zamknij

Wiadomości

Wybory na prezydenta Rybnika: Platforma wyciągnie asa z rękawa?

2013-11-07, Autor: Wacław Wrana
Myli się ten kto myśli, że jedynymi osobami wymienianymi w gronie kandydatów Platformy Obywatelskiej na prezydenta Rybnika są Marek Krząkała i Piotr Kuczera. Wielce prawdopodobne, że partia postawi na Grzegorza Wolnika, który obecnie „trzęsie” gminą Czerwionka-Leszczyny, a niegdyś był najbliższym współpracownikiem Adama Fudalego.

Reklama

Grzegorz Wolnik ma 49 lat i ogromne doświadczenie w pracy samorządowej. Jego przygoda z samorządem i polityką rozpoczęła się w Akademii Europejskiej we francuskim Lille. Po powrocie do kraju w 1998 roku zakładał Wydział Rozwoju Miasta w Urzędzie Miasta Rybnika, kierował m.in. przygotowaniem wniosków o dofinansowanie miejskich inwestycji z unijnych programów. To wówczas Rybnik uzyskał dotację m.in. na budowę kanalizacji sanitarnej.

 W latach 2000-2002 był dyrektorem Biura Integracji Europejskiej w Funduszu Górnośląskim. Zainicjował powstanie Śląskiego Funduszu Poręczeniowego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Później przez rok pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

 

Do magistratu wrócił w 2003 roku jako asystent prezydenta Adama Fudalego. - Chodziło o to, aby tę funkcję pełniła osoba doświadczona, mająca szerokie kontakty i wiedzę, zaangażowana w rozwój regionalny. Taką osobą jest Grzegorz Wolnik – mówił wówczas Krzysztof Jaroch, rzecznik rybnickiego magistratu.

 

Z Adamem Fudalim i Urzędem Miasta Wolnik rozstał się po wyborach w 2006 roku. Plotka niesie, że prezydent obarczył Wolnika winą za wynik wyborów do Rady Miasta Rybnika, w których Blok Samorządowy Rybnik nie uzyskał większości. Prezydent Fudali nie chce jednak wracać do wydarzeń sprzed lat i odmówił rozmowy na temat swojej współpracy z Grzegorzem Wolnikiem.

 

Sam Wolnik wspomina całą sprawę tak: - Nasze drogi z prezydentem zaczęły się rozchodzić dużo wcześniej. Coraz częściej różniliśmy się w ocenie sytuacji w mieście. Na przykład, ja byłem przeciwny „odpuszczeniu” zagospodarowania dworca PKS-u. Optowałem za tym, za wszelką cenę miasto próbowało kupić działkę i nie dopuściło do powstania w tym miejscu Biedronki. Można powiedzieć, że moje odejście było naszą wspólną decyzją – opowiada były asystent prezydenta.

 

Znalezienie nowego pracodawcy Wolnikowi nie zajęło dużo czasu. Od razu zgłosił się sąsiedni magistrat z Czerwionki –Leszczyn. W 2007 roku objął tam funkcję zastępcy burmistrza. Gmina od razu zaczęła pozyskiwać unijne fundusze, rozpoczął się prawdziwy boom inwestycyjny. Tylko na przestrzeni ostatniego roku oddano tam do użytku nową halę targową i Centrum Kulturalno- Edukacyjne.  – Dzięki takim inwestycjom ta gmina zaczyna „grać w innej lidze” – mówił podczas otwarcia szczęśliwy Grzegorz Wolnik.

 

Jednocześnie, w 2010 roku Grzegorz Wolnik został wybrany radnym sejmiku. Pełni tam funkcję szefa ważnej Komisji Budżetu, Skarbu i Finansów.

 

Wolnik jako mieszkaniec Rybnika przez cały czas był członkiem rybnickich struktur Platformy. Jego sukcesy nie przeszły niezauważone przez kolegów z partii. We wrześniu został wybrany wiceszefem PO w mieście obok Piotra Kuczery. Szef rybnickiej PO – poseł Marek Krząkała, choć sam nie wyklucza kandydowania na prezydenta Rybnika, wypowiada się o Wolniku bardzo pochlebnie. – Doceniamy fakt, że Grzegorz Wolnik z naszego grona jest jedyną osobą sprawującą władzę w strukturach samorządu. Dlatego z pewnością rada powiatu partii będzie brała tą kandydaturę pod uwagę – mówi poseł Krząkała.

 

Dla rybnickiej Platformy kandydatura Wolnika jest o tyle kusząca, że Wolnik byłby bardzo niewygodnym kontrkandydatem dla Adama Fudalego lub osoby, którą prezydent „namaściłby” do kandydowania.  - Wolnik może bowiem liczyć na poparcie części zaplecza Bloku Samorządowego Rybnik – mówi jeden z byłych działaczy BSR.

 

Nie wszyscy patrzą jednak na tę kandydaturę z optymizmem. – Owszem, doświadczenie, wiedza i znajomości są jego wielkim atutem. Wolnik funkcjonuje jednak poza Rybnikiem i nie jest tak rozpoznawalny jak Krząkała, który jest posłem i ma za sobą kilka startów w różnych wyborach – mówi jeden z działaczy rybnickiej PO.

 

Na temat kandydata na prezydenta członkowie Rady Powiatu PO rozmawiać będą jeszcze w tym roku. Jednak ostatecznych decyzji nie należy spodziewać się wcześniej niż wiosną przyszłego roku.

 

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~ 2013-11-07 09:54:35

  A Pan Koper z której jest partyjki --- ja widziałbym pana Kopera na stanowisku prezydenta

  0 16
 • ~Merdal 2013-11-07 10:11:41

  Jerzy Kolarczyk - żartujesz oczywiście co?

  10 0
 • ~qwerty 2013-11-07 10:15:45

  Bzdura straszna. Dlaczego w kwestii wyborow rozmawiamy o osobach a nie o programach?? Nikomu nie chce sie ich analizowac? Ja chcialbym widziec jakie problemy dana partia/kandydat uwaza za nawjazniejsze (bo np. Fudali uwaza za najwazniejsze sciagniecie do miasta jak najwiekszej ilosci marketow, a np. niewazny dla niego jest rozwoj strefy ekonomicznej), jakie widzi sposoby na rozwiazanie tych problemow, a dopiero NA KONCU interesuje mnie czy kandydat danej partii jest w stanie skutecznie te problemy rozwiazywac. I wlasciwie wazniejsze od tego kto jest prezydentem jest to, ilu i jak dobrych wspolpracownikow on sobie dobierze. Fudali uwaza, ze moze sie otaczac miernotami (to mozna wywnioskowac z tego chocby jak sa ustawiane i zamawiane remonty drog w miescie) i ze nie musi miec porzadnych wspolpracownikow, bo mysli, ze ogarnie wszystko sam, a to bledne podejscie.

  0 5
 • ~Targenor 2013-11-07 10:23:31

  Kampania wyborcza nabiera tempa. Czyżby artykuł sponsorowany? ;)

  13 0
 • ~orient 2013-11-07 10:36:10

  @qwerty przypuszczalnie to jest sądowanie jaka będzie reakcja na tę kandydature a nie kampania wyborcza gdzie są programy. Poza tym ty jak zwykle koncentrujesz sie na negatywnym pijarze i krytykanctwie oraz czepianiu sie, a jeśli ktoś chce wygrać z ekipą Fudalego to musi sie koncentrować na kompetencji i ciekawych nowych pomysłach na miasto. O Wolniku wspominały juz niektóre osoby na tym forum i z tego co pamiętam zawsze pozytywnie. Generalnie człowiek ma dobra biografię i ciekawe osiągnięcia i PO powinna sie cieszyc że ma taką ciekawą osobą która chyba troche się marnuje w Czerwionce. Uważam że ten gość mógłby być dobrym następcą Fudalego.

  4 0
 • ~marekm71 2013-11-07 10:44:03

  Wystarczy że naobiecuje jak naczelny wódź. Z Rybnika jakąś drugą Irlandię, obniżenie podatków i wybory wygrane a później wszystko odwrotnie, ale mieszkańcy o wszystkim zapomną i znów go wybiorą.

  18 0
 • ~rybnikus 2013-11-07 11:01:40

  Proponuję niejaką Kluzilk, POdrzutka Tuska!

  17 0
 • ~jedrek_1_1 2013-11-07 11:22:38

  qwerty.. a kto czyta programy? W przypadku Wolnika widzę konflikty interesów - na razie jako "tajny zastępca burmistrza" Cz-L podejmuje działania, jak budowa lotniska w Cerwionce są sprzeczne z interesami Rybnika. Poza tym to człowiek Mrowca, będzie w konflikcie z radnymi wywodzącymi się z ekipy Marka Krząkały. PO dużo robi, żeby samej sobie szkodzić.

  4 0
 • ~sianko 2013-11-07 11:56:30

  A może Pani Kluzik-Rostkowska ? Przecież tak bardzo się przyczyniłą dla regionu..

  9 0
 • ~analizatorsciem 2013-11-07 12:09:36

  No kolejna POrażka .Kolejny przedstawiciel "turystyki korytowej" czyli od koryta do koryta .Nie dość ,że skandal za skandalem to jeszcze nam tu osoby POrażka chce wepchnąć osoby które , niestety wyprzedza zły i mierny wizerunek ,zarówno osobyjak i partii.Szanoni przedstawiciele dużych partii weżcie się do uczciwej pracy a działanie w samorządzie traktujcie jako pracę "pro publico bono" tak tak wiem ,że nie wiecie o co chodzi bo dla 90% z Was to obce słowa ,bo przy swoim nieudacznictwie życiowym zrobiliście sobie z samorzadu główne zródło dochodu.Więc jak nie rozumiecie co znaczy naprawdę powyższy cytat to po prostu odejdzcie .Dość już pasożytów typu ten Pan .Teraz trzeba się po prostu brać do roboty i proponuję żeby to zrobić bez tych nieudaczników z dużych partii którzy co krok jakiś cyrk wyprawią typu wybory na dolnym sląsku i wiele innych. wstyd panowie wstyd.

  3 0
 • ~ketchup 2013-11-07 15:08:38

  Platforma skompromitowała się w calym kraju, a obecna władza ... jaki Rybnik jest i jak tętni życiem ... każdy widzi. Więc tylko kandydat z Lewicy może tu coś zmienić ;)

  0 3
 • ~Fiodore 2013-11-07 17:43:54

  Wyciągnie asa - zapewne wystawią Qwerty (czyli PD).

  4 0
 • ~ 2013-11-07 18:39:54

  Hm...był we Francji i wrócił do Czerwionki...? Ujmę to subtelnie: faux pas, ale zdarza się. Interesujące. Ad Rem: wymiana głowy w tzw. aparacie władzy w praktyce niewiele zmieni. Bo niby jak? I co ma (się) zmienić? Z ile i od kogo, w jakim celu? Kiedy? W Rybolku ludzi stale ubywa (tradycyjnie b. wysoki na G. Śląsku wskaźnik śmiertelności, emigracja, "nowoczesność rodziny" etc.), z pracą (sensowną) jak "na lekarstwo" (mówiąc bardzo delikatnie), wskaźnik inwestycyjny (markety tzw. klasy Biedronka) obserwowalnie niski, natomiast co niektórzy specjaliści i gawędziarze twierdzą, iż nawet Żory przędą lepiej...Czas płynie...;-)

  6 0
 • ~Arteks 2013-11-07 20:50:31

  @Maximo Cum Studio - co byś nie powiedział to i tak Rybnik stanowi niedościgniony cel i wzór dla całej wiochowatej okolicy. I tego nie zmienił ani PRL ani okres ostatnich 25 lat, nie zmienią też tego kolejne dekady, a już na pewno hejterskie antyrybnickie wpisy. Żory przędą lepiej? Może komuś się tak kiedyś wydawało. Dzisiaj kiedy wiadomo o tym że Żory to najbardziej zadłużone miasto Śląska i jedno z trzech najbardziej zadłużonych w Polsce, że miasteczko westernowe to kompletny niewypał do którego tylko za zeszły rok trzeba z miejskiej kasy dopłacić 6 milionów zł. Miasto które zlikwidowało straż miejską a jednocześnie prezydent prosi komendę wojewódzką o likwidację 7 etatów policyjnych bo nie stać go na ich utrzymanie mimo że przecież to policja miał zastąpić straż miejską - szkoda czasu na rozmowę o tak fatalnie zarządzanej finansowo miejscowości. Lepiej skupić się na fakcie, że ktokolwiek będzie rządzić Rybnikiem zawsze będzie miał lepszą sytuację i możliwości niż okolica nie mówiąc już o Żorach, Jastrzębiu czy Wodzisławiach które są sztucznie podtrzymywane przy życiu bo w dużej mierze to były twory eksperymentalne, powstałe z inicjatywy towarzyszy z Moskwy...

  0 8
 • ~qwerty 2013-11-07 20:59:43

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~Arteks 2013-11-07 21:03:43

  @qwerty - jedno z twoich śmieszniejszych natręctw to te o ściąganiu do Rybnika marketów? A który włodarz i które miasto ich nie ściąga? No chyba jedynie Wodzisław ale tam po prostu mało kto chce zainwestować... Wszystkie inne miasta na Śląsku biją się także o inwestorów handlowych. I jeszcze jedna ciekawa dygresja. Wolnik o którym mowa w artykule był jedną z kluczowych postaci które przyczyniły się do powodzenia inwestycji znanej jako Focus. I chwała mu za to bo to kapitalny obiekt! @analizatorsciem - zazwyczaj się z tobą zgadzam odnośnie twojej oceny miernot pokroju Krząkały ale tym razem nie jest to tak jednoznaczne bo Wolnik to samorządowiec, nie polityk. Wskoczył w pewnym momencie do PO ale to nie partii zawdzięcza karierę tak jak takie małe ludziki typu Krząkała czy Kuczera. On zawdzięcza swoją karierę swojej obrotności, wiedzy i kompetencji. Ciekawostką dla mnie jest to że Wolnik słusznie doradzał kupno działki z dworcem PKS. Gdyby AF go posłuchał nie byłoby tej gigantycznej krytyki Fudalego i nie byłoby urbanistycznej porażki jaką jest Biedronka. @jedrek - to co napisałeś tylko potwierdza durnotę rybnickiej PO która niestety mimo lat wcale nie maleje. Krząkała zepsuł prawie wszystko co można było zepsuć, przegrał dwa razy z AF, nie wszedł do koalicji z BSR w 2006 co spowodowało marginalizację PO. Niektórzy radni PO to prawdziwi wiochmeni za których po prostu wstyd, a ty wywlekasz jakieś idiotyczne koteryjne konflikty zamiast mówić jednym głosem? CDN

  2 0
 • ~Arteks 2013-11-07 21:17:29

  CD @jedrek - to co piszesz to kolejny dowód na to że wy chyba nadal nie dorośliście do przejęcia władzy w Rybniku... Nie wiemy co zrobi Fudali ale ja osobiście uważam mimo ogromnej sympatii do niego i szacunku jako do jednego z lepszych samorządowców Śląska, że ze względu na chorobę którą przeszedł i osłabienie w związku z tym, że powinien zmienić rodzaj pracy na mniej męczącą. I to wcale nie znaczy że nie musi dalej pracować dla Rybnika. Ale może to robić np. w sejmiku województwa czy parlamencie :DDD Natomiast jeśli PO nie zacznie mądrze gadać a będzie pierniczyć tak jak jedrek to prezydentem może być ktoś kogo wykreuje AF albo np. Masłowski, a rolą rybnickiej PO z Krząkałą, i jego pucybutami będzie partia kanapowa i forumowa. ;) A co do Wolnika to uważam gościa za postać z nieco wyższej półki i innej bajki jeśli chodzi o PO i zawsze miałem do niego taki sam szacunek jaki mam do Zdziebły czy np. Siedlaczka. Czas pokaże czy chciałby kandydować i co zaproponuje dla miasta ale osobiście nie byłbym na nie. Zresztą wszyscy wiedzą że sukcesy Czerwionki jeśli chodzi o środki unijne to nie jest zasługa władz tylko duetu Wolnik-Bieńkowska :) A swoją drogą to pewnie wkrótce będą nam się namnażać potencjalni kandydaci bo rok przed wyborami to tak naprawdę ostatni okres aby społeczeństwo miało okazję zapoznać się z potencjalnymi kandydatami na najwyższy urząd w mieście.

  0 0
 • ~Jan R. 2013-11-07 21:35:37

  Czerwionka-Leszczyny to nie takie sioło, a Wolnik to nie znów jakiś wiochman, szczególnie, że od czasu do czasu dadzą odrobinę zarobić.

  2 0
 • ~ 2013-11-07 22:42:43

  Kandydatura pana Grzegorza Wolnika na pewno namiesza w rybnickiej polityce zastygłej od lat. To co z tego że teraz pracuje w Czerwionce. Dobrze przedstawiona sylwetka może przynieść sukces. Nie wiadomo co zrobi Prezydent Fudali. Ważniejsze jest przecież zdrowie. Reszta kandydatów tylko podzieli głosy między siebie. A co do ciebie Arteks to w porywach masz trochę racji ale jak zwykle buta przemawia przez ciebie - bo jesteś przecież jedynie słusznie urodzony super rybniczanin. A może tylko mieszkasz w Rybniku?

  5 0
 • ~pz2 2013-11-07 23:35:29

  Nie ma to jak wróżyć z fusów rok przed wyborami...no chyba że celem jest przypomnienie imienia i nazwiska kandydata, jego osiągnięć i zasług dla Rybnika. Za rok może być za późno na lansowanie i...kandydat PO przepadnie z kretesem :) Albo jest to artykuł sponsorowany albo...portal stronniczo faworyzuje niektórych ludzi i partie POlityczne :) Rozumiem gdyby artykuł dotyczył informacji o potencjalnych kandydatach na prezydenta Rybnika na rok przed wyborami...ale liczących się partii politycznych, a nie jednej. Czy redakcja potrafi to sensownie wytłumaczyć?

  3 0
 • ~kurier 2013-11-07 23:36:48

  Kolego ketchup nie wiem czy kandydat lewicy ma jakiekolwiek szanse ale lewica w Rybniku powinna przynajmniej dwóch swoich przedstawicieli wprowadzić do rady miasta. To wstyd że w takim mieście SLD nie ma ani jednego radnego.

  1 0
 • ~JustDoiT 2013-11-08 07:40:36

  Dlaczego człowiek z Czerwionki ma kandydować na prezydenta Rybnika??

  1 0
 • ~spzoo 2013-11-08 07:47:28

  to jest radny wojewódzki PO. I na szczeblu województwa zapadła decyzja, że na zintegrowane inwestycje subregion centralny, czyli katowicki dostanie 693 mln euro, a nasz rybnicki 93 miliony euro. Gdzie był wtedy pan Wolnik i jak bronił naszych interesów?

  4 0
 • ~song 2013-11-08 12:00:42

  Sztuka jest sztuka.PO na gwałt poszukuje kandydata bo w ciąu ostatnich lat wszystkie plany wzięły w łeb. A w samej rybnickiej platformie co najmniej 2 - 3 osoby maja dużą chrapkę na prezydencki fotelik ( i palmę). Będzie jeszcze śmiieszniej

  7 0
 • ~hub381 2013-11-08 13:22:57

  A więc przydał by się nowy skuteczny,obiektywny i nieskorumpowany prezydent miasta !
  I niech wreszcie idą na"odpoczynek"te leśne dziadki,którzy siedzą i pierdzą te same bzdety do okoła....w różnych ugrupowaniach.
  Niech wreszcie młodzi pokażą co potrafią.

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1102