zamknij

Wiadomości

Wybory: rybniczanie wysoko na liście PO

2011-05-22, Autor: ww
W niedzielę w Katowicach śląskie władze Platformy Obywatelskiej zatwierdziły kształt list kandydatów do Sejmu i Senatu. Dla interesujących się lokalną polityką, „jedynka” w okręgu rybnickim dla Marka Krząkały to spora niespodzianka.

Reklama

W minionych tygodniach politycy Platformy stoczyli prawdziwy bój o to, aby uzyskać jak najwyższe miejsca na liście do Sejmu. Walka była zażarta, bo o ponowny wybór stara się czterech obecnych posłów (Krzysztof Gadowski, Marek Krząkała, Henryk Siedlaczek i Ryszard Zawadzki). Do tego partia – jak mówią sami działaczy – stała się zakładnikiem własnych standardów „parytetowych”. Według wytycznych władz PO, w każdym okręgu w pierwszej piątce na liście miały się znaleźć minimum 2 kobiety (na 3. i 5. miejscu). Mało tego, od kilku tygodni mówiło się o tym, że w okręgu rybnickim z jedynki wystartuje członek rządu. Najpierw miał nim być wiceminister rozwoju regionalnego – Adam Zdziebło, a później jego przełożona – minister Elżbieta Bieńkowska.

By znaleźć się jak najwyżej na wyborczej liście, podobno poszczególni politycy zabiegali o poparcie u szefa klubu parlamentarnego – Tomasza Tomczykiewicza, u marszałka Schetyny, a nawet u samego premiera Tuska. Ostateczna rozgrywka w łonie PO rozegrała się w sobotę na posiedzeniu zarządu partii. Jej wynik dla wielu jest zaskakujący. Z 1. miejsca w jesiennych wyborach wystartuje szef rybnickiej Platformy – Marek Krząkała. Pozostali posłowie o reelekcję ubiegać się będą z miejsc: Krzysztof Gadowski z Jastrzębia z 2., Henryk Siedlaczek z Raciborza z 4., a Ryszard Zawadzki z Wodzisławia z 6.

 

Trzecie miejsce na liście PO zajęła Halina Karwot – dyrektorka Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świerklanach, a 5. - i tu też niespodzianka – Aneta Bokuniewicz z Rybnika.

 

Nieoficjalnie mówi się, że o wysokim miejscu na liście Marka Krząkały zadecydował dobry wynik w ubiegłorocznych wyborach na prezydenta Rybnika (najlepszy spośród śląskich posłów, którzy zdecydowali się na start w wyborach samorządowych), obecność we władzach regionu oraz aktywność w sejmowej komisji spraw zagranicznych (Krząkała specjalizuje się w stosunkach polsko – niemieckich).

 

W okręgu rybnickim kandydatem Platformy do Senatu będzie Antoni Motyczka. W nowo utworzonym okręgu wyborczym do Senatu obejmującym: Żory, Jastrzębie, powiat wodzisławski i raciborski kandydatem tej partii będzie Adam Zdziebło z Żor.

 

Kandydaci PO do Sejmu RP z okręgu rybnickiego:

1. Marek Krząkała - Rybnik
2. Krzysztof Gadowski – Jastrzębie-Zdrój
3. Halina Karwot – Świerklany
4. Henryk Siedlaczek – Racibórz
5. Aneta Bokuniewicz – Rybnik
6. Ryszard Zawadzki – Wodzisław Śląski
7. Krzysztof Rybka – Ornontowice
8. Mirela Kaczyńska – Żory
9. Piotr Zienc – Mikołów
10. Witold Cyroń – Czerwionka-Leszczyny
11. Barbara Halfar – Racibórz
12. Ewa Olszewska  - Wodzisław Śląski
13. Łukasz Bombik – Rybnik
14. Aleksander Bech – Czerwionka-Leszczyny
15. Urszula Fijołek – Jastrzębie- Zdrój
16. Monika Krakowczyk-Piotrowska – Rybnik
17. Stanisław Piechula – Mikołów
18. Ilona Konar – Żory.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (51):
 • ~Maco Polo 2011-05-22 22:47:06

  Marku, gratuluje !!!

  0 0
 • ~Sylas 2011-05-22 23:04:33

  No to mamy sensacje! Kto by się spodziewał. Rybniczanin na pierwszym miejscu listy PO, a na liście jeszcze 4 inne osoby zamieszkujące nasze miasto. Pogratulować!

  0 0
 • ~Sylas 2011-05-22 23:05:43

  3 osoby a nie 4, sorki. :P

  0 0
 • ~ 2011-05-22 23:41:42

  na fotce Motyczka jest pierwszy z prawej. Poprawcie to szybko, bo zaraz będą głupie komentarze.

  0 0
 • ~werkk 2011-05-23 07:04:11

  Marek gratulacje

  0 0
 • ~grzesnick 2011-05-23 08:25:03

  to teraz rozumiem co znaczyło - "jest dobrze" Gratulacje:-)

  0 0
 • ~Arteks 2011-05-23 09:25:03

  Musiał się nieźle Mareczek podlizywać w ostatnich tygodniach bo miało być zupełnie inaczej i z tego co zaprzyjaźnieni z PO ludzie mówili pierwszy na liście miał być Zdziebło, a to byłby znakomity, pracowity i reprezentacyjny kandydat który sprawdził się jako minister. Zdaję sobie sprawę, że w polityce lizusostwo jest często ważniejsze niż kompetencje - niestety... Tak więc Rybnik ma szansę na to by mieć grzeczną maskotkę, a inne miasta regionu swoich lobbystów i reprezentantów :(

  0 0
 • ~grzesnick 2011-05-23 09:49:43

  Arteks - czekałem na to Twoje mądrzenie się:-) i tych znajomych z PO .. daremny jesteś koleś. Nie wiesz, że w Rybniku jest Cafe Bosco, nie wiesz o niepełnosprawności Fudalego itd Zgrywasz tu ważniaka i wszechwiedzącego. Ty nawet nie jesteś z Rybnika z tego co wiem. Olek- daruj sobie

  0 0
 • ~d 2011-05-23 09:52:25

  Gratulacje. Gwarancja że przez kolejne 4 lata ŚLĄSK będzie na marginesie. Te osoby mają teraz władzę absolutną a dla tego regionu NIC nie robią. Jakby nie kopalnie to ludzie by z głodu wymarli. ZERO pracy dla młodych nie pisząc już o płatnej A1 co jeszcze bardziej zepchnie ten region na margines. Za sprzedanie Śląska dostali pierwsze miejsce. BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ ale komu bo chyba nie NAM

  0 0
 • ~annaraczek 2011-05-23 09:58:36

  Gorzej byc nie moglo. Znowu beda w sejmie te same niedorajdy ktore dla naszego regionu niczego nie potrafia zrobic. Teraz wiem przynajmniej na 100% zeby nie glosowac na PO i ich beznadziejnych kandydatow..

  0 0
 • ~charlie 2011-05-23 10:28:56

  Chyba gdzieś tutaj ostatnio pytałem co się dzieje z rzeszą humanistów i że przecież nie znikają w czarnej materii. No to już wiem co się z nimi dzieje...

  0 0
 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2011-05-23 10:42:33

  Powiem tyle , nie przekonują mnie humaniści ale cóz nie mamy wyjścia. Bo kto Pan Janik z PiS-u heheh , Piecha jeszcze ale to PiS.
  Ale jak sie lubi co sie nie ma , to sie lubi co sie ma. .....

  0 0
 • ~Arteks 2011-05-23 10:51:35

  @annaraczek - żaden z obecnych parlamentarzystów w naszym regionie nie jest wybitny ale przynajmniej Siedlaczek czy Gadowski coś wywalczyli. Krząkała nawet nie próbował... Morał z tej bajki jest taki, że można być kiepskim menadżerem i fatalnym przywódcą, a mimo to można trwać na swoim urzędzie zajmując miejsce komuś kto mógłby dokonać wielkich rzeczy dla miasta, regionu i lokalnej społeczności. A co do Śląska annaraczek to mam wrażenie, że chyba jeszcze nigdy nie był tak niesprawiedliwie traktowany jak w obecnej kadencji parlamentu.

  0 0
 • ~ziupo 2011-05-23 11:07:15

  Ciekawe ile wybulili... Nie lubię spekulacji ani insynuacji, ale to to niestety prawda, za dobre miejsca członkowie partii zwyczajnie płacą, za "lizusostwo" nikt nie da miejsc pomiędzy 1 a 4. Ewentualnie jest jeszcze droga "haków", to też interesujący trop.  PS Czekamy na PiS i SLD, aczkolwiek już dziś wiem, że na Grzesia nie zagłosuje, oj nie.

  0 0
 • ~ziupo 2011-05-23 11:09:12

  Ah i żeby nie było, że ciągle płaczę i narzekam oraz wynajduję dziury w całym: Dla rybnickiej PO widzę ratunek tylko w połączeniu z RAŚ.

  0 0
 • ~Buzz7 2011-05-23 11:34:15

  Arteks wiele razy zarzucałeś Krząkale, że jego rola w PO ogranicza się jedynie do bycia mało istotnym trybikiem dużego mechanizmu, głosującym tak jak mu karzą. Na forum naśmiewałeś się z Krząkały, że miejsce które otrzyma na liście to max 6. Widocznie w jego partii bardziej go cenią. A tekst z podlizywaniem się uważam za śmieszny. Twoim zdaniem wystarczy się podlizywać przez parę tygodni i dostaje się jedynkę na liście? Tok Twojego rozumowania prowadzi zawsze do krytyki Krząkały. Gdyby dostał przykładowo 7 śmiałbyś się, że nic nie znaczy w PO, jak dostaje 1 to zarzucasz mu podlizywanie się. Proponuję więcej obiektywizmu w Twoich wypowiedziach. Jak widzisz Zdziebło startuje do Senatu, gdyby startował do Sejmu lista wyglądała by pewnie inaczej. A z tymi lobbystami to daj sobie już spokój, mam nadzieje, że czasy ,kiedy szło się do posła, senatora, prezydenta itp. żeby coś "załatwić" bezpowrotnie minęły. Może to i naiwne podejście, ale chciałbym, żeby tak było.

  0 0
 • ~ 2011-05-23 12:07:31

  a teraz trochę realnej analizy politycznej. Wpływy polityczne Krząkały rosną, czy komuś się to podoba, czy nie. Władze samorządowe (myślę o Rybniku) nie chcą bądź nie potrafią z nim współpracować. Nie wiem czy to problem prezydenta Fudalego, czy jego otoczenia, widzę jednak, że rybnickie PO od wyborów samorządowych prowadzi politykę ocieplenia z UM Rybnika, nie atakuje bezpardonowo, jednak ku mojemu zdziwieniu druga strona nie podaje ręki - władze miasta nie są zainteresowane współpracą. Tyle nasze lokalne bagienko. Co do jego jedynki. 1. Krząkała musiał przedstawić silne argumenty za swoją kandydaturą. 2. Musiał posiadać wsparcie lokalnych struktur. 3. Jego praca w parlamencie została doceniona. 4. Uzyskał poparcie ośrodków decyzyjnych w partii. 5. A to tylko po 4 latach, w trakcie której miał cały czas perspektywę startu w wyborach samorządowych. Wróżę mu błyskotliwą karierę. A ludzie pokroju Arteksa zawsze będą ujadać. Nie potrafią się cieszyć sukcesami ludzi, to także nasz wspólny sukces, bo Krząkała pochodzi z tej ziemi. To taki lokalny patriotyzm. Arteks jest nie wiarygodny, bo jest wrogiem naszego wspólnego dobra, wrogiem Rybnika, okręgu rybnickiego. Nie potrafi odróżnić konstruktywnej krytyki od politycznej. Szkoda, więcej pozytywnego myślenia mniej politykierstwa.

  0 0
 • ~Arteks 2011-05-23 12:22:29

  @muczaczos - nazywanie mnie - ENTUZJASTY Rybnika wrogiem tego miasta brzmi tak samo prawdziwie jak to, że ty jesteś czeskim agentem, a Krząkała znaczącym politykiem... ;) Dajcie sobie spokój z takimi tekstami i nie podlizujcie się do MK tylko z tego powodu, że trzyając się rybnickiej PO i waszego guru chcecie osiągnąć karierę polityczną. Chociaż jestem lokalnym patriotą i chciałbym aby jak najwięcej rybniczan zajmowało różne prestiżowe stanowiska to ze smutkiem zauważam, że w przypadku Krząkały to, że jest rybniczaninem nie przekłada się nijak na jakiekolwiek korzyści dla naszego miasta. Podawałem już na forum przykłady działalności wielu posłów na rzecz swoich lokalnych interesów. Mimo, że środowisko przykrząkałowe jest głośne nie potrafiło wykazać się jakimikolwiek sukcesami tego poślątka na rzecz Rybnika. Co do współpracy UM to jakoś dziwne, że nikt z innych ważnych osób nie skarży się na współpracę z UM, chwali nasz urząd minister Zdziebło, niezwykle ciepło wypowiada się Buzek i inni politycy i samorządowcy, a tylko środowisko przykrząkałowe i sam Krząkała narzeka... Problem jednak w tym, że to Krząkała nie potrafi za bardzo z nikim współpracować dlatego efekty takie mizerne... I skończcie się czepiać mojej skromnej osoby. Powinniście się cieszyć, że ktoś na tym forum trzeźwo opisuje coś czego w jakimś karierowiczowskim zaślepieniu nie zauważacie.

  0 0
 • ~Arteks 2011-05-23 12:40:31

  @buzz - a zaprzeczysz, że walka w PO odnośnie miejsc na liście była prawie na noże? ;) Z pewnością w centrali Krząkała musi mieć plus za to, że to poseł który nigdy nie sprzeciwi się centrali i zawsze jest do ich usług. Pamiętna ucieczka do W-wy w czasie kampanii wyborczej przed radiową debatą z AF... Przecież to była groteska dla nas - ale dla Tuska gest całkowitego oddania. MK pozwolił na ośmieszenie swojej osoby w Rybniku byleby mieć punkt w centrali. Ja nie jestem politykiem i nie znam się na socjotechnice polit. Może właśnie takie ułożone gapcie z młodymi klakierami które zawsze zaklaszczą i przyjdą z balonami na partyjny bryfing są w centrali partii mile widziane - nie wiem. Ale jako zwykły obserwator widzę, że Krząkała dla Siedlaczka, Motyczki, Gadowskiego czy Zdziebły mógłby być kapciowym... A jednak jest pierwszy na liście. Nie wiem może ktoś inny to wytłumaczy, ktoś kto jeszcze lepiej zna różne konwenanse w PO. W każdym razie jeśli mówimy o karierze to moim zdaniem karierę zrobił Zdziebło - młody, zdolny chłopak, świetnie wypróbowany w sejmiku województwa, a także w ministerstwie, teraz ma szansę kontynuować ją jako senator. A Krząkała ma do tej pory opinię słabego przewodniczącego rady miasta, nieprzekonywującego kandydata na przezydenta miasta (dwukrotnie przegranego z tym samym kontrkandydatem), kiepskiego przywódcy (przyznał to na forum jego kolega grzesnick) i nieudolnego posła... @muczaczos - jeśli myślisz o karierze polit. to bierz przykład z AZ a nie z MK;)

  0 0
 • ~Jaro 2011-05-23 13:43:31

  -Arteks- oczywiście przy robieniu kariery politycznej młodzi powinni brać sobie za wzór chociażby Pana Zdziebło, prawnika, a nie marnego posła Krząkałę. Spójrz tylko kim są te klakierki z biura posła K.? przecież to ludzie po socjologii, historii itp, a Pan Bombik (13. na liście) nawet studiów nie ma, to ludzie którzy nawet o dobre wykształcenie nie raczyli się pofatygować. Oni muszą brać przykład z Krząkały, gdyż to on również nie ma sensownego wykształcenia ani doświadczenia do skutecznego działania w polityce. Zdziebło natomiast jest prawnikiem, który najpierw działał na rzecz regionu a dopiero później poszedł do centrali. Jak tacy ludzie z tego 'towarzystwa przykrząkałowego' po socjologii czy filozofii mają brać przykład ze Zdziebły skoro on jest o kilka poziomów powyżej ich możliwości i ambicji? Wolą brać przykład z marnego posła, który jedyne co robi skutecznie to bycie maszynką do głosowania, za nic mającego demokrację i interesy swoich wyborców. Na moje oko w rybnickiej PO rośnie pokolenie ludzi bez wizji, wykształcenia, honoru, którzy sukces chcą osiągnąć przez serwilizm wobec centrali - dokładnie jak za komuny. Smutne ale tak to niestety wygląda. A co do listy wyborczej, to niestety trzeba się pogodzić z tym, że przez kolejne 4 lata wydamy znów ponad 2 MLN zł na nieudolnego posła, który niczego pożytecznego dla swoich rybnickich wyborców nie zrobi. Z drugiej strony mam nadzieję, że ludzie w końcu przestaną głosować na PO, które ewidentnie jest partią nieudaczników.

  0 0
 • ~Buzz7 2011-05-23 13:51:38

  Arteks proszę Cię nie wypisuj takich bzdur, że Krząkała jest na 1 z powodu opuszczenia debaty w radio90, która swoją drogą trwała z jakieś 5 minut. Specjalnie jej wtedy słuchałem i byłem nastawiony na przynajmniej godzinną dyskusję, a tu taka klapa. Skoro Krząkała mógłby być kapciowym dla Siedlaczka, Gadowskiego i Motyczki, to wymień ich zasługi dla swojego okręgu. Co takiego wielkiego zrobili? Motyczka z czego wiem ma biuro w Rybniku, startuje też z naszego okręgu, a zasług specjalnych to jakoś nie widzę. Po prostu uparłeś się, że niby Krząkała jest gorszy od reszty albo z powodu tego, że śmiał konkurować z Fudalim, albo, że go z jakiegoś innego powodu nie lubisz. A moim zdaniem to Krząkała się specjalnie nie wyróżnia na tle reszty, ani na plus ani na minus. Zwykły normalny poseł zajmujący się sprawami sejmowymi (po to zresztą został wybrany). Robienie mu czarnego PRu z powodu jakiegoś widzimisię jest głupie, a wszyscy wiedzą, że go robisz Arteks. Lepiej sobie odpuść bo niczego i tak nie zwojujesz, startując z pierwszego miejsca to Krząkała na 99% jest posłem na kolejną kadencję. Koniec wycieczek osobistych. Pozdrawiam

  0 0
 • ~analizatorsciem 2011-05-23 14:32:14

  Ludzie , przecież to totalna ściema i standardowa taktyka w PO. Wiadomo przecież że w szanownej PO panuje totalny zamordyzm.Jak więc się Wam wydaje? Kogo w Sejmie lub w strukturach wojewódzkich woli mieć Donaldinio lub Tomczykiewicz ? Ambitnego , zdolnego i twórczego A.Zdziebłe lub K.Gadowkiego którzy w przyszłości dla szanownych Panów mogą być partyjną konkurencją czy wolą mieć naszego Mareczka który grzecznie cicho siedzi nic nie robi , grzecznie dźwiga rączkę ,z pokorą i wdzięcznością bierze swoją pensyjkę i od czasu do czasu w swojej komisji napisze "dojczland , dojczland"!!! a o jakiejś wizji działania dla Naszego miasta czy regionu czy też strategii jakiejkolwiek nie ma pojęcia lub nawet pomysłu!!!.ekstra! , a zobaczcie jakie to mądre przywołanie do porządku i pogrożenie palcem przez władze PO dla dwóch ambitnych i twórczych posłów !!! Genialne !!!widzicie- mówią- tacy dobrzy niby jesteście , ale my wolimy takiego Mareczka i to on dostanie jedynkę na liście:):)a wy uważajcie lepiej..... ..Co robić nie wiem , ale w tym wypadku na pewno nie warto być patriotą lokalnym.

  0 0
 • ~ 2011-05-23 14:44:53

  Jestem rybniczaninem i cieszę się, że Krząkała jest nr 1 na liście, tak jak byłem zadowolony że Piecha był wiceministrem. Nie ma się co przejmować tymi bananami jak Arteks i Jaro coś tam coś tam. Oni powinni zacząć działać na rzecz Rybnika i regionu, rzucać ciekawymi pomysłami i współpracować z posłami, nawet z Krząkałą do którego pałają szatańską nienawiścią. To co mówią świadczy o ich niskim poziomie. Zdziebło wygląda na karierowicza, który dwukrotnie przegrał wybory w 2005 roku z 3 oraz w 2007 z 4. Był wiceministrem i to jego olbrzymi plus. Wychwalanie go pod niebiosa może świadczyć że owe banany znają go osobiście. Naprawdę obudźie się nie musicie lubić Krząkały, Piechy itp. co nie znaczy, że nie macie z nimi współpracować dla dobra tego miasta i całego regionu. Nie zaniżajcie standardów, bo to jest niesmaczne.

  0 0
 • ~ 2011-05-23 14:50:17

  zabawne, że w Rybniku wybudowano dwie schetynówki, orlika, budynek sądu okręgowego, dokonano modernizacji linii kolejowej Rybnik-Katowice, buduje się ul. Żorską oraz obwodnicę północną, remontuje się bazylikę, myślę, że władze miasta miałyby problem z pozyskaniem funduszy na te działania, gdyby nie nacisk lokalnych polityków koalicji i opozycji w tym Krząkały lidera PO w regionie.

  0 0
 • ~ 2011-05-23 14:51:50

  nie ma co się spinać panowie. Współpracujcie a nie rzucajcie błotem w Krząkałę i innych polityków, bo to działanie niskich lotów.

  0 0
 • ~Jaro 2011-05-23 14:59:45

  -muczaczos- zanim napisz coś głupiego najpierw rozeznaj sytuację. Sprawdź sobie dokonania Zdziebły o później spróbuj znaleźć co zrobił Krząkała, o ile w ogóle cokolwiek sensownego na jego temat znajdziesz. Póki co po ponad pół roku wątku na forum nikt, nawet z jego najbliższego otoczenia, nie przytoczył NICZEGO co jest pożyteczne i jednocześnie sensowne dla nas, jego potencjalnych wyborców. Fakty wskazują więc na to, że to Krząkała jest karierowiczem, bo od 4 lat nie zrobił niczego konstruktywnego. Nawet na własnej stronie internetowej nie może się niczym pochwalić, stąd brak zakładki 'o mnie'. Bo co miałby napisać? byłem nauczycielem i..... rozdałem kilka kart ICE? Przecież to by go jeszcze bardziej ośmieszyło. Wszystko wskazuje na to, że w Sejmie znów będziemy mieli teatr lalek, które niczego same nie potrafią i nie mają za grosz wyobraźni.

  0 0
 • ~Jaro 2011-05-23 15:03:05

  A tymi dwoma wpisami powyżej już zupełnie się ośmieszasz albo też chcesz zrobić reklamę Fudalemu. To co wypisujesz to w większości dokonania naszego prezydenta miasta. Marny poseł Krząkała nie miał w tej kwestii nic do gadania i załatwiania. Jeszcze w ramach większego ośmieszania siebie i Krząkały napisz, że dzięki niemu mamy kanalizację i centra handlowe. A zapomnij o zwiększeniu VATu, antydemokratycznych ustawach o parytetach, ustawy o braku możliwości odpisywania VATu od pojazdów dla firm i wielu, wielu innych szkodliwych ustawach, które zafundował nam ten mierny poseł.

  0 0
 • ~Fiodore 2011-05-23 17:28:58

  Nie powinno sie pytac: "czego by nie bylo, gdyby MK nie byl poslem" tylko: "ile wiecej inwestycji by bylo, gdyby MK nie byl poslem".

  0 0
 • ~kurier 2011-05-23 17:41:43

  Krząkała jest takim posłem, że w zasadzie do zeszłej jesieni nie wiedziałem, że w ogóle istnieje. Dowiedziałem się o nim w kontekście wyborów prezydenckich w Rybniku. O jego działalności nigdy nie słyszałem, nigdy nie widziałem go w debacie sejmowej, nigdy nie widziałem aby poproszono go jakiś komentarz polityczny. Po prostu poseł nikt.

  0 0
 • ~mily pan 2011-05-23 17:58:21

  KRZAKALA w sobote mial swoje stoisko na rynku i zachwalal swoja osobe.Pies z kulawa noga nie przystal przy nim.Mysle ze ABW nie przyjdzie po mnie o 6 rano tylko dlatego ze napisalem prawde o miernocie.

  0 0
 • ~Arteks 2011-05-23 18:17:57

  Buzz - a jednak uważam, że MK może być tylko kapciowym swoich kolegów z PO!: Siedlaczek - jeden z najlepszych mówców w sejmie. Ma na sumieniu najwięcej interpelacji. Nikomu nigdy nie odmówi pomocy i za co się weźmie to doprowadza do sukcesu. To jemu Racibórz zawdzięcza pozostawienie straży granicznej o co walczył jak lew i wpisanie do budżetu centralnego budowy nowych obwałowań Odry i zbiornika Racibórz Dolny. Gadowski - Jastrzębie powinno go nosić na rękach i to nie tylko za to co zrobił dla tamtejszego szpitala ale także za wpisanie obwodnicy J-bia do inwestycji centr. Zawdzięczamy mu przywrócenie poc. do W-wy bo chciało mu się za tym nieustannie chodzić do min. Massela. Motyczka - jak można być tak bezczelnym buzz aby podważać pracowitość tego starszego pana któremu nasz region zawdzięcza przyspieszenie budowy A1. Gdyby nie Motyczka to nie byłoby remontu linii kolejowej do K-c. To człowiek który ma tytuł profesorski, wykłada na politechnice, projektuje, angażuje się społecznie, prowadzi firmę budowlaną zatrudniającą kilkadziesiąt osób a dodatkowo ma swoje restauracje. To jest niedościgniony wzór pracowitości dla ludzi pokroju MK! Zdziebło - minister w jednym z najbardziej chwalonych ministerstw tego rządu nawet przez opozycję. Kiedy Krząkała nawet palcem nie machnął w sprawie powstania aglomeracji rybn. to Zdziebło stworzył koncepcje przestrzennego rozwoju PL w której SR stał się jednym z regionalnych ośrodków rozwoju a to będzie procentować dziesiątki lat!!!

  0 0
 • ~Arteks 2011-05-23 18:21:16

  @muczaczos - zabawny to ty jesteś bo w ani jedną z opisanych spraw nie zaangażował się poseł Krząkała! Nawet jego zwolennicy z jego komitetu wyborczego nie wpadli na to aby taką bzdurę napisać bo wiedzieli, że to nie jego zasługa. Niech sobie przypisuje zbieractwo książek czy kartę ICE ale ŻADNYCH poważnych spraw nie załatwił i nie załatwi BO NIE POTRAFI!

  0 0
 • ~ 2011-05-23 18:48:52

  zastanówcie się, dlaczego jest tak ,że kandydat z nr 1 prawie zawsze przechodzi. Niby powinniśmy głosować na konkretnych ludzi. Jednak tak nie jest. Większość głosujących nie zna w ogóle kandydatów. Czasem ksiądz dobrodziej podpowie (nawet na kazaniu w dniu wyborów), garstka ludzi poczyta np. ten portal. Ile to zmieni ? Nic. Ordynacja jest do bani i to trzeba zmienić. Ale kto ma to zmienić, skoro wszystkim partiom tak pasuje.Pozdrawiam.

  0 0
 • ~werkk 2011-05-23 21:24:19

  Skoro nie Marek Krzykała to kto ? mnie interesuje tylko kandydat z Rybnika bo osoba z Raciborza, Jastrzębią raczej Rybnikiem się nie będzie interesować.

  0 0
 • ~Arteks 2011-05-23 21:40:03

  @werkk - no właśnie i tu jest problem bo zdaje się, że w Rybniku PO nie ma na razie poważnych polityków. Są nauczyciele, bezrobotni humaniści i dorastający narybek... Dziwię się, że do parlamentu nie startują jakieś ambitniejsze osoby przynajmniej z małymi dokonaniami chociażby Mrowiec ze starostwa, Wolnik czy ludzie z CRIS powiązani z PO. Dlaczego Zdziebłę, jednego z najlepszych polityków młodego pokolenia z naszego regionu wsadzono do senatu który ma charakter domu spokojnej starości?! Czyżby ktoś się go obawiał? Poza tym nie upierałbym się już przy tym aby koniecznie musiałaby to być osoba z Rybnika skoro niektórzy twierdzą, że MK nie tylko nic dobrego dla Rybnika nie zrobił ale nawet zaszkodził w niektórych sprawach. Werkk, nie trzymajmy się koniecznie tego, że musi to być osoba z Rybnika. Możesz mnie nie lubieć i możemy się różnić oceną działań Fudalego ale przyznaj mi rację, że ciepłe kluchy nigdy nie dokonają żadnych znaczących rzeczy - obojętnie jakie stanowisko zajmują, a taką ciepłą kluchą niestety jest twój ex kandydat na prezydenta miasta. Niedawno dwie osoby które prawie zawsze stoją w opozycji do moich wypowiedzi zasugerowały, że Marek nie jest dobrym przywódcą czyli stwierdziły coś o czym ja piszę przynajmniej od dwóch lat. Moja krytyka Krząkały nie jest związana z jego startem w zeszłorocznych wyborach i nie mam do tego gościa żadnej prywatnej awersji, wręcz przeciwnie - szanuję go jako człowieka grzecznego i porządnego. A może za grzecznego jak na sejm? ;)

  0 0
 • ~Buzz7 2011-05-23 22:05:21

  Arteks wyjaśnię Ci to na jednym przykładzie przedstawionym przez Ciebie. To, że Motyczka jest starszym Panem mającym tytuł profesora, prowadzi firmę, zatrudnia ludzi i ma restaurację nie czyni z niego świetnego senatora. Powiedz mi w jaki sposób Motyczka przyśpieszył budowę autostrady? Zatrudnił się i ubijał asfalt? Załatwił przyśpieszenie budowy jakimś magicznym pisemkiem skierowanym do ministerstwa? Wyłożył własne pieniądze na przebudowę trasy kolejowej Katowice-Rybnik? A może kluczem do tego wszystkiego jest słowo ZAŁATWIŁ? Każdy z tych parlamentarzystów pisze i wysyła różne pisma w różnych sprawach, tylko nie mają one żadnego wpływu na cokolwiek. Głupie gadanie, że ktoś coś załatwił. Załatwić to się można, ale za przeproszeniem w wc. Każdy z tych parlamentarzystów niczym szczególnym się nie wyróżnia i taka jest prawda. Ale Ty i tak będziesz twierdził, że najlepszy poseł to ten, co niby załatwił coś dla swojego miasta/okręgu. Typowe myślenie z poprzedniej epoki.

  0 0
 • ~Arteks 2011-05-23 22:37:48

  @buzz - a ty reprezentujesz typowe myślenie niektórych biurokratów i polityków dla których celem jest stanowisko i politykowanie, a nie działanie i reprezentowanie wyborców. Stąd mamy tak rozbieżne oczekiwania. Owszem wszyscy posłowie piszą ale niektórzy także spotykają się prywatnie, dyskutują, przekonują i dzięki temu mogą twarzą stanąć wobec wyborców. Niektórym się udaje to czego nie udaje się innym. Co do Motyczki to miałem na myśli to, że wobec tak pracowitej osoby Krząkała to kapciowy. Motyczka walczył o autostradę (złośliwi mówią, że miał w tym swoje interesy) ale nieważne. Gdzie tylko mógł angażował się w tą sprawę. Tak samo lobbował za remontem linii kolejowej Rybnik-Katowice co okazało się skuteczne. Zresztą teraz z tego co wiem to różni społecznicy i samorządowcy powiatu wodzisławskiego proszą go o to samo w sprawie linii Wodzisław-Chałupki bo wiedzą, że gość ma sukcesy, a zauważ że do Krząkały już pomału nikt nie uderza bo ten biedak nic nie może... Dziwię się, naprawdę się dziwię, że bronicie go tak słabymi argumentami...

  0 0
 • ~sabad 2011-05-23 23:01:15

  Buzz widzę, że ty nie masz pojęcia o czym piszesz. Senator Motyczka był przewodniczącym samorządowego Komitetu Sterującego ds Budowy Autostrady 1, - od 1999 roku walczył o przebieg A1 przez nasz teren, bo w początkowych planach tej wersji nie było. To nie pisemka - a spotkania z ministrami, osobami odpowiedzialnymi za rozwój infrastruktury drogowej, konsultacje techniczne i naukowe, kilkanaście spotkań z mieszkańcami zamieszkującymi tereny przeznaczone pod budowę A1, negocjacje z osobami protestującymi przeciwko budowie na odcinku Bełk- Świerklany, walka o godziwe rekompensaty dla tych, którzy musieli opuścić w związku z budową swoje domy itd.

  0 0
 • ~grzesnick 2011-05-23 23:07:54

  skoro tak ogromna część budżetu państwa wydaje się na szkoły, to może proporcjonalna liczba posłów powinna być nauczycielami?? Kolejna - lekarze. itd?? Poseł - lobbysta od inwestycji?? Być może, ale system mamy inny a poseł nie jest nawet zobowiązany głosem swoich wyborców. To nie jest najlepsze, ale stokroć lepsze niż układy i układziki które tutaj spora część towarzystwa tak usilnie promuje. Tyle, że to wynika po prostu z niewiedzy, braku znajomości systemu politycznego i przekonania, że inwestycje rozwiążą każdy problem. Guzik z pętelką. MK jest jednym z niewielu posłów, którzy maja pojęcie o Niemczech. A to z punktu widzenia Polski strategiczny partner i znacznie ważniejsze zagadnienie niż pięćdziesiąte rondo na drodze w środku lasu.

  0 0
 • ~Arteks 2011-05-23 23:20:54

  @grzesnick - jeśli ma takie pojęcie o Niemczech to niech go wezmą na konsula albo na asystenta ambasadora! Wcale nie ujmuję mu zamiłowania do Goethego i znajomości języka niemieckiego co z pewnością jest atutem! Ale wnerwia mnie grzesnick, że wyborca z Rzeszowa czy Lublina na prawo do tego aby oczekiwać coś od wybranego przez siebie posła, a my mamy zadowolić się jego wycieczkami do Niemiec i nawiązywaniu dobrych relacji z Niemcami... Żeby przynajmniej jakiegoś inwestora z Niemiec załatwił ;)

  0 0
 • ~hartom 2011-05-23 23:21:39

  Krząkała dostał 1. na pocieszenie po kolejnych przegranych wyborach prezydenckich w Rybniku. Jakoś list wyborczych innych opcji nie widze. Teraz wiem dlaczego w wiadomosciach nawet nie wspomniano że jutro (24.05 kampus 17:00) w Rybniku gości Janusz Palikot. Pozdrowienia dla "bezstronnego" rybnik.com.

  0 0
 • ~grzesnick 2011-05-23 23:32:17

  Arteks - a słyszałeś, żeby za sprawą posła gdzieś się mieli lepiej.?Toć to zwykle kwaitki do kożucha są - te cuda zalatwione przez posłów. Tak wygląda współczesna polityka? Być może w Bułgarii

  0 0
 • ~Jaro 2011-05-24 00:21:12

  -grzesnick- piszesz, że jakaś część budżetu państwa jest przeznaczana na oświatę więc posłami powinni być z tego tytułu nauczyciele. Jest to totalna bzdura logiczna, typowa dla rybnickich przedstawicieli PO. Czy w sytuacji zakupu np telewizora osobą decyzyjną jesteś ty czy może sprzedawca w sklepie? Oczywiście, że ty czyli osoba, która zarobiła na ten TV i chce wydać swoje pieniądze. Jak już prezentujesz podejście takie, że posłami powinny być osoby w ilości proporcjonalnej do wydawanych pieniędzy to oczywistym jest, że posłami powinni być tylko przedsiębiorcy oraz pracownicy spoza budżetówki w odpowiednim stosunku do płaconych podatków, to właśnie przedsiębiorcy i pracownicy niebudżetowi generują PKB naszego kraju, a tym samym są 'właścicielami' budżetu i to oni powinni mieć prawo decydowania jak ICH pieniądze mają być wydawane, tak samo jak ty decydujesz o zakupie TV, a nie robi tego za ciebie sprzedawca w sklepie. Dawanie władzy nauczycielom to sytuacja taka, jakby tobie sprzedawca ze sklepu RTV wciskał niepotrzebny mu bubel, a ty nie mógłbyś się temu sprzeciwić. I niestety aktualnie tak właśnie wygląda Polska polityka. Osoba związana z oświatą powinna być doradcą, ale NIE osobą decyzyjną! Błagam, jak jesteście tak marni z logiki w tej nieudolnej, rybnickiej PO to zatrudnijcie jakiegoś doktora prawa, który wie co to logika. Aktualnie poziom dyskusji z wami jest na żenująco niskim poziomie, szczególnie dla osoby, która ceni sobie logikę i prawidłowe argumentowanie.

  0 0
 • ~ketchup 2011-05-24 00:35:32

  he,he, tzn., że w PO się nic nie zmienia. Jesienią wyborcy będą mieli nie ciekawy wybór. Poczekajmy na SLD, to jest alternatywa dla rybnickiego POPiSu

  0 0
 • ~ketchup 2011-05-24 00:46:46

  sorry, ... nieciekawy... :))

  0 0
 • ~werkk 2011-05-24 06:48:49

  Arteks ja szanuje ludzi którzy maja swoje zdanie, można kogoś lubić w tym wypadku politycznie lub nie, ale trzeba się kierować jakąś logika. System wyborów jest tak stworzony ze tylko wydaje się że można wybrać kazdego ( było by tak gdybyśmy wybierali w okręgach jednomandatowych na listę dostawał by się każdy który by zebrał określona ilość podpisów) Wiec musimy się skupić na realiach. Ja nie wyobrażam sobie aby 140 000 miasto nie miało w sejmie swojego przedstawiciela i tu należy ocenić szanse wszystkich Rybnickich kandydatów, wymień mi jednego który na dzień dzisiejszy ma szanse otrzymać więcej głosów od Marka K. uwierz mi że takiego nie ma twierdze tak na podstawie głosów jakie dostał na prezydenta Tylko nie wymień mi Adama F. bo jak by się zdecydował na start w wyborach do sejmu lub parlamentu to świadczyło by to tylko o jego próżności i dbania o swój interes, a nie o miasto "Rybnik to lubię" Piszesz ze w politykę bawią się humaniści i to prawda ta grupa społeczna ma najwięcej czasu 18 godzin zajęć tygodniowo no wiadomo bardziej ambitni przygotowują się do wykładów wiec też zajmuje to czas.Poza tym w Polsce polityka to najlepsze źródło dochodu. Więc ja bym nie liczył że w Rybniku znajdziesz kandydata z wykształceniem technicznym który prowadzi swoja działalność po prostu On nie ma czasu na prezentowanie swojej osoby. Tutaj możemy sobie gdybać i pisać co tylko chcemy ja się nie boje wizyty ABW. ale wystartować do jakichkolwiek wyborów to nie takie proste -

  0 0
 • ~werkk 2011-05-24 06:53:21

  - muszą Cie znać musisz być rozpoznawalny nawet jak startujesz do R. Dz. Dziś już nikt nie zagłosuje na osobę anonimowa której nie zna
  nawet jak ksiądz z ambony taka zarekomenduje to w dzisiejszych czasach zrobi mu niedźwiedzią przysługę. Dlatego wymień mi kandydata który ma wiesze szanse od Marka Krzakały ja takiego w Rybniku na dziś nie widzę.

  0 0
 • ~grzesnick 2011-05-24 08:04:54

  jaro- powaliłeś mnie..:-) to była zabawa, która nasmiewała się z jedynie słusznego, nieomylnego podejścia do humanistów. Sejm powinen być pełen inżynierów bo zajmuje sie inwestycjami :-) Mniej więcej do tego sprowadzają się pojawiające się tutaj bzdury. Jeżeli Ty jesteś wykszłatcenia technicznego to jest dowód na to, że tak być nie powinno... nie wystarczy liczyć, trzeba też kojarzyć

  0 0
 • ~Jaro 2011-05-24 09:37:14

  -grzesnick- nic nie piszę o tym, że Sejm powinien być pełen inżynierów. Znów musiałeś dodać swoje dwa słowa. Piszę o tym, że osobami decyzyjnymi co do budżetu w państwie (w tym posłowie i ministrowie) powinny być osoby, które ten budżet zasiliły w największym stopniu, a nie pasożyty, które nie mają wkładu w tworzenie PKB. O ile się nie mylę taka sytuacja ma miejsce w wielu krajach skandynawskich oraz niektórych anglosaskich. W Norwegii np w polityce znacząca większość to ludzie bardzo bogaci, którzy swoją pracą do czegoś w życiu doszli i mają realny wkład w ich PKB. Tego efekty widać gołym okiem - kto był w Norwegii wie o czym piszę. Natomiast u nas w Sejmie zasiadają w większości ludzie, którzy w życiu nie potrafili sobie poradzić, i których wkład w nasze PKB jest praktycznie zerowy, jak chociażby nauczyciele, bezrobotni czy humaniści nie-prawnicy, którzy nie potrafią znaleźć sobie pracy. Dawanie takim ludziom władzy decyzyjnej to, jak pisałem wcześniej, sytuacja podobna do tej gdy sprzedawca w sklepie RTV dysponuje twoimi pieniędzmi i decyduje zamiast ciebie o zakupie telewizora. Jest to bardzo niezdrowa sytuacja i widać tego efekty w Polsce, w której od 22 lat w polityce jest cały czas to samo bagno. Aktualnie nie liczy się merytoryczna wartość a populizm i różowy PR.

  0 0
 • ~grzesnick 2011-05-24 09:43:43

  jaro - w tym kraju nie ma i długo nie będzie zgody na system skandynawski. Po pierwsze- dyrektor zakładu zarabia tam tylko dwa razy tyle co sprzątaczka - dla Finalndii wskaźnik 20% najbogatszych a 20 % najbiedniejszych wynosi..1,6. Dla nas to nie do przeskoczenia. Każdy kto zostanie radnym, posłem , prezydentem mysli w kategoriach, właścicielem solarium - dorwałem się . Tam rzeczywiscie wszyscy są bogaci, wszyscy pąłca też niebotyczne podatki . Sprawa druga - obyczaje.Liberalne obyczaje, równość bez względu na to czy ktoś ksiądz, prezydent, śmieciarz czy gej (czy wszystko to kupy) sprawa trzecia - jawność. Zdrowie władz miasta jest spraa publiczna itd. w MNorwegii mozęsz sprawdzić na portalu internetowym kto ile zarabia!! Wszystkie dane skarbowe śą dostępne w necie. U nas.. ech. Skandynawia.

  0 0
 • ~Jan R. 2011-05-24 21:08:45

  Panie Marku Krząkała ma Pan mój głos!!!!!!!!!!!!!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3462