zamknij

Wiadomości

Wymiana opon. Czy to już ten czas?

2016-10-28, Autor: 

Wielu kierowców nadal zastanawia się czy to już dobry czas na wymianę opon na zimowe. Ekspert, z którym rozmawialiśmy nie ma wątpliwości: dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy to zrobić jak najszybciej.

Reklama

Gdy temperatury utrzymują się poniżej 15 stopni Celsjusza to znak, że opony letnie tracą swoje właściwości i należy wymienić ogumienie w samochodzie na zimowe. Wielu przezornych kierowców robi to już na początku października. Ja w swoim samochodzie wymieniłem w końcu września – mówi Andrzej Musiolik diagnosta z firmy „Sowada”.

Wielu spostrzegawczych właścicieli samochodów z pewnością zauważyło, że producenci opon lansują obecnie opony wielosezonowe. To swoisty paradoks. Firmy oponiarskie przez lata edukowały kierowców, że jedynym dobrym rozwiązaniem są „zimówki”. A teraz same wracają z propozycją opon wielosezonowych. Czy takie ogumienie to dobre rozwiązanie na zimę?

- Odpowiem tak: współczesne opony wielosezonowe są dobrej jakości i w niczym nie przypominają dawnych „wielosezonówek”. Jeśli ktoś w trakcie zimy poruszą się wyłącznie w warunkach miejskich, używa samochodu na przykład na dojazd do pracy, to z pewnością to dobre i opłacalne rozwiązanie. Jeśli zaś właściciel samochodu wie, że czekają go wyjazdy w góry, na narty, wtedy zdecydowanie bardziej polecam klasyczne „zimówki” - uważa Andrzej Musiolik.

Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając się na wymianę opon do warsztatu wulkanizacyjnego? Oto kilka wskazówek:

  1. Przepisy prawa mówią, że minimalna dopuszczalna grubość bieżnika opony zimowej to 1,6 mm. Jednak grubość bieżnika gwarantująca nam zachowanie właściwości opony zimowej to 4 mm.

  2. W trosce o własne bezpieczeństwo przy każdej wymianie opon należy wymienić zawór. Zawory w samochodzie również się starzeją, a w trakcie użytkowania auta na zawory działają duże siły odśrodkowe. Dlatego ich wymiana jest konieczna.

  3. Opony w samochodach posiadające czujniki ciśnienia w zaworach powinny być napełnianie wyłącznie azotem.

  4. Wymieniając opony w kołach o średnicy 16 cali lub więcej, powinniśmy zwrócić uwagę czy warsztat posiada wyważarkę z odpowiednim uchwytem. Brak takiego wyposażenia może skutkować niewłaściwym wyważeniem koła. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

  5. Większość zakładów wulkanizacyjnych na Śląsku do wyważania kół stosuje już ciężarki cynkowe zamiast ołowianych. Warto jednak upewnić się czy w naszym aucie nie zamontowano tych drugich – na przykład w Czechach grozi za to „pokuta” czyli mandat karny.

  6. Wszystkie samochody produkowane od 2015 roku wyposażone są w czujniki ciśnienia opon, albo w systemie ABS albo na zaworach. Kupując drugi zestaw kół do takiego auta należy pamiętać, aby były wyposażone w czujniki ciśnienia. W przeciwnym razie komputer w samochodzie będzie pokazywał błąd. A za to, w niektórych krajach Europy Zachodniej grozi mandat karny, a nawet zakaz dalszego poruszania się.

 

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~Jarosław Klimkowski 2016-10-28
    23:14:52

    7 15

    Załapałem się w tym tyg. na promocję zimówek w ASO Forda, więc to zdecydowanie ten czas. Jak śnieg spadnie (a nawet na Wszystkich Świętych ma lokalnie prószyć), to nikt już nie będzie zadawał sobie pytania, czy to już ten czas...

  • ~ 2016-10-29
    08:23:19

    9 2

    kurczę muszę to wydrukować i pokazać wulkanizatorowi bo nigdy nie zwracałem uwagi na tak istotne fakty

  • ~lukasz53 2016-10-30
    04:56:52

    3 4

    Tylko wszystko OK tylko że Pan wulkanizator zakłada na felgę OPONĘ LETNIĄ :)

  • ~LEMUR 2016-10-30
    10:17:44

    8 1

    Ilu stopni? 15C??? A większość mówi o 7-8C średniej dobowej

  • ~Małgorzata Nawrot 2016-10-30
    17:26:34

    1 7

    Ja wolę wybrać się na narty z biurem podróży, uważam, że to dużo wygodniejsze rozwiązanie niż martwić się o wszystko, wiadomo opony na zimę trzeba zmienić, ale na wyjazd na narty trzeba być bardziej przygotowany ;) Dlatego ja jak co roku wybieram się na narty z austria-na-narty i nie muszę się martwić o przygotowanie mojego samochodu ;)

  • ~ 2016-10-31
    08:59:59

    3 2

    15°C? Jeszcze niedawno było to "poniżej 7°C". To jak to w końcu jest? Aaaa, już wiem - w ciągu całego października, temperatura nawet w nocy spadała do może 10°C, raz może był przymrozek.

    "Opony w samochodach posiadające czujniki ciśnienia w zaworach powinny być napełnianie wyłącznie azotem." Doprawdy? POWAŻNIE? W służbowym i10 z 2015 roku są TMPS'y i nigdzie, ale to nigdzie w instrukcji auta nie było napisane, żeby napełniać koła azotem. W moim prywatnym też są i instrukcja nie przewiduje takiej bzdury :D Osobiście od lat jeżdżę na lepszej mieszance - 78% azot, 20% tlen i ok. 1% argonu - pobijcie to, oponiarze Sowady :D

    Aha - w górach to czasem zwykła zimówka nie wystarczy a jak już powołujemy się na Czechy - to wszędzie tam, gdzie jest znak 'povinna zimni vybava", może się okazać, że bez łańcucha nie wjedziemy dalej :D

    Ludzie, czy Wy naprawdę prognozy pogody nie oglądacie...? Jeżeli ma się drugi zestaw kół, to luzik :)

  • ~LEMUR 2016-10-31
    10:53:14

    3 0

    @ääkäyttäjä też jeżdzę na tej samej mieszance co ty, żadnych skutków ubocznych dla TMPSów, zaworów, tylko wiesz, lepiej brzmi dopompowanie azotem 78% niż powietrzem ;)

  • ~ 2016-11-01
    21:00:55

    2 0

    ja już mam zimówki założone więc zimy się nie boję ;-)

    ~pääkäyttäjä - ta mieszanka ma swoją nazwę " gazy szlachetne " ;-)))

  • ~AnnaNS 2016-11-21
    15:11:20

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5070