zamknij

Wiadomości

Wizja A. Larysza: zalew turystyki i rekreacji w Rybniku

2014-04-15, Autor: Dominika Kuśka
Aleksander Larysz snuje kolejne plany. Po zagospodarowaniu ośrodka w Kamieniu oraz planach związanych z „Juliuszem” przyszła pora na turystykę i rekreację w rejonie Zalewu Rybnickiego. Kandydat na prezydenta miasta ma ambitne plany stworzenia z Rybnika turystycznego centrum regionu. Swoje pomysły chce realizować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Reklama

Zgodnie z wizją Aleksandra Larysza centrum turystycznym naszego miasta będzie Zalew Rybnicki, wokół którego będą powstawać liczne atrakcje. – Pierwszym krokiem jest stworzenie ścieżki rolkowo-rowerowej wokół całego Zalewu. Szeroka ścieżka umożliwi mieszkańcom rekreację z przyjemnym widokiem. Nie zabraknie też dodatkowej infrastruktury w postaci ławeczek, miejsc do grillowania czy zagospodarowanych zakoli – wymienia Aleksander Larysz.

 

Kolejne propozycje kandydata Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto to wydłużenie kolejki wąskotorowej z Rud, a także powstanie profesjonalnego pola golfowego z 18 dołkami w meandrach Rudy. – Ten projekt doskonale komponuje się z ukształtowaniem terenu. Rozpocząłem już negocjacje z właścicielami tych terenów. Wszystko wskazuje na to, że taki projekt da się zrealizować. Wiem także, że właściciele stadniny będą chcieli sprzedać jedną z działek. Tam widziałbym nowoczesny skatepark. Oczywiście, taki rekreacyjny, nie tylko dla zawodowców – mówi Aleksander Larysz.

Przy samym Zalewie miałby powstać tor wioślarski, a na Pniowcu kandydat na prezydenta chciałby stworzyć plażę. – Tam właściwie jest naturalna plaża. Ten teren wystarczy tylko dostosować – mówi Aleksander Larysz.

 

Po drugiej stronie Zalewu (od ulicy Podmiejskiej) Aleksander Larysz planuje wybudować wielofunkcyjną halę widowiskowo-sportową z krytymi kortami tenisowymi oraz z tarasem widokowym na „rybnickie zachody słońca” , a także tor kartingowy.

 

Punkt rekreacyjny miałby też powstać przy lotnisku w Gortatowicach. – Tam proponujemy ścieżkę rowerowo-rolkową oraz domy letniskowe – mówi prezes Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto.

 

W jaki sposób oraz z jakich środków Aleksander Larysz chciałby zrealizować te projekty, jeśli wygra jesienne wybory samorządowe? – Kluczem tych projektów jest wielofunkcyjność i otwartość na oferty biznesowe. Takie zadania realizuje się w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto daje teren i dogodne warunki, a biznesmen inwestuje. Atrakcje choć będą bezpłatne, będą generowały zyski, dzięki korzystnej, dodatkowej ofercie komercyjnej – podsumowuje Aleksander Larysz.

 

Jak Wam się podobają pomysły Aleksandra Larysza i wizja zarządzania miastem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego? Czekamy na Wasze opinie!

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~Marcin74 2014-04-15 09:17:29

  Ten Pan tak na serio? Czy to jest jakaś szersza akacja teaserowa przed kolejnym Ryjkiem? Pomysł na rozwój ponad 140 tys. miasta to ławeczki i grill nad Zalewem? Pole golfowe? Basen ze darmo? Domy letniskowe obok lotniska (a może chodzi o domy “lotniskowe”)? Wg. tego Pana Rybnik to miasto bez większych problemów a jedyny kłopot jaki mają mieszkańcy to „co tu robić, jak nie ma co robić”. Ten Pan już wydaje się być oderwany od rzeczywistości a co dopiero w sytuacji gdyby nieszczęśliwie został prezydentem miasta. Mam nadzieje, że Rybnik.com.pl publikuje te bzdury na takiej samej zasadzie jak kiedyś media pokazywały kandydata Kononowicza. Dla beki.

  29 0
 • ~freelander30 2014-04-15 09:19:43

  Czy ten portal prowadzi również kampanię promocyjną tego pana? bo to już kolejny artykuł rekomendujący "jego ambitne plany"...

  22 0
 • ~bandinho 2014-04-15 09:31:35

  Widać że społeczeństwo nie dorosło jeszcze do nowatorskich wizji pana L. Tylko krytykuje i wyśmiewa, a sport i rekreacja to dopiero początek. Już niedługo usłyszymy o darmowych parkingach na zatłoczonych osiedlach wokół których Górale będą sprzedawali swoje oscypki i kapcie co pozwoli sfinansować budowę i utrzymanie. Następnym krokiem będą zakłady pracy. Oczywiście dla mieszkańców rybnika praca będzie za darmo! ale za to w okół urośnie las parasoli z ogródków piwnych w których będzie można wypocząć i odprężyć się po pracy. :D

  8 0
 • ~Fiodore 2014-04-15 09:35:53

  Skoro mnie ma pomysłu na rozwój miasta, to jak każdy kandydat szasta budżetem na lewo i prawo rozdając wszystko za darmo. A może by tak zadbać o promocję naszej podstrefy w ramach KSSE albo utworzyć razem z Polibudą i sponsorami coś na kształt inkubatora technologii? Nie marzę o takiej strefie jak w Gliwicach, bo to byłby cud, a na liczenie na cuda nie mamy już czasu. Panie Larysz, weź się Pan do roboty i pomyśl o przyszłości rybniczan, a nie o chlebie i igrzyskach dla nich! Jak będę chciał odpocząć poza miastem, to raz na tydzień mogę jechać do Wisły czy Ustronia, ale nie chcę codziennie dojeżdżać do pracy do Katowic czy Sosnowca, bo w Rybniku "prezydent" będzie wolał stawiać ławki niż szukać biznesmenów!

  8 0
 • ~Kryszta 2014-04-15 09:36:48

  Tak w meandrach Rudy pole golfowe, wykarczować i ucywilizować to co mamy jeszcze naturalne. Czy ta ścieżka wokół Zalewu pobiegnie przez tereny elektrowni? Przy ścieżce rowerowej są ławeczki, jakby Pan kandydat nie zauważył, są i miejsca do grillowania jakby komuś bardzo zależało. Kolejka wąskotorowa do Rybnika? Kto chce może wykorzystać walory turystyczne Rybnika. W Rybniku potrzeba pracy dla ludzi, dobrych zarobków a cała infrastruktura rozwinie się sama.

  17 0
 • ~jedrek_1_1 2014-04-15 09:46:52

  @bandinho - jestem za nowatorskimi pomysłami, a nie za głupimi pomysłami. To, że ktoś pokazuje obrazki i dużo paple, nie znaczy, że ma coś mądrego do przekazania. Te pomysły są bez podstaw ekonomicznych, a sporo z nich jest po prostu nie do zrealizowania. Taki rybnicki lepperyzm, to ten kaliber.

  7 0
 • ~bandinho 2014-04-15 09:51:39

  jedrek, chyba nie wychwyciłeś sarkazmu :)

  5 0
 • ~Arteks 2014-04-15 10:00:32

  Mnie nie dziwi to, że kandydaci na prezydenta wyszukują luki którymi mogliby zaimponować mieszkańcom bo akurat ekipa AF zaniedbała rozwój rekreacyjny miasta. A jeśli chodzi o turystykę to nie są wykorzystywane różne atuty miasta w tym nasz zalew, który jest unikatowy a jego wykorzystanie niewielkie. @intel - akurat miejsca pracy i bezrobocie to nie jest największy problem Rybnika. W tej dziedzinie nasze miasto radzi sobie nieźle. A młodych ludzi poszukujących pracy - w całej Polsce jest masa. To efekt fatalnej polityki państwa jeśli chodzi o oświatę. @jedrek_1_1 - do tej pory rybnicka PO była roszczeniową i populistyczną spadkobierczynią lepperyzmu i Samoobrony - czyżby baliście się konkurencji? Tak przy okazji jeśli wystawicie po raz kolejny Krząkałę - ludzie będą pękać ze śmiechu, ja też :PPP

  0 3
 • ~jedrek_1_1 2014-04-15 10:03:51

  @bandinho - ba, w nerwach nie doczytałem nawet do końca ;)

  0 1
 • ~Maalibu 2014-04-15 10:10:41

  Wniosek jest jeden: Niestety p.Fudali nie ma godnej konkurencji.

  0 0
 • ~oko 2014-04-15 10:28:03

  rybnik.com.pl schodzi na psy....kampania wyborcza i tyle

  4 0
 • ~przemo7 2014-04-15 10:29:20

  ja też chciałbym kandydować na prezydenta obiecuje wszystkim że zrobię drugie morze bałtyckie w rybniku :)wtedy będzie zalew turystyki.aha i otworze jeszcze z 10 hipermarketów ,wtedy będzie praca dla wszystkich .a i wydłuże tydzień o dodatkowy dzień ,a co tam 2 niedziele się przydadzą:)

  7 0
 • ~kretek 2014-04-15 10:30:16

  mallibu - a co ma piernik do wiatraka? Larysz to taki lokalny folklor, ale przecież nie jest jedyny. Fudalli obumarł, klapł już 4 lata temu. Pewnie realną alternatywą będzie wybór między Krząkałą a Masłowskim.

  3 0
 • ~krokoss 2014-04-15 10:33:33

  "Opozycja" najgłośniejsza przed wyborami. Same genialne pomysły opracowane przez tanich analityków. Jeśli są takie dobre, to dlaczego pan nie robi na tym pieniędzy jako przedsiębiorca, a pcha się do urzędu? Należy cały czas, czytając te bzdurne pomysły, pamiętać, że prezydentura to nie jest populistyczne rozdawanie pieniędzy na inwestycje dla kilku procent mieszkańców, ale rozwiązywanie bieżących problemów, pobudzanie inwestycji drogowych (nie za miejskie pieniądze), kolejowych, analiza i rozwiązanie problemu infrastruktury parkingowej (a nie analizowanie co obiecać w danej chwili przed wyborami), skompletowanie zespołu kompetentnych urzędników, którzy się tymi rzeczami zajmą i doprowadzą do końca. Wstęp na rudę za darmo? Spoko. Zaparkujemy pod Carrefourem albo castoramą, szybciutko czmychniemy żeby nikt nie widział, że nie na zakupy. Plaża na Pniowcu? Tam też zaparkujemy na czyimś terenie. Nie zapomnijmy każdego wyposażyć w kombinezony OP-1, chyba, że pomysłodawcy mają wtyki w SANEPIDzie, a wstęp będziemy płacić spółce EDF. Negocjacje z właścicielami terenów? Ktoś w ogóle negocjuje z kimś niedecyzyjnym, bez pełnomocnictw i poza prawem? Panie Aleksandrze (bo wiem, że ktoś taki to czyta), coraz bardziej się przekonuję, że ma Pan zerowe pojęcie o specyfice pracy prezydenta, za to blisko Wam do "opozycji", politycznych celebrytów w stylu Korwina-Mikkego. Lekcje PR-u pobierane chyba od prezydenta Makosza. Warty Pac pałaca, a pałac Paca.

  5 0
 • ~Kajzer 2014-04-15 11:03:46

  Od tak się zastanawiam Pan Larysz to kto .. Lub kakaja to ptica.. ??? ten Pan może jakie miliardy w lotto wygrał.. czy cós takiego..??
  Wczoraj obiecanki cacanki typu darme kąpielisko dzisiaj kolejne eldorado jakoweś.. Czyli trzeba po raz nty stawiać pytanie kto zacz ten Pan Larysz..!!

  4 0
 • ~ 2014-04-15 11:20:09

  Szanowni Państwo.Bardzo dziękujemy za wnikliwą analizę dotyczącą naszych projektów które przedstawiliśmy na ostatniej konferencji z cyklu , jak widzimy wykorzystanie potencjału rekreacyjno-turystycznego Rybnika, nawiązującego do Naszego hasła"Rybnik stolicą turystyczną regionu"Widzimy ,że oparliście analizę o dogłębną własną wiedzę jaką posiadacie w tym zakresie.Wasze uwagi są dla Nas bardzo cenne:)Jeżeli chcecie poznać dokładniej Nasze projekty , to zapraszamy na FB ,Twitt.,www. itp., lub do naszej siedziby w Rybniku na ul.Wieniawskiego11 w każdy czwartek 16-18.Następne konferencje będą poświęcone innym ważnym ,naszym zdaniem problemom miasta i naszymi , w tym zakresie, propozycjami.Pozdrawiamy

  0 10
 • ~przemo7 2014-04-15 11:48:46

  RNM-to zajmijcie się na waszej następnej naradzie lub konferencji czymś bardziej pożytecznym i poważnym .tak jak kolega wyzej napisał ,może warto by było pomyśleć nad naszą strefą ekonomiczną ,ściągnięciu jakiś poważnych pracodawców do rybnika a nie wiecznie tylko markiety i markiety od fudaliego .a teraz wasze marzenia --co chcecie zrobic z rybnika typowego miasta śląskiego z dwoma kopalniami i elektrownią -kurrort nadmorski .możecie sobie o tym marzyć tylko najpierw zróbcie to o czym ludzie marzą .o pracy za godziwe pieniądze ,o tym żeby bajtle mogły chodzić do przedszkola w pobliżu swojego miejsca zamieszkania ,żeby mozna było bezpiecznie wyjść na rynek wieczorem posiedzieć i wiele wiele innych.

  10 0
 • ~przemo7 2014-04-15 11:51:32

  zróbcie sondę na czym najbardziej zależy mieszkańcom i od tego zacznijcie a nie od pierdół i waszego widzimisie

  8 0
 • ~ 2014-04-15 12:48:11

  Jak pan Larysz tak wszystko obiecuje ,to niech obieca że jako prezydent nie będzie pobierał wynagrodzenia z UM ,swoje roczne dochody z fotela prezydenckiego będzie przeznaczał na chore i biedne dzieci...

  9 0
 • ~karlus 2014-04-15 14:43:02

  Kto go tak wspiera w reklamach??Są wazniejesze rzeczy w Rybniku godniejsze warukni pracy dla młodych ludzi...rybnik taki super a zarobki do dupy.Z czym do ludzi facet!

  5 0
 • ~tropiciel_debili 2014-04-15 16:58:27

  Zabawny facet.

  5 0
 • ~Demos e Totalis 2014-04-15 17:55:34

  Może od podstaw: wizja a real to dwie, często sprzeczne sfery. Proklamacja quasipolityczna a prawda to zwykle dwie skrajności. Rybnik to małe miasteczko, nadto robotniczej prowieniencji. Na nic autosugestie, słupki, tabelki. Kto tu ma zatem: co, jak i w ogóle po co zwiedzać? Ludzi tu (choć to domena całego kraju) stale ubywa (zwykle do DW, SK, LON etc.), bowiem lokalne perspektywy to przaśny żart, a pracy (czyt. pracy!) jest jak na lekarstwo. A jak już jest (ufff...) to tzw. dochód wystarcza na czynsz. A więc mierzmy siły na zamiary...To rozsądne.

  2 0
 • ~Arteks 2014-04-15 18:47:54

  @demos e totalis - twój opis pasuje idealnie do Wodzisławia czy Żor... W Rybniku jest 40 tysięcy miejsc pracy nie licząc samozatrudnionych i małych firm zatrudniających poniżej 7 osób. To bardzo dobry wynik jak na miasto naszej wielkości. A co do "prowienencji" to całość Śląska ma takową ale to nie przeszkadza takim ośrodkom jak Rybnik wybijać się nieco jeśli chodzi o pomysły kulturalne czy rozrywkowe i wychodzić nieco przed szereg. Jest też coś co odróżnia Rybnik od setek innych miast i miasteczek w Polsce - dobra sytuacja finansowa. I na tej bazie można planować tutaj dobrą przyszłość. Niedawno widziałem listę samorządów ułożoną pod kątem wpływów do budżetu za poprzedni rok. Rybnik wśród kilkuset gmin w Polsce ulokował się znowu całkiem wysoko bo na 26 pozycji... Co do dochodu wystarczającego na czynsz - chyba nie jest tak źle skoro salony samochodowe w Rybniku funkcjonują tak dobrze, a sklepów z dobrami luksusowymi których nie było jeszcze 15-20 lat temu - powstaje co raz więcej. :) Ludności ubywa prawie wszędzie. We wspomnianych przez ciebie SK ok. 90 tysięcy w ostatnich kilkunastu latach...

  0 4
 • ~mewa74 2014-04-15 18:55:56

  Pojedziemy na lotnisko - na letnisko.

  0 0
 • ~Afordancja 2014-04-15 20:54:00

  @~Arteks Rybnik 26? Nieźle, ale to na mieszkańca czy sumarycznie? Bo jak sumarycznie to d. nie urywa..skoro Rybnik jest Pod względem liczby ludności w Polsce jakoś 24 (a powierzchniowo 14).

  2 0
 • ~ 2014-04-15 21:54:06

  @Afordancja: nie szło w całym internecie innego obrazka wyłuskać? Już mnie kilka razy pytano, czy to ja się udzielam pod Twoim nickiem. Nie wiem jakie tam rzeczy wypisujesz, ale mam nadzieję, że przynajmniej nie jakieś straszne bzdury. Wizerunek to sobie umiem psuć sam!

  0 1
 • ~Arteks 2014-04-15 22:23:14

  @afordancja - pardon, na 12(!)... a nie na 26, powoływanie się z pamięci nie jest najlepszym pomysłem z mojej strony http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybnik-wsrod-najzamozniejszych-samorzadow-w-polsce,wia5-3273-20848.html W takim przypadku mogę zrozumieć hejterów spoza Rybnika że zazdroszczą i są sfustrowani i dlatego ciągle hejtują nasze miasto mimo iż sami są daleko w tyle. Ale mieszkańcy naszego miasta przynajmniej powinni zachować się stosowniej bo naprawdę wiele miast w Polsce chciałoby mieć taką sytyuację budżetową, finansową, społeczną i przemysłową jak Rybnik. Owszem, można dyskutować o tym czy potencjał miasta jest wykorzystywany czy nie, czy polityka władz miasta jest prawidłowa czy nie. Ale pieprzenie takie jak demos jest nie tylko bez sensu, ale jest też niezgodne z rzeczywistością. A to że niektórym się tu nie udaje to niekoniecznie wina miasta - może to ich niedołężność lub lenistwo jest winne. PS a tak przy okazji - jak się czasami zapomnisz to potrafisz pisać takie same wyrażenia jak niejaki qwerty np. " d. nie urywa" - a normalnie starasz się przecież być bardzo elokwentny ;)

  0 4
 • ~Afordancja 2014-04-15 22:40:46

  @Grzegorz Grzech hm... mógłbym zadać to samo pytanie? ;) Ja nie mam z tym problemu, jeżeli masz, zawsze możesz zmienić ;)
  @Arteks o, 12 jest już ok, co do Demosa, to hm..popełnia taki sam błąd jak Ty ;) On porównuje Rybnik z Wrocławiem, gdzie nie ma porównania, jak Ty porównujesz Rybnik z Żorami gdzie też nie ma porównania(tym razem na naszą korzyść). Co do Twoich ciągłych insynuacji jakobym był quertym (ah ta Twoja obsesja na jego punkcie, prawie jak na punkcie Żor :P )zaczyna to być naprawdę irytujące, zmartwię Cię, nie wiem co prawda czy qwerty nie wiem czy używa tego określenia, aż tak nie śledzę jego wypowiedzi jak Ty, ale on nie ma monopolu na to stwierdzenie, i co ciekawe znam co najmniej 3 osoby, które użyły tego określenia przy mnie, one też są qwertym? hm.. już się Ciebie kiedyś pytałem na ile jesteś pewny swoich insynuacji? Chcesz je zweryfikować? nagle wtedy milkniesz, najlepiej podpalić i... (tego też używa qwerty? :P) to potrafisz jak widzę...

  3 0
 • ~Arteks 2014-04-15 23:43:30

  @afordancja - nie, ja nie twierdzę, że te inne osoby które też użyły tego sformułowania są qwertym. ;) I to nie jest żadna obsesja. Po prostu na początku kilka niezależnych osób zauważyło, że piszesz tak samo jak qwerty a ja to też potem podchwyciłem bo podobieństwa są niesamowite. Np. wkurzasz się tak jak qwerty i dyskutujesz z zawziętością podobną do niego. Zbieg okoliczności? - może... ale nawet poglądy masz podobne. ;) I te przytyki pod adresem Arteksa, ciekawe że inni cię jakoś tak nie przeszkadzają ale ja prawie zawsze... Ale żeby nie było, nikt ci tego nie zabrania i nie musisz się tłumaczyć ;) Ja nie mam zamiaru zmieniać nicka bo Arteks to marka tego forum. Z moim zdaniem liczą się wszyscy - nawet ci którzy mnie nienawidzą :lol: A 12 miejsce stawia nas prawie w czołówce kilkudzisięciu samorządów grodzkich. Ja nie muszę się z nikim porównywać - te dane nas odpowiednio kontrastują z innymi. Niestety z sąsiadami na zdecydowaną korzyść. Zobaczymy jakie miejsce Rybnika będzie po 2013 roku bo dane jeszcze nie spłynęły. Ale stawiam, że pozycja będzie utrzymana. A to tylko jeden z wielu aspektów potwierdzający, że nie mają racji ci którzy ciągle utyskują na Rybnik. Co ciekawe ja nigdy lepszym nie zazdroszczę, a wspomniany przez ciebie Wrocław czy Katowice szanuję, mimo że tam listonosz, pani w kasie SKOK czy kierowca autobusu zarabiają podobnie jak w Rybniku... To już jeśli demos pisze o Londynie to rozumiem bo tam po prostu stawki i poziom wydatków są zupełnie inne niż w PL.

  0 4
 • ~Afordancja 2014-04-16 06:43:35

  @~Arteks Masz człowieku poważny problem, tak, to obsesja, znów Cię zmartwię, ale to Ty wystrzeliłeś z tą teorią i ciągle ją podsycasz. I coś Ci się pomieszało jakobyś mi przeszkadzał( i ten egocentryzm), śmieszne. Statystyka panie statystyka, skoro "najwięcej" postów tworzysz, to jest większa szansa, że do Ciebie się "odwołam" proste nie? Nie wiem skąd pomysł na jakieś zmienianie nicków.

  3 0
 • ~Kryszta 2014-04-16 07:36:47

  Do Artes "@intel - akurat miejsca pracy i bezrobocie to nie jest największy problem Rybnika."
  To co jest największym problemem Rybnika? Bo obawiam się, że nie stworzenie na istniejącej ścieżce rowerowej ścieżki rolkowej. No chociaż już teraz na tej ścieżce w słoneczne weekendy trudno się bezpiecznie poruszać bo korzystających całe tłumy.
  Rekreacja w Rybniku podupada bo ludzi na nią nie stać, a nie stać ich ze względu na zarobki, a nie brak infrastruktury. Jak społeczeństwo będzie zasobniejsze to z chęcią wyda pieniążki na rozrywkę, sport, rekreację i kulturę a wtedy ośrodki zajmujące się tymi dziedzinami będą powstawały jak grzyby po deszczu ku chwale miasta i uciesze społeczeństwa.

  2 0
 • ~Gwidon 2014-04-16 08:14:29

  ,,Arteks to jest marka tego forum'' Matko, jakim trzeba być bucem żeby tak o sobie pisać.Za Arteksa , Larysza trzeba się modlić ,może ten pierdolnięty demon wizjonerstwa ich w końcu opuści.Chłopakom się dużo śni tylko mają kłopty z wybudzeniem.

  6 0
 • ~Kurz 2014-04-18 20:07:26


  Niech tam nad zalewem
  Naprawdę jest co chce,
  Bo do tego, w lektyce,
  Muszą przynieść mnie.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 2031