zamknij

Wiadomości

Wybory: opozycja i magistrat posłużyli się niepełnosprawnymi, by udowodnić swoje racje

2014-10-15, Autor: Wacław Wrana
Kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi w pełni. Opozycyjna Platforma Obywatelska, by pokazać "fuszerkę" przy budowie deptaka, posłużyła się przykładem osoby niepełnosprawnej, która na wózku inwalidzkim nie potrafiła pokonać wszerz sławetnej rynny. W odpowiedzi Urząd Miasta Rybnika pokazał „swoich” niepełnosprawnych, którzy przez rynnę na deptaku przeprawili się bez problemu. Strach się bać do czego jeszcze posuną się politycy, by przekonać do głosowania na siebie.

Reklama

Platforma Obywatelska w Rybniku i kandydat na prezydenta tej partii - Piotr Kuczera wytykają prezydentowi Adamowi Fudalemu niedbalstwo i brak odpowiedniego nadzoru nad wielomilionowymi inwestycjami. Jednocześnie politycy PO wskazują, że władzom Rybnika brakuje wyobraźni w tak elementarnych kwestiach jak dostosowanie inwestycji do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Te błędy i niedostatki skumulowały się przy realizacji deptaka. Na środku ulic Powstańców i Sobieskiego powstała rynna, która jest przeszkodą nie do pokonania dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – uważa Piotr Kuczera.

> Fajnie, że mamy deptak, ale ta rynna...

Na dowód tego, sympatyzujący z rybnicką Platformą rybniczanin – Adam Podleśny udowodnił dziennikarzom, że nie jest w stanie pokonać rynny na ulicy Powstańców na wózku inwalidzkim. Jego zdaniem, usprawiedliwieniem dla władz Rybnika nie może być dość duże nachylenie terenu. - W innych miastach też widziałem deptaki o takim nachyleniu terenu i jakoś sobie z tym poradzono. Przykład? Krupówki w Zakopanem – argumentuje Adam Podleśny.

- Dlaczego więc na etapie planowania inwestycji nie pomyślano o osobach niepełnosprawnych? - spytaliśmy  Urząd Miasta Rybnika.

- Teza zawarta w pytaniu jest błędna. Biegnąca wzdłuż deptaka rynna jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, co potwierdzają osoby niepełnosprawne, stale poruszające się na wózkach - odpiera Lucyna Tyl - rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Na potwierdzenie tego urzędnicy we wtorek zaprosili na deptak "swoich" niepełnosprawnych, aby zademonstrowali, że przez rynnę na wózku inwalidzkim można przejechać. Na zdjęciach i filmiku widać jak jeden z nich bez problemu pokonuje rynnę na ulicy Powstańców, niedaleko bazyliki św. Antoniego:
A co Wy sądzicie o całej sprawie? Czy rybniccy politycy nie przesadzili przeciwstawiając sobie osoby niepełnosprawne? A może mają prawo używać takich argumentów, by udowodnić swoje racje? Czekamy na Wasze opinie!


Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
 • ~Wuipe 2014-10-15 08:06:57

  Żałosne. PO-UM 0:1.

  23 0
 • ~Sterling 2014-10-15 08:19:54

  Wiadomo, że w przypadku PO niepełnosprawny "nie mógł" przejechać, bo inaczej akcja by się nie udała. Nie podoba mi się negatywna kampania niezależnie od tego kto ją prowadzi. Oczekuję kampanii pozytywnej od każdej ze stron.

  44 0
 • ~Maco Polo 2014-10-15 08:21:01

  Uwierzę, że deptak jest przyjazny niepełnosprawnym, po testach naszego prezydenta: panie Fudali pokaż nam pan jak osoba niepełnosprawna pokonuję tą przeszkodę architektoniczną.

  32 0
 • ~Maco Polo 2014-10-15 08:22:26

  oczywiście osobiście i bez pomocników

  13 0
 • ~Jan R. 2014-10-15 08:22:55

  Jak na razie nikt mi nie udowodnił zasadności budowy rynny (rynsztoka?) w osi ul. Powstańców. Wystarczy przyjrzeć się dokładniej istniejącej nieopodal ul. Mikołaja Reja, jak tam uporano się z wodą. Ulica ta ma spadek nawet w tym samym kierunku co ul. Powstańców. Przekrój tej drogi jest tak wyprofilowany, że wody opadowe kierowane są do jej osi i płyną sobie w dół na ul. Sobieskiego. Rozwiązanie to działa tam już jakiś czas i zdaje egzamin i nikomu nie przeszkadza. Ale na ul. Powstańców trzeba było czymś zaszokować i zastosowano rozwiązanie rodem ze Średniowiecza.

  16 0
 • ~lupa2010 2014-10-15 08:25:21

  Najpiękniejsze są te trzy młode chłopy stojące w drzwiach na pierwszym zdjęciu i z uśmiechem i założonymi rękami przyglądające sie niepełnosprawnemu. Żaaaaaaal i bagno!

  17 0
 • ~toomann 2014-10-15 08:25:49

  Jedni drugich warci..... Platfusy i urzędasy zawsze znajdą potwierdzenie swoich tez. Jakby się uparli, to udowodnią, że w nocy świeci słońce (co zresztą jest prawdą, bo księżyc odbija światło słoneczne), a koza potrafi grać na organach. Żal tylko niepełnosprawnych, którzy się w to dali wkręcić. Ale z drugiej strony, to p. Podleśny zaczął - widocznie PełO takie ma standardy.

  8 0
 • ~Jan R. 2014-10-15 08:27:29

  A rybnickim niepełnosprawnym szczerze współczuję determinacji w pokonywaniu barier architektonicznych, nie każdy ma bowiem asystenta do pchania wózka.

  16 0
 • ~joawol 2014-10-15 08:36:45

  a może redakcja pokusi o zapytanie się kogoś z poza miasta? jakiegoś stowarzyszenia? bo ewidentnie widać że łatwo to osoby niepełnosprawne mieć nie będą...

  10 0
 • ~kretek 2014-10-15 08:39:45

  wniosek 1. PO zrobiło sobie lokal na Powstańców, żeby Podleśny nie móg tam dotrzeć. wniosek 2 prezydent jest taki słaby, że sam nie jest w stanie tego przejechać, chociaż inni niepełnosprawni dają radę

  0 0
 • ~morfeus12 2014-10-15 08:58:56

  żałosne

  6 0
 • ~werkk 2014-10-15 09:01:01

  Żałosne, ja bym znalazł w Rybniku znacznie więcej miejsc gdzie osoba na wózku nie ma szans wjechać. Jeśli chodzi o pokonanie na wózku inwalidzkim rynsztoka proponuje powtórzyć test zimą. Bardzo podoba mi się postawa osób na wózkach podchodzą do tego z humorem, i tak trzymać. A przy okazji, niepełnosprawni na wózkach mogli by pokazywać bariery architektoniczne filmować to i wrzucać na fejsa była by to dobra akcja. Coś w rodzaju polewania się wodą. "Ja pokonałem teraz Ty"

  14 0
 • ~pz2 2014-10-15 09:24:34

  "sympatyzujący z rybnicką Platformą rybniczanin – Adam Podleśny..." - dlaczego redakcja zawsze pisze tylko półprawdy. Adam Podleśny jest aktywnym członkiem rybnickiej platformy. Startuje w wyborach do Rady Miasta po raz kolejny. On po prostu dostał polecenie, żeby nie pokonać tej rynny, nawet wtedy jak byłby w stanie to zrobić. Żałosne....rybnicka PO jak zawsze robi wszystko dla poklasku i swojej chwały, a nie żeby żyło się lepiej nam...Rybniczanom. Nie mogli oczywiście zaprosić do tego testu kilku niepełnosprawnych - bezstronnych osób...bo test mógł się nie udać. Pozdrowienia dla rybnickich spin doktorów PO...Kłoska, Laski i Kiljańczyka, tylko tak dalej a sprowadzicie rybnickie PO na manowce:)

  12 0
 • ~tutaj 2014-10-15 09:29:53

  kretek - prezydent jest taki słaby jak mówisz, po jego minie na zdjęciach widać obłęd w oczach, kompletny dezorient a on dalej zaciekle walczy o swój stołek! prezydent to musi zdrowy pełen werwy i ikry chłop a nie na półprzytomny człowiek, którego wożą jak figurkę i przecinają nawet za niego wstęgi na różnych otwarciach, tak jak na zdjęciu w gazecie Tygodnik Rybnicki.

  13 0
 • ~ 2014-10-15 09:38:21

  Jak bardz trzeba być zdesperowanym żeby wynająć inwalidę na wózku i kazać mu nie przejechać przez ten wąwóz , jak bardzo trzeba być inteligętnym żeby organizować takie ustawki , chciałbym żeby Pan Kuczera przeprowadził na sobie test na iq , i podał wyniki do publicznej wiadomości ,wyborcy chcą wiedzieć z kim mają doczynienia ,debil czy może geniusz ???

  8 0
 • ~ 2014-10-15 09:44:29

  Za tekie pieniądze jest to porażka architektoniczna ,za którą zapłacimy my rybniczanie .Chciałam zauważyć,że nie tylko niepełnosprawni na wózkach są w Rybniku -ci o kulach też nie będą mieli łatwo nie wspomnę o matkach z wózkami czy o osobach starszych i z chorymi nogam

  17 0
 • ~Bart 2014-10-15 09:53:39

  Deptak nie jest nawet jeszcze dokończony a już kostki leżały luzem a obok były dziury po nich, rozmawiałem nawet z jednym z pracujących przy budowie deptaka i sam przyznał, że to jest bubel robiony na szybko.

  14 0
 • ~minowa 2014-10-15 10:12:58

  Zamiast tych paskudnych ciemnych kostek i picassowskiego ułożenia całości można było zrobić równiutko tylko granitowe kostki a zamiast rynsztoka - ściek z kratek z odprowadzeniem wody pod środkiem ulicy za pomocą rury. No ale ściek należałoby okresowo czyścić a tak brud sam spłynie rynsztokiem chyba aż do Nacyny.

  16 0
 • ~ 2014-10-15 10:23:37

  Lila masz zupełną rację, chociaż i tak uważam że największą pomyłką jest Plac Wolności i te nieszczęsne kostki brukowe, może i ładnie to wygląda (kwestia gustu) ... ale TYLKO wygląda - jest to uciążliwe i niewygodne. Z miłą chęcią popatrzyłabym na architekta, oraz tego który ten pomysł zaakceptował - przemierzającego Plac Wolności w butach na obcasach!

  11 0
 • ~pz2 2014-10-15 10:49:56

  Ciekawe czy potem ta żałosna komisja w składzie Kuczera, Laska i Kiljańczyk, przyglądająca się jak "sympatyzujący" z PO Adam Podleśny (w rzeczywistości czynny członek tej partii) nie potrafi pokonać przeszkody (rynny) stanęła na wysokości zadania i pomogła mu wreszcie osiągnąć zamierzony cel, czy też zostawiła go na pastwę losu. Czekamy na info redakcjo...sam redaktor naczelny był na miejscu i pstrykał zdjęcia więc rzetelnie nas poinformuje jak ten cały test się zakończył. Farsa, żenada nie mająca niczego wspólnego z realnym problemem niepełnosprawnych w naszym mieście!!!

  3 0
 • ~DeLuxus 2014-10-15 11:12:18

  Tak tak tak.... na krawężniki da się podjechać bez problemu a przez nierówność w drodze wielce przeszkoda?? Śmieszy mnie te szukanie problemów przez PO.. Za wszelką cenę do władzy się nie dochodzi! Trzeba sobie zasłużyć czynami!!!

  4 0
 • ~Arteks 2014-10-15 11:12:43

  Od początku nie podoba mi się rynna w deptaku i napisałem kiedyś nawet że osoba z UM która ją zaproponowała w takiej formie powinna podać się do dymisji albo powinna być odsunięta od innych inwestycji w mieście. Ale to co robią politycy z PO z tymi niepełnosprawnymi jest po prostu niesmaczne... Bo osoby niepełnosprawne zazwyczaj nie skarżą się na takie drobiazgi bo są zaprawieni w o wiele cięższych życiowych bojach. Niestety ale rybnicka PO niczego się nie uczy i tak samo jak w 2006 i 2010 zero pomysłów na kampanię wyborczą, zero pomysłów na Rybnik, 100% normy w krytyce i krytykanctwie obecnych władz. Nie wyciągacie żadnych wniosków z porażek. Jest też jeden plus odnośnie PO. Cieszy mnie to, że PO wynajęła lokal przy deptaku - tzn. że sami uwierzyli w potencjał tego miejsca - to cieszy. Sam przechodząc przez Powstańców niedawno zwróciłem uwagę na to, że PO ma swoje biuro wyborcze w tak dobrej lokalizacji. Rzuca się w oczy te ich biuro.

  1 0
 • ~brave_Himek 2014-10-15 11:35:14

  już za chwilę "wielki" pokaz iluminacji na placu budowy:) czyli kolejny poslizg, bo po co się spieszyć jeśli konsekwencje wobec wykonawcy nie są wyciągane?:) dwa, mimo wszystko szkoda że nie zahaczyli również o ulicę kościelną, bo to już nie stanowiło by tak znaczącej różnicy w cenie całej inwestycji, a wyglądałoby to o niebo lepiej (ciągłość), trzy... żal mi wciąż plajtujących przedsiębiorców;/ a plajtować będą niestety dalej, bo jakoś ruch się tam nie zwiększył, a przecież prace wykończeniowe które trwają w tej chwili chyba nie utrudniają ruchu pieszym?:)) Niestety jak już kiedyś napisałem, problem nie tkwi w tym że mamy focus, plazę i oni przejęli klientów (chociaż odrobinę może tak) ale problem jest w tym, że większość z nas przeniosła się do sieci i tam robimy zakupy, bo raz że nikt nie lubi przepłacać, a dwa... nie mamy czasu na bieganie od sklepu do sklepu i szukać w ułamku procenta tego co znajdziemy w sieci:) amen! aaa, kończąc moje wywody - jeśli nie powstaną ze 2-3 knajpki koło bazyliki z ogródkami z XXI wieku a nie XX (czyli parasole z wielkimi napisami piw:)) to abba fatima! tylko to według mnie może przyciągnąć ludzi latem na ten cudowny betonowy plac przy bazylice:)

  5 0
 • ~Arteks 2014-10-15 11:45:38

  @brave_Himek - deptak jeszcze nie oddany a na Powstańców już pojawiła się nowa cukiernia, taki duży lokal który był pusty chyba z 5 lat - już zasiedlony. Powstaje nowy sklep jubilerski. Kurcze, chcecie zawodzić to zatrudnijcie się jako płaczki na pogrzebach, ciągle zawodzicie, a nie potraficie dostrzec zmian na lepsze. Miasto w tym przypadku robi dużo dobrych rzeczy odnośnie deptaka - reszta należy do właścicieli kamienic i od pomysłowości handlowców.

  0 4
 • ~ 2014-10-15 12:31:12

  Deptakt powstał i nikt o już go nie zburzy. Nie ma co płakać nad "rozlanym mlekiem" . Trzeba się teraz zastanowić jak go doinwestować (zmodernizować) aby stał się naprawdę atrakcyjny i funkcjonalny . Forum Obywateli Rybnika ma taki pomysł ,ale nie będziemy go ujawniać przed wyborami bo zaraz się dowiemy, że był przewidziany w następnym etapie modernizacji. Tak już się stało w przypadku innych inwestycji. A tak na marginesie. Ważniejsze jest dla nas modernizacja infrastruktury w dzielnicach ościennych bo tam też mieszkają, a nie tylko śpią nasi mieszkańcy. Jedno co mnie bardzo niepokoi to informacja, że przyjęcie projektu odbyło się bez ogłoszenia przetargu. Mam jeszcze nadzieję, że to nieprawda. Pozdrawiam mieszkańców rybnickich "sypialni"

  6 0
 • ~brave_Himek 2014-10-15 12:56:31

  nie powiedziałem że jestem na nie tego typu inwestycjom! wręcz przeciwnie, jako rybniczanin jestem dumny z tego że tak się rozwija, modernizuje. Tylko takie inwestycje muszą być dopatrywane z każdej strony, od projektów, po wykonanie - wykończenia. o terminach już nie mówię, bo mamy poślizg prawie dwumiesięczny, a to nie są dwa dni. ok powstała fajna cukiernia ale ile sklepów zostało zamkniętych w tym czasie? Moja krytyka była oparta na tym co UM chciał zrobić tą modernizacją, czyli "uruchomienie" tej części miasta. Na początku przyjedzie trochę ludzi przejść się nowym deptakiem jedząc loda i pojadą do domu. Niestety nie znajdziemy tu złotego środka;/

  6 0
 • ~werkk 2014-10-15 13:07:40

  extramocny całkowicie się z Tobą zgadzam test iq powinni zrobić wszyscy kandydaci na prezydenta, i test sprawnościowy. Prezydent musi byc zdrowy bo tylko wtedy podoła swoim obowiązkom.

  3 0
 • ~chammomila 2014-10-15 13:21:08

  @Arteks Pisząc o tym dużym lokalu masz na myśli ten gdzie jest ta cukiernia "Pianka"? Jak tak to chyba rzadko tamtędy chodziłeś bo przed cukiernią był tam pub "Oberża"( wytrzymali jakieś 7 miesięcy chyba ) wcześniej mięsny. Żeby ocenić czy to takie fajne miejsce się zrobi poczekajmy te min pół roku. A co do hucpy jaką urządziło PO do spółki z UM - żałosne. Platformę w Obywatelską w Rybniku ciężko rozważać jako opcję wyborczą- jeszcze nie dali żadnego konkretu cała swą działalność opierają na wyszukiwaniu tak naprawdę błahych spraw i rozdmuchiwanie ich do rozmiarów pierwszoplanowych problemów tego miasta. "Marzeniem" moim jest aby w końcu wzięli sie w garść i zaczęli miast na krytykanctwie i atakach opierać swoją kampanię na spójnej, pozytywnej wizji rozwoju miasta, żeby pokazali że mają pomysł na kontynuację dobrych działań jakie do tej pory były w Rybniku, że nie zaprzepaszczą tego co poprzednicy osiągnęli, że rzeczowo wskażą błędne działania obecnie rządzących i przedstawią w jaki sposób chcieliby je wyprostować i zmienić na lepsze. Ech , marzenia...
  PS. Oprzędzając ataki - daleko mi do prawej strony sceny polityczne , także ciężko by było uznać że pałam jakąś sympatią do p.Fudalego i jego ekipy ale opowiedzieć się za tymi nieudacznikami bez właściwości jakimi rysują się rybniccy "działacze" PO to wydaje mi się że trzeba być ślepym i głuchym.

  0 0
 • ~werkk 2014-10-15 13:24:09

  I od razu dodam żeby mi ktoś nie zarzucał że kogoś dyskryminuje niepełnosprawność to nie choroba, najlepiej o tym świadczy udział w różnych dyscyplinach sportowych osób na wózkach wyników których by nie jeden z nas pozazdrościł. Ale tu trzeba wyraźnie i jasno napisać Prezydent Adam Fudali jest osobą schorowaną wiec nie podoła obowiązkom jakie musi wykonywać Prezydent Miasta.

  3 0
 • ~MQ 2014-10-15 13:41:13

  Ja w takim razie 16 listopada będę i ślepym i głuchym

  0 1
 • ~chammomila 2014-10-15 13:58:32

  @ ~MqG Pytam teraz bez złośliwości czy też chęci polemiki: czym rybnicka PO zdobyła Twoje uznanie w takim stopniu że oddasz na nich swój głos? Naprawdę pytam ze szczerym zainteresowaniem bez żadnych podtekstów, prób konfrontacji etc mając nadzieję na rzeczową odpowiedź

  3 0
 • ~werkk 2014-10-15 15:19:20

  chammomila ważne żeby nie glosować na PiS i BSR do Rady Miasta i doprowadzić do 2 tury w wyborach prezydenta.

  0 4
 • ~Teddy 2014-10-15 22:28:26

  Znam niepełnosprawnych nie uwikłanych w żadną opcję polityczną, którzy mają problemy i na nowym deptaku i na placu Wolności, wiec może Pan Fudali zdejmie protezy i pokaże nam jak sobie radzi na placu Wolności i jak radzi sobie z obiektami użyteczności publicznej chociażby na rynku? A w ziemie jak rynna zamarznie to będziemy mieli sporo połamańców i mam nadzieję, ze sporo pozwów przeciwko UM o odszkodowanie. A co do kampanii wyborczej to najprostszy przykład to remont przejścia z Miejskiej na Hallera. 3 kadencje nie można było dziur załatać, nagle na miesiąc przed wyborami, nowy chodnik na Hallera, asfalt na wjeździe, klomby (nie wiem po jaka cholerę, chyba że by śmieci do nich wrzucać) a jeszcze podobno ławeczki staną - pewnie dla meneli, którzy i tak już czają się w zaułkach przejścia a wieczorem sikają i defekują się prawie centralnie za kubłami na śmieci. Gratulacje. Jeszcze tylko karuzelę niech postawią. Ciekawe po co Adaś całą serwerownię i informatykę przeniósł bliżej siebie za horrendalne pieniądze? Żeby w czasie wyborów monitorować gdzie ile głosów oddano i żeby zdążyć jeszcze kilka "dorzucić" do wątpliwej wygranej?

  1 0
 • ~Teddy 2014-10-15 22:30:59

  Acha.. Ci niepełnosprawni z UM to pracownicy UM, którym Fudali powiedział, że jak nie przejadą rynny to ich wypier... z roboty, jak już niejednego niepokornego? Zapewne.

  1 0
 • ~Teddy 2014-10-15 22:46:12

  @werrk... kilka lat temu, kiedy oddawano plac Wolności, na zebraniu dzielnicy z Prezydentem, zaproponowano mu, żeby wsiadł na wózek i spróbował poruszać się po ścisłym centrum jako osoba niepełnosprawna (n.b. sam nią jest) i spróbował załatwić coś w banku, w sklepie, podjechać do Teatru schodami a nie robić 300m okrężnej drogi, wjechać na 2 peron rybnickiego dworca kolejowego itd. Myślisz, ze podjął temat? Nie, bo po co. On od czasu prezydentury zapomniał o niepełnosprawności i oprócz działań wygodnych dla niego o reszcie nie pamięta. A ile lat do Szpitala jeździły stare wysoko podłogowe Karosy a na Boruszowice kursowały Mercedesiki bo tam radny mieszkał. O deptakach w innych miastach np Gliwicach na Dolnych Wałów i pięknej równiuteńkiej kostce granitowej juz tu pisałem. Nawet Redakcja dostała zdjęcia, no ale gdzie indziej można a w Rybniku, każda inwestycja musi być spaprana. Co do stanu zdrowia wyklucza Adama Fudalego z dalszego pełnienie władzy i najwyższy czas, żeby ci rybniczanie, którzy mają go dość ale nie chce im się iść go odwołać ruszyli swoje tyłki i zrobili to. No ale.. lepiej potem narzekać niż w jedna niedzielę ruszyć tyłek do urny. Na kogo głosować? Obojętne byle odebrać głosy obecnemu prezydentowi.

  3 0
 • ~Teddy 2014-10-15 22:53:11

  BTW filmu dot. rynny, proszę zwrócić uwagę, ze Pan na wózku nie posiada tzw. stopek czy inaczej nazywanych podnóżków z przodu, które gdyby posiadał, zwłaszcza w starych wózkach gdzie są one całkiem niemałe, na 1000% by nimi zarył w przeciwległy brzeg rynny. Tym bardziej, ze rynna nie est jednolita i w jednym miejscu jest płytsza a w innych głębsza. Niestety są osoby, które muszą mieć w wózkach zamontowane stopki a nie każdego stać na wózki aktywne, gdzie stopki zastąpiono np. rurką. Więc nawet film UM jest zmanipulowany, no ale kto nie wie w czym tkwi szczegół nie zauważy tego :-)

  5 0
 • ~superelektro 2014-10-16 10:19:43

  I ja wieczny malkontent chociaż nie jestem Rybniczaninem mam kilka uwag.

  1. Z jakich funduszy jest opłacany czynsz, prawie 20k PLN/miesiąc za wynajem lokalu ( 250 m2 ) na biuro poselskie pana posła z PO ? Wiem jaki jest czynsz gdyż sam byłem zainteresowany tym lokalem.

  2. Kto będzie ponosił odpowiedzialność za wypadki spowodowane przez rolkarzy i rowerzystów na ul.Powstańców ? Jeszcze nie jest oddany do uzytku a już był bym rozjechany przez rowerzystę który na dole miał na 100% tak około 60 - 70/godzinę. Mnie udało się usunąć z toru jazdy a co będzie kiedy trafi to na np. pięciolatka który będzie zafascynowany taką jazdą i nie zdąży się usunąć ? Nikt nie pomyślał o progach zwalniajacych, a szkoda.

  3. Tak jak napisano wcześniej, każdy może udowadniać to co mu jest wygodne. Nawet na wózku starej konstrukcji ze sztywnymi podnóżkami można przejechać tę rynnę i niepełnosprawni wiedzą jak to zrobić więc nie będzie to stanowiło dla nich żadnego problemu.

  Arteks, z tym lokalem na dole to się naprawdę popisałeś. Jestem na Powstańców od ponad 3 lat i ten lokal z małymi przerwami jest cały czas wynajęty. Kolejni użytkownicy próbują swoich sił przez kilka miesięcy i rezygnują gdyż nie wyrabiają.

  0 2
 • ~dżejnek 2014-10-16 10:24:13

  Najważniejsz,e to po co było przyjąć takie rozwiązanie i dorabiać do tego ideologię. Warto było na etapie projektu skonsultować, zrobić próbę na ułożonym fragmenci. Teraz słaby niepełnosprawny będzie miał trudności, ludzie zapatrzenie w wystawy sklepowe się potykają (sam widziałem), co do estetyki i wykonawstwa można mieć zastrzeżenia, a klamka już zapadła.

  1 0
 • ~Arteks 2014-10-16 11:25:19

  @chammomila - rybnicka PO na własne życzenie zeszła na margines i nie ma jakiegoś większego znaczenia. Myślę że to kwestia złego przywództwa i braku pomysłów na działalność w naszym subregionie. Nie wiem jak teraz ale kilka lat temu nawet poszczególni posłowie PO z naszego subregionu nie darzyli się zbyt wielką sympatią nie mówiąc już o wspólnym lobbingu w jakichś sprawach. Mają w swoich szeregach mało konkretnych ludzi. Odnośnie MqG to on nie może głosować u nas bo nie mieszka w Rybniku. @werkk - ale po co nie głosować na BSR czy PiS skoro wy sami nie macie w ogóle pomysłów na to miasto? PiS też nie ma ale przynajmniej nie przeszkadza w rządzeniu ekipy Fudalego. Jeśli już to co raz bardziej mi się wydaje że FOR Masłowskiego to ludzie którzy mogliby rozruszać naszą skostniałą Radę Miasta ale PO nie ma nic do zaoferowania. @chammomila @superelektro - chodziło mi o lokal w którym jest teraz sklep spożywczy, a który pusty był przez kilka lat - nie wiem dlaczego. Czy nadawał się do remontu, czy był za drogi? W każdym razie jest tam sklep spożywczy i chyba dobrze bo w okolicy nie było innego. Taki remont musiał sprawić większe zainteresowanie handlowców i branżą gastronomiczną tymi ulicami.

  0 0
 • ~ 2014-10-16 19:48:58

  W zimie tę rynnę powinni zamrażać i niech dzieciaki z bazyliki na rynek na dupie zjeżdżają .

  1 0
 • ~ 2014-10-20 21:50:38

  Brak konkretnych rozwiązań dla nas powoduje, że będziemy się czepiać drobnostek. Czepianie się miejsca gdzie ma spływać woda nie ma kompletnie nic wspólnego z tym co my jako mieszkańcy chcemy mieć w Rybniku.. My chcemy mieć pracę, rozrywkę na którą nas stać, dobry standard życia. Rynna jest potrzebna, chodź można to było rozwiązać inaczej. Wolałbym raczej powiedzieć, że pieniądze wydane na fontannę, która jej nie przypomina mogły być przeznaczone na konkurs artystów, którzy z pewnością zrobiliby to dużo lepiej i taniej. :)

  0 0
 • ~mewa74 2014-10-20 22:16:42

  Kozielska, jaki image na potrzeby wyborów, ale 8 miejsce na liście to i tak marne szanse nawet przy udzielaniu się w komentarzach.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 256