
    20:18:17

    11 45

    @domkers - ja napisałem coś w temacie, a patriotyzm ma różne oblicza. Jednym z nich jest dbałość o ochronę środowiska swojej małej ojczyzny. Patriotyzm @lateksa ogranicza się do podsycania jakichś animozji. A przecież właśnie takie podsycanie kiedyś doprowadziło do największej tragedii jaką była II WŚ. Ursusowi też zwrócisz uwagę, że papla od rzeczy?

  • ~Arteks 2020-01-26
    20:25:36

    9 43

    @ursus - miejscy ludzie mają miejskie zajęcia. A to że namawiam do rezygnacji z palenia węglem @ursusów i innych dzikusów to coś odrealnionego czy też pozytywna społeczna edukacja?

  • ~Domkers 2020-01-26
    20:27:06

    41 8

    ~Arteks Twoje urządzenie na którym piszesz te swoje patriotyczne posty też raczej korzysta z energii węglowej więc czasem żeby być bardziej patriotycznym i ekologicznym proponuję Ci się wyciszyć co przychyli się ojczyźnie,matce ziemi,a w zamian z bagażem wiedzy udaj się ją głosić bezpośrednio do adresatów postów

  • ~Arteks 2020-01-26
    20:45:01

    9 39

    @domkers - nie mam problemu z używaniem prądu bo nie jestem przeciwny przemysłowi. Elektrownie i ciepłownie są w całej Europie, smród jest głównie na Śląsku bo za smród odpowiada niska emisja ze zbyt gęsto pobudowanych chałup. Każdy sposób na uświadamianie anachronizmu jest dobry. Jeśli myślisz, że robię to tylko na portalu to się mylisz - osobiście też nie waham się z wyszydzać piecowego dziadowania. Ps. Dlaczego kontynuujesz ten wątek, a nie ten dotyczący filmu i tragedii Ślązaków? Zwracałeś uwagę na odchodzenie od tematu - a sam to robisz.

  • ~Domkers 2020-01-26
    21:16:06

    41 4

    ,~Arteks przepraszam ;) Szanuję historię Śląska ,Polski,lecz nie wszędzie jest miejsce na odejście od tematu jaki ciągle stosujesz Ty ;)
    "Jeśli myślisz, że robię to tylko na portalu to się mylisz - osobiście też nie waham się z wyszydzać piecowego dziadowania. "-Poproszę o przykłady Arteks,bo wszędzie ogólnikowo sie wypowiadasz.Palenie w piecu to dziadowanie ale jak Arteks ładuje baterię z energii pozyskanej z węgla to cacy ,bo to zdrowsza energia.Arteks mieszka w bloku jest fajny.Ja w domu jestem dziadem

  • ~Kazimierz Pogłódek 2020-01-26
    22:33:23

    24 4

    Piękny i prawdziwy obraz TRAGEDII GÓRNOŚLĄSKIEJ .RYBNIK pamięta i modli się za wszystkie ofiary II wojny i TRAGEDII GÓRNOŚLĄSKIEJ W FORMIE DROGI KRZYŻOWEJ OD 1988 ROKU.

  • ~ 2020-01-26
    22:51:10

    29 1

    ~Domkers
    dlatego nie traktuję poważnie pełnych hipokryzji wpisów tego komentatora, nawet jak wyzwie mnie publicznie od "dzikusów", bo tylko tyle mu zostało , dla leczenia własnych kompleksów zamknięty w swoim pokoiku, traktuję to jako jego terapię i portalowy folklor, który napędza ruch na portalu
    ~Arteks
    jeżeli traktujesz w swoich wpisach wszystkich z góry, przypisując sobie monopol na prawdę, a pod adresem wszystkich nie nie podzielających twojego zdania zalewasz obraźliwymi epitetami i wmawiasz sobie, że takie działanie to " pozytywna społeczna edukacja" polecam terapię u fachowców w obiekcie naprzeciw stadionu MOSIRu
    już kiedyś ci napisałem, kiedy i dlaczego zrezygnuję z węgla i nie stanie się to że Arteks napisał "A to że namawiam do rezygnacji z palenia węglem @ursusów i innych dzikusów to coś odrealnionego czy też pozytywna społeczna edukacja?"( bo twoje wpisy nie maja wartości)
    tylko będzie to kolejny etap przeprowadzanego przeze mnie remontu, ty jednak, oderwany od realiów, chciałbyś, by wszyscy wymienili kotły węglowe NATYCHMNIAST, ale we własnej hipokryzji nie przeszkadza ci przestarzałe źródło ciepła grzejące twój pokoik, tłumacząc "co ja moge", czy " to nie mój problem"

  • ~Robin Tell 2020-01-27
    08:28:31

    15 10

    Jedna mała uwaga, nie "gwary śląskiej", lecz "języka śląskiego", szanujmy sami naszą tożsamość.

  • ~rzyt 2020-01-27
    09:17:50

    15 1

    @Norton, "gorol" nie jest obraźliwym określeniem ludzi nie stąd. Jak przyjeżdżali po wojnie na Śląsk to wypełniali ankietę, która pytała o miejsce pracy, a oni wpisywali GOspodarstwo ROLne. Taka jest genealogia tego określenia.
    @Arteks, w latach 50 tych do 70 tych nie pisano, nie pokazywano smogu.. nie widzę więc powiązań dla Twojego twierdzenia. A ci fachowcy do rozwoju śląskiego przemysłu dlaczego nie zadbali o czysty luft? Dlaczego dyskwalifikujesz "goroli" wysuwając tezę o braku integracji z miejscem zamieszkania?
    Piszę trochę delikatniej niż @Domkers. Po co wszędzie o smogu jak wszyscy to wiedzą, nikt tego nie akceptuje, a miasto nic nie robi tylko....walczy i dyskutuje. Stwierdzenie "walczy" jest synonimem walczyka, Chocholego tańca naszych decydentów na wszystkich szczeblach. A w telewizjach tańce na lodzie, z gwiazdami, z talentami...może ludziom potrzeba tańca, a smog im nie przeszkadza ;))

  • ~arkussinus 2020-01-27
    10:18:12

    9 4

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~arkussinus 2020-01-27
    12:53:59

    18 1

    Redakcjo mam rozumieć, że fragment z "arteksa" :" i innych dzikusów" jest przez was mile widziany, ale piętnowanie jego obrażania ludzi już wam przeszkadza???

  • ~arkussinus 2020-01-27
    13:08:36

    13 1

    Stąd bez prawa zajścia do domu, wywieziono wszystkich do[] i uwięziono w chlewie rolnika []. Następnego dnia z [] przewieziono wszystkich do Knurowa. Z Knurowa, po uprzednim uwięzieniu w chlewach dworskich, cały orszak mężczyzn i kobiet popędzono pieszo do Katowic.
    Na dworcu kolejowym w Katowicach wszystkich uczestników marszu załadowano na wagony towarowe i w mrozie, 23 lutego 1945r. przetransportowano do Krakowa. Tam, w więzieniu na Monteluppich
    przebywali 3 tygodnie. W dniu 21 marca 1945r. tysięczne rzesze załadowano do 120 wagonów towarowych, które wyruszyły na wschód.
    Mordercza podróż trwała aż 33 dni. Jej warunki były śmiertelnie ciężkie. W wagonach umierali ludzie, a ich pogrzeb polegał na wyrzuceniu zwłok z wagonu. Trasa wiodła przez Lwów.
    W miejscowości Saratow pociąg rozdzielono na 4 części: jedną na Ural, drugą do Donbasu, inną gdzieś jeszcze, a pozostałe 40 wagonów skierowano do Kazachstanu. W dniu 23 kwietnia 1945r. [] (i pozostali) internowani stanęli u celu: Kazachstan, Krasnowodsk nad Morzem Kaspijskim. Ofiarami samego transportu padli już: []. Potworne warunki pracy, zamieszkania i wyżywienia spowodowały śmierć kolejnych ofiar: [tu są konkretne nazwiska]
    Około 5 września liczna grupa przewieziona została do Stalingradu, w celu odbudowy miasta. Praca trwała ponad 3 miesiące. W przeddzień świąt Bożego Narodzenia zwolniono tych, którzy pozostali jeszcze przy życiu. Do transportu przeznaczono wagony towarowe. Ludzie sami przygotowali się do przeżycia, zabierając m.in. drewno opałowe, aby tym sposobem ogrzać się w wagonie"....faktycznie panie arteks....ludzkie pany.

  • ~Arteks 2020-01-27
    13:37:26

    3 15

    @ursus - obrońców węglowego dziadowania na tym portalu jest co raz mniej. Niektórzy zrozumieli, że nie warto bo z nacisk społeczny na to aby oddychać normalnym powietrzem jest już zbyt duży, a procesy jakie zaistniały są nieodwracalne. Czy zakładanie nowych kont z których piszesz jedno i to samo nie jest aktem rozpaczy? ;) To ty jesteś niepoważny z twoim węglowym piecem prawie w centrum miasta i wyrzutami sumienia które zamiast do jakiegoś opamiętania - prowadzą do ciągłego zrzucania odpowiedzialności na innych - na władze miasta czy na ciepłownie. @rzyt - świat idzie z postępem. W latach 50. nie zdawano sobie sprawy ze szkodliwości palenia tytoniu czy używania azbestu. W latach 70. nie zdawano sobie sprawę z tego, że chemiczne dodatki do żywności będą miały tak wiele ujemnych skutków. Nie opierajmy się przed postępem na Śląsku bo obecnie dane o smrodzie i smogu są naszym bardzo negatywnym znakiem rozpoznawczym. Tuż za granicą np. w Ostrawie czy Bohuminie (też Śląsk!) było tak samo jak u nas - teraz jest bez porównania lepiej. Tamtejsi mieszkańcy zrozumieli, że epoka węgla minęła. Mi zupełnie nie przeszkadza określenie gorol bo nim nie jestem ale skoro to wzięło się od GOspodarstw ROLnych to dobrze aby twój wpis przeczytał @lateks (ten który zaczął tą dyskusję) bo on ma inwentarz o czym kiedyś tu napisał, a więc jest rolnikiem... ;) Moja rodzina z rolnictwem nie miała nigdy nic wspólnego.

  • ~Lateks 2020-01-27
    14:03:55

    16 2

    ~Arteks jak nie wiesz że jesteś gorolem to zapytaj p. Szoltyska co to znaczy. Po za tym jeśli piszę że moi przodkowie tutaj żyli od praprapra dziaka to wiem co piszę gdzie mieszkali przed 1800 rokiem to do końca nie jest ustalone, kuzyn szuka w archiwach. Ale Rudy, Stodoły, Golejów, Przegędza, Stanowice, Szczejkowice, Sośnicowice, Gliwice, Knurów, Pilchowice to są miejscowości w około Rybnika. Z czasem część mniejszych miejscowości została wchłonięta do Rybnika. Jeżeli masz z tym problem to zauważ że od Ciebie na rynek jest dalej niż z takiego Paruszowca.
    I nie pisz bajek że nie jesteś ze wsi, bo sam pisałeś że twoja siostra tam została.
    Inna sprawa to dramaty które tutaj się działy w okresie międzywojennym. Tych z mojej rodziny znam kilkanaście.
    Ale ty nawet nie widzisz jak krowy i konie pasą się 300m od twojego bloku z prl-u. Więc ciężko wymagać żebyś się interesował historią ludzi którzy tutaj mieszkali.
    I tak jak napisałem na początku gorole zawsze chcieli mieć najwięcej do powiedzenia na Śląsku.

  • ~rzyt 2020-01-27
    14:34:09

    11 1

    @Arteks, na Śląsku nie ma inwentarza yno gowiedź.

  • ~Arteks 2020-01-27
    17:55:42

    2 13

    @rzyt - no to aż się boję pomyśleć ale może @lateks nie zna dobrze śląskiego bo napisał "inwentarz", a nie "gawiedź". Dobrze zapamiętałem bo szoknęło mnie jak w XXI wieku w mieście można jeszcze hodować zwierzęta mając setki innych możliwości zarabiania. @lateks - tekstem o gorolach pod takim artykule po raz kolejny pokazałeś swój brak wychowania i nietakt. Mieszając temat wywózki niewinnych Ślązaków do niewolniczej pracy w ZSRR za którą odpowiedzialność ponoszą sowieckie władze z ludnością przybyłą na Śląsku w poszukiwaniu swojego nowego domu - często z NAKAZEM pracy jaki dostali i musieli się tu osiedlić. Zostaw moją siostrę w spokoju, tak jak ja nie tykam się twojej rodziny. Jej zachwyt wsią już dawno się skończył i już tam nie mieszka. Z tymi zwierzętami to zupełnie przesadzasz bo tak nie ma w centrum dzików, tak koło mnie nigdy nie pamiętam aby pasły się krowy czy konie. Ostatnia stadnina w Rybniku została kupiona przez jakiegoś dewelopera - i dobrze.

  • ~ 2020-01-27
    19:24:26

    6 1

    ~Arteks
    "@ursus - obrońców węglowego dziadowania na tym portalu jest co raz mniej. Niektórzy zrozumieli, że nie warto bo z nacisk społeczny na to aby oddychać normalnym powietrzem jest już zbyt duży, a procesy jakie zaistniały są nieodwracalne. "
    napisał największy portalowy hipokryta, któremu nie przeszkadza retro kocioł ogrzewający jego " nowoczesny" blok na skraju miasta, twierdząc, że to nie jego problem
    "Czy zakładanie nowych kont z których piszesz jedno i to samo nie jest aktem rozpaczy? ;)"
    ???, widzę że przydałaby sie porządna terapia w obiekcie na przeciw stadionu MOSIRu, bo obłęd jakiego dostajesz podczas ataku na moja osobę, odbiera ci resztki logicznego myślenia
    "To ty jesteś niepoważny z twoim węglowym piecem prawie w centrum miasta i wyrzutami sumienia które zamiast do jakiegoś opamiętania - prowadzą do ciągłego zrzucania odpowiedzialności na innych - na władze miasta czy na ciepłownie. "
    widzę cd szału i uspokajania własnego sumienia , z powodu ogrzewania własnego lokum w DZIADOWSKI i przestarzały sposób,
    w prymitywnych atakach na mnie jakoś w uprawianej przez siebie hipokryzji nie przeszkadza ci to, że chociażby na Kościuszki, mieszkańcy muszą nosić węgiel w wiadrach i palić w pokojach (ale to jest budownictwo wielorodzinne, czyli miastotwórcze), jakoś nie atakujesz władz miasta za ten stan, natomiast z furią i obłędem traktujesz mnie i mój zautomatyzowany kocioł (którego okres eksploatacji i tak jest już policzony, o czym ci już kiedyś pisałem), za wroga nr 1, w chrarakterystyczny sobie prymitywny sposób, atakując mnie osobowo przy każdej okazji

  • ~ 2020-01-27
    19:28:13

    3 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~ 2020-01-27
    19:46:21

    2 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?




Oddanych głosów: 342