zamknij

Biznes

Władze cieszą się ze sprzedaży kamienicy. Czy na pewno są powody do radości?

2012-03-28, Autor: Wacław Wrana
Od wielu miesięcy włodarze Rybnika powtarzają, że nie mają wpływu na to, iż z centrum Rybnika znikają tradycyjne sklepy, a w ich miejsce powstają kolejne banki i firmy udzielające lichwiarskich pożyczek. To tylko część prawdy. Magistrat bowiem sam pozbawia się narzędzi wpływu na życie gospodarcze miasta sprzedając miejskie kamienice w otwartych przetargach.

Reklama

Dwa tygodnie temu urzędnicy z dumą oznajmili, że za ponad 3 miliony złotych udało się sprzedać w przetargu kamienicę przy ul. Rynkowej. W dobie kryzysu nikt nie liczył, że kamienicę której cenę wywoławczą ustalono na poziomie 800 tysięcy złotych, uda się sprzedać za tak wysoką kwotę. Taki zastrzyk gotówki na pewno przyda się napiętemu budżetowi Rybnika.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową w centrum Rybnika pytają jednak, czy władze Rybnika na pewno dobrze obliczyły rachunek zysków i strat. Bo solidny przychód ze sprzedaży kamienicy to tylko jedna strona medalu.

 

Wyzbycie się nieruchomości w otwartym przetargu może mieć również negatywne konsekwencje. Nowemu właścicielowi wcale nie musi zależeć na utrzymaniu funkcjonujących tam punktów handlowych, a co za tym idzie w sprzedanych budynkach mogą powstać kolejne banki, których rybniczanie mają już przesyt. Dlatego handlowcy z Rybnika dziwią się, że magistrat nie bierze pod uwagę zastosowania prawa pierwokupu. - I nie chodzi tylko o to, aby zachować istniejące tu miejsca pracy. Miasto powinno brać pod uwagę fakt, iż część płaconego przez nas podatku dochodowego zasila rok rocznie kasę Rybnika. A funkcjonujących w mieście banków i sklepów sieciowych do budżetu miasta nie trafia ani złotówka – mówi Jacek Sochacki, rybniczanin, właściciel m.in. sieci sklepów obuwniczych.

 

Jacek Sochacki dodaje, że miasto powinno szczególnie traktować rodzimych kupców jeszcze z jednego powodu. - Po otwarciu Plazy i Focusa całkowicie zmieniły się szlaki komunikacyjne i handlowe w naszym mieście. Wszyscy widzimy, że tętniące kiedyś życiem ulice Sobieskiego i Powstańców wymierają - argumentuje.

 

Prezydent Rybnika Adam Fudali uważa jednak, że sprzedaż kamienic w centrum w przetargach nieograniczonych to najlepszy wybór. Między innymi dlatego, że w większości przypadków są one w złym stanie technicznym, a miasto nie ma pieniędzy na ich remont. Uważa również, że przetarg to najsprawiedliwsza forma zbycia nieruchomości. - Nie widzę powodu dla którego powinniśmy inaczej traktować pana Kowalskiego, a inaczej pana Malinowskiego. W otwartym przetargu może wystartować każdy – mówi prezydent.

 

Inaczej sprawę widzą włodarze innych miast i gmin. W Czerwionce-Leszczynach jak dotąd prawo pierwokupu zastosowano w 23 przypadkach. - Zgodnie z wolą mieszkańców kierowaliśmy się chęcią utrzymania konkretnego rodzaju działalności w określonym miejscu. Dzięki zastosowaniu prawa pierwokupu udało się utrzymać tak ważne dla mieszkańców działalności, jak ośrodek zdrowia, księgarnia czy apteka – tłumaczy rzeczniczka prasowa czerwioneckiego magistratu Hanna Piórecka-Nowak.

 

Rzemieślników i rodzimych handlowców chcą też chronić duże miasta. - Pierwszeństwo w nabyciu lokali użytkowych przysługuje najemcom lub dzierżawcom prowadzącym działalność gospodarczą w tych lokalach, po upływie trzech lat od daty zawarcia umowy najmu lub dzierżawy – mówi Marek Jarzębowski – rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gliwicach.

 

Z kolei w Katowicach w ogóle nie chcą sprzedawać miejskich kamienic w centrum. - Kierując się racjonalną gospodarką lokalami użytkowymi stanowiącymi zasób miasta Katowice przyjęto zasadę nie zbywania lokali użytkowych usytuowanych w ścisłym centrum na parterze budynków frontowych. Analiza wyników organizowanych przetargów wykazała, że lokale użytkowe parterowe - frontowe nadal cieszą się dużym zainteresowaniem i uzyskują wysokie stawki czynszu. Pozostawiając tego typu lokale w swojej gestii Miasto będzie miało wpływ na ich sposób zagospodarowania podyktowany potrzebami rynku i utrzymaniem określonej funkcji części Śródmieścia objętej Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta Katowice – wyjaśnia Roman Buła – naczelnik Wydziału Budynków i Dróg Urzędu Miasta Katowice.

 

Swoje wątpliwości co do polityki rybnickiego magistratu wyrazili też nasi czytelnicy. W trwającej od zeszłego tygodnia sondzie, aż 63% biorących udział w ankiecie wyraziło pogląd, miasto nie powinno sprzedawać kamienic, a czerpać zyski z najmu.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~elazar77 2012-03-28 11:08:27

  Na nic nie mają pieniędzy ani aby pomóc ludziom ani na remonty potrafią tylko sprzedawać to co ktoś kiedyś wybudował ,zostawił albo mu zabrano.Łatwo przyszło łatwo poszło fajnie sprzedaje się nie swoje i znów będzie trochę kasy.Cały rynek już sprzedali albo w dzierżawę dali ludzi którzy mieszkali na rynku wysiedlili pozbyli się ich porobili banki i biura.Co to za rynek bez mieszkańców bez firanek w oknach ,kwiatów na parapetach wieje pustką ,chłodem i komercją.Miasto przestaje mieć duszę swój klimat !!!

  1 0
 • ~grzesnick 2012-03-28 11:26:44

  płakać się chce.. ten temat był poruszany już w trakcie kampanii wyborczej. Fudali sprzedaje budynek po budynku. A co jak jego następcy będą mieli inną filozofię działania? Traci tym samym możliwość oddziaływania na czynsze w centrum, na rodzaj usług itd itp Patrz Powstańców. W sumie sprowadza się to do tego, że tu sprzedajemy za 3, a dam wydamy 5 milionów na adaptacje budynku pod urząd, lub nową siedzibę Straży Miejskiej. Bajzel i głupota!

  0 0
 • ~marekm71 2012-03-28 11:30:59

  Pan Prezydent postępuje jak Polski rząd. Wszystko sprzedać. Zamiast właśnie doprowadzić do świetności i korzystać z dochodów przez lata to mają jednorazowy zastrzyk gotówki i potem nic. Ciekawe skąd będą brać kasę jak już nie będzie co sprzedać. Przecież nikt nie kupi kamienicy, firmy, przedsiębiorstwa by na nim tracić tylko zyskać. Po co więc sprzedawać jak można samemu te zyski osiągnąć i to nie raz ale cały czas.

  0 0
 • ~Margin 2012-03-28 12:06:44

  Kantor i sklep obuwniczy. Faktycznie jest o co walczyć. Przesyt banków? Skąd taki wniosek? Jakieś badania? Jest popyt - jest podaż. A firanki w oknach może i wyglądają ładnie, ale te same firanki, w przypadku jakiejkolwiek imprezy na rynku, jako pierwsze dzwonią na policję w związku z zakłócaniem ciszy nocnej.

  0 0
 • ~grzesnick 2012-03-28 12:21:01

  margin- wychodzi na to, że jak miasto nie ma na coś pomysłu to powinno to sprzedać. W takim wypadku czekam na sprzedaż obiektów sportowych, pomocy społecznej, urzędu pracy i połowy dróg w tym mieście. A to, że tam jest kantor i sklep obuwniczy wynika z czego? Kazał kto miastu wynajmować akurat na taka działalność?

  0 0
 • ~elazar77 2012-03-28 12:35:54

  Te parę imprez w roku na rynku nam nie przeszkadzało.Są rynki w wielu miastach ładniejszych ,większych i bogatszych od Rybnika np Kraków czy Sandomierz i wiele innych i co ? Są ludzie są imprezy i jest klimat A tu zwykła wiocha

  0 0
 • ~Fiodore 2012-03-28 14:01:46

  Widzę, że właściciele wspomnianego kantoru i ciuchlandu już martwią się o swoje interesy, a przeciez gdyby tytm zarządzało miasto to też brałoby pod uwagę tego, kto zgodzi się na najwyższy czynsz. Wystarczy spojrzeć na Sobieskiego, gdzie w ostatnim miesiącu były do wynajęcia dwa lokale [jeden na rogu pasażu] i oba znalazły nowych najemców jeszcze zanim zaczął zbierać się kurz po starych najemcach. Prywatny właściciel pewnie zarządzi większy czynsz, ale jednocześnie wyremontuje ten obiekt i dostosuje do konkretnych najemców - jeśli ktoś będzie chciał mieć cały parter dla siebie to tak przebuduje. Miasto taki remont zrzuciłoby bezpośrednio na najemców lub starało o środki z UE, o które teraz jest już trudniej.

  0 0
 • ~AmandaG 2012-03-28 14:42:22

  W niedalekiej przyszłości do Rybnika nie będzie sensu przyjazdu bo na rynku będą tylko banki i jubilerzy. Skończą się niedzielne - wspólne rodzinne spacery, nawet wśród uciążliwych i przeszkadzających ludziom gołębi. Najlepiej pozbyć się, sprzedać a potem niech się dzieje co chce.

  0 0
 • ~Gregorio 2012-03-28 15:03:24

  Bo nasze władze działają na zasadzie " po nas tylko popiół " . Nie dba się o lokalnych przedsiębiorców, rzemieślników itp. Jak się da to sprzedać - choćby diabłu. Na chwilkę kasa będzie ( póki jestesmy u władzy ) a potem - "a co nas to obchodzi".
  Z czynszów przez wiele lat miasto by miało więcej - ale w perspektywie czasowej. A tak -przykładowo z czynszów najemców Focusa i Plazy ma Kraków,Warszawa, Poznań itp. W Rybniku nic nie zostaje.
  Do Fiodore - lokal na Sobieskiego dalej ma ten sam najemca co miał wcześniej a musiał brać udział w przetargu. Dalej będą tam poduchy i firanki. A sklep obuwniczy na rogu pasażu to ten sam co kolo Bielowskiego - bo z tamtego miejsca się wynosi.

  0 0
 • ~misiaq 2012-03-28 16:44:42

  Mamy do wyboru - godzić się na sprzedaż lub nie. Decyzję i tak podejmą nasi reprezentaci wybrani w demokratycznych wyborach.
  Ale...
  Na całym świecie wraca się do małych sklepików, u nas jednak inwestuje się w sklepy wielkopowierzchniowe i korporacje.
  Małe sklepiki (czyli z reguły nasi lokalni kupcy) mają swój urok, z racji wielu lat na lokalnym rynku.
  Książki i tak kupujemy nie w empiku tylko u Pana Jasia w Orbicie, papierosy u starszego pana z sklepu na Zamkowej.
  Godząc się na sprzedaż lokali zabijamy lokalny biznes, lokale byćmoże zostaną w rękach rybniczan to z całą pewnośćią nie przyniosą dochodu lokalnemu samorządowi. Inwestor wyremontuje podniesie czynsz i lokalnego kupca stać już nie będzie.
  Ci mali sklepikarze którzy w drodze przetargów uzyskali rudery, włożyli swoją pracę i pieniądze zostaną w większości wypadków z niczym. Na rynkowej kamienica została sprzedana, ale czy ktoś przejmuje się tym, że sklepy te prowadzili rybniczanie, zatrudniali pracowników ? Niestety nasze miasto umrze, będą banki, sfinxy itd. Na kawe pójdziemy do starbucksa.

  0 0
 • ~hub381 2012-03-28 17:15:17

  Biadają,na Fudalego narzekają a na wybory"sra..",to rzeczywistość nasza !
  Pytam-Co Ci teraz dają twoje narzekania,że się sprzedaje nieruchomości,że powstają banki i inne" pieroństwa"
  A drogi najgorsze w ROW-ie>popacz na Żory ! Stadion spier.....i ,pieniądze w błoto wyrzucili ! Niestety"gospodarzem"trzeba się urodzić.
  Mieszkancy się starzeją,wiele choruje,to rzecz normalna a Hospicjum nie ma> a zobacz w Żorach,najnowocześniejsze jak na XXI wiek.
  A"Juliusz "niszczeje,za nim pomyślą?No coment.

  0 0
 • ~Mandaryna 2012-03-28 18:51:18

  Pan Prezydent Adam Fudali już w czasie wyborów nie miał pomysłu na dzielnicę śródmieście (po co się nia zajmowac skoro ma malo mieszkańców). Na bilbordach lubił wszystkie dzielnice oprócz Śródmieścia. Jergo ekpia nie ma już pomyslu na Rybnik. Tylko niechęc Marka Krzakały do bycia Prezydentem spowodowała, że musimy przetrwac jesze ponad 2 lata totalnego bezchołowia i niszczenia małej przedsiebiorczości w Rybniku. Przetrwaliśmy komune, przetrwamy i Fudalego chociaz jest on znacznie skuteczniejszy w niszczeniu "prywaciarzy" niz komunisci. Pewnie jakies kompleksy z czasów przed prezydenckich.

  0 0
 • ~kurier 2012-03-28 21:54:40

  Kolego hub nie podawaj przykładów które łatwo można sprawdzić. Moi kumple z Żor mówią, że tam już nawet banki się wyprowadzają z rynku. Sklepów żadnych porządnych nie ma. A na rynku hula wiatr. A co do innych miast to pracuje w firmie dostawczej i sporo sklepów plajtuje wszędzie. W centrach miast ale i na ich obrzeżu... Czy ktoś się zastanowił z was kiedykolwiek, że masę ludzi kupuje teraz na allegro i w necie? To nie chodzi o takich lub innych włodarzy. Po prostu takie czasy. Teraz aby coś kupić wcale nie trzeba iść do sklepu. A co do wyprzedawania kamienic to zgodzę się z grzesnickiem i innymi. Pozbywanie się ich ze stron władz miasta to działania krótkofalowe i raczej niekorzystne.

  0 0
 • ~czeski1 2012-03-28 22:12:21

  RYBNICZENIE ! Kto w końcu zorganizuje REFERENDUM by ODWOŁAĆ nieudolnego prezydęta ?
  1. całkowicie zakorkowane miasto, spaprane remonty prowadzone bez jakiegokolwiek nadzoru, ładu czy składu przez tzw. partaczy;
  2. prawdopodobnie całkowity brak jakichkolwiek inwestycji dla mieszkańców z wyjątkiem zakupu stołu multimedialnego i kilku butelek wina na targi;
  3. ciągłe podwyżki cen wody i tolerowanie pensji dla prezesa wodociągów w wysokości ok. 25.000 zł miesięcznie;
  4. prawdopodobnie wyprzedaż wszystkiego ci się da;
  5. ciągłe podwyższanie podatków bez próby pozyskania jakiegokolwiek inwestora innego niż EDF któremu z kolei umarza się wszystko; Płacą za to lokalni przedsiębiorcy, których AF i jego świta leśnych dziadków mają chyba głęboko w poważaniu;
  6. utrzymywanie STRAŻY miejskiej jako instytucji wybitnie zasłużonej w trzebieniu portfeli kierowców;
  Mam już serdecznie dość ale może ktoś rozpocznie zbieranie podpisów pod odwołaniem w referendum tego pana ?

  0 0
 • ~ 2012-03-28 22:16:01

  na kara tych pajacy i juz

  0 0
 • ~mao 2012-03-28 23:25:51

  RYBNIK - trzeba stąd ....spierdalać!

  0 0
 • ~Teddy 2012-03-29 08:30:41

  Ciekawe co na to teraz powie cwaniaczek ~Arteks twierdzący, że we wszystkich miastach sprzedaje się budynki, buduje galerie w centrach, żeby ożywić miasto (podobno Katowice - według Arteksa - biorą wzór z Rybnika przebudowując Katowickie centrum)??? Jak widać, ktoś tu sieje wrogą propagandę. A co do "radości" UM, to będą się cieszyć bo AF narznął tyle długów, ze teraz nie z czego ich spłacać, bo markety podatku nie odprowadzają. A nowy właściciel nie będzie się zastanawiał czy utrzymywać w kamienicy Księgarnię św. Jacka i działalność szczytna dla miasta tylko wynajmie ją bankom, pubom czy innym dochodowym rodzajom działalności, które zwrócą mu inwestycję. Prezio sprzedał już wszystko co można i tylko czekać aż sprzeda mieszkańców. Kto wie? Może do końca kadencji mu się uda??

  0 0
 • ~werkk 2012-03-29 10:48:38

  A czy cieszą się Ci którzy tam mieszkali?

  0 0
 • ~grzesnick 2012-03-29 13:06:11

  nie ma co spi..alać. Trza uczciwie gadać o tym co się dzieje. I zmieniać

  0 0
 • ~przemo7 2012-03-29 17:44:48

  a ja nie w temacie-- a co wy na to jakby zrobić zbiórke podpisów i wysłąć petycję żeby zlikwidowali w rybniku straż miejską .jak widzę tych baranów to mi się normalnie nóż w kieszeni otwiera.

  0 0
 • ~Arteks 2012-03-29 22:12:03

  @werkk, grzesnick - i nie wystawić w 2014 znowu jakiegoś cieniasa @teddy - ale właśnie że galerie w Rybniku ożywiły nasze centrum, gdyby ich nie było - wszędzie hulałby już wiatr a w soboty i niedziele tłumy waliłyby do Silesii w Katowicach... Poza tym do znudzenia będę powtarzał, że nie ma wolnych lokali na Korfantego, Kościelnej, Raciborskiej, Zamkowej, Rynkowej, pl. Wolności. Problem jest tylko z Powstańców i Sobieskiego (w mniejszym zakresie). Czy tego nie chcesz teddy zauważyć?!

  0 0
 • ~Mandaryna 2012-03-30 09:12:24

  ~ Arteks. Po raz kolejny mijasz się z prawdą. Na ul. Kościelnej jest od dawna pusty lokal, na ul. Łony są puste lokale. Na ul. Sobieskiego jedyne ostatnio puste lokale były w budynkach należących do "Miasta". Problem ul. Powstańców również rozpoczął się od wizji sprzedaży nieruchmości i opróżniania lokali handlowych należących do Miasta. Taki są fakty ! To Miasto zniszczyło ul Powstańców chcąc sprzedać kolejne kamienice. Przecież Pan Adam Fudali przed wyborami pokazywał koncepcję zagopodarowania kamienic na rogu ul Powatańców i Łony. Niestety, jak w wielu innych przypadkach była to tylko koncepcja z niewielką szansą na realizację.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 732