zamknij

Wiadomości

Wstęga przecięta. Od dzisiaj działa Sąd Okręgowy w Rybniku

2020-07-01, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rok temu – 4 października 2019 roku minister Zbigniew Ziobro zapowiedział powstanie Sądu Okręgowego w Rybniku. Dzisiaj – 1 lipca 2020 roku uroczyście przecięto wstęgę. Nowa instytucja w naszym mieście właśnie zaczęła działać.

Reklama

Przypomnijmy, w październiku 2019 minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ogłosił, że w Rybniku powstanie sąd okręgowy. Nawet w październiku przyjechał w tym celu do naszego miasta, by ogłosić tę nowinę.

- Podjąłem właśnie decyzję o powołaniu Sądu Okręgowego w Rybniku, który będzie służył mieszkańcom Rybnika i okolic. Jest to odpowiedź na apele wielu mieszkańców, by sąd był bliżej ich spraw i miejsc zamieszkania. Z doświadczenia wiemy, że sądy okręgowe radzą sobie najlepiej. Stąd ta decyzja – mówił wtedy Zbigniew Ziobro.

W wyniku niespodziewanych problemów, otwarcie nowego sądu zostało przesunięte na 1 lipca 2020.

Termin nie uległ już zmianie. Dzisiaj Minister Środowiska - Michał Woś oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - dr Anna Dalkowska dokonali uroczystego otwarcia Sądu Okręgowego w Rybniku.

- Jest to wielki dzień – zarówno dla Rybnika, jak i regionu. Przywracamy mu właściwą pozycję. Właśnie przez to, że ma samodzielną siedzibę sądu okręgowego, chcemy dbać o miasta takie jak Rybnik. To sprawia, że jego prestiż rośnie – mówi minister Michał Woś.

Jak dodał, obecny rząd odwraca politykę „zwijania” instytucji państwowych.

- Chcę podziękować ministrowi Zbigniewowi Ziobrze. Pierwszy raz w historii rozporządzenie o powstaniu sądu nie zostało podpisane w zaciszu gabinetu, ale na miejscu – w Rybniku – dodaje.

Michał Woś podkreślił też, że to ewenement.

- W historii najnowszej nie zdarzyło się, by po wielkich reformach powstał nowy sąd okręgowy. To pokazuje, jak rząd przykłada się do naszego okręgu – kończy minister.

Z kolei dr Anna Dalkowska zauważa, w jak krótkim czasie powstał Sąd Okręgowy w Rybniku.

- Pan minister Ziobro podpisał rozporządzenie 4 października 2019 roku, po upływie 8 miesięcy staje się on rzeczywistością. To krótki okres jak na organizację pod względem logistycznym, etatowym i prawnym – mówi wiceminister sprawiedliwości.

Jak się dowiadujemy, Sąd Okręgowy w Rybniku pod względem wielkości zajmuje 24 miejsce na 46 możliwych.

- Cieszymy się, że społeczeństwo będzie miało dostęp do sądu w zakresie spraw o ważnej randze – dodaje Anna Dalkowska.

Poznaliśmy też nową prezes SO w Rybniku. Dzisiaj akt powołania otrzymała Agata Pędracka, która odpowiadała za koordynację powstania tej instytucji.

- Dla nas to wielka chwila. O to, by powstał sąd starało się miejscowe środowisko prawnicze w celu realizacji swoich ambicji. Obietnica padła kilka lat temu i dążyliśmy do tego celu. Dzisiaj dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania sądu – mówi nowa prezes.

Pracę w SO znajdzie około 200 osób. Mowa tu o sędziach, asystentach sędziów czy kadrze urzędniczej.

- To będzie ośrodek myśli intelektualnej, równoważący myśl techniczną. Skoro w ciągu 9 miesięcy powstaje ktoś tak doskonały, jak człowiek, to mam nadzieję, że udało nam się utworzyć sprawnie działający sąd, który spełni oczekiwania. – dodaje Agata Pędracka.

Sąd Okręgowy w Rybniku będzie obsługiwał sądy rejonowe w: Rybniku, Wodzisławiu-Śląskim, Żorach, Raciborzu i Jastrzębiu-Zdroju.

Oceń publikację: + 1 + 75 - 1 - 36

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Arteks 2020-07-01
  14:28:20

  91 25

  To akurat prawda, że przez takie instytucje prestiż miasta rośnie. Również przybywa miejsc pracy dla osób z wykształceniem prawniczym. Przyczynił się do tego w dużej mierze prezydent Fudali który mocno zabiegał ze strony miasta i nawet w jakiś sposób współfinansował budowę. Przyczynił się do tego minister sprawiedliwości z czasów PO który dał zgodę i sfinansował ze środków ministerstwa ten obiekt. Przyczynił się do tego również minister Ziobro i poseł Woś z PiS którzy usamodzielniają administracyjnie naszą jednostkę. I wszystkim im należą się podziękowania. :D

 • ~Przemysław Guzek 2020-07-01
  15:57:21

  46 51

  Teraz będą mieli nas bliżej i łatwiej sądzić za nasze poglądy i to że jesteśmy przeciw ich władzy.

 • ~TAKI JA 2020-07-01
  16:15:50

  27 27

  Nadzwyczajna kasta się urządza i bawi.
  Niedawno szukano mężczyzny który miał nie uszanować flagi. Dziś prokurator ma całe stado, które z uśmiechem tnie nasze barwy narodowe. Czyżby w sądzie prawo nie obowiązywało, albo te szczątki będą relikwiami tego sądu?

 • ~ka22 2020-07-01
  16:19:55

  6 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ka22 2020-07-01
  16:22:57

  5 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franek7 2020-07-01
  16:38:48

  46 33

  Zamienili tabliczki z Ośrodek Zamiejscowy Sądu Okręgowego na Sąd Okręgowy i od razu wstęgę przecinają. Bareja się w grobie przewraca...

 • ~Franek7 2020-07-01
  16:46:07

  68 32

  „Podjąłem właśnie decyzję o powołaniu Sądu Okręgowego w Rybniku, który będzie służył mieszkańcom Rybnika i okolic. Jest to odpowiedź na apele wielu mieszkańców, by sąd był bliżej ich spraw i miejsc zamieszkania”

  W jaki sposób Sąd Okręgowy będzie służył lepiej niż Ośrodek Zamiejscowy Sądu Okręgowego, który robił dokładnie to samo w tym samym bydynku i w tych samych salach sądowych?

  Jak zwykle PiS robi z nas idiotów. Ten Sąd będzie lepszy dla Ziobry i jego kumpli bo stworzenie Sądu Okręgowego wiąże się z obsadzeniem wysokopłatnych stanowisk jak np. Prezes Sądu Okręgowego, Dyrektor Administracyjny itp których wcześniej nie było w Rybniku. Tak że taka to korzyść dla Rybnika że Ziobro obstawi Sąd kumplami ze swoich imienin...

 • ~Majster Awes 2020-07-02
  09:06:34

  12 6

  eeeee a że tak zapytam, minister środowiska po co tam? kolejna okazja do lansu?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 386