zamknij

Wiadomości

Wyprawki dla dzieci z Ukrainy. Przybory szkolne trafiły już do podopiecznych „Sadoczka”

2022-08-13, Autor: 

W ramach programu „Sąsiedzka pomoc” Fundacja Dobry Start dla Wszystkich otrzymała środki, dzięki którym mogła przygotować wyprawki m.in. dla podopiecznych „Sadoczka”. To punkt opieki dziennej dla dzieci z Ukrainy, do którego trafiło w miniony czwartek łącznie 29 pakunków z przyborami szkolnymi.

Reklama

Rybnicka Fundacja Dobry Start dla Wszystkich otrzymała grant, dzięki któremu mogła przygotować wyprawki szkolne dla dzieci z Ukrainy mieszkających w Polsce. 11 sierpnia, w siedzibie świetlicy „Sadoczek” pierwsze paczki trafiły już w ręce przyszłych uczniów lokalnych szkół.

Zgłosiliśmy się do konkursu „Sąsiedzka Pomoc – wparcie dla dzieci z Ukrainy”. Wygraliśmy 15 tys. zł, dzięki czemu będziemy mogli umilić im wejście do naszych polskich szkół – mówi Kornelia Gabriel, Prezes Fundacji Dobry Start dla Wszystkich. - Mamy nadzieję, że wyprawki pozwolą im zapomnieć o tym, co dzieje się na Ukrainie.

Pierwszoklasiści podczas rozdania wyprawek otrzymali także tzw. tyty wypełnione słodkościami. Róg obfitości dostała m.in. 6-letnia Nastia, która od 1 września rozpocznie naukę w I klasie.

Poza najmłodszymi dziećmi, przybory szkolne otrzymali uczniowie, którzy zaczną naukę w każdej z klas szkoły podstawowej – od I do VIII.

Jak mówi prezes Fundacji Dobry Start dla Wszystkich, w sumie organizacja pozyskała środki na przygotowanie 50 wyprawek, w związku z czym otrzymają je też inne dzieci, nie tylko te uczęszczające do „Sadoczka”.

W wyprawkach znajduje się wszystko to, co jest potrzebne do szkoły: piórniki, bloki, teczki, mazaki, kredki, pióra… A dodatkowo plecaki i worki na strój na lekcje wychowania fizycznego – dodaje Kornelia Gabriel.

Do podopiecznych „Sadoczka”, punktu opieki dziennej nad dziećmi z Ukrainy, trafiło w sumie 29 wyprawek. W świetlicy tej, założonej przez Stowarzyszenie „17-tka" (w ramach projektu „28 Dzielnica"), przebywają dzieci, których mamy pracują na dzienne zmiany. „Sadoczek” działa w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej nr 1 w Rybniku, przy ul. Chrobrego 29.

Pozostałe wyprawki szkolne otrzymają dzieci ukraińskie umieszczone m.in. w rybnickiej placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Fundusze na przygotowanie wyprawek przekazała Fundacji Dobry Start dla Wszystkich Fundacja Netto w ramach programu „Sąsiedzka Pomoc”.

__

Fundacja Dobry Start dla Wszystkich działa w sferze pożytku publicznego od 2019 roku, wspierając osoby wykluczone społecznie, w tym bezdomnych. W mieście zrealizowała już w sumie pięć grantów. We wrześniu startuje kolejny jej projekt – mający zapobiegać marnotrawieniu żywności.

Pracę fundacji na co dzień wspierają wolontariusze.

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 56

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~ 2022-08-13
  08:49:48

  59 54

  bardzo fajna inicjatywa- nam nie ubędzie a im daje to radość, poczucie spokoju, stabilizacji w tym okropnym dla nich czasie.

 • ~ 2022-08-13
  09:38:12

  19 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~MArudzia 2022-08-13
  09:48:52

  76 60

  Jak będzie po ukraińsku " Ale frajerzy z tych polaków"
  Pozdrawiam

 • ~artefaks 2022-08-13
  10:06:47

  27 26

  Na szcżęście nie dostali podręcznika do kitu od garnka

 • ~skuty 2022-08-13
  10:18:31

  58 51

  I bardzo dobrze. Lepiej, żeby pieniądze trafiały do naprawdę potrzebujących obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed prawdziwą wojną i mają mocno ograniczone możliwości, niż kolejne pieniądze wpakowane w leniwych obywateli "państwa pisu" tak bardzo przyzwyczajonych do tego, że państwo "da" bo im się należy.

 • ~ 2022-08-13
  10:32:40

  43 9

  Czy ktoś z redakcji łaskawie mi powie dla czego mój wpis został usunięty? Kogoś obraziłem? Napisałem nieprawdę? Po ilości plusów można stwierdzić że chyba jednak coś jest na rzeczy. Widzę że wasza redakcja też jest trzymana krótko na smyczy

 • ~pawlmesten 2022-08-13
  11:29:39

  23 17

  I bardzo dobrze.

 • ~Ancymon 2022-08-13
  11:44:00

  60 34

  Pomagać należy ale tym co naprawdę tej pomocy wymagają a nie wszystkim osobom które pochodzą z Ukrainy . Działania wojenne odbywają się na około 20 % obszaru Ukrainy (wschód i południe) i tym ludziom należy się pomóc .Ciekawi mnie jeszcze sprawa ukraińskich oligarchów których na Ukrainie jest wiele dziesiątek .Osoby te dorobiły się na okradaniu swego kraju i interesach z Rosją , dlaczego ich pieniądze nie są wykorzystywane do pomocy biednym ludziom uciekającym przed działaniami wojennymi . Żeleński ten hochsztapler tylko wyciąga swoją złodziejska rączke by głupie Lachy sponsorowali Ukraińców.

 • ~pawlmesten 2022-08-13
  14:12:20

  37 44

  ~Ancymon Gdyby nie Żeleński i determinacja Ukrainy to by cię dzisiaj kacap dymał od tyłu.

 • ~Ancymon 2022-08-13
  14:36:16

  39 32

  ~pawlmesten jeśli chodzi o dymanie to nie interesują mnie twoje skłonności pederasty
  , możesz takie teksty posyłać komu innemu .Jeśli myslisz że Ukraina jest jakaś zaporą przed agresją Rosji to słuchaj dalej propagandy w mediach. Przecież Polska graniczy bezpośrednio z Rosją i pośrednio przez Białoruś . Zresztą po tym co Polska zrobiła czyli oddała prawie całe uzbrojenie Ukrainie (oszustowi Zełeńskemu) to w obecnej chwili jesteśmy bezbronni ,

 • ~spirit-of-the-town 2022-08-13
  23:31:28

  24 5

  Ancymon, pieniądze ukraińskich oligarchów nie są wykorzystywane do niesienia pomocy biednym ludziom z takiego samego powodu z jakiego nie są wykorzystywane w przypadku polskich oligarchów.

 • ~artefaks 2022-08-14
  11:33:44

  10 4

  @~spirit-of-the-town. Polscy oligarchowie to ,,nowe elyty " zbudowane przez jedynie słuszną i sprawiedliwą. Bangsterzy , rodzina na swoim i ci co dorobili się na obligacjach antyinflacyjnych

 • ~kajzer 2022-08-14
  16:32:05

  16 13

  Zero kasy na Ukrainę W rybniki pracuje bardzo dużo ludzi z Ukrainy .. Ile oni dali.. Tysiące fur wywieziono na Ukrainę... Dość żebrania na ludzi z Ukrainy..

 • ~1floyd 2022-08-15
  16:43:18

  7 3

  Pomoc ofiarom tej wojny, jest potrzebna. Czy należy się wszystkim? Moim zdaniem nie. Takie same zdanie, mam odnośnie systemu pomocy socjalnej dotyczącej naszych obywateli. Tak naprawdę obecna wojna Rosyjska na Ukrainie to wojna tamtejszych oligarchów. Rosyjskich i Ukraińskich. Jednych sprzyjających Kremlowi, i drudzy bardziej zachodowi. Nie ma się co oszukiwać. W jednym i drugim, kraju przed wojną szala ogromna korupcja. Tak jak kiedyś za wyborem Poroszenki stały oligarchowie pro rosyjscy, tak za wyborem Zeleńskiego oligarchowie drugiej opcji. Za Pomarańczową rewolucją też stały potężne pieniądze zachodu. Po dojściu do władzy obecnego prezydenta korupcja na Ukrainie wcale nie zmalała. A teraz mam pytanie? Co zyskaliśmy wyniku machania flagami na Majdanie? Co zyskaliśmy uczestnicząc w wojnach w Iraku czy Libii? To jedno. A drugie. Ile kasy Zeleński pozyskał od Ukraińskich Oligarchów? I co zrobił by przejąć część ich majątków na potrzeby wojny? Kraj w stanie wojny a oni dalej trzepią kasę. Ale to mój pogląd na tę sytuację.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1648