zamknij

Wiadomości

Wybory: trwa walka o miejsca na listach

2011-03-31, Autor: Wacław Wrana
Wyborcy dopiero jesienią zadecydują, kto z naszego regionu zasiądzie w ławach poselskich i senatorskich. Jednak już teraz w liczących się partiach toczy się ostra rywalizacja o to, kto i z którego miejsca na liście powalczy o głosy wyborców.

Reklama

Najbardziej skomplikowana sytuacja panuje w Platformie Obywatelskiej. Cztery lata temu, z okręgu rybnickiego, tej partii do Sejmu udało się wprowadzić 4 posłów. W tym roku jednak, im wszystkim, czyli: Krzysztofowi Gadowskiemu (Jastrzębie), Markowi Krząkale (Rybnik), Henrykowi Siedlaczkowi (Racibórz) i Ryszardowi Zawadzkiemu, bardzo trudno będzie o reelekcję. Z trzech powodów. Po pierwsze, nie wiadomo czy Platformie, której sondaże idą w dół, uda się ponownie zdobyć 4 mandaty. Po drugie, wiele wskazuje na to, że 1. miejsce na liście wyborczej PO przypadnie wiceministrowi rozwoju regionalnego – Adamowi Zdziebło z Żor (Donald Tusk chce, aby członkowie rządu otwierali listy w wyborach do Sejmu). Po trzecie w końcu, mówi się o tym, że opowiadająca się za parytetami Platforma, na 3. i 5. miejscu list będzie chciałaby umieścić kobiety. Jeśli te przypuszczenia są prawdziwe, to obecni posłowie PO w naszym regionie mogą „bić się” o miejsca na liście numer: 2, 4, 6 i 7! W praktyce oznacza to, że dwóch z nich na pewno pożegna się z gmachem przy Wiejskiej. Który z nich ma największe szanse, aby „załapać” na wspomnianą „dwójkę” i „czwórkę”? Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, kto ma najmniejsze szanse. Naszym zdaniem najniżej na liście będzie Ryszard Zawadzki (4 lata temu zdobył najmniej głosów spośród posłów PO). Szanse pozostałej trójki na dobre miejsce wydają się wyrównane. Decydujące mogą okazać się dobre notowania posłów u szefa śląskiej Platformy – Tomasza Tomczykiewicza.

Niewiadomą są również nazwiska kobiet, które widnieć będą w czołówce listy PO. Wielce prawdopodobne, że znajdzie się na nich Gabriela Lenartowicz z Raciborza, obecnie prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

 

Prostsza wydaje się być sytuacja w Prawie i Sprawiedliwości. PiS w naszym okręgu 4 lata temu również wprowadził do Sejmu 4 posłów. Z tego grona ubył jednak Adam Gawęda z Wodzisławia, który znalazł się w grupie założycielskiej partii Joanny Kluzik-Rostkowskiej – Polska Jest Najważniejsza. Wydaje się więc, że kariera parlamentarna Gawędy zakończy się w październiku. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że „jedynka” na liście PiS zarezerwowana jest dla Bolesława Piechy, który 4 lata temu zdobył ponad 44 tysiące głosów. Zmiana szykuje się natomiast na 2. pozycji na liście. Straci ją Grzegorz Janik z Rybnika na rzecz Izabeli Kloc z Mikołowa. Poseł Janik nie może być pewny nawet 3. miejsca na liście, bo nie wiadomo, czy na start do Sejmu nie zdecyduje się senator Tadeusz Gruszka.

 

Ciekawie dzieje się też po lewej stronie sceny politycznej. Na większe żniwa niż w poprzednich wyborach (1 mandat) liczy SLD. Na 1. miejscu listy tej partii niezagrożony jest poseł Tadeusz Motowidło z Jastrzębia. Faworytką do 2. miejsca na liście SLD jest za to nowa twarz w lokalnej polityce – Magdalena Ogórek z Rybnika. Aktorka serialu „Na dobre i na złe” (drugoplanowa rola pielęgniarki) z Lewicą związana jest od kilku lat – pracowała m.in. w kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego, premiera Millera, a ostatnio była członkinią sztabu Grzegorza Napieralskiego. Teraz zdobyte doświadczenie chciałaby przekuć na sukces w wyborach do Sejmu. Swoje ambicje ma również niedawny kandydat na prezydenta Rybnika – Kornel Pająk. Podobno ma spore szanse, aby zająć 3. miejsce na liście SLD.

 

Skomplikowana w naszym regionie jest również sytuacja z wyborami do Senatu. Jak informowaliśmy, w związku z wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych, okręg rybnicki został podzielony na 2 mniejsze. Na start w okręgu obejmującym Rybnik, powiat rybnicki i mikołowski zdecydował się senator Antoni Motyczka z Platformy Obywatelskiej. Oznacza to, że do minimum zmalały szanse na reelekcję Tadeusza Gruszki z PiS, który być może zdecyduje się na start w wyborach do Sejmu. Być może senator Motyczka pokrzyżował również plany Adamowi Fudalemu, który jak dotąd jednoznacznie nie wykluczył startu w wyborach do Senatu z listy PiS. Zdaniem wielu obserwatorów życia politycznego w regionie, sukces Fudali miał zapewniony w przypadku starej ordynacji wyborczej (okręg dwumandatowy), natomiast w starciu z Motyczką już faworytem nie jest.

 

Platforma chce również wygrać wybory senackie w okręgu obejmującym Żory, Jastrzębie, powiat wodzisławski i raciborski. Tak się pewnie stanie, jeśli na start w wyborach do Senatu zdecyduje się wojewoda Zygmunt Łukaszczyk z Żor. Mówi się też o tym, że jeśli wojewoda nie będzie ubiegał się o mandat senatorski, to kandydatem PO będzie poseł Zawadzki.

 

Kto i które miejsce na listach trzech największych partii zajmie w jesiennych wyborach, przekonamy się dopiero po wakacjach. Jedno jest pewne, szanse poszczególnych kandydatów w dużej mierze uzależnione są od ich partyjnych wpływów, a co za tym idzie, od miejsca, które otrzymają na wyborczej liście. Doświadczenie pokazuje, że na 9 mandatów przypadających na nasz okręg, w wyborach w 2005 i 2007 roku, tylko 4 osobom udało się wejść do Sejmu spoza pierwszej piątki. W 2005 roku sztuka ta udała się Grzegorzowi Janikowi (6. miejsce na liście) i Henrykowi Siedlaczkowi (8. miejsce na liście), a w 2007 roku Ryszardowi Zawadzkiemu (7. miejsce) i Adamowi Gawędzie (9. miejsce).

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
 • ~Jaro 2011-03-31 10:06:45

  Cieszy fakt, że w końcu pojawiła się szansa przeczyszczenia środowiska posłów PO z naszego regionu. Nareszcie widzę cień szansy na to, że tak nieudolne osoby jak chociażby poseł Krząkała nie dostaną się ponownie do Sejmu. Swoją drogą "(...) już teraz w liczących się partiach toczy się ostra rywalizacja o to, kto i z którego miejsca na liście powalczy o głosy wyborców". Pragnąłbym aby ci marni posłowie taką ostrą rywalizację prowadzili w sprawach rozwiązywania problemów zadłużenia Polski, fatalnych przepisów i wciąż rosnącego zadłużenia, a nie mieli na uwadze tylko utrzymanie się przy korycie. Liczę jednak na to, że skończy się poselstwo nieudolnych nauczycieli z naszego regionu, którzy niczego pożytecznego dla nas, wyborców, przez te 4 lata nie zrobili.

  0 0
 • ~qwerty 2011-03-31 10:16:04

  Naprawde powaznie zastanawiam sie czy nie glosowalbym na Fudalego. Tylko po to, zeby wypieprzyc go w koncu z tego miasta. Bardziej mialkiego, sciemniajacego i miernego prezydenta Rybnik miec juz nie moze.

  0 0
 • ~Arteks 2011-03-31 10:43:18

  Powiem więcej niż jaro. Ludzie z centrali partii poza tym, że żyją w swoim własnym wymyślonym przez siebie świecie - mają też sporo sprytu. Sondaże są takie jakie są i widzą, że PO traci to muszą 3 razy się zastanowić kogo wystawić. Poza tym jeśli przekonali się, że Zawadzki czy Krząkała są słabymi posłami to niby dlaczego mają dać im wysokie pozycje na listach? Myślicie, że taki Tusk czy Tomczykiewicz i ich doradcy nie analizowali drugiej z rzędu przegranej Krząkały na prezydenta miasta i tego co o nim się pisze na forach? Jestem przekonany, że doskonale zdają sobie sprawę z jego cieńkości. Słyszałem od znajomych o niemalże bitwie na noże między politykami PO z naszego subregionu. Jedno jest pewne - obecna kadencja to katastrofa dla Rybnika i jego okolic. Dawno tyle spraw nie zostało zawalonych jak w ostatnich 4 latach. Już nie chcę się powtarzać aby je wymieniać. Właściwie tylko Gadowski i Siedlaczek zaznaczyli się czymś pozytywnym jeśli chodzi o koalicję ale też nie wiem czy na tyle aby przekonać do siebie wyborców. Zdziebło to postać wypromowana przez Fudalego. To byłby spory policzek dla lalusiów od Krząkały i jego samego - ale zasłużony. Nie wykluczam, że poprę Zdziebłę bo jako podsekretarz w ministerstwie pokazał że nie zapomina o swoim regionie - włączenie Rybnika do ustawy metropolitarnej to jego sprawka :).
  @qwerty - Rybnik mógłby mieć miałkiego i miernego prezydenta gdyby zwyciężył twój kandydat - Krząkała ;)

  0 0
 • ~charlie 2011-03-31 12:20:27

  Niech sobie zrobią BigBrothera, masakra. I to jest polityka? to cyrk jest a nie polityka, jarmark i odpust. A SLD to już przegięcie. Proponuję im naszą dawną gwiazdę telewizyjną Pana Rzymanka (z całym szacunkiem), albo kogoś z TVT, to nic, że nie mają pojęcia o polityce, ważne że są znani. A tak w ogóle nie wiecie czy Napieralski znowu przed staruszkami będzie uciekać podczas kampanii wyborczej?

  0 0
 • ~Arteks 2011-03-31 12:52:18

  @charlie - lubię cię ale o politycznym marketingu nie masz pojęcia skoro nazywasz przegięciem pomysł SLD z Ogórek. Przecież to jest fantastyczny pomysł na przyciągnięcie facetów, oraz młodych ludzi i telemaniaków bo do tych trzech grup skierowana jest ta sprytna zagrywka.

  0 0
 • ~ 2011-03-31 12:54:42

  Arteks Twoje komentarze wielokrotnie są "smieciowe" dla tego portalu. Bardzo często obrażasz ludzi za ich pracę, a wynika to z braku elementarnej wiedzy. Pomijam kwestie kultury osobistej. Posiadasz tylko wiedzę tzw. gazetową albo brukową. Uważam, że jeśli uważasz tych posłów za darmozjadów spotkaj się z nimi i niech wyłożą Ci co zrobili dla swojego miasta, regionu czy Polski. Masz do tego prawo jako obywatel i wtedy oceń. Nie jesteś Rybniczaninem, bo chcesz głosować na gościa z Żor, w ten sposób obrażasz nas, bo my Rybniczanie kochamy swe miasto. W Żorach rządzi Socha i PO i zobacz jak to miasto się zmienia, a w Rybniku Fudali i PiS. To ta podstawowa różnica. Pomimo tego wielu inwestycjom moim zdaniem kibicował Krząkała, orlik, schetynówki, Sąd Okręgowy, środki unijne na inwestycje. A w sprawach, które są negatywne dla miasta nie boi się przeciwstawić PO - patrz A1. Bo polityka polityką, a dobro Rybnika najważniejsze. Przy czym nie gloryfikuje jego osoby i równiez mogę znaleźć wiele negatywów.

  0 0
 • ~charlie 2011-03-31 14:05:52

  Arteks marketing polityczny a polityka to jak socjalizm i liberalizm jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Ja świetnie sobie zdaję sprawę, że to najlepszy sposób dotarcia do potencjalnego elektoratu (widać głupi ten elektorat) skoro łapie się na tak niski poziomem marketing polityczny. Jedno nie ma z drugim nic wspólnego.

  0 0
 • ~qwerty 2011-03-31 14:15:41

  Arteks -plujesz tak na to PO, a powyzej Ci podali przyklad. W Zorach rzadzi PO i Zory sie rozwijaja, bardzo dynamicznie zwieksza sie ilosc miejsc pracy. W Rybniku rzadzi mierny Fudali i PiS i miasto sie cofa, zmniejsza sie ilosc miejsc pracy.

  0 0
 • ~minges 2011-03-31 14:34:50

  Żory nie tyle rozwijają się dzięki PO, ale dzięki temu, że prezydent Socha ma łeb na karku i potrafi współpracować z Radą Miasta. Nie ma tam tak sztywnego podziału jak u nas, rządzą tak żeby było jak najlepiej dla miasta.

  0 0
 • ~Ron 2011-03-31 14:42:50

  Panowie zamiast zastanawiać się nad marketingiem politycznym i sugerować się wybiórczym artykułem może warto sprawdzić faktyczne kompetencje kandydatów.Warto sprawdzić , że niektórzy jak np. Pani Ogórek to nie tylko piękna twarz ale i stopień doktora i wykładowca akademicki. Może warto sprawdzić co dla naszego regionu zrobili poszczególni posłowie i senatorowie, a nie tylko oceniać ich przynależność partyjną.

  0 0
 • ~Jaro 2011-03-31 14:43:18

  -qwerty- zauważ jedno - artykuł opisuje sytuację polityków na szczeblu centralnym a nie samorządowców z Żor. Różnica jest o tyle znacząca, że pod 4 letnimi rządami PO nasz kraj ma aktualnie największa dziurę budżetową w historii, najwyższe podatki od towarów i usług, a nad budżetem państwa sprawuje piecze komisarz europejski. Przez 4-letnie zaniedbanie ze strony tego marnego rządu PO Polska jest już niemal bankrutem, i to tak znaczącym, ze ci nieudolni posłowie wyciągają kolejno łapy najpierw podnosząc VAT, akcyzy na paliwo, a teraz do pieniędzy przyszłych emerytów. Co będzie kolejne? Sprzedadzą strategiczne spółki polskie takiej jak KGHM, Orlen albo Lotos?! Jedno jest pewne - tych nieudaczników z PO, którzy rządzić po prostu NIE POTRAFIĄ, z Sejmu należy przegonić czym prędzej jeżeli chcemy aby nasz kraj nie staczał się dalej w ruinę a'la Grecja.

  0 0
 • ~trend 2011-03-31 15:09:04

  i tak to się robi, pokazujesz się wyborach na prezydenta miasta a potem wskakujesz na ciepłą posadkę do sejmu, cisza i spokój. Posiedzi się na komisjach, wypije drinka w sejmowym barze a przed wyborami będzie się biło pianę.

  0 0
 • ~wilhelm 2011-03-31 15:32:47

  Póty dzban wodę nosi, póki ucho się nie urwie. Nie chciało się lobbować za jednomandatowymi okręgami, to teraz trzeba po staremu w korupcjogennym systemie liczyć na łaskę i niełaskę partyjnych baronów. @muczaczos - to na prawdę leży w wyłącznym interesie posłów żeby informowali swoich wyborców o tym czym się zajmują. Gdyby ludzie widzieli że są aktywni i skuteczni to dostali by głosy za to za co dostaje Piecha - ludzie głosują na niego bo tylko jego znają. A u nas kampania wyborcza to jakby rewia mody. Konkurs kto ma ładniejsze zdjęcie.

  0 0
 • ~ 2011-03-31 15:36:50

  JAK ZOBACZYŁEM TEN RYJ KRZĄKAŁY, TO OD RAZU ZEBRAŁO MI SIĘ NA WYMIOTY.

  0 0
 • ~grzesnick 2011-03-31 17:07:43

  Wytłumaczcie mi chłopcy jak to jest. Krząkała niby nic nie robi, ale boicie się go tak jakby zagrażał waszym żywotnym interesom. Tacy parlamentarzyści jak Janik czy Gruszka nie przedarli się nawet doswiadomości mieskzańców tego miasta, a jakoś slowa na ich tematnie napiszecie. Ja wiem, że Krząkała ideałem nie jest, sam móglym pokazać mu litanię tego co warto poroawić w jego dziłałalności. Zasadnicza róznica polega jednak na tym, że przynajmniej wiadomo kto to, co organizuje w tym miasteczku i co najważniejsze - że nie olewa mieszkańców. Malkonentom przypominam prowakację jednej z gazet, w której z 460 poslów nasz rybnicki Krząkała wypadł najlepiej. Poza tym -nie wiem co tam wydepcze u tomczykiewicza. Myśle jednak, że w regionie jest na tyle rozpoznawalny, że zostanie w tym sejmie.

  0 0
 • ~cige 2011-03-31 17:47:01

  Myślę że PO nie ma już takich szans. Podobnie PiS, to są "wytarte twarze". Ludzie nie będą głosować tak jak kiedyś. A pamiętam jeszcze jak obecny członek rządu pan Z. przychodził do mnie dawno temu po instrukcje jak się pisze programy unijne, a teraz gościu pełną gębą. Czemu - jasne - partia.

  0 0
 • ~ 2011-03-31 18:53:44

  ~grzesnick tu nie chodzi o to, że Krząkała jest rozpoznawalny, bo nie jest i nie ma żadnej siły przebicia ani nie jest nawet pieskiem na posyłki w PO, czego najlepszym dowodem było to, że Bronisław Komorowski w czasie kampanii wyborczej odznaczył medalem za zasługi Adama Fudalego oraz życzył mu zwycięstwa. No to sam wyciągnij wnioski, jakie zdanie w PO mają o Krząkale, skoro prezydent Polski (którego osobiście ja nie popieram), w tak jednoznaczny sposób pokazuje, że lepszy jest człowiek znienawidzonej przez nich konkurencji (bo jak pewnie wiesz, Fudali bratał się z PISem, którego PO nie trawi), niż ich "kolega partyjny" Marek Krząkała. To mówi całą prawdę o Krząkale, a te bajeczki, ze Krząkała się udziela, że robi coś dla miasta, dla mieszkańców itp. to kolejna propaganda skorumpowanych dziennikarzy. Nalepszy dowód dostaniesz jak wybierzesz się w miejsce zamieszkania Krząkały (ul. Kościuszki dla jasności) i zapytasz mieszkańców - jego sąsiadów co o nim sądzą. Ja tak zrobiłem w zeszłym roku podczas wyborów i tylko dzięki temu, że jestem szczuplutki i potrafię szybko biegać udało mi się ujść cało, bo jak sąsiedzi usłyszeli Marek Krząkała, to mówiąć delikatnie zaczęli używać słów, których cywilizowany człowiek nie wypowiada.Poza tym sama ta debata którą oglądaliśmy w telewizji Fudali - Krząkała, pokazała, że Marek Krząkała potrafi tylko cwaniakować i udawać, ze potrafi myśleć, ale kiepsko w czasie tej debaty szło mu to udawanie.

  0 0
 • ~ 2011-03-31 18:56:20

  Dlatego też zbierając wszystkie te argumenty razem, można wnioskować tylko jedno - dość ludzi w Rybniku, za których nie tylko Rybniczanie, ale i koledzy z partii muszą się wstydzić - bo przecież gdyby było inaczej to Bronek Komorowski nie poparł by Fudalego i nie odznaczał go medalem w czasie kampanii wyborczej. Co prawda nie jestem zwolennikiem Fudalego, bo za to co zrobił z polityką społeczną w mieście to należy go WYCHŁOSTAĆ, ale to był wybór mniejszego zła, bo za rządów Fudalego, przynajmniej miasto się rozwinie.

  0 0
 • ~wodziu 2011-03-31 19:41:32

  Tygrysek Ty chyba sam nie czytasz co piszesz... Wszystko co robił Komorowski w czasie kampanii było wykonywaniem decyzji prezydenta ś.p. Kaczyńskiego. Chyba nie myślisz, że Pan Komorowski zapoznawał się z sytuacją polityczną w każdym mieście, z którego miał kogoś odznaczyć, bo tych samorządowców było tam kilkudziesięciu o ile nie kilkuset. Co do poparcia, to jest to też kwestia zwykłej kurtuazji, która na najwyższych szczeblach polityki jest czymś normalnym.

  0 0
 • ~ 2011-03-31 19:57:35

  Znalazł się kolejny "spec" od polityki :(

  0 0
 • ~kurier 2011-03-31 21:38:09

  A powiedzcie mi czym się różni PiS od PO? Programowo i politycznie różnice są naprawdę niewielkie. PO lepiej radzi sobie z polityką zagraniczną i ma lepszy PR oraz ciekawszego prezesa, PiS ma bardziej rozbudowaną stronę populistyczną. Nie dziwi więc, że zarówno PO przyjmuje do swojego grona ludzi związanych z PiS i odwrotnie. Politycy obu partii będą skakać jak im kościół zagra z tym wyjontkiem, że PiS dodatkowo spełni każdą zachciankę ojca Rydzyka. Pod kątem gaf i wpadek prezydenckich Komorowski czy Kaczyński - jedno wychodzi. Tylko jeśli chodzi o prezesa to zdecydowanie Kaczyński Jarosław jest lepszym powodem do skeczów i śmiechu niż Tusk. Poza tym PO bez PiS nie potrafiłoby egzystować jak i PiS bez PO. Wzajemne kłótnie są im potrzebne do zwrócenia na siebie uwagi. Obydwie partie marnotrawią publiczne środki na różne medialne pseudoafery, kłótnie i wybryki - zamiast nad mądrym rządzeniem kraju który się rozwija bardzo słabo za to żyje Smoleńskiem, aferą do spraw nacisku, aferą hazardową i innymi hucpami. Dlatego jest potrzebna alternatywa dla tych nudziarzy. SLD z nowymi twarzami i w dodatku ładnymi może zaskoczyć. Tym bardziej, że Napieralski zapewnia o bardzo ciekawym programie. Na miejscu obecnych posłów PO i PiS z Rybnika i okolic - już bym się bał.

  0 0
 • ~Robin Tell 2011-03-31 22:01:38

  jaro skoro PO zrobiło dziurę i to jest błąd to powiedz mi na kogo mam głosować w przyszłych wyborach? Na razie wybieram opcję niepójścia na wybory

  0 0
 • ~ 2011-03-31 22:28:13

  kurier przestań oglądać "tusk vision network" i zacznij samodzielnie myśleć, masz internet - to masz dostęp do informacji.

  0 0
 • ~Jaro 2011-03-31 22:43:38

  -Robin- gdyby zrobili dziurę nie byłoby tej afery - PO zrobiło istny kanion na miarę Gierka, który jeszcze nasze wnuki będą spłacały i wspominały te rządy mniej więcej tak jak nasze pokolenie czasy PRLu. Co do wyboru - ja jestem pewien jednego - głosowanie na którąkolwiek z 4 partii zasiadających obecnie w Sejmie (PO, PiS, SLD, PSL) to strata głosu. Oni rządzą już na zmianę od 22 lat i niestety pracują albo nieefektywnie, albo tak jak PO ze szkodą dla Polski. -Robin- nie pójście na wybory niczego nie rozwiązuje, lepiej idź ale zagłosuj mądrze, tzn. wybierz kandydata ze względu na jego kompetencje a nie wybielone zęby świecące z baneru reklamowego. Zobaczymy jakie partie wystartują poza wspomnianą czwórką, ale podejrzewam, że nie ma co liczyć na nowości, więc spoza sejmowych pozostanie UPR dla liberałów, PPP i PPR dla socjalistów i Zieloni dla 'dzieci kwiatów' i ekologów. Tak więc szczęśliwie mamy jeszcze wybór i nie jesteśmy skazani na to warcholstwo, które aktualnie zasiada w Sejmie.
  -kurier- najpierw pozwól, że cię sprostuję - PO prowadzi najgorszą politykę zagraniczną w naszej nowożytnej historii (sprawy języka polskiego na Litwie, Żydzi, którzy wprowadzają 'embargo' na nasz kraj, porzucenie rozmów z Gruzją na temat rurociągu z Azerbejdżanu itp, itd). Dodatkowo PO jest skrajnie populistyczną partią, bo jak inaczej można wytłumaczyć sytuację, w której zaprzeczają faktom i danym liczbowym? A co do SLD - to tak na prawdę to samo dno i to samo towarzystwo co PO, PiS i PSL.

  0 0
 • ~Arteks 2011-03-31 23:47:10

  @jaro - wiem, że to słaby rząd, zniszczyli totalnie moją ulubioną kolej, zawiedli oczekiwania przedsiębiorców, nie wyszło im wspieranie małego biznesu, podnieśli podatki, doprowadzili do absurdalnych wzrostów cen... To tylko mały wycinek. Ale jak sam stwierdziłeś na końcu - nie ma na kogo głosować jeśli chodzi o partie w całości. Można po prostu nie iść na wybory... Nie wiem jeszcze na kogo będę głosować ale ten artykuł mimo wszystko o tyle daje nadzieję, że ktoś się pokapował, że ludzie w naszym okręgu mogą już zagłosować na te same ślamazary co 4 lata temu. @muczaczos - zawsze myślałem, że śmieciowe wypowiedzi to te z które można zlekceważyć czy olać. A z moim zdaniem liczy się tu każdy. To co napisze Arteks jest analizowane i studiowane także na posiedzeniach różnych POwców ;) Zarzucasz mi obrażanie a to ja bardzo często jestem obrażany przy czym jako człowiek mający dystans do siebie - zwisa mi to. Ja używam czasem ostrych słów i posługuję się sarkazmami, a to że niektórzy nie potrafią nadążyć i mi tym samym odpowiedzieć to nie moja wina. W każdym razie nikomu nie ubliżam a nazwanie posła Krząkały darmozjadem sejmowym albo nieudacznikiem to w gwarze parlamentarnej jaką słyszymy w programach TV prawie komplement. Nie wiem kogo ostatecznie poprę - ale jeśli będzie to Zdziebło to będzie zabawnie. Bo jak tu atakować Arteksa, który popiera człowieka z naszej partii - co nie POwcy - możecie mieć ze mną nie lada problem? hehehe

  0 0
 • ~Arteks 2011-04-01 00:14:04

  @grzesnick - poseł Krząkała wzbudza uśmiech a nie strach. Po wyborach wróci do szkoły albo Tomczykiewicz załatwi mu jakąś posadę w którymś z konsulatów jeśli w szkole nie będzie dla niego etatu ;) Jeśli dostanie miejsce mna liście nr 5 lub 6 to będzie to spory policzek dla niego. Jaro prosił pół roku temu o kilka przykładów pozytywnie załatwionych spraw dla naszego miasta przez tego posła - pytanie pozostało niestety głuchym echem mimo wspaniałego zespołu ludzi którzy tworzą temu panu PR. Popatrzcie - nikt nie potrafi napisać niczego co podniosłoby autorytet tego posła! I nie dziwię się bo musieliby najzwyczajniej zmyślać. Internet jak lustro zweryfikuje każdego parlamentarzystę i pozwoli oddzielić pracowitego posła od figuranta. Krząkała to człowiek który nie potrafi współpracować ani z władzami miasta dla jego dobra, ani z innymi posłami dla dobra regionu. 4 lata zmarnowane! Moim zdaniem najbardziej honorowym rozwiązaniem byłoby aby Krząkała nie kandydawał. Uznałby on sam, że nie nadaje się na to stanowisko. @qwerty dobrze wiesz, że w Żorach nie rządzi PO. Pisanie ciągle jednego i tego samego nie uczyni z kłamstwa prawdy choćbyś to napisał 100 razy ;) Kandydat z PO przegrał z Sochą z jeszcze większym kretesem niż Krząkała bo zajął trzecie miejsce... Gwoli ścisłości. A i to nie ma znaczenia bo Żory są żadnym przykładem dla Rybnika. Jeśli za coś można kogoś szanować to za lepiej zaprojektowane osiedla i szersze drogi ale to powinno się kierować do projektantów z PRL.

  0 0
 • ~rybnikauer2011 2011-04-01 00:22:15

  ~Arteks .... To nie to samo.... Ty OBRAŻASZ konkretnych ludzi i puszczasz te swoje obraźliwości w świat! Gdy ktoś "dosuwa" Tobie, to właściwie nie wiadomo, komu ... Bo pod Twoją "ksywą" może kryć się każdy... "Przejeżdżasz się" po posłach z PO, jak po "łysej kobyle".... To znaczy, że możesz wskazać bez problemu WYBITNE OSIĄGNIĘCIA panów: Piechy, Janika i Gruszki!!!!! NO... TA TRÓJCA TAK SIĘ PRZYSŁUŻYŁA RYBNIKOWI, JAK NIKT WCZEŚNIEJ!!!!..... Mam nadzieję, że pamiętasz, iż Piecha i Janik byli posłami również wtedy, gdy ich partia była u władzy!!!!!..... Przy tym nie do końca potrafię zrozumieć Twoje i bliskich Tobie wywody.... jeśli poseł Krząkała jest - co wg Ciebie OCZYWISTE- totalnym niedojdą,.... to po "kiego czorta" tak się nad nim pastwisz????? ... przecież w wyborach przepadnie z kretesem!!!!!! Rozumię jednak Twoje milczenie na temat osiągnięć Janika i Piechy.... OBYDWAJ tak WYBITNIE przyczynili się do poprawy sytuacji mieszkańców Rybnika, a przy tym ich wystąpienia sejmowe charakteryzowały się tak NIESAMOWITĄ INTELEKTUALNĄ GŁĘBIĄ - dorównującą tej, którą widzimy na KAŻDEJ fotografii posła Grzegorza Janika (za każdym razem, gdy widzimy jego twarz i twórcze na niej zamyślenie, którego nie powstydziłby się Sokrates, czujemy się dumni z reprezentującego Rybnik INTELEKTUALISTY....) ...., że może faktycznie masz rację ... panów posłów i senatorów z rybnickiego Pis-u nie trzeba dodatkowo chwalić - TACY SĄ WYBITNI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  0 0
 • ~rybnikauer2011 2011-04-01 00:30:26

  I tak "na dobranoc" - Arteks... INTERNET "zweryfikuje" aktywność posłów... HMMMM.... to wejdź w ten INTERNET i sprawdź..... hasło: "Grzegorz Janik" - to zatrudnianie z pieniędzy PAŃSTWOWYCH "asystenta piłkarza" - rzeczywiście - ilość odczytań jest większa, niż w przypadku hasła "Krząkała".... Ale tak to już jest z tym INTERNETEM, że na ogół BANDYCI są częściej "poszukiwani" przez internautów, niż inni

  0 0
 • ~rybnikauer2011 2011-04-01 00:31:43

  ~Arteks .... To nie to samo.... Ty OBRAŻASZ konkretnych ludzi i puszczasz te swoje obraźliwości w świat! Gdy ktoś "dosuwa" Tobie, to właściwie nie wiadomo, komu ... Bo pod Twoją "ksywą" może kryć się każdy... "Przejeżdżasz się" po posłach z PO, jak po "łysej kobyle".... To znaczy, że możesz wskazać bez problemu WYBITNE OSIĄGNIĘCIA panów: Piechy, Janika i Gruszki!!!!! NO... TA TRÓJCA TAK SIĘ PRZYSŁUŻYŁA RYBNIKOWI, JAK NIKT WCZEŚNIEJ!!!!..... Mam nadzieję, że pamiętasz, iż Piecha i Janik byli posłami również wtedy, gdy ich partia była u władzy!!!!!..... Przy tym nie do końca potrafię zrozumieć Twoje i bliskich Tobie wywody.... jeśli poseł Krząkała jest - co wg Ciebie OCZYWISTE- totalnym niedojdą,.... to po "kiego czorta" tak się nad nim pastwisz????? ... przecież w wyborach przepadnie z kretesem!!!!!! Rozumię jednak Twoje milczenie na temat osiągnięć Janika i Piechy.... OBYDWAJ tak WYBITNIE przyczynili się do poprawy sytuacji mieszkańców Rybnika, a przy tym ich wystąpienia sejmowe charakteryzowały się tak NIESAMOWITĄ INTELEKTUALNĄ GŁĘBIĄ - dorównującą tej, którą widzimy na KAŻDEJ fotografii posła Grzegorza Janika (za każdym razem, gdy widzimy jego twarz i twórcze na niej zamyślenie, którego nie powstydziłby się Sokrates, czujemy się dumni z reprezentującego Rybnik INTELEKTUALISTY....) ...., że może faktycznie masz rację ... panów posłów i senatorów z rybnickiego Pis-u nie trzeba dodatkowo chwalić - TACY SĄ WYBITNI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  0 0
 • ~Jaro 2011-04-01 11:25:23

  -rybnikauer- po pierwsze: pisz jak cywilizowany człowiek a nie jak małpa, która dorwała się do klawiatury, Twoje komentarze są co najmniej słabo czytelne. Po drugie: odwiedź forum tego portalu (na górze strony masz zakładkę 'forum') tam w podrozdziale 'polityka, samorząd...' możesz znaleźć wątek o nazwie 'Politykierom mówimy stanowcze NIE!'. Na stronie 22. tegoż wątku jest jasno wyjaśnione dlaczego to właśnie Krząkała jest ewidentnie najgorszym posłem aktualnie zasiadającym w Sejmie z naszego regionu. Dodatkowo pół roku temu założyłem wątek 'Plusy i minusy 3letniej kadencji posła Krzakały w Sejmie', który ma na chwilę obecną 8749 odwiedzin, 164 odpowiedzi i ANI JEDNEJ pozytywnej działalności posła Krząkały w Sejmie, która przyniosłaby dla nas jakiekolwiek pozytywne efekty. Można w tym wątku natomiast znaleźć informacje na temat jego antydemokratycznych głosowań w Sejmie oraz działań sprzecznych z interesami naszego społeczeństwa. Wniosek po przestudiowaniu działalności tej osoby jest jeden - gorszego posła nie można sobie wyobrazić. W skrócie można opisać go jako maszynkę do głosowania pozbawioną własnego zdania, postępującą tak jak nakaże mu partia. Dodatkowo za nic ma swoich wyborców z regionu, nie reprezentując ich spraw należycie oraz często porzucając ich na rzecz poleceń partyjnych (jak podczas kampanii wyborczej w ubiegłym roku, kiedy to zamiast przyjść na umówione spotkanie z Rybniczanami pojechał do Warszawy, bo partia mu nakazała).

  0 0
 • ~ 2011-04-01 11:27:18

  do Arteksa. Język jakiego używasz świadczy o Tobie jako człowieku i reprezentowaniu konkretnego poziomu. Moim zdaniem zaniżasz poziom forum i komentarzy do zwykłej paplaniny politycznej i utarczek słownych. Działasz tak jak miernota polityczna w Warszawie. Jednym słowem pełnisz rolę polityka na tym forum, tak samo się wypowiadasz jak oni i atakujesz innych za brak podporządkowania własnemu zdaniu. W Krząkale jak sądze przeszkadza Ci jego przygotowanie i profesjonalne podejście do sprawowania mandatu. Nie jest zwykłym politykierkiem, ale zajmuje się uprawianiem polityki - zagranicznej itd. Wpływasz także negatywnie na niechęć Rybniczan do udziału w wyborach, ponieważ obrażasz Rybniczanina, który robi pozytywną karierę w Warszawie, ale pamięta moim zdaniem o Rybniku. Brakuje Ci szacunku dla drugiej osoby. Powinno dojść do konfrontacji Ciebie jako polityka i głównego oponenta z posłem Krząkałą. Ale nie pod loginem Arteks, lecz własnym imieniem, nazwiskiem i twarzą. Ukrywasz się w internecie i czujesz się w nim bezkarny, a to znaczy, że nie potrafisz lub nie chcesz wziąć odpowiedzialności za swoje słowa. To zdumiewające jak sami sobie szkodzimy, wzajemnie przerzucając się obelgami i wpływamy na zaniżanie debaty publicznej w internecie. Dla mnie to internetowy lepperyzm - poziom rynsztoku, w który się wpisujesz.

  0 0
 • ~akuku 2011-04-04 16:42:58

  charlie01 sorki ale muszę się Ciebie czepić ponieważ nie masz pojęcia kim jest Magdalena Ogórek, radzę przeczytać o Niej w Wikipedii zanim znów powiesz, że to przegięcie. Znam ją osobiście i o wiele więcej ma do zaprezentowania niż tylko urodę i "epizody serialowe" a chociażby to, że zdobyła doktorat w wieku 30 lat z historii i pracowała jako Specjalista ds. integracji europejskiej w Departamencie Unii Europejskiej i Współpracy Narodowej MSWiA. Więc nie porównuj p Rzymanka a osoby która wbrew pozorom ma pojęcie o polityce...pozdrawiam

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1372