zamknij

Wiadomości

Wyniki Architkit: oto hity i kity rybnickiej architektury!

2019-04-10, Autor: bf

Głosami internautów siedziba Alan Systems przy ul. Obwiedni Południowej zwyciężyła w konkursie rybnickiej architektury Architkit, pokonując o włos bulwary nad Nacyną. Z kolei rondo na ulicy Żorskiej z rzeźbą „Ulotność” znalazło się na drugim biegunie i tym samym uzyskało tytuł kitu rybnickiej architektury.

Reklama

Przypomnijmy, za sprawą stowarzyszenia Rybnik - miasto do życia po 8 latach powrócił do naszego miasta konkurs Architkit, w którym internauci oraz jurorzy wybierają najlepszą i najgorszą architekturę w mieście.

- W tej edycji konkursu w głosowaniu internautów na hit zwyciężyła siedziba Alan Systems przy ul. Obwiedni Południowej, pokonując bulwary nad Nacyną oraz budynek mieszkaniowy przy ul. Różańskiego. Największym kitem wybrano rondo na ul. Żorskiej z rzeźbą „Ulotność”. Drugie miejsce w tej kategorii przypadło również inwestycji miejskiej: parkingowi przy ul. Hallera. Na podium znalazła się również sławna, niszczejąca kamienica przy ul. Raciborskiej. W głosowaniu oddano łącznie ponad 1500 głosów – mówią organizatorzy ze stowarzyszenia Rybnik – miasto do życia.

Oprócz internautów swoje hity i kity wybierali również członkowie jury – przedstawiciele mieszkańców, wśród których znaleźli się m.in. Maria Budny-Malczewska, Adam Drewniok, Jan Grzonka, Łukasz Pomykoł, Dariusz Laska, Łukasz Kohut oraz Marcin Zbigniew Wojciech.

- Decyzją jury największym hitem naszej lokalnej architektury zostały bulwary nad Nacyną. Jurorzy komentując swój wybór podkreślali, że bulwary żyją i służą wszystkim mieszkańcom Rybnika. Ruch, jaki panuje tam w dni wolne od smogu świadczy o szerokiej adaptacji tego rodzaju zagospodarowania terenu. Realizacja jest również pierwszym krokiem do wzmocnienia aktywności mieszkańców – słyszymy.

Z kolei przykładem najgorszej architektury, a zarazem kitem został uznany budynek biurowy przy ul. Raciborskiej. Tutaj jurorzy zwrócili uwagę na brak spójności z otaczającymi budynkami, a zrobienie z praktycznie całej jego powierzchni elewacji przestrzeni reklamowej na pewno mu nie służy.

- Analizując wyniki głosowania internautów oraz pojawiające się komentarze nietrudno zauważyć głosy krytyki w stosunku do parkingu wielopoziomowego przy ul. Hallera. Inwestycja miejska za niemal 20 mln zł, która nie jest nawet w 20% wykorzystana, dominuje nad miejskim krajobrazem i która stoi w sprzeczności z planem zrównoważonej mobilności miejskiej po prostu musiała uzyskać w konkursie dużą ilość głosów. Z kolei rondo przy ul. Żorskiej z rzeźbą „Ulotność” od lat przewijała się w komentarzach jako obiekt drwin i żartów. Nieszczęsne szczupaki, które znajdowały się również na rondzie przy ul. Żorskiej zostały już przeniesione na Pniowiec. Pozostaje mieć nadzieję, że podobny los spotka „Ulotność” i trafi ona docelowo w miejsce, w którym zdecydowanie bardziej będzie pasowała do otaczającego ją krajobrazu – mówi Mariusz Maroszek, prezes stowarzyszenia Rybnik – miasto do życia.

- Cieszy natomiast fakt, że bulwary nad Nacyną uzyskały w głosowaniu drugą lokatę oraz zwyciężyły w głosowaniu jury. To zdecydowanie trafiona inwestycja, która przekształciła zaniedbane dotychczas tereny wzdłuż rzeki w tętniący życiem fragment miasta. Ta inwestycja miejska idealnie wstrzeliła się w potrzeby mieszkańców i to jest niewątpliwie jej ogromny atut. Należy docenić również wysokie noty inwestycji przeprowadzonych przez lokalnych przedsiębiorców, w szczególności siedzibę Alan Systems (zwycięzcę konkursu), budynek mieszkaniowy przy ul. Różańskiego (prosty, skandynawski styl), czy wyremontowany biurowiec K1, któremu należy się specjalne wyróżnienie za przemianę, która nastąpiła od ostatnich 8 lat - wyjaśnia nasz rozmówca.

Jak dodaje na koniec, ma nadzieję, że inicjatywa przyczyni się chociaż w niewielkim stopniu do poprawy otaczającej nas rzeczywistości. - To mieszkańcy powinni kreować swoje miasto i dawać sygnał władzom poprzez oddolne działania, w którym kierunku miasto powinno się rozwijać i podążać – podkreśla Mariusz Maroszek.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 56

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~rosthost1 2019-04-10 10:15:29

  Jestem za aby "Ulotność" nabrała realizmu i zniknęła z tego ronda. Nie wiem co artysta miał do powiedzenia ale jeśli mieszkańcy też dają Ulotności zielone światło to niech tam stanie coś związanego z lotniskiem - skoro juz kilka lat temu tak zaczęto zmieniać wystrój rond.

  86 37
 • ~Arteks 2019-04-10 10:40:10

  Mam lekką wątpliwość czy bulwary można uznawać za część miejskiej architektury ale nie mam wątpliwości, że to wspaniałe i dobrze zagospodarowane miejsce. Warto wspomnąć, że zostało uratowane przez prezydenta Kuczery bo poprzednicy chcieli zepsuć Śródmieście przez puszczenie tam drogi średnicowej - co wielokrotnie krytykowałem i zwracałem uwagę na bezsens nowej drogi w tym miejscu. Pomysł z drogą rowerową i wykorzystanie brzegów Nacyny jako lokalnej "velostrady" pochodzi od naszego oficera rowerowego co też warto mu pamiętać na plus nawet jak odejdzie ze stanowiska. Nikt nie ma wątpliwości, że ten pomysł to hit. Co do biurowca Alan System to jest świetny tak samo jak K1 po rewitalce. A co do kitów to nikt jak widzę nie ma wątpliwości odnośnie szpetoty kamienicy koło Plazy. Natomiast rzeźba Ulotność może się nie podobać bo mało osób rozumie idee współczesnej sztuki.

  40 91
 • ~goonz 2019-04-10 10:46:15

  Szkoda tylko że nikt nie pamięta o podstawach czyli podaniu danych autorów. Zwycięzcy gratuluję obiekt naprawdę wyróżnia się w panoramie Rybmika.

  25 2
 • ~Jan Marian 2019-04-10 10:48:33

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 2
 • ~auralfloat 2019-04-10 16:34:22

  Nie mogłem się doczekać komentarza niejakiego arteksa. Widzę, że bardzo wylewnie wypowiada się rybnicki naczelny architekt. Zastanawiam się, czy jest choć jeden artykuł na portalu rybnik.com.pl, którego on nie skomentował?

  22 10
 • ~Arteks 2019-04-10 16:46:08

  @auralfloat - nie musisz się zastanawiać nad czymś co można łatwo sprawdzić. Dzisiaj na 6 artykułów nowych artykułów wypowiedziałem się raz. I jakbym mógł tego nie zrobić skoro urbanistyka, architektura czy estetyka miejska to moje ulubione tematy? Czepiaj się innych - którzy stale coś paplają, a nigdy nie mają niczego ciekawego do przekazania. ;)

  16 29
 • ~Lateks 2019-04-10 19:13:09

  ~Arteks estetyka? Ehh gdyby tak firmy na prostej się tym przejmowały..

  12 1
 • ~Karolina# 2019-04-10 20:39:49

  Nie rozumiem tej "nagonki" na ta rzeźbę, w innych miastach też jest i nikomu nie przeszkadza ale fakt, są gusta i puścili. Ryby na Pniowcu to też strzał w "10", mnie się podoba, tak jak i teren na Pniowcu i bulwary oraz park tematyczny. Zamiast tzw. budżetu obywatelskiego pieniądze można przeznaczyć na podobne inwestycje np. podobne zagospodarowanie drogi lasem z Nowin do Zebrzydowic, z atrakcjami dla dzieci i psów, które bezwzględnie powinny być na smyczy.

  9 8
 • ~Arteks 2019-04-10 20:46:46

  @Karolina# - może to jest kwestia właśnie takich różnych nagonek lub braku obycia ze sztuką? Rzeźby tego samego artysty w Katowicach nie budzą żadnych dyskusji. @lateks - prędzej czy później to co jest komercyjne, miejskie lub państwowe nabierze odpowiedniego wyglądu. Ale co z prywatnymi chałupami skoro niektórzy ich właściciele nie widzą obciachu w braku tynku czy kopcącym kominie w XXI wieku? I to mimo, że tam mieszkają?!

  5 18
 • ~mariusz64 2019-04-10 21:35:58

  największym kitem architektury i straszydłem okolicy jest NOWY budynek sądu

  7 1
 • ~Jacek Kałusek 2019-04-10 22:00:48

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12395