zamknij

Wiadomości

Wybory: Janik kandydatem PiS na prezydenta?

2010-06-15, Autor: Wacław Wrana
Wybory samorządowe za niecałe pół roku. Mimo to, nadal jedynym kandydatem na prezydenta Rybnika, który potwierdził swój start, jest Marek Jędrośka.

Reklama

Ostatnią analizę sytuacji politycznej w Rybniku przeprowadziliśmy nieco ponad rok temu – czytaj więcej. Wówczas, swoje plany startu na prezydenta Rybnika ujawnił jedynie kandydat stowarzyszenia Samorządny Rybnik – Marek Jędrośka. W przeprowadzonej wtedy na Rybnik.com.pl sondzie, spośród 1361 głosujących najwięcej osób (48%) zagłosowało na kandydata PO - Marka Krząkałęzobacz wyniki.

Okazuje się, że choć do wyborów, które najprawdopodobniej odbędą się w listopadzie, pozostało kilka miesięcy, żaden z potencjalnych kandydatów prócz Jędrośki oficjalnie nie potwierdza startu w wyborach.

 

Według naszych informacji, na pewno w wyborach wystartuje urzędujący prezydent – Adam Fudali. Zabiega on o poparcie swojej kandydatury u obecnego koalicjanta – Prawa i Sprawiedliwości. W tej sprawie prezydent spotykał się z prezesem PiS – Jarosławem Kaczyńskim. Obie strony mają jednak rozbieżne interesy polityczne. Prawo i Sprawiedliwość jest skłonne poprzeć Fudalego, ale pod warunkiem, że będzie on kandydatem z partyjnej listy PiS. Partia Kaczyńskiego nie może bowiem sobie pozwolić, aby w tak dużym mieście jak Rybnik, nie wystawić swojego kandydata. Urzędujący prezydent chce jednak za wszelką cenę uniknąć startu z listy PiS. Obawia się, że jego przeciwnicy polityczni przykleją mu łatkę „partyjnego kandydata”.

 

Dylematy obu stron potwierdza szef PiS w regionie rybnickim, poseł Grzegorz Janik. - To prawda, trwają obecnie w naszej partii konsultacje dotyczące tego, czy w wyborach poprzeć pana prezydenta Fudalego, czy też wystawić swojego kandydata – mówi Grzegorz Janik. Kandydatury których polityków PiS są rozpatrywane? - Jeśli wystawimy swojego kandydata, to pewnie będzie to ktoś z trójki: Stanisław Jaszczuk, Tadeusz Gruszka i moja osoba – zdradza poseł Janik.

 

Bardzo prawdopodobnym więc scenariuszem politycznym dla obu stron jest start w I turze zarówno Adama Fudalego, jak i kandydata PiS. Jeśli do II tury, na co wskazują sondaże, przeszedłby urzędujący prezydent i kandydat PO, Adam Fudali mógłby liczyć na oficjalne poparcie PiS. Tym samym byłaby szansa na kontynuowanie po wyborach koalicji w radzie miasta Bloku Samorządowego Rybnik oraz Prawa i Sprawiedliwości.

 

Główny konkurent prezydenta Fudalego – Marek Krząkała z Platformy Obywatelskiej jeszcze oficjalnie nie potwierdził startu w wyborach. - Ostatecznej decyzji w tej sprawie nie należy się spodziewać wcześniej niż po wakacjach – mówi szef biura poselskiego Krząkały – Łukasz Kłosek. W kuluarowych rozmowach da się usłyszeć, że poseł Krząkała do kandydowania się nie garnie. Problem w tym, że rybnicka PO nie ma w swoich szeregach innych polityków mających taki potencjał wyborczy jak Krząkała.

 

Natomiast ciekawe wnioski płyną z robionych przez rybnicką Platformę jakiś czas temu sondaży. Według nieoficjalnych informacji, wielu respondentów jako swojego kandydata wskazało nieaktywnego politycznie w ostatnich latach Andrzeja Waliszewskiego. Po raz ostatni były wicewojewoda śląski startował w wyborach do Sejmu w 2005 roku z listy SDPL. W rozmowie z nami zastrzegł, że na pewno nie zamierza startować w wyborach na prezydenta Rybnika jako kandydat Lewicy. - Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany wykorzystaniem mojego potencjału i doświadczenia, chętnie o tym porozmawiam – mówi tajemniczo Andrzej Waliszewski. Czy możliwe więc, aby były wicewojewoda został kandydatem Platformy Obywatelskiej? - To prawda, że gdzieś taki pomysł się pojawił. Zapewniam jednak, że jest on mało realny i jak dotąd żadnych rozmów z panem Waliszewskim na temat nie prowadziliśmy – mówi Łukasz Kłosek z PO.

 

Nie wiadomo również kto będzie kandydatem Lewicy. - Mam nadzieję, że kandydata uda nam się wyłonić w ciągu najbliższych 2 tygodni – deklaruje szef partii w Rybniku Andrzej Zając. Wygląda na to, że członkowie Lewicy będą mieli ograniczone możliwości wyboru kandydata, bo swój start wyklucza zarówno Andrzej Zając, jak i kandydat sprzed 4 lat – Kazimierz Zięba.

 

Jak widać, emocje przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi rosną, a partie i ugrupowania polityczne stoją przed najważniejszymi decyzjami w ostatnich 4 latach. Póki co, zachęcamy do wzięcia udziału w naszym sondażu, który publikujemy na stronie głównej serwisu.

 

> Sprawdź aktualny wynik głosowania

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (41):
 • ~firmaq5 2010-06-15 05:45:39

  :) , nie no. Szczerze to tego nie widzę.

  0 0
 • ~widmo 2010-06-15 07:48:20

  Kolejny BUC - Bardzo Uległy Człowiek :p

  0 0
 • ~qwerty 2010-06-15 08:23:08

  jesli Krzakala sie nie zdecyduje, to bedziemy mieli kolejne 4 lata miernoty ?

  0 0
 • ~ogr77 2010-06-15 08:30:53

  hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah tyle mam do powiedzenia

  0 0
 • ~norton 2010-06-15 08:58:42

  Panie Posle prosze zostac w Warszawie...
  Prosze....
  Przeproscie i se idzcie....

  0 0
 • ~gnatu 2010-06-15 09:18:37

  nie nie nie tylko nie on. no i

  0 0
 • ~lebex 2010-06-15 09:24:59

  Prima aprilis już chyba było. Mam rację?

  0 0
 • ~werkk 2010-06-15 11:21:00

  To chyba żart ale ja jestem zadowolony z takich kandydatów PiS.Już go widzę na stołku prezydenta Miasta Rybnika.

  0 0
 • ~Fiodore 2010-06-15 14:56:10

  Haha panowie J i J, kto na nich zagłosuje?! Na pewno nie "lokalne środowisko sportowe". Mam nadzieję, że PO od razu wycofa się z tych wyborów, bo wystawienie Pana Krząkały nic nie da, a jeśli miałby on, nie daj Bóg, wygrać, to czekają nas najnudniejsze 4 lata w historii miasta. Niestety ani PiS, ani PO nie mają silnego kandydata.

  0 0
 • ~ 2010-06-15 16:03:31

  a ja chetnie widzialbym powrot na stanowisko prezydenta miasta pana Makosza. Naprawde.

  0 0
 • ~qwer106 2010-06-15 16:43:28

  ~geryPL, to se ne vrati - i bardzo dobrze, bo ja bym tego nie chciał;)

  0 0
 • ~ 2010-06-15 17:15:06

  Jeśli pan Janik będzie miał taki sam pomysł na rządzenie miastem jak na rządzenie klubem ROW Energetyk Rybnik razem z posłowaniem to z pewnością "tłumy wyborców" będą walić drzwiami i oknami do lokali wyborczych aby na niego głosować:)

  0 0
 • ~ploms 2010-06-15 17:49:04

  nie no nie ma takiej opcji....!

  0 0
 • ~auralfloat 2010-06-15 18:47:00

  Zagłosujmy wszyscy na Wielkiego Adama! Czy może być po raz n-ty prezydentem? Może! A ponieważ ma monopol na bycie prezydĘtem Rybnika, nie ma po co na kogo innego głosować. Zresztą na kogo by tu? Na jakiegoś bubka z PiS`u? Z PO, SLD? A może z UPR? Wszyscy szklarze, hutnicy i geszefciarze z centrum Rybnika głosujcie na Fudalca!

  0 0
 • ~ 2010-06-15 19:19:32

  A jeśli chodzi o pana Fudalego.......dziś w dzienniku zachodnim był artykuł - Rybnik nie będzie mógł wyemitować nowych obligacji na 50 mln złotych....pieniądze miały iść na remont Żorskiej. Pan Fudali zapewnia ,że inwestycji nic nie grodzi. Rybnik jest niestety potężnie zadłużony, do czego obecnie nam panujący walnie się przyczynił. A jeśli chodzi o inwestycje.... to jak się zarabia powiedzmy 1000 zł i ma się odłozone 10 000 zł, to się nie szarpiemy na budowę domu za 1 mln zł. A tak niestety wyglądają inwestycje w tym mieście, a czym się kończy nadmierne zadłużenie przekonują się Grecy.

  0 0
 • ~Arteks 2010-06-15 19:21:25

  Ja się nie dziwię, że Janik czy Krząkała nie palą się do tego aby ryzykować swoją dobrą pozycją posła i poddać się głosowaniu, które można w dodatku przegrać (a w przypadku Krząkały porażka byłaby tym dotkliwsza, że druga z rzędu!). Jako posłowie żyją w luksusie jak oligarchowie. Niezliczone bankiety, prestiż, przecięcia wstęg, msze i posiedzenia sejmu oraz patronaty to ich jedyna praca. Wszystko inne załatwiają im ich rozbudowane biura i dziesiątki przychlastów. Natomiast bycie prezydentem miasta to prawdziwy zapieprz, stres i ciągłe nowe wyzwania i problemy. Tu potrzeba wizji i pasji, ciągłej gonitwy... Aurafloat ironizuje, że będziemy głosować po raz n-ty na Fudalego. Ja bym mógł zagłosować na kogoś innego ale powiedz mi człowieku na kogo?! Fudali jest za ciągłym rozwojem miasta tak jak i ludzie, którzy żyją życiem tego miasta w tym i ja. To samorządowiec z krwi i kości. W 2006 roku spoglądałem na Krząkałę z nadzieją. Nie ukrywam, że sromotnie się zawiodłem nim i jego zapleczem. Tak naprawdę nawet nie potrafią zrobić porządnej krytyki Fudalego nie mówiąc o tym, że nie mają nic sensownego do zaproponowania. A już przerażeniem napawa mnie to, że PO w Rybniku zachowuje się jak Samoobrona, która sprzeciwia się takim inwestycjom jak Focus czy Plaza kompromitując się w ten sposób nawet w środowiskach postępowo-liberalnych... To był wielki błąd, który pogrzebał rybnicką PO i sprawił, że wielu od nich się odwróciło - w tym i ja...

  0 0
 • ~mily pan 2010-06-15 19:52:16

  Aretex znowu piszesz bzdety, poniewaz jak czytam inny twoj post to napisales ze jestes za Komorowskim a to kandydat PO na prezydenta Polski a jak chodzi o miasto Rybnik to prawie tepisz PO w miescie wiec zdecyduj sie bo wychodzi ze jestes KAMELEON. Janik i Krzakala sa nauczycielami i mysle ze ich miejsce jest w szkole, niech tam ucza dzieci bo rzadzenia miastami zle im wychodzi, przyklad Wlodzislaw gdzie miasto prawie lezy a rzadzane jest przez nauczycieli.

  0 0
 • ~mily pan 2010-06-15 20:06:19

  rzadzone, tak mialo byc, sorry za bledy ale klawiatura mi wysiada.

  0 0
 • ~swistak 2010-06-15 20:35:39

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu dodawania opinii. Redakcja

  0 0
 • ~jozef_k 2010-06-15 20:52:33

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu dodawania opinii. Redakcja

  0 0
 • ~Arteks 2010-06-15 21:10:38

  @bogdan - nie jestem kameleonem ale szanuję ludzi z różnych partii i ugrupowań byleby swoją osobą coś reprezentowali. Sam nie należę do żadnej partii politycznej i zawsze bardziej cenię sobie pojedynczych ludzi niż całe partie. Lubię np. posła Piechę mimo że jest starszy i należy do PiS, a jego syn z RM mimo że młody i z PO mnie wnerwia... Kandydatura Kaczyńskiego na prezydenta RP jest po prostu śmieszna i naprawdę się dziwię, że są ludzie, którzy mogą popierać taką zacofaną kurę domową. Natomiast to nie znaczy, że nie widzę błędów PO. W skali Śląska i R-ka PO to kompletna porażka. Życzę im przegranej w wyborach samorząd. bo nie zasłużyli sobie na nic lepszego. Są beznadziejni i denni, ja bym im nie powierzył nawet kierowania szkołą, a co dopiero miastem tej wielkości co Rybnik! Także marszałek województwa z PO jest do niczego. W ogóle nie wykorzystują potencjału jakim jest bogaty o rozwinięty Śląsk. Może po przegranej centrala PO wyciągnie wobec śląskich cieniasów jakieś lekcje. A rozdrażnię Cię jeszcze bardziej bo uważam, że w sejmie nigdy nie powinno zabraknąć lewicowców z SLD bo tam jest masa trzeźwo myślących ludzi, dzięki którym Polska nie stanie się Talibastanem Europy o czym marzą fanatycy spod znaku Radia Maryja. A już całkowicie padniesz jak Ci powiem, że lubię tak skrajne postacie jak prof. Sztaniskis (która popiera Kaczyńskiego) czy Palikota. Ich starcie w TERAZ MY to była naprawdę dla mnie wspaniałą rozrywką i mistrzowskim pokazem dwóch politycznych celebrytów ;P

  0 0
 • ~Arteks 2010-06-15 21:12:41

  @bogdan - co do Wodzisławia to tam rządy sprawuje chyba upadły fotograf a nie nauczyciel...

  0 0
 • ~ZegnamyAdama 2010-06-15 21:20:06

  Zagłosowałem w sondzie na Krząkałe. I jak wystartuje ma mój głos.

  0 0
 • ~swistak 2010-06-15 22:07:44

  oo i cenzura dotknęła serwis rybnik.com.pl
  Czyli koniec pisania co myślimy.Piszemy co powinniśmy..

  0 0
 • ~qwerty 2010-06-15 22:18:16

  haha. jeszcze do wczesnego popoludnia w sondzie znaczaco wygrywal Krzakala. Teraz widze skrzykneli sie fudalowcy i klikaja, zeby nie wyszlo, ze Fudalego ludzie maja juz dosc. Fudalowcy! w prawdziwych wyborach to sie nie uda.

  0 0
 • ~qwer106 2010-06-15 22:19:45

  swistak, jak miałeś chamskiego posta, to ci go skasowal:) Nie wierzę w Krząkałę jako prezydenta mojego miasta, ale jestem w stanie uwierzyć a Krząkałę, jako przewodniczącego rady miasta pod warunkiem, że prezydentem będzie Fudali. Ja oddałem głos w sondzie na Fudalego, bo jest ze wszystkich wskazanych potencjalnych kandydatów po prostu najlepszy. I tyle!

  0 0
 • ~nana79 2010-06-15 22:25:20

  Wida mu mało w tej Warszawie to sie ciśnie na prezydenta. Nic z tej jego kandydatury nie wyniknie tylko same straty.

  0 0
 • ~qwer106 2010-06-15 22:25:35

  A ty, qwerty, pindolisz. To jak to według ciebie jest? Rano skrzyknęli się krząkałowcy i Krząkałą prowadził w sondażu - wtedy było ok. Po południu skrzyknęli się fudalowcy i Fudali prowadzi w sondażu - już nie jest ok? To tak, jak w znanym filmie z cyklu "Sami swoi" - babcia powiedziała: "demokracja demokracją, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie" ;) U ciebie jest podobnie.

  0 0
 • ~jozef_k 2010-06-15 22:35:29

  oj, Cenzorze.... prawda kole w oczko!

  0 0
 • ~rybnickicaly 2010-06-15 22:41:07

  Gratuluję PISowi kandtdata ! Panowie z PISu znowu trafiliście kulą w płot ! Miałem o Was lepsze mniemanie, penie chcecie żeby Prazydent znowu Was koło palca owinął. Janik to Wasza kolejna porażka i przez kolejne 4 lata wyżej wała nie podskoczycie ! Rbnicki PIS jest żałosny a Janik to totalny buc !

  0 0
 • ~jozef_k 2010-06-15 22:44:19

  Czytam słynny Regulamin i naprawdę nie wiem, który punkt został złamany. Proszę o podpowiedź

  0 0
 • ~mily pan 2010-06-15 22:44:55

  Artex juz nie bede cie krytykowal za Komorowskiego twoj wybor mamy demokracje ale ja w niedziele rano wypije spokojnie sobie kawe i pojde zaglosowac na KACZYNSKIEGO bo mam juz dosc przekretow afer Palikota Niesiolowskiego i tych wszystkich przyjaciol z TVN.Mysle ze Jarek wygra myle tez ze PiS oraz Fudali za rok swoje wybory tez wygraja.Oby POLSKA byla POLSKA.

  0 0
 • ~Max 2010-06-15 23:11:18

  Eeeee...zaś jakies plotki...Pan Janik nie nadaje sie na prezydenta miasta.....Sorry, ale nawet niech nie startuje:))

  0 0
 • ~mily pan 2010-06-15 23:23:14

  Male sprostowanie za ponad rok sa wybory do sejmu i nam nadzieje ze i tam wygra PiS bo na radnych z PiSu w naszym miescie chyba nie odddam jak na dzis swojego glosu.

  0 0
 • ~WENUS 2010-06-16 07:47:18

  Ja nie widzę na razie nikogo do rządzenia tym miastem. Każdy z tych panów to dyletant w zarządzaniu-szklarz, nauczyciel niemieckiego i nauczyciel gimnastyki. Jeżeli zaś pan Fudali chce płynąć przez wybory na ściekach z wybudowanej kanalizacji to wydaje mi się, że pomylił epoki bo kanalizacja to standart !!!!!!!!!!!!! Ludzie poszukajcie w swoich dzielnicach, może znajdziecie człowieka, który pracuje w administracji i zna się na rządzeniu. Takim kandydatom należy zaglądać do głów a nie tylko do portfeli jak to robią gazety.

  0 0
 • ~outsider 2010-06-16 08:19:14

  WENUS - zgadzam się z Tobą, kanalizacja to powinien być standard. Tylko okazuje się, że jest to standard, ale w Rybniku. W wielu miastach wojewódzkich są w tym zakresie dopiero na etapie planów, nie mówiąc już o czekających ich rozkopanych ulicach lub wykłócaniu się z wykonawcami czy mieszkańcami.

  0 0
 • ~wawokanin 2010-06-16 09:36:26

  Widać, w tej sondzie, że jest tylko jeden facet który może wykurzyć Fudalego z naszego miasta. Panie Marku do dzieła!!

  0 0
 • ~ 2010-06-17 13:09:15

  Krząkała robi świetne wrażenie, a to olbrzymi plus. Poza tym dobrze wygląda i nie tak jak wielu lokalnych polityków potrafi rozsądnie coś powiedzieć. Sprawa wydaje się jasna. Jeśli będzie kandydował to zetrze się z Fudalim i pomijając wielu jednostronnie patrzących forumowiczów uważam, że realnie mu zagraża. Myślę, że Rybniczanie cenią Fudalego, ale nie tolerują jego zaangażowania w PIS, chaotycznych inwestycji, zadłużania i wielu iinnych kwestii, które narosły w ostatnim czasie. Oznacza to jedno, na jesieni będzie pierwsza od wielu lat walka o wyborców, z pozytywnym skutkiem dla samorządu. Najbardziej poszkodowany będzie moim zdaniem BSR, bo się wypalił, najlepszy wynik osiągnie PO, chyba że w skali kraju spadnie znacząco poparcie - na razie jest bezpiecznie. Będą dwie wizje, która wygra zobaczymy, ale jakoś nie chce mi się wierzyć że obecna koalicja osiągnie podobny wynik, raczej gorszy. Myślę, że Fudali zdaje sobie sprawe, że PO w Rybniku wiele się nauczyła, warto spojrzeć na ich ostatnie kampanie i zaangażowanie, przynajmniej niektórych ich działaczy. W każdym razie jestem ciekaw jesieni. :)

  0 0
 • ~werkk 2010-06-18 07:30:40

  No i należało by dodać ze Marek Krzykała ma wyższe wykształcenie bardzo dobrze zna język Niemiecki, jest na tyle młody ze nie nasiąkł sposobem rządzenia władzy komunistycznej. jedyne co mu można zarzucić ze nigdy nie był szklarzem i nie sprzedawał butów.

  0 0
 • ~mm 2010-06-18 09:57:10

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu dodawania opinii. Redakcja

  0 0
 • ~Fiodore 2010-06-18 11:13:23

  To on jeszcze ma passata? Tyle lat, takie dochody i nadal ta sama gablota? Eh... werkk - tak tak, oczywiście, tak sobie to tłumacz.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 1414