zamknij

Wiadomości

Wyleciała ze szkoły, bo szykanowano ją za transpłciowość? Afera w niedobczyckiej szkole

2017-05-18, Autor: 

Uczennica Zespołu Szkół nr 5 im. Józefa Rymera w Rybniku miała zakaz korzystania z toalety dla dla dziewcząt. Miała też ćwiczyć z chłopakami na WF-ie. Ostatecznie została skreślona z listy uczniów – przez liczbę nieobecności i ocen niedostatecznych na koniec semestru. Jako osoba transpłciowa nie mogła znieść szykan ze strony dyrekcji, nauczycieli i rówieśników. Co na to niedobczycka szkoła?

Reklama

Kosztowny coming out

Magda zaczęła naukę w ZS nr 5 w Rybniku dwa lata temu – jeszcze jako chłopak. Pod koniec pierwszej klasy liceum postanowiła ujawnić swoją tożsamość płciową. Wtedy nie spotkała się z nieżyczliwością kolegów i koleżanek. Jak pisze portal strajk.eu, problemy zaczęły się, kiedy jawną nie akceptację zaczęła wyrażać dyrekcja i grono pedagogiczne. – Tylko dwie nauczycielki zwracały się do mnie po imieniu. Pozostałe używały męskiej formy, mimo, że wiele razy prosiłam żeby tego nie robiły – wspominała Magda w rozmowie ze Strajk.eu.

Decyzja dyrektora szkoły była stanowcza, Magda nie mogła korzystać z toalety dla dziewcząt. Nakazał jej też chodzić na zajęcia WF-u z chłopcami. – Koleżanki nie życzyły sobie żeby przebywał z nimi w szatni – wyjaśniał na łamach portalu Aleksander Pojda, dyrektor szkoły. Z kolei uczennica przedstawiła sprawę z zupełnie innej strony. – Nie było sprzeciwu koleżanek żebym przebierała się ze nimi przed WF – wyjaśniła. Przestała jednak chodzić na zajęcia z wychowania fizycznego.

Przyzwolenie na szykany?

Na tym nie koniec nieprzyjemności jakie wiązały się z coming outem. W drugiej klasie liceum Magdę zaczęły spotykać szykany ze strony rówieśników. – Ośmieszali mówiąc do mnie w rodzaju męskim – wspomina. Nauczyciele nie temperowali zachowania uczniów. Jak czytamy na strajk.eu, niewiele też zrobiła jej wychowawczyni. - Mówiła, że nie stworzy dobrego świata dla mnie. I że nic nie może zrobić. A ja pragnęłam jedynie akceptacji – dowiadujemy się z tekstu.

Magda przestała chodzić do szkoły, co przełożyło się na jej niską frekwencję obecności w liceum. - Nie mogłam już znieść tych szykan. Mam nadzieję, że w kolejnej szkole będzie lepiej – dodaje. Była uczennica ZS nr 5 w Rybniku wyznała, że nie mogła mieć normalnego życia przez ekscytację jej osobą w środowisku szkolnym.

Dyskusja przeniosła się do internetu

Profil facebookowy szkoły zalała fala komentarzy oskarżających placówkę o nietolerancję. Dyrekcja i grono pedagogiczne ZS nr 5 postanowiły zamieścić więc sprostowanie. - W związku z licznymi publikacjami pojawiającymi się od dnia 8.05. na profilu FB Zespołu Szkół nr 5 w Rybniku dotyczącymi rzekomej nietolerancji informujemy, iż wpisy nie są zgodne z prawdą i sytuacją prawną – mogli przeczytać internauci. Mogli, bo wpis szkoły został kilka dni temu zdjęty ze strony.

Pod sprostowaniem pojawiło się sporo komentarzy – zarówno krytykujących jak i broniących szkoły w Niedobczycach:

- Prosimy o szersze informacje. Chętnie wysłuchamy oficjalnego stanowiska szkoły na ten temat. Zwłaszcza po opryskliwym zachowaniu Pani sekretarki, która trzaskała słuchawką i na pytanie dlaczego dopuszczono się dyskryminacji przez grono pedagogiczne odpowiedziała „no i co z tego?” - Sylwia;

- A jak wygląda prawda? Otóż tak, że zaszczuliście nieletnią (jeszcze wtedy) dziewczynę, która ze strachu bała się pojawić w szkole. A Wy radośnie skreśliliście ją z listy uczniów, bo przekroczyła dozwolony limit nieobecności i osiągnęła wiek 18 lat – Joanna;

- Prawda jest taka, że jednej z waszych uczennic zabraniano korzystania z damskiej ubikacji i uczęszczania na zajęcia z WF-u z innymi dziewczętami. Takim zachowaniem tylko pokazujecie swoim uczniom, że nietolerancja jest czymś prawidłowym. Postawa godna pedagoga w 21 wieku – Karolina;

- W świetle prawa jest mężczyzną i zamiast to zaakceptować i cierpliwie poczekać, aż nadejdzie dzień, w którym będzie mogła żyć w 100 procentach jak kobieta, wolała oczernić szkołę, zrobić zamieszanie i bidulę z siebie – Anna

- To był chłop, który sobie ubzdurał, że jest kobietą – Karol

- Haha jeśli wymyślę sobie, że jestem Napoleonem, to idę do psychiatryka czy do specjalnej toalety dla niskich Francuzów? - Tomek

Szkoła zabiera głos

- Zapewniam, że ja jako dyrektor, jak i wszyscy pozostali członkowie grona pedagogicznego, pracownicy administracji i obsługi Zespołu Szkół, wykonują swoje obowiązki z należytą starannością, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, a także regulacjami wewnątrzszkolnymi przede wszystkim Statutem Zespołu. Przestrzegamy, szanujemy, chronimy wszelkich praw i wolności uczennic oraz uczniów w naszej szkole stosując zasadę równouprawnienia – powiedział dyrektor ZS nr 5, Aleksander Pojda.

Jak zaznaczył, pojawiające się publiczne zarzuty, twierdzenia i wnioski są nieprawdziwe, krzywdzące, a zatem dyskryminujące i naruszające prawa dyrektora, nauczycieli, pozostałych pracowników oraz uczniów Zespołu Szkół.

Sama uczennica nie chce rozmawiać z mediami.

Brakuje wiedzy o transpłciowości

Edyta Baker z Fundacji na Rzecz Osób Transpłciowych Trans-Fuzja przyznaje, że bardzo trudno jest komentować sytuację, jaka zaszła w Rybniku. - Nie mogę opowiedzieć się po jednej ze stron. Wiem, kim jest ta uczennica i co przechodzi. Z kolei zdaję sobie sprawę, że uczeń dokonujący coming outu w szkole staje się dla niej problemem. Z drugiej strony, jeżeli osoba transpłciowa nie ujawni się, zaczyna być problemem dla samej siebie. Nie wytrzymuje presji, co może doprowadzić młodego człowieka nawet do samobójstwa – tłumaczy.

Zdaniem naszej rozmówczyni, w Polsce brakuje wiedzy na temat tego zjawiska. - Nie mamy przepisów czy możliwości prawnych, dzieki którym osoby transpłciowe mogą upominać się o swoje prawa – dodaje Edyta Baker.

Nasza rozmówczyni zwróciła jednak uwagę na sprzeczne sygnały z jakimi spotkała się Magda. - Z jednej strony po coming oucie spotkała się ze zrozumieniem rówieśników i akceptacją. Jednakże tuż po publikacji na Facebooku wpisu dyrekcji szkoły, wylała się na nią fala hejtu. Pytam się więc, gdzie podziała się tak akceptacja? - mówi.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Piszcie!

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 96

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (55):
 • ~ 2017-05-18
  15:25:53

  Jaką płeć ma ta osoba w urzędowych papierach?

 • ~halupczok1 2017-05-18
  15:33:36

  Nie tylko w Niedobczycach w szkole są dzieci szykanowane , w szkole nr 5 w Rybniku na ul. Różańskiego też są problemy ale nikt z grona nauczycieli nie chce tego przyjąć do wiadomości.

 • ~auralfloat 2017-05-18
  15:51:44

  I jak taka szkoła ma służyć czemuś dobremu? Zaścianek, ruja i poróbstwo, czyżby to partia p i s?

 • ~polk 2017-05-18
  16:09:47

  Jeśli osoba ta wyglądała jak chłopak i miała męskie narządy to ja się nie dziwię, że nie pozwolono mu (jej?) korzystać z damskich ubikacji. Na basenie też wchodził do damskiej szatni bo czuł się kobietą a każdy kto się z tym nie zgadzał od razu był nazywany nietolerancyjnym???
  Dlaczego ktoś na siłę wmawia mi, że to jest normalne?!
  Tak mi się przypomniała na koniec taka anegdota. Czym różnią się zdania: Hetero są źli. Homoseksualisci są źli. ? Otóż pierwsze to wolność słowa a drugie to homofobia.

 • ~JohnMagister 2017-05-18
  16:25:56

  Witam, zainteresowany całą tą sprawą czytam komentarze tutaj jak i na innych stronach, jedni bronią szkołę, inni obrażają. Ale w tym wszystkim brakuje mi odpowiedzi na jedno pytanie które rozwiązałoby wszystkie kwestie, a mianowicie kim w świetle prawa jest osoba będąca sprawcą całego zamieszania (mam na myśli tą osobę która określiła swoją płeć na inną niż stan faktyczny by na to wskazywał). Pytając o stan prawny mam na myśli to co znajduje się w oficjalnych urzędowych dokumentach, czy w rubryce płeć widnieje Kobieta czy Mężczyzna? A co do imienia sytuacja jest identyczna, wystarczy sprawdzić jakie imię widnieje w dokumentach. Drodzy Państwo, tym prostym sposobem rozwiązujemy cały problem oraz wyjaśniamy sobie czyje zachowanie było słuszne oraz czy całe to bicie piany miało sens.
  A druga sprawa, skierowana do autora artykułu. Pozwolę sobie zacytować "Prawo nagłówków Betteridge’a – reguła, zgodnie z którą na każdy nagłówek kończący się znakiem zapytania można odpowiedzieć „nie”." W artykule znajdujemy odpowiedź zgodną z tą regułą, tak więc autorze artykułu, proszę nie używać stwierdzeń które generują niepotrzebne negatywne nastawienie od samego początku.

 • ~artur.rybnik 2017-05-18
  16:27:40

  29 15

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~artur.rybnik 2017-05-18
  16:34:12

  "Postanowił ujawnić swoją tożsamość płciową"-chyba mnie rozdupi:-)

 • ~ 2017-05-18
  16:47:29

  typowy przykład ucisku większości przez mniejszość, to nie mniejszość ma się dostosować do większości, tylko w imię poprawności większość do mniejszości, a całości dopełnia wypowiedź "eksperta"

 • ~ 2017-05-18
  17:18:07

  86 22

  Na szczęście nie da się absurdalnymi, ideologicznymi hasłami rodem z marksizmu oszukać nauki. eurokomunistyczni urzędnicy mogą jutro uchwalić, że zasady fizyki nie obowiązują, że biologia to fikcja więc trzecia płeć istnieje. Pytanie tylko, czy ludzie są na tyle głupi, że uwierzą, że ziemia jest płaska, grawitacja nie istnieje a płeć nie jest determinowana przez chromosomy XY.

 • ~hanys123 2017-05-18
  17:34:15

  19 6

  halupczok:

  Proszę o więcej szczegółów bo wkładasz kij w mrowisko , a żadnych konkretów.

 • ~auralfloat 2017-05-18
  17:58:24

  Zastanawiam się jaki sens ma pytanie tej osoby co ma w dowodzie, co jest w urzędzie. Nie wasza sprawa, jeśli już tak chcecie uzdrawiać świat to zapytajcie samej zainteresowanej osoby. Dla takiego arturka sprawa jest płytka jak jego prostota, a co musi czuć dziecko w takiej sytuacji? Ostracyzm ze strony pedagogów powinien być karalny. Ursus zaś bredzi o czymś co nie istnieje, ta twoja populistyczna poprawność polityczna nie istnieje, ale dla ciebie i podobnych to niezły temat do bicia piany, pojedź choć raz za granicę swojej wioski. I w powyższym przypadku to jest akurat ucisk mniejszości przez większość, czyli terror demokracji.

 • ~artur.rybnik 2017-05-18
  18:37:28

  Autofloat.pewnie zabawy z kozami też są ok,bo trzeba być tolerancyjnym i nowoczesnym.

 • ~waldus 2017-05-18
  19:18:11

  13 25

  i to jest dramat. szkoly powinny byc osobno dla dziewczat, chlopcow i jak trzeba dla innych. wtedy dzieci sie czegos w tej szkole naucza a tak mysla o tym o czym w szkole nie powinny.

 • ~Luty 2017-05-18
  19:30:28

  99 18

  Teraz każdy chłop może powiedzieć, że poczuł się dziewczyną i domagać przebierania w damskiej przebieralni i korzystania z damskiej toalety? Nie popadajmy w absurdy!

 • ~Pan Matata 2017-05-18
  19:37:36

  27 8

  A co oznacza ten COMMING OUT po angielsku?

 • ~ 2017-05-18
  19:41:36

  63 58

  Ależ pytanie o płeć urzędową jest jak najbardziej zasadne. Jesli to kobieta, to szkola szykanuje; jesli mężczyzna, to on szykanuje szkołę

 • ~ 2017-05-18
  19:47:29

  13 18

  KasiaT
  jak byk napisane że to dziewczyna :)

 • ~MTWWD 2017-05-18
  20:44:51

  58 39

  DO takich odmińców była specjalno szkoła numer 7.

 • ~ONEANDONE 2017-05-18
  21:06:05

  18 8

  Panie Chlubek - wstyd! Za dzisiejszy wpis i poprzednie.

 • ~auralfloat 2017-05-18
  21:41:56

  12 24

  ~artur.rybnik idź biedaku do szkoły i skończ ją, ale nie zawodówkę czy ohp bo wstyd jest. W d.. byłeś i g.. widziałeś, to można wnosić po twoich wpisach, bezproduktywnych, gimnazjalnych wypocinach.

 • ~ 2017-05-18
  21:42:58

  4 3

  Jaki Chlubek?

 • ~qwer 2017-05-18
  22:12:02

  12 14

  MTWWD ewolucja intelektualna jest ale powolna i prymitywna.Może inteligencję osiągniesz za 100 lat.

 • ~ 2017-05-19
  00:04:31

  15 95

  ~auralfloat 2017-05-18 17:58:24
  "(...) Ursus zaś bredzi o czymś co nie istnieje, ta twoja populistyczna poprawność polityczna nie istnieje, ale dla ciebie i podobnych to niezły temat do bicia piany, pojedź choć raz za granicę swojej wioski. I w powyższym przypadku to jest akurat ucisk mniejszości przez większość, czyli terror demokracji."
  niestety, możesz i 100 razy pisać w napastliwym tonie robiąc z siebie światowego "mędrca", że coś nie istnieje, ale rzeczywistości nie zmienisz

 • ~artur.rybnik 2017-05-19
  00:52:39

  32 20

  Autofloat.Ja po twoich wpisach wnioskuje ,że jesteś nieudacznikiem życiowym i skrytym gejem.jedź lepiej za swoją ukochaną granicę,im mniej takich lewaków u nas,tym lepiej:-)

 • ~Jacek Jędrzejewski 2017-05-19
  01:21:54

  29 9

  sprzedam passata 1.9 tdi

 • ~master4k 2017-05-19
  02:05:24

  9 8

  @ Jacek Jędrzejewski
  Przebieg?

 • ~tommi 2017-05-19
  06:23:06

  57 16

  tylko czekać jak w urzędowych dokumentach pojawi się pytanie do rodziców: jaką płeć wybraliście dla waszego dziecka?
  demokracja została przeinaczona do maksimum. ludziom się w głowach poprzewracało.

 • ~cezar2009 2017-05-19
  07:55:10

  21 7

  W artykule i komentarzach brak informacji czy Ona/On jest po operacyjnej zmianie płci. Jakie obecnie ma narządy płciowe?

 • ~ageofreason 2017-05-19
  07:57:18

  16 23

  Byłoby fajnie tak to uprościć, zaglądamy ludziom w dokumenty (dobrze, że nie w majtki) i następnie stosujemy się do tego co tam widzimy. Ale prawda jest taka, że proces zmiany płci metrykalnej jest bardzo długi i skomplikowany. Często jest tak, że dana osoba ma już wygląd płci przeżywanej psychicznie, nieraz też jest po operacjach, a w dokumentach nadal widnieją stare dane. Trzymanie się tego byłoby chyba trochę bezduszne, widząc takie zmagania o prawa do bycia sobą i wyraźne prośby o szanowanie jej tożsamości. Myślę, że należy okazać tu zrozumienie i takie zrozumienie czoraz częściej spotyka się ze strony szkół, miejsc pracy oraz uczniów/pracowników.

 • ~Kontestator 2017-05-19
  08:15:06

  54 10

  A co ma zrobić nauczyciel sprawdzając obecność? jak w dzienniku ma wpisane Krzysztof to przecież nie zmieni mu tego na Anię. Byłyby to dwie różne osoby.Dlaczego nam się próbuje wmówić, że możemy sobie wybrać płeć i jest to całkowicie normalne. Nawet jeśli sobie ten chłopak odetnie jaja to będzie cały czas facetem a nie kobietą. Tyle w tym temacie.

 • ~sceptyk2017 2017-05-19
  08:31:31

  41 11

  albo to coś chciało gratisowo podglądać dziewczyny, albo chłopaków?? Poza tym skoro to coś nie chciało chodzić na zajęcia, to zgodnie ze Statutem szkoły usunięto to coś z listy uczniów!! Byłoby to bardzo niewychowawcze gdyby to coś olewało obowiązki i zostało promowane do klasy wyższej, a inni rzetelni w wypełnianiu obowiązków uczniowskich mieli przechlapane...

 • ~rob78 2017-05-19
  08:33:08

  51 7

  Tyn chłop chyba nie dokońca to przemyśloł, przeca do babskiego klopa zawsze są dupne kolejki, no i jeszcze trza tam chodzić we dwie:)

 • ~buchu 2017-05-19
  08:35:57

  21 30

  Ludzie trochę empatii i zrozumienia bo nie wiadomo co Nas czeka w życiu. Co zrobilibyście gdyby w waszej rodzinie był taki przypadek. Wyrzucicie taką osobę z domu, zapomnicie o jej istnieniu czy zrobicie wszytko aby jej pomóc? Ktoś wspomniał o zabawach z kozami. Jeżeli ktoś Cię do tego zmusza to jest to problem ale jeżeli robisz to z własnej nie przymuszonej woli i nie zmuszasz do tego innych to twoja sprawa. Na tym właśnie polega tolerancja.
  ~KasiaT pytanie do Ciebie. Przychodzi do Ciebie twoje dziecko i mówi, że jest transpłciowe. Co robisz? Wyciągasz jego metrykę i wbijasz mu młotkiem do głowy co jest tam napisane czy pomagasz mu w tym, podejrzewam, ciężkim dla niego czasie?

 • ~spirit-of-the-town 2017-05-19
  08:43:05

  27 6

  Prawda chyba leży pośrodku. Taka odmienna osoba (bo nie normalna - bez złośliwości) musi się liczyć z różnymi reakcjami i umieć na nie odpowiadać, gdyż to ONA jest inna i z prostych przyczyn wymaga się od niej różnych wytłumaczeń. Przykład WC - czy np. ta osoba np. stwierdziła że, powiedzmy 14 kwietnia, czuje się kobietą i od tego dnia korzysta z damskiej ubikacji? Nie, raczej jest to proces stopniowy, dlatego też otoczenie stopniowo musi się przyzwyczaić się do jej odmienności. I to właśnie w tym czasie TA osoba powinna być najbardziej WYROZUMIAŁA wobec społeczeństwa a nie odwrotnie.

 • ~hanys123 2017-05-19
  08:52:28

  11 6

  Buchu:

  Takie pytanie - Czy ktoś pyta kozę o zdanie przy spółkowaniu z nią ?

 • ~buchu 2017-05-19
  08:54:13

  13 14

  ~hanys123 czy ktoś pyta małe dzieci w jakiej wierze mają być wychowywane?

 • ~rob78 2017-05-19
  08:54:24

  10 2

  ~buchu "Ktoś wspomniał o zabawach z kozami. Jeżeli ktoś Cię do tego zmusza to jest to problem ale jeżeli robisz to z własnej nie przymuszonej woli i nie zmuszasz do tego innych to twoja sprawa. Na tym właśnie polega tolerancja."

  A co ma ta biedna koza powiedzieć? Może ona tego nie lubi, a nie umie zaprotestować:)

 • ~buchu 2017-05-19
  08:56:13

  6 7

  ~hanys123 czy ktoś pyta krowy, świnie, owce, kurczaki itd. czy chcą być głównym daniem czy przystawką.

 • ~buchu 2017-05-19
  08:59:18

  5 4

  ~hanys123 , ~rob78 bardziej martwicie się o zad kozy niż o życie człowieka.

 • ~ 2017-05-19
  09:21:51

  21 7

  portalowi gratuluję ilości wejść ( ponad 900 plusów przy komentarzu użytkownika aurafload nie wzięło się przecierz z powietrza )
  a co do wspomnianych kóz, wkrótce okaże się, że to nie zoofilia, bo najnowsze "badania" dowiodły , że spółkujący w danym momencie czuł się kozą, a właściwie capem i wszystko jest zgodnie z naturą

 • ~twojstary 2017-05-19
  10:14:20

  29 6

  Witam, czuję się tramwajem, władze Rybnika mnie dyskryminują, bo nie wybudowały dla mnie szyn!!!

 • ~Gilgamesz 2017-05-19
  10:38:09

  6 15

  To jest Polska i XXI wiek nowe oświecenie ,ciekawe czy któregoś członka z rządu bachora by wyrzucili lub dzieciaka jakiegoś ks.

 • ~buchu 2017-05-19
  11:31:13

  8 25

  ~twojstary jeżeli tylko czujesz się tramwajem i masz taką potrzebę aby jeździć szynami to oczywiście możesz udać się z pismem do UM i tam prosić o wybudowanie takich szyn dla Ciebie gdyż czujesz się dyskryminowany. Jednak mam wrażenie , że twoja wypowiedź jest tylko po to aby wyśmiać kogoś kogo nawet nie znasz za to że jest inny. Ja też tej osoby nie znam ale to nie upoważnia Nas do tego aby z kogoś szydzić bo jest inny.

 • ~skuty 2017-05-19
  12:11:11

  23 4

  I prawidło. Zawsze były i zawsze będą tylko dwie płcie. Żadne przebieranie się za kobietę czy ucinanie penisów tego nie zmieni.

 • ~auralfloat 2017-05-19
  12:31:32

  6 7

  Ursus, mniej telewizji a oczy ci się otworzą. Na zachodzie nie istnieje żadna poprawność polityczna, a to co ci się wydaje, że tym jest to bzdury rozsiewane przez media. Ludzie mają swój rozum, a poza tym co ty masz do powiedzenia o bogatym zachodzie... arturek jak zwykle miesza pojęcia i ze mnie taki lewak jak z pisu partia prawicowa...

 • ~ 2017-05-19
  12:50:47

  10 6

  buchu - czytaj ze zrozumieniem: nie pisałam o metryce. Piszę o aktualnych dokumentach. Jeśli w dowodzie osobistym ma płeć żeńską, to bez duskusji winna jest szkoła. Jesli w dowodzie ma płeć męską, to przeciwnie: powinien szkołę przeprosić. A ja pytam, bo w artykule nie było tej podstawowej informacji. A inne komentarze tutaj - żenada. Niestety coraz częściej typowa...

 • ~buchu 2017-05-19
  13:38:14

  10 13

  ~KasiaT dla mnie nie ma znaczenia co ta osoba ma wpisane w dowodzie osobistym w miejscu płeć. Tak samo nie interesuje mnie co ty masz wpisane w tej rubryce. Niestety ale ludzie o wąskim horyzoncie są mało tolerancyjni a to wynika ze strachu przed czymś innym, nieznanym. Poza tym czy osoby negatywnie wypowiadające się znają temat osobiście, że z taką łatwością potrafią negować człowieka. Kończąc wypowiedź życzę każdemu z nas aby bardziej otwarcie patrzył na świat bo co gdy takie sytuacje dotkną nas? Czy zachowamy się tak samo negatywnie wobec nas samych?

 • ~Andrzej Cojg 2017-05-19
  13:59:50

  26 7

  Żałuję, sam na to nie wpadłem w szkole średniej. Udawać dziewczynę, żeby w szatni i toalecie pooglądać cycki (a może i więcej :D ), a jak szkoła odmówi to podnieść alarm i bić na trąby sądu ostatecznego. Jestem ciekaw, która wersja jest prawdziwa, czy uczennice faktycznie wyraziły zgodę, żeby przebierać się na WF w obecności osobnika z wackiem, który tak na dokładkę sam się w tym czasie przebiera.

 • ~ 2017-05-19
  14:28:30

  9 3

  Buchu, a jesli to jednak mężczyzna, to uważasz, że powinien się przebierac z dziewczynami?

 • ~buchu 2017-05-19
  14:40:05

  5 14

  Jeżeli ubierał się jak dziewczyna i chciał aby go traktować jak dziewczyna i nie robił nikomu krzywdy to dlaczego nie. Nie wiem jak ty beznickowy osobniku ale ja pamiętam, że i w szkole podstawowej jak i w średniej (ZSE-U) była wspólna szatnia dla chłopców i dziewczyn. I nikt nie widział w tym problemu ani dziewczyny ani chłopcy. I pytanie dla rozrywki. Dlaczego dziewczyny/kobiety wstydzą się pokazać w bieliźnie ale na basenie w bikini już nie?

 • ~Andrzej Cojg 2017-05-19
  14:56:52

  7 6

  @buchu
  Podstawówka. Czy zdajesz sobie sprawę z różnic w rozumowaniu i postrzeganiu seksualności i reprodukcji przez osoby przed okresem dojrzewania, a tymi w trakcie lub po okresie dojrzewania? Podpowiem, że ma to związek z ilością hormonów przepływających przez mózg.
  ZSEU. Nie wiem czy tak było, czy tak jest, wiem tylko, że to sytuacja patologiczna.
  Bikini, bielizna. Świadomość sytuacyjna. Bikini stanowi gotowy ubiór. Kobiety w bieliźnie zasłaniają się odruchowo, bo są w trakcie przebierania się. Kiedy ktoś zamierza ściągnąć majty, a nagle ktoś wparowuje do pokoju, odruchem jest zasłonienie strategicznych części ciała i przegonienie intruza. Poza tym niektóre zestawy bielizny pokazują dużo więcej niż regularny strój kąpielowy, np. koronki.

 • ~ 2017-05-19
  15:14:01

  9 4

  ~auralfloat 2017-05-19 12:31:32
  "Ursus, mniej telewizji a oczy ci się otworzą."
  z wyboru nie posiadam telewizora, internet daje możliwość szerszego sporzenia na wiele kwestii niż opiniotwórcze media
  "Na zachodzie nie istnieje żadna poprawność polityczna, a to co ci się wydaje, że tym jest to bzdury rozsiewane przez media. "
  masz rację, nie istnieje, widać to np w Skandynawii, w której państwo dyktuje rodzicom jak mają wychowywać swoje dzieci, czy np we Francji, która pozwoliła na powstanie na swoim terenie arabskich gett do których nie wchodzi nawet policja, a w których obowiązuje prawo szariatu a nie francuskie
  "Ludzie mają swój rozum" szkoda, że nie wszyscy
  chyba niektórych czeka znowu pracowita noc, by minusować nieprzychylne sobie opinie :)

 • ~romcost 2017-05-19
  21:34:07

  24 6

  A ja się wypowiem jako rodzic, nie daj Boże, abym się dowiedział że taki pajac przebiera się razem z moją córką w szatni ... Takie przypadki trzeba min. leczyć i nie narażań normalnych dzieci / młodzieży na takie sytuacje i robienie im wody z mózgu...

 • ~kir76 2017-05-20
  08:14:53

  9 7

  Od września powstanie w tej szkole podstawówka (brawo dla władz miasta za nieracjonalna i niczym nie uzasadniona decyzję) więc pojawią się w tej szkole uczniowie 6-7 letni, którzy beda musieli zderzyć z "problemem" transeksulności ( np:z toalety będzie korzystała dziewczyna z penisem). To niezbity dowód, że podstawówka w tym miejscu to pomyłka! Z drugiej strony "redaktorzyna" szuka sensacji, a takie problemy powinny być rozwiązywane w inny sposób.

 • ~1floyd 2017-05-30
  19:39:03

  6 2

  Jaką płeć ma wpisaną ta osoba w dokumentach? Niestety, do czasu uzyskania pełnoletności musi być traktowana zgodnie z tym wpisem. Kto ma ocenić czy takie zachowanie normalne? Nauczyciel? A gdyby była to dewiacja seksualna? Jaka byłaby reakcja rodziców, czy opiekunów uczennic tej szkoły. A gdzie byli rodzice tej osoby? Czemu nie starali się o opinię psychologa, psychiatry? Mogli wystąpić o nauczanie indywidualne. Tolerancją, tolerancją. Ale przede wszystkim bezpieczeństwo innych dzieci. Gdyby okazało się że jest to forma zboczenia? To co wtedy? Dyrekcja winna?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4028