zamknij

Wiadomości

Wkrótce powstanie atrakcja dla rolkarzy i wrotkarzy. Błonia na Paruszowcu będą miały tor

2017-02-14, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Na rybnickich Błoniach, w dzielnicy Paruszowiec-Piaski trwają przygotowania do budowy toru do jazdy na rolkach i wrotkach. Prace powinny zakończyć się w kwietniu. To nie jedyna tegoroczna inwestycja w tej dzielnicy.

Reklama

Tor o nawierzchni asfaltobetonowej będzie miał nieregularny, owalny kształt, o łącznej długości 400 metrów. - Jego budowa jest pierwszym etapem większej inwestycji, obejmującej oświetlenie, chodniki, ścieżki, place manewrowe, itp. Wykonawcą toru jest wybrana w przetargu firma PHU „Gawlik” Paweł Gawlik z Oświęcimia, za kwotę przeszło 340 tys. zł. Prace przy budowie ruszą kiedy tylko pozwoli na to pogoda - utrzymujący się mróz uniemożliwia jak na razie wykonywanie prac ziemnych – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

- W dzielnicy Paruszowiec Piaski powstaje zupełnie nowa, interesująca przestrzeń rekreacyjno-spacerowa. Z jednej strony mamy czekające na zagospodarowanie Błonia, dalej teren po byłym basenie, gdzie obok powstającej w ramach budżetu obywatelskiego tężni solankowej, planujemy również dodatkowe zagospodarowanie terenu. Dzięki wybudowaniu przepustu pod nasypem kolejowym w naturalny sposób otworzą się na siebie dzielnice Północ i Paruszowiec Piaski – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Jeszcze w tym roku na terenie dawnego, paruszowickiego basenu, przy ul. Mikołowskiej wybudowana zostanie tężnia solankowa – zwycięski projekt ogólnomiejski ostatniej edycji budżetu obywatelskiego. - W trakcie rozstrzygania jest w tej chwili przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, obejmującej nie tylko budowę samej tężni, ale i planowane do realizacji kolejne etapy zagospodarowania terenu rekreacyjnego wokół niej. Powstanie tam park z atrakcyjną infrastrukturą rekreacyjno-wypoczynkową – dodaje Agnieszka Skupień.

Planowana budowa przepustu pod dworcem Rybnik-Paruszowiec jest w tej chwili na etapie formalnych uzgodnień. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy o planach związanych z błoniami na Paruszowcu i zagospodarowaniem w tym miejscu terenu pisaliśmy dwa lata temu. >>Paruszowiec rybnickim Nikiszowcem. A czemu nie?<<

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Mateusz Pędziwiatr 2017-02-14 15:08:19

  super

  29 3
 • ~hanys z Rybnika 2017-02-14 19:26:47

  Żeby nie zapomnieli tam zamontować kamer , bo ci z familoków wszystko okradną i co się tam będzie działo w nocy to już sobie wyobrażam .

  21 21
 • ~Arteks 2017-02-14 20:56:06

  Bardzo dobra idea, szczególnie w połączeniu z poprawą komunikacji - zarówno rowerowej jak i publicznej w tym rejonie. Liczę że zarówno w tym miejscu jak i na całych Błoniach nie pojawi się kolejny parking i kolejne złomowisko dla wygodnych. W Radlinie parking na kilka aut zrobiono przy samej tężni. Zapach solanki miesza się często z zapachem spalin z silników diesla... Ale Rybnik to nie Radlin więc liczę na znacznie większy profesjonalizm i rozsądek władz miasta. @hanys - przeważnie miejscowi nie niszczą czegoś z czego korzystają ich rodziny, sąsiedzi itd. Za to przyjezdni jak najbardziej. Niedawno jakiś SRB demolował bannery w centrum miasta, inny sikał do fontanny, jeszcze inny wlazł na pomnik. Ale wszyscy zostali schwytani dzięki monitoringowi. Jaki problem w mieście które ma sieć szerokopasmową nawet w odległych dzielnicach - założyć tam monitoring?

  16 8
 • ~ 2017-02-14 23:02:56

  tak, komunikacja miejska jest tam na wysokim poziomie - 13 kursów na dobę w dni robocze o weekendach lepiej nie wspominać, co w połączeniu z ciekawą " turystyczną " trasą ( autobus w swojej trasie okrąża prawie ćwierć miasta) działa odstraszająco na każdego posiadacza samochodu, wspomniany obszar jest często wynajmowany przez miasto pod występy cyrków, mam nadzieję, że ten proceder się skończy, bo po opadach i wyjeździe ciężarówek cyrkowców teren przypomina później wojskowy poligon, z drugiej strony, jeżeli miałaby powstać tam kopalnia, czego gorącym zwolennikiem jest "doświadczony samorządowiec", teren i tak się zapadnie pod wpływem eksploatacji górniczej, mam jednak nadzieję, że do wybudowania kopalni w tym miejscu nie dojdzie

  9 0
 • ~THE Bill 2017-02-15 07:55:06

  W trosce o dobro mieszkańców tor powinien być otwarty tylko w dni, których powietrze jest dobre. Jeśli norma jest przekroczona to w myśl zamykania szkół powinno się też zamykać baseny, urzędy, parki, tory dla rolkarzów, itp.

  4 3
 • ~goliat 2017-02-15 09:30:17

  Arteks, parking się tam znajdzie, właśnie dla tych jak to piszesz złomowisko dla wygodnych,ja wiem Ty wyobrażasz sobie 5 osobową rodzinkę ze sprzętem na plecach wychodzącą z autobusu. A może ze Zwonowic sobie na rowerach przyjadą co? z małymi dziećmi? Nie bądź śmieszny człowieku kto Ci pójdzie na takie coś. Skąd ty się urwałeś !

  8 7
 • ~polk 2017-02-15 14:52:39

  Goliat jeśli będzie odpowiednia komunikacja miejska to w tym dziwnego żeby jechać autobusem na rolki? Z autobusu musisz taszczyć sprzęt na plecach a z auta zapewne już wychodzisz ze sprzętem na nogach lub sprzęt sam z niego wychodzi?
  Jak narazie to i owszem, miasto bardziej zniechęca niż zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej ale może i ten beton się kiedyś skruszy.
  Arteks bez sprawnej KM nie ma co marzyć o porzuceniu aut. Zobacz sobie jak niedaleko jest np z Meksyku lub Chwałowic na Błonia a połączenia autobusowego żadnego.

  7 0
 • ~Arteks 2017-02-15 19:35:56

  @goliat - tak sobie wyobrażam jak odbywa się to w wielu miastach na za Odrą - tam parkingi przy parkach czy terenach rekreacyjnych należą do rzadkości. Ludzie dojeżdżają do nich na rowerach lub komunikacją miejską. Trzeba pomału zmieniać mentalność. Wszyscy którzy dojeżdżają autem do pracy przyznają mi rację, że przynajmniej ci którzy jadą w tym samym czasie do fryzjera, lekarza czy do tężni - nie muszą jechać autem! A może chciałbyś w ogóle autem wjechać do tężni i nie wychodzić z niego tylko otworzyć okna? ;)

  3 5
 • ~Arteks 2017-02-15 19:39:19

  @ursus - nie jest obecnie z komunikacją publiczną idealnie ale to nie znaczy, że nie można tego poprawić. Od wielu lat postuluję zmianę układu komunikacyjnego i poprawę częstotliwości kursowania. Może za prezydenta Kuczery wreszcie się tego doczekamy. :) Natomiast przykładowo z Niedobczyc na Paruszowiec znacznie szybciej byłoby do tych przyszłych atrakcji przyjechać pociągiem, niż autem pchać się przez zakorkowaną Wodzisławską, Kościuszki czy Mikołowską.

  2 4
 • ~Natalia Wojtyłko 2017-02-15 20:15:45

  wreszcie!:)

  0 0
 • ~ 2017-02-15 23:47:22

  ~Arteks, oczywiście, że można poprawić, ale odkąd pamiętam ( a trochę wiosen mam już za sobą ), to trwa to poprawianie , jedynie co się zmieniło, to wprowadzono "wodotryski" czyli e-karty, czy wyświetlacze na przystankach, a nie zabrano się za korekty tras czy rozkładów do rzeczywistych potrzeb mieszkańców (przynajmniej w mojej dzielnicy), dzięki czemu komunikacja miejska nie jest atrakcyjnym środkiem komunikacji,
  a do wspomnianego miejsca, dużo bliżej jest z Piasków a nie Paruszowca, tutaj niestety (szczególnie w weekendy) pociągi jeżdżą rzadko

  1 0
 • ~Arteks 2017-02-16 11:45:05

  @ursus - w poprawianie komunikacji przez ZTZ też nie wierzę bo przez 20 lat zrobili minimum z tego co można było zrobić. Nadzieją napawa jednak plan transportowy dla miasta, plan mobilności miejskiej i osoba Mazura w UM który jest transportowcem i to z bardzo nowoczesnym podejściem. Cieszy również zmiana w podejściu do kolei przez nasz Urząd Marszałkowski i zmiany personalne jakie zaszły w Kolejach Śląskich. W ciągu roku zrobiono tam więcej niż w ciągu 5 ostatnich... To widać chociażby po rozkładach jazdy które są naprawdę bardzo dobre jak na skromne możliwości taborowe tego przewoźnika. Do tężni która ma powstać w miejscu dawnego basenu z przystanku kolejowego Paruszowiec jest ok. 300 m, na Błonia niewiele dalej. A co do Piasków to obecnie pociągi jeżdżą tam wolno i rzadko ale... w tym roku rozpoczyna się rewitalizacja linii kolejowej w kierunku Chybia/Bielska (czyt. wymiana wszystkiego na nowe). Po niej będzie można zupełnie na nowo przemyśleć komunikację np. między Rybnikiem i Żorami.

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 2595