zamknij

Wiadomości

Wszystkich Świętych: autobusy w Rybniku jeżdżą za darmo!

2018-10-31, Autor: bf

W czwartek Wszystkich Świętych. To czas zadumy nad przemijaniem, ale i ogromnych korków w okolicach cmentarzy. Dlatego też miasto wychodzi temu naprzeciw. Wzorem poprzedniego roku komunikacja miejska jeździ po Rybniku za darmo!

Reklama

We Wszystkich Świętych wszystkie przejazdy autobusami będą bezpłatne. Autobusy będą kursowały wg niedzielnego rozkładu jazdy. Dodatkowo uruchomione będą dwa dodatkowe przystanki oraz specjalna linia, oznaczona literą „C”.

Dla obsługi cmentarza w dzielnicy Boguszowice Stare uruchomiony będzie tymczasowy przystanek na ulicy Gotartowickiej, natomiast w ciągu ulicy Jana Kotucza autobusy zatrzymają się dodatkowo na wysokości wejścia na cmentarz.

Tak jak w ubiegłym roku na ulice miasta wyjadą dodatkowe autobusy. Linia „C” połączy pętlą cmentarz ze Śródmieściem oraz największymi osiedlami: Smolna i Maroko-Nowiny. Pierwszy kurs na cmentarz będzie już o siódmej rano, ostatni – powrotny z cmentarza odjedzie o 21:00. Autobusy rano będą kursować co godzinę, później – ruch będzie zagęszczony, co pół godziny, a w czasie największego zapotrzebowania – nawet co 20 minut.

Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronach Zarządu Transportu Zbiorowego >>TUTAJ<< (klikając na konkretny przystanek uzyska się informację o godzinach odjazdu z niego).

Przypominamy, że policja prowadzi już akcję „Znicz 2018”. W okolicy cmentarzy na terenie miasta Rybnika wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu >>Wszystkich Świętych w Rybniku: zmieni się organizacji ruchu przed cmentarzami<<

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~stam55 2018-10-31
  19:51:29

  31 66

  rozdawalnictwo ,aż dziwnie ze kuczera nie ogłosił tego przed wyborami,a gdzie przed cmentarzem można bezpiecznie odstawić rower?czy oficer zadbał o specjalne stojaki najlepiej za 2 koła

 • ~ 2018-11-01
  11:26:22

  15 18

  Z kwiatami, palmami, wieńcami lepiej jechać samochodem. To za duży gabaryt do noszenia z domu na przystanek, trzymaniu w autobusie i w drodze z przystanku na cmentarz.

  Idea dobra, nie każdy ma samochód.

  Poza tym dużo rodzin ma rozsiane groby po kilku cmentarzach nie koniecznie w mieście Rybnik, a np Żory itp. Wprowadzenie takiej ulgi jak w Rybniku powinno dotyczyć całego naszego regionu.

  Swoją drogą nie wyobrażam sobie jak ktoś ze Świerklan jedzie konunikacją miejską np na główny cmentarz komunalny w Rybniku. 6h?

 • ~Arteks 2018-11-01
  14:07:21

  11 27

  @ryhor - bzdury... wszystko można kupić koło cmentarza. W TVN24 pokazywali dzisiaj Warszawę. Ci którzy wybrali tramwaj lub autobus dojechali sprawnie na cmentarz. A ci którzy postawili na auto utknęli na drogach dojazdowych z osiedli do centrum oraz spoza miasta do Warszawy. Warto jednak dodać, że w Warszawie są bus-pasy niedostępne dla aut osobowych. Po prostu czym mniej aut - tym lepiej. Są miasta w których zamyka się drogi wokół cmentarzy powodując, że nie ma sensu jechać autem bo i tak się nie dojedzie nim na miejsce. Na miejscu władz Rybnika wyłączyłbym z ruchu dla samochodów całą ul. Kotucza od skrzyż. z Rudzką do Ronda Gliwickiego za wyjątkiem służb miejskich i autobusów. Natomiast zgodzę się z tobą, że ci którzy odwiedzają cmentarze na wsiach - raczej nie mają wyboru. Poza tym na wsiach łatwiej o miejsce parkingowe pod cmentarzem - chociaż też już to nie jest takie jednoznaczne bo i tam zaczyna ich brakować. Np. w Rudach nie było szans stanąć nawet wczoraj koło cmentarza.

 • ~Terrorysta 2018-11-01
  16:24:44

  24 8

  Nie po to żech wydoł 6zł na myjna żeby sie autobusem tłuc.

 • ~donia96 2018-11-01
  19:55:45

  10 6

  Do RKM Bardzo proszę dyrekcje RKM o sprawdzanie kamer które są zamontowane w autobusie i ukarać kierowcy autobusu 51 co dziś kursował o godzinie 15:21 Ligota Piaski - Paruszowiec . Na przystanku Paruszowiec omal nie rozjechał małe dziecko i matkę która z wózkiem wychodziła z autobusu zamknął drzwi jak połowa wózka jeszcze była w środku i zaczął jechać żeby zawrócić . Ludzie w autobusie mówili do niego a on nic z tego sobie nie robił .

 • ~ 2018-11-01
  20:11:53

  12 0

  @Arteks,

  1. Czemu porównujesz Rybnik do Warszawy? W Warszawie nie trzeba Wszystkich Świętych, żeby miasto stało w korku.
  2. Oczywiście, można kupić wszystko wokół cmentarzy, ale sprzedawcy z straganów mają kilkakrotne wyższe ceny, więc to raczej u 90% osób nie wchodzi w rachunek, chyba że ktoś zapala 2 znicze, a nie 10.
  3. Na jak Ty to nazywasz wsiach nie ma wcale więcej miejsc parkingowych. Skoro wieś mała to po co wielki parking. Przykład? Cmentarz w Rowniu, Rogoźnej (Żory). Dojazd ulicą o szerokości jednego samochodu, parking na 50 samochodów.

 • ~marys76 2018-11-01
  20:18:50

  10 7

  @Donia96 - pisz posty gdy jesteś trzeźwa!
  Co ma wspólnego RKM (Rybnicki Klub Motorowy) z autobusami?

 • ~Elżbieta Jakubska 2018-11-01
  20:27:14

  11 1

  ale to autobusy jeżdżą za darmo czy pasażerowie ? :D

 • ~donia96 2018-11-01
  23:23:15

  2 2

  Do marys 76 Jak nie wiesz co to znaczy napiszę Ci ( Rybnicka komunikacja miejska )

 • ~Dador 2018-11-02
  07:56:11

  2 0

  Wybrałem się z rodziną na cmentarz wspomnianą linią C. To był bardzo dobry pomysł władz miasta. Liczę na to, że w w latach następnych też będzie kursował.

 • ~polk 2018-11-02
  08:17:40

  0 0

  @Donia96 nie ma czegoś takiego jak RKM. Jest ZTZ Zarząd Transportu Zbiorowego i to tam należy kierować zażalenia a nie na forum portalu.
  Jeśli byłaś świadkiem takiego zdarzenia to nie ma na co czekać, zgłaszaj. Chamstwo należy tępić.

 • ~Arteks 2018-11-02
  09:25:39

  0 0

  @ryhor - nie użyłem takiego porównania tylko zwróciłem uwagę, że w Warszawie ci którzy jechali zbiorkomem dotarli na cmentarze sprawniej od kierowców indywidualnych. A w wielu innych miastach w ogóle nie można było parkować przy cmentarzach czy dojechać na największe cmentarze autem i jakoś ludzie się do tego przyzwyczaili. W Rybniku parkingi obok głównego cmentarza są małe, a ulice dojazdowe przeważnie zakorkowane. Więc taka specjalna linia autobusowa plus bezpłatne autobusy miejskie w całym mieście to jest pewnego rodzaju alternatywa. Co do cen - tego nie kupuje się dziennie, a więc można kupić ciut drożej - i dzięki temu nie trzeba niczego targać ze sobą z domu. Ja jestem za tym aby w przyszłości w ogóle ograniczyć 1 XI ruch koło cmentarzy, a parkingi wyłącznie dla osób niepełnosprawnych i handlowców. Dla pozostałych więcej linii autobusowych. Tak to działa w innych większych miastach - a my się musimy kierować przykładem miast, a nie podanych przez ciebie za przykład wsi.

 • ~polk 2018-11-02
  09:45:23

  0 0

  Poniekąd zgadzam się z Arteksem, linia C to dobre rozwiązanie ale...Czy nie można, na ten jeden dzień, przeorganizować zbiorkomu tak by zamiast jednej linii specjalnej jeździło więcej autobusów między cmentarzami w poszczególnych dzielnicach miasta? Jeśli ktoś ma do objechania więcej cmentarzy to i tak pojedzie samochodem bo ciężko oczekiwać,że będzie się przesiadać do różnych autobusów i tracić czas na przystankach.
  Inna sprawa, że grom osób jedzie autem bo twierdzi że autobusy są dla biedoty, i takie osoby wolą kluczyć pół godziny pod cmentarzem by zaparkować niż jechać autobusem.
  Mało tego, jedni jadą z Wandy na cmentarz autem, zostawiają je na parkingu przy małym Tesco i resztę drogi idą pieszo zamiast wygodnie, praktycznie spod bloku, zajechać pod bramę cmentarza.
  Co do cen pod cmentarzem to trochę Arteksem pojechałeś. Kupiłem znicze za 80 groszy za sztukę a pod bramą taki sam znicz prawie za 3 złote. Nie wiem kto jest na tyle "niepoważny" by kupować trzy razy drożej to samo. Ale jak kto chce.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 920