zamknij

Wiadomości

Wirus ASF w Polsce. Gdzie zgłaszać padłe dziki?

Zauważyliście padłego dzika w swojej okolicy? Reaguj! Jest to o tyle ważne, ponieważ na terenie Polski obowiązuje zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF). Co robić w takiej sytuacji? Gdzie dzwonić? Czytajcie.

Reklama

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek wysłał do gmin pisma. Apeluje w nich, by informować mieszkańców o zagrożeniu ze strony afrykańskiego pomoru świń.

Co powinniśmy wiedzieć o ASF? Przede wszystkim to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

Przez „dziki padłe” należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

- jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;

- powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok;

- zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego lub starostę, burmistrza, wójta gminy: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);

W związku z zagrożeniem ASF:

- w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;

- należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);

- nie spuszczać psów ze smyczy;

- należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia. Po powrocie do domu należy starannie wyczyścić i dezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;

- należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Jeżeli chodzi o Rybnik i gminy powiatu rybnickiego, konieczności zgłaszania odnalezionych padłych dzików do Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego (PCZK). Zgłoszenia przyjmowane są całodobowo.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

ul. Św. Józefa 4, 44-200 Rybnik
Telefony kontaktowe: 32 422 10 00, 32 439 58 10
E- mail: pczk@rybnik.kmpsp.gov.pl

Zgłoszenia można kierować również za pośrednictwem numeru 112.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Lateks 2020-01-25 13:10:33

  Dziki biegają u nas w zasadzie po centrum miasta. Podstawowym problemem jest zbyt wysoka populacja dzików. Ilość przypadków ASF u dzików w 2019 wynosiła 2500 szt, przy 48 u świń utrzymywanych w gospodarstwach. Możliwość zabezpieczenia Polski przed ASF to było gdy wirus nie występował jeszcze w Polsce, należało zlikwidować populację dzików w odległości kilkunastu km od granicy państwa, i zabezpieczyć granicę pastuchem elektrycznym tak jak teraz robią to Niemcy. Najbardziej absurdalne to postulaty różnych fundacji o bioasekuracji. Gdzie wirus ASF ginie w środkach odkażających po 20 min. A tymczasem dziki żerują na polach rolników gdzie jest i kukurydza i zboża. Weterynarzom szkoda chorych dzików, ale lekką ręką nakazują całkowity ubój i utylizację zdrowych świń z terenów gdzie ASF występował u chorych dzików.

  23 12
 • ~wojto 2020-01-25 14:18:36

  @Lateks - bajdurzysz.

  13 15
 • ~Trop leminga 2020-01-25 16:10:50

  Komu zgłaszać padłe dziki? To proste. Przecież pełowcy zaciekle walczyli z PIS, że chce mordować dziki. A równo rok temu, można sprawdzić - "Europoseł Platformy Obywatelskiej Dariusz Rosati wystosował zapytanie do Komisji Europejskiej ws. odstrzału dzików w Polsce. Polityk chce, by KE zatrzymała redukcję populacji dzików w polskich lasach". Za to Niemcy do dzików strzelają z helikopterów jak do kaczek.

  26 9
 • ~wojto 2020-01-25 18:34:14

  @Trop leminga - byłoby miło gdybyś wpadł na trop, że Pis rządzi już prawie 5 lat i skutkiem ich działań (brak należytej bioasekuracji i rzeź dzików przez amatorów myśliwych) jest ciągłe rozszerzanie się ASFu w Polsce. Przeczytaj jak walczą z ASFem np. Czechy. Dowiedź się dlaczego w Niemczech strzelają do dzików profesjonalni snajperzy z powietrza używając tłumików, a nie tak jak u nas, bandą podpitych myśliwych, przyczyniając się do rozprzestrzeniania się choroby.

  19 19
 • ~Arteks 2020-01-26 18:05:43

  @lateks - bajdurzysz bo gdyby tak było - byłyby zdjęcia, filmiki czy artykuły tak jak np. o Świnoujściu czy Gdyni gdzie faktycznie dziki stały się w pewnym momencie częstymi gośćmi, a nawet problemem. Znajomi mówili mi, że w okolicy Beaty można wieczorami spotkać - ale stamtąd do centrum trochę km jest. Ja spotkałem kiedyś na DK78 ale nie w Rybniku tylko w okolicy Wilczy. Być może za jakiś czas będzie to zwierzę na wymarciu bo czego nie wystrzelali za zgodą Szyszki myśliwi to zachoruje i padnie na ASF. ;)

  4 10
 • ~Karolina# 2020-01-27 07:50:37

  osobiście zgłaszałam niedawno do Nadleśnictwa do Straży Leśnej, mam nadzieję, że zbadali, bo na pewno martwego dzika usunęli

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Zbliżają się wybory prezydenckie. Zagłosujesz na:Oddanych głosów: 6013