zamknij

Wiadomości

Wspólnota: Rybnik spada w rankingu zamożności

2020-08-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało pod koniec lipca ranking zamożności samorządów w Polsce. Miniony rok zamknął się dla Rybnika z dochodem 4556,10 zł na mieszkańca. Nasze miasto spadło w rankingu (w porównaniu do 2018) o 7 miejsc. Skąd tak nagły spadek? Jakie miejsca zajęli nasi sąsiedzi?

Reklama

Ranking przygotował już tradycyjnie zespół naukowców dla Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. W zestawieniu najzamożniejszych gmin jednostki samorządu terytorialnego są klasyfikowane na podstawie dochodów na jednego mieszkańca.

Autorzy rankingu opublikowanego w piśmie „Wspólnota” biorą pod uwagę wyłącznie dochody i subwencje danego samorządu. W dochodach nie są uwzględniane dotacje celowe, na przykład ze środków unijnych, które niekiedy zawyżają wielkość dochodów miasta, nie przyczyniając się do trwałego wzrostu jego zamożności.

Gliwice najwyżej, Rybnik spada

Ranking dzieli się na kilka kategorii. Wśród miast na prawach powiatu najwyżej spośród śląskich sklasyfikowane zostały Gliwice - na trzecim miejscu z dochodem 5636,35 zł na mieszkańca. Tuż za nimi znalazła się Dąbrowa Górnicza (dochód na mieszkańca w wysokości 5614,43 zł), a na 10. miejscu Bielsko-Biała (5229,21 zł). Najwyżej w tej odsłonie rankingu uplasował się Sopot (8718,19 zł na mieszkańca), a za nim Płock (6814,68 zł).

Gdzie jest Rybnik? Nisko, bo dopiero na 29. miejscu z dochodem 4556,10 zł. W porównaniu do 2018 roku to spadek o 7. pozycji. W 2017 nasze miasto było na 21. miejscu, a w 2016 – 17.

Skąd ten spadek? W komentarzu dla naszej redakcji prezydent Piotr Kuczera zaznacza, że pomimo spadku w rankingu zamożności samorządów dochody własne Miasta kształtują się na stabilnym poziomie.

- Mniejsza dynamika wzrostu, szczególnie w 2019 roku, wiązała się z koniecznością złożenia do depozytu sądowego środków (23,4 mln zł) na potencjalny zwrot podatku od nieruchomości od budowli zlokalizowanych w wyrobiskach górniczych. Sytuacja taka będzie miała miejsce również w bieżącym i przyszłym roku. Zwiększenie bazy dochodowej miasta jest priorytetem. W tym celu są podejmowane działania zmierzające do przygotowania (uzbrojenia) i promocji terenów inwestycyjnych, w tym także zlokalizowanych wzdłuż oddanej do użytku w bieżącym roku Drogi Regionalnej – wyjaśnia prezydent Rybnika.

Jak wygląda sytuacja u naszych sąsiadów? W najnowszym rankingu Żory też spadły, ale co prawda o jedno „oczko” i zajmują 39. pozycję (4285,83 zł). Jastrzębie-Zdrój jest na 36. miejscu (4356,11 zł) i to jest wzrost o 4 pozycje. Z kolei Wodzisław Śląski jako miasto powiatowe jest na 115. miejscu (3287,75 zł) – spadło o dwie pozycje.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Arteks 2020-08-04 13:05:16

  Tak duży spadek miasta w dochodach to ewidentny blamaż ekipy Kuczery i jego finansowej nieporadności. I nie da się tego tłumaczyć samym zwrotem podatku górniczego który z pewnością mógł pogorszyć wyniki. Ewidentnie widać, że obecny prezydent nie dba o wzrost przychodów dla miasta, a inwestorzy nie są dla niego priorytetem. Nie potrafi nawet personalnie uzupełnić braku po śmierci swojego zastępcy który odpowiadał za kontakty z inwestorami. Nie wiem czy inni to zauważyli ale powiedzmy w dziejach współczesnego Rybnika po 1900 chyba nie było tak bezowocnego okresu jeśli chodzi o inwestorów jak ostatnie 5-6 lat! Samozadowolenie prezydenta zawarte w jego komentarzu brzmi niepoważnie, a w jego obietnice po 6 latach prezydentury zwyczajnie nie chce się już wierzyć. Obiecuje, robi analizy, plany - a potem nie potrafi ich realizować. Co raz częściej mi się wydaje, że to dobry samorządowiec ale nie na skalę Rybnika... On by się nadawał na burmistrza albo wójta. Fudali popełniał błędy ale niesamowicie dbał o interes Rybnika - gdzie za Kuczery widać jakiś interes miasta??? Fudali potrafił się dogadać w interesie miasta z PO czy SLD. Gdzie jakieś dogadywanie się Kuczery z obecną władzą?

 • ~Marcin74 2020-08-04 14:05:14

  Arteks - Twój komentarz jak tak prawdziwy, że już bardzie nie można. Prezydent powinien go sobie wydrukować i powiesić nad biurkiem choć ja już nawet przestałem wierzyć w to, że jakiekolwiek słowa słusznej krytyki coś to zmienią. Myśle, że to jest przykry koniec tej ekipy i będziemy przez 3 lata świadkami staczania się Miasta. Źle bo nie widać nikogo, kto w przyszłej kadencji mógłby ten trend odwrócić. Bardzo, źle bo będziemy musieli tej ekipie fundować pensje jeszcze przez 3 lata :/

  80 10
 • ~znawca 2020-08-04 14:15:04

  Obu przedmówcom proponuję:
  1. ochłonąć
  2. przestać bić pianę
  3. zrozumieć z czym związane są dochody
  4. odpuścić sobie to „wielkomiejskie zadęcie”
  Rybnik jest bardzo fajnym miastem, ale dużym i wielkomiejskim nigdy nie był i nie będzie.

  36 70
 • ~rosthost1 2020-08-04 14:16:53

  Urzędy, portale internetowe, rozwój firm w Rybniku na słabym poziom. Wstyd przez ostatnie lata. Małe państwo PO pokazuje jak kiepsko rzadzic.

  61 20
 • ~artefaks 2020-08-04 14:21:16

  Fudali potrafił się dogadać w interesie miasta z PO czy SLD. Gdzie jakieś dogadywanie się Kuczery z obecną władzą?
  @Arteks.
  To że Kuczera ,,nie potrafi się dogadać " z obecną władzą nie jest jakoś uwłaczające. Powiedz który samorząd potrafi się dogadać z obecną władzą? Chyba tylko picowski samorząd to potrafi , tworząc przy tym synergię absurdu.

  36 52
 • ~cyd 2020-08-04 14:43:21

  Artefaks, właśnie przez takich cymbałów jak ty, rządzą tacy jak Kuczera. Jasne dane - cyfry, tabele, wykresy jasno wskazują na blamaż, ale nie - wina pisu, niech dalej pogrąża Rybnik.
  Skoro mamy takich Rybniczan - "taki mamy klimat".

  50 20
 • ~Zdzisław Czesławski 2020-08-04 14:58:21

  Niestety dochody spadną jeszcze bardziej. Ja od ponad 10 lat nie mieszkam w Rybniku ale płacę tu podatki. Niestety od września przenoszę adres działalności do Krakowa.

  38 1
 • ~artefakc 2020-08-04 15:12:50

  do artefakt - nie pisz bzdur, opozycja nie chce się dogadać z rządem bo jest totalna zgodnie z doktryną - wszystko tylko nie PIS. Prezydent Kurczera niedawno nawet nie raczył przywitać obecnego Prezydenta RP w Rybniku.

  44 16
 • ~kotlecik 2020-08-04 15:19:15

  Niestety Arteks ten typ tak ma, jest za cienki żeby się dogadać i niestety stagnacja w mieście będzie trwać. Nic sie nie dzieje , nie powstaje, nie buduje, nikt nie inwestuje, żadnych dotacji, żeby chociaż coś drgnęło.
  A przepraszam zabrali się do koszenia trawy przy bulwarach. Nawet takie fontanny kazał zakręcić. Paradowanie przy Trzaskowskim (nawet na pogrzebie Adamowicza) nic dobrego dla nas nie wróży. Ile to jeszcze 3 lata ?!?!?!

  52 3
 • ~Franz Kawka 2020-08-04 15:22:54

  Pislariusze powinni się cieszyć przecież "ostatni będą pierwszymi" a my coraz bliżej końca.

  9 30
 • ~Arteks 2020-08-04 15:26:46

  @znawca - ale przecież miasto nie musi być duże czy wielkomiejskie aby być dobrze zarządzane i zyskiwać przychody. W czasie kadencji Kuczery spadliśmy z 11 na 29 miejsce. Przykładowo takie małe Skierniewice które słyną chyba jedynie z tego, że są sypialnią Warszawy zyskały w tym samym czasie 11 miejsc! Takie pipidowate Krosno które nie ma ani autostrady, ani drogi ekspresowej ani jednego dalekobieżnego pociągu czy elektrowni potrafiło poprawić swój stan w ciągu roku o 4 oczka! Ewidentnie widać tu TOTALNĄ nieudolność Kuczery, który nie potrafi dbać o przychody, a jak mu brakło środków to zakręcił fontanny - chyba jako jedyny włodarz w Europie. Po sezonie urlopowym zrobię specjalną listę miast w których byłem i w których jest normalnie - działają poidełka, działają fontanny. @Marcin74 - już jesteśmy tego świadkami. Ograniczono kursowanie autobusów, zaprzestano rozbudowywać drogi rowerowe, zakręcono fontanny, zaprzestano jakichkolwiek inwestycji w deptaki, na poboczach dróg rośnie zielsko ograniczające czasami widoczność, na Rynku z płytek wyrastają chwasty, wszędzie pełno śmieci, a auta zagracają prawie każdy zakątek miasta - często za darmo, ostatni większy inwestor pojawił się w czasach Fudalego... Za to na szczyt absurdu wyniesiono inwestycje w wiadukty, drogi, meneli i samotnych matek. Co ciekawe jakoś te nowe drogi nie przyczyniają się w ŻADEN sposób do rozwoju inwestycyjnego miasta. Jakoś wytrzymamy te 3 lata ale jak Kuczera dalej nie będzie miał pomysłu na przychody to za rok za nami w rankingu będą tylko Żory, Bytom i Jastrzębie. Sam zobacz - wyprzedził nas już nawet upadły Chorzów bo Chorzów potrafi ściągać do siebie inwestycje deweloperskie. Mam nadzieję, że władze PO zrobią jakiś rachunek sumienia i nie przedłużą mandatu poparcia dla tak słabego prezydenta. Ja mam dość staczania się miasta które zawdzięczamy miernej osobie na fotelu prezydenta!

  48 8
 • ~Marcin74 2020-08-04 15:55:41

  Arteks - Prezydent Fudali był zbyt pewny siebie, z niemałym tupetem dążył "po trupach" do urzeczywistnienia swoich, często błędnych wizji (patrz zalew upadających dzisiaj hipermarketów, zupełne ignorowania głosu mieszkańców w przypadku kwartału Domus - to moim zdaniem kosztowało go przegraną w dużej mierze) i byłem przekonany, że każdy lepszy niż on. Okazało się, że obecny Prezydent arogancją bije poprzednika na głowę. Do tego dochodzi gigantyczna indolencja (nie chcę wierzyć, że jest niekompetentny bo to oznaczałoby zrobienie idiotów ze wyborów. Chcę wierzyć, że najnormalniej przecenił swoje siły w kampanii) i mam najsłabszego Prezydenta miasta jakiego pamiętam. I naprawdę nie miałbym pretensji większych gdyby wziął i jak facet przyznał się, że daje ciała. Ale dzisiaj mamy kabaret absurdalnych wypowiedzi, komentarzy, argumentów tak bardzo z czapy, że nawet przebijają PiS-sowską propagande dobrobytu. No i sztandarowe, prezydenckie - "nic nie mogę". Ktoś z władzą, kto "nic nie może", nie potrafi podjąć decyzji, mało co potrafi dociągnąć do końca, jest najnormalniej zagrożeniem dla dalszego funkcjonowania miasta. Osobiście nie wierzę, że obecna ekipa coś jeszcze będzie próbował zrobić ok. Największą bekę będę miał kiedy obecny Prezydent będzie po skończonej kadencji próbował kandydować np.: do EU i będzie przekonywał, że się do tego nadaje.

  36 4
 • ~rzyt 2020-08-04 17:26:58

  @Arteks, piszesz o braku wzrostu, a w Rybniku na początek trzeba zastanowić się jak utrzymać to co jest. Mam parę przykładów dotyczących moich firm i decyzji miasta, które normalny prezydent załatwia od ręki. Ale w Rybniku po inwestycji miejskiej zabrano mi kawałek gruntu, zburzono ogrodzenie i zapłacono w czasie; jednak do dziś nie doczekałem się inwentaryzacji po inwestycji i oznaczeń geodezyjnych. Nie mogę odbudować ogrodzenia, a firma świadcząca ochronę obiektu chce więcej kasy ...
  Może to tak się ślimaczy z tego względu, że inwestycję prowadził biznesmen roku? Dziś odpowiedzią na moje pytania jest "mamy covid.."
  Ktoś pisze, że przenosi firmę do Krakowa...ja mam także jedną spółkę w Wawie i też chyba tak zrobię, bo do dziś byłem i jestem podatkowym Rybniczaninem.
  Od początków farbowania na czerwono dróg jakoś nie mogłem się przekonać do Kuczery. Wszyscy POzarażani tą opcją na tym forum mają teraz niezłą bekę.
  "

  26 2
 • ~MArudzia 2020-08-04 17:28:14

  Jedno jest pewne
  Jak Rafał rządzi tak warszawką ( o wielu faktach dziejących się w Warszawie nie mamy wiedzy) jak jego kumpel z Rybnika to dobrze się stało że wygrał ten co wygrał.
  Pozdrawiam patrzących realnie ;-)

  30 7
 • ~artefaks 2020-08-04 18:23:01

  opozycja nie chce się dogadać z rządem bo jest totalna zgodnie z doktryną - wszystko tylko nie PIS.

  @~artefakc . Opozycja jest totalna ? Tylko totalny(kretyn) wspierający totalitaryzm takie idiotyzmy może PiSać .

  5 18
 • ~cyd 2020-08-04 18:44:57

  Artefaktów, z tym totalnym kredytem Masz rację:) To Grzegorz Schetyna powiedział " Będziemy opozycją totalną". I nie ma tu złośliwości, to szczera prawda:)

  19 4
 • ~Coronawirus 2020-08-05 06:38:53

  kłótnia artefaktów z artefuckami...

  6 1
 • ~imrahil 2020-08-05 11:50:57

  Fudali był przedsiębiorcą, Kuczera historykiem.

  12 0
 • ~Bernard Jona 2020-08-05 21:56:03

  Ten spadek dopiero nabierze rozpędu!
  Ogólnie Rybnik biednieje i nic nie wskazuje i daje nadziei na to że to jest tendencja czasowa.

  8 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2427