zamknij

Wiadomości

Wójt Świerklan chce ograniczyć kursy autobusów. ZTZ się sprzeciwia

2013-12-12, Autor: Dominika Kuśka
Wójt Świerklan twierdzi, że w gminie kursuje zbyt dużo autobusów i chce ograniczyć połączenia realizowane przez ZTZ Rybnik. Rybnicki przewoźnik jest jednak innego zdania i sprzeciwia ograniczeniu kursów w Świerklanach.
Antoni Mrowiec, wójt Świerklan od nowego roku chce ograniczyć kursy autobusowe na terenie swojej gminy. W projekcie nowego porozumienia z Zarządem Transportu Zbiorowego w Rybnika proponuje likwidację linii 13 i 32 na terenie Świerklan oraz przywrócenie linii 31 przez Świerklany Górne. Kursy linii 30 pozostałyby bez zmian.

Zdaniem włodarza Świerklan przez gminę przejeżdża zbyt dużo autobusów. – Obecnie mieszkańcy mają do dyspozycji około 38 linii prywatnych i 40 publicznych. Uważam, że taka ilość połączeń jest niepotrzebna. Często autobusy jeżdżą puste, dlatego pewne ograniczenia nie spowodują utrudnień w komunikacji zbiorowej – mówi Antoni Mrowiec.

Projekt ograniczenia połączeń na terenie Świerklan spotkał się jednak ze sprzeciwem rybnickiego ZTZ-u. Według obliczeń przewoźnika średnio w ciągu dnia z kursów przez Świerklany korzysta 160 osób. Oprócz osób dorosłych są to uczniowie m.in. Zespołu Szkół Budowlanych czy IV LO. – Mamy różne koncepcje na poprawę funkcjonowania komunikacji miejskiej w regionie. Nie chcemy zostawić mieszkańców bez możliwości dojazdu do szkoły czy pracy. Specjalnie na naszej stronie publikujemy propozycję wójta Świerklan, by mieszkańcy wypowiedzieli się na ten temat – mówi Kazimierz Berger, dyrektor ZTZ Rybnik. – My nie chcemy tych ograniczeń, jednak ostateczna decyzja będzie należała do prezydenta miasta Rybnika – dodaje.

Reklama

 

Jak oceniacie funkcjonowanie komunikacji zbiorowej na terenie Świerklan? Czy ograniczenie połączeń do dobry czy zły pomysł? Czekamy na Wasze opinie!

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~joawol 2013-12-12 09:43:01

    Usługodawca mówi "to się Wam opłaca". a prezydent Rybnika podejmie decyzję :DDD chyba aż tak daleko jego kompetencje nie sięgają...

    0 0
  • ~sabiina-komoro 2013-12-12 09:55:17

    Nóż się w kieszeni otwiera. Ciekawa jestem gdzie Pan Mrowiec te autobusy widział. Chyba tylko na Świerklanach Górnych gdzie mieszka i które go interesują. Świerklany Dolne niech same sobie radzą, bo Antoni Mrowiec ma ich w nosie. Generalnie Świerklany to klasyczny przykład odciętej od świata miejscowości. W weekend np prywatną linią do Świerklan Dolnych nie dojedziesz, bo nie kursuje. Chcesz dojechać z Rybnika, to jedź do Wodzisławia a następnie do Świerklan (ale taki luksus będzie do końca roku, bo polecenie Świętego Antoniego Mrowica, Świerklany, wychodzą z MZK Jastrzębie). Konstatując te wypowiedź coś tutaj brzydko pachnie. Czyżby jakimś faworyzowaniem prywatnych przewoźników? Niszczyć łatwo, budować trudniej. Na szczęście w 2014 roku są wybory !!!

    16 0
  • ~ 2013-12-12 10:17:01

    Uważam ,że to nie jest dobry pomysł.

    9 0
  • ~ 2013-12-12 11:03:46

    Nierozumiem , w czym mu te autobusy przeszkadzają? Może pan szanowny odstawi swój samochód i zacznie się poruszać komunikacją miejską?

    16 0
  • ~jojo 2013-12-12 11:31:26

    I zapewne znowu chodzi o kasę z budżetu gminy.

    10 0
  • ~ewka7 2013-12-12 11:36:42

    To jest bardzo zły pomysł wojta!! Te linie musza zostac czym bede jezdzic do pracy?!

    9 0
  • ~ 2013-12-12 12:08:14

    News napisany na kolanie i na szybko, byle by był.
    Nie Wójt Świerklan ale Gminy Świerklany i linia 13/32 nigdy nie jeździła na terenie Świerklan tylko Jankowic.
    Obecnie żaden autobus ZTZ nie jeździ do Świerklan wiec skąd te 160 osób?

    0 0
  • ~Maniak 2013-12-12 14:33:06

    Swietnie, czyli ktos kto nie korzysta z komunikacji miejskiej postanowil sie jej pozbyc, niech szanowny pan sprobuje dojechac do Rybnika w weekend , pozatym skoro kursuja tam linie prywatne to musi sie im to oplacac.

    2 0
  • ~leezer88 2013-12-12 16:35:54

    Proszę nie słcuhać tego palanta Mrowca, bo on nas mieszkańców Świerklan jak i Jankowic w dupie! Proszę ZTZ o pozostawienie przebiegu trasy linii 13/32,31 dalej przez Gminę Świerkalny oraz włączeniu przystanków w Świerklanach górnych do tych linii.

    4 0
  • ~slmen 2013-12-12 17:35:54

    Wójt wyraża zdanie większości mieszkańców którzy na niego głosowali. Ja też nie przepadam za tym gdy mi co chwilę wyjeżdża z zatoczki autobus wzbijający w powietrze kłęby dymu i wlecze się 25-30km/h do następnego przystanku za 1-2 km.

    0 10
  • ~Arteks 2013-12-13 10:20:45

    Każdy mądry włodarz zrobi wszystko aby połączenia komunikacją miejską działały jak najsprawniej bo to tak samo ważna dziedzina życia jak wodociąg czy służba zdrowia. To korzystne dla miejscowości bo może zatrzymać w niej nieco więcej mieszkańców którzy nie muszą się przenosić do miasta aby korzystać z miejskich udogodnień, a przede wszystkim w dojeździe do pracy czy szkół. Głupi włodarz wyda pieniądze na głupie gadżety ale to z czego korzysta się na co dzień olewa. Świerklany i Żory to największe komunikacyjne zadupia naszego subregionu. Mrowiec chce wydać 22 milionów na nadambicjonalny, przesadzony i niepotrzebny gmach nowego urzędu gminy, a chce żałować parę groszy na dopłaty do komunikacji miejskiej... Chociaż jestem przeciwny podziałom gmin to w przypadku Świerklan, Jankowiczanie powinni jeszcze raz podjąć starania odłączenia się od Świerklan. Przynajmniej będą mogli z satysfakcją powiedzieć, że nie dadzą się rządzić przez zwykłego ciemniaka. Mrowiec nawet nie potrafi rozróżnić przestronnych wygodnych autobusów ZTZ od prywatnych busików w których ludzie są wożeni jak bydło. W autobusach ZTZ uczniowie mają ulgi, a emeryci jeżdżą za darmo. A w busikach tego nie ma. Busiki to Ukraina i Mołdawia i powinniśmy na Śląsku wrócić do korzeni czyli do profesjonalnej komunikacji międzygminnej która ma tu swoją bardzo długą historię niszczoną przez współczesnych niezbyt inteligentnych partaczy-wataszków z niektórych gmin.

    4 0
  • ~Arteks 2013-12-13 10:22:22

    @slmen - równie dobrze ktoś może powiedzieć, że przeszkadzają mu auta smrodzące i hałasujące, jadące jedno za drugim i zagrażające pieszym na pasach i rowerzystom. I co? Zlikwidować ruch samochodowy na niektórych drogach?

    2 0
  • ~Gienek12345 2013-12-13 11:04:21

    Ciekaw jestem co ten błazen Mrowiec zrobi po nowym roku, gdy zniknie MZK. Nie wiece, bo ja wiem. Siądzie do auta i przekręci kluczyk w stacyjce. Szanowna Gmina nie posiada danych związanych z napełnieniami pojazdów. Gdyż większość realizowanych przewozów, wykonywana jest przez prywatnych przewoźników. Takowi nie muszą udostępniać takowych danych. W związku z tym informacja o napełnieniach jest wzięta, chyba tak ad hock z rękawa szanownego Wójta. Poza tym nie wiem czy ktoś pamięta film Ranczo. Wypisz wymaluj Kozioł = Mrowiec. Świerklanom potrzebna jest amerykanka !!!

    4 0
  • ~ 2013-12-13 12:06:59

    Ciekawe jak jak ludzie będą dojeżdżać do pracy i do szkoły.

    3 0
  • ~grzegorz 2013-12-13 14:38:16

    Może Pan Mrowiec ma udziały w prywatnych firmach przewozowych?????

    2 0
  • ~Gienek12345 2013-12-13 22:09:35

    ~grzegorztttt wcale bym się nie zdziwił. Klenart to podobno bardzo dobry kumpel tego Pana. Moim zdaniem sprawa pachnie gnojem na kilometr, które sie komuś przyczepiło do buta!!!!

    1 0
  • ~ 2013-12-15 22:42:25

    idiota

    0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku powinien obowiązywać zakaz spalania węgla?




Oddanych głosów: 3691