zamknij

Wiadomości

Wirus ASF w Polsce. Gdzie zgłaszać padłe dziki?

2020-01-25, Autor: 

Zauważyliście padłego dzika w swojej okolicy? Reaguj! Jest to o tyle ważne, ponieważ na terenie Polski obowiązuje zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF). Co robić w takiej sytuacji? Gdzie dzwonić? Czytajcie.

Reklama

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek wysłał do gmin pisma. Apeluje w nich, by informować mieszkańców o zagrożeniu ze strony afrykańskiego pomoru świń.

Co powinniśmy wiedzieć o ASF? Przede wszystkim to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

Przez „dziki padłe” należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

- jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;

- powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok;

- zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego lub starostę, burmistrza, wójta gminy: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);

W związku z zagrożeniem ASF:

- w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;

- należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);

- nie spuszczać psów ze smyczy;

- należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia. Po powrocie do domu należy starannie wyczyścić i dezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;

- należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Jeżeli chodzi o Rybnik i gminy powiatu rybnickiego, konieczności zgłaszania odnalezionych padłych dzików do Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego (PCZK). Zgłoszenia przyjmowane są całodobowo.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

ul. Św. Józefa 4, 44-200 Rybnik
Telefony kontaktowe: 32 422 10 00, 32 439 58 10
E- mail: [email protected]

Zgłoszenia można kierować również za pośrednictwem numeru 112.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~Lateks 2020-01-25
    13:10:33

    23 12

    Dziki biegają u nas w zasadzie po centrum miasta. Podstawowym problemem jest zbyt wysoka populacja dzików. Ilość przypadków ASF u dzików w 2019 wynosiła 2500 szt, przy 48 u świń utrzymywanych w gospodarstwach. Możliwość zabezpieczenia Polski przed ASF to było gdy wirus nie występował jeszcze w Polsce, należało zlikwidować populację dzików w odległości kilkunastu km od granicy państwa, i zabezpieczyć granicę pastuchem elektrycznym tak jak teraz robią to Niemcy. Najbardziej absurdalne to postulaty różnych fundacji o bioasekuracji. Gdzie wirus ASF ginie w środkach odkażających po 20 min. A tymczasem dziki żerują na polach rolników gdzie jest i kukurydza i zboża. Weterynarzom szkoda chorych dzików, ale lekką ręką nakazują całkowity ubój i utylizację zdrowych świń z terenów gdzie ASF występował u chorych dzików.

  • ~wojto 2020-01-25
    14:18:36

    13 15

    @Lateks - bajdurzysz.

  • ~ 2020-01-25
    16:10:50

    26 9

    Komu zgłaszać padłe dziki? To proste. Przecież pełowcy zaciekle walczyli z PIS, że chce mordować dziki. A równo rok temu, można sprawdzić - "Europoseł Platformy Obywatelskiej Dariusz Rosati wystosował zapytanie do Komisji Europejskiej ws. odstrzału dzików w Polsce. Polityk chce, by KE zatrzymała redukcję populacji dzików w polskich lasach". Za to Niemcy do dzików strzelają z helikopterów jak do kaczek.

  • ~wojto 2020-01-25
    18:34:14

    19 19

    @Trop leminga - byłoby miło gdybyś wpadł na trop, że Pis rządzi już prawie 5 lat i skutkiem ich działań (brak należytej bioasekuracji i rzeź dzików przez amatorów myśliwych) jest ciągłe rozszerzanie się ASFu w Polsce. Przeczytaj jak walczą z ASFem np. Czechy. Dowiedź się dlaczego w Niemczech strzelają do dzików profesjonalni snajperzy z powietrza używając tłumików, a nie tak jak u nas, bandą podpitych myśliwych, przyczyniając się do rozprzestrzeniania się choroby.

  • ~Arteks 2020-01-26
    18:05:43

    4 10

    @lateks - bajdurzysz bo gdyby tak było - byłyby zdjęcia, filmiki czy artykuły tak jak np. o Świnoujściu czy Gdyni gdzie faktycznie dziki stały się w pewnym momencie częstymi gośćmi, a nawet problemem. Znajomi mówili mi, że w okolicy Beaty można wieczorami spotkać - ale stamtąd do centrum trochę km jest. Ja spotkałem kiedyś na DK78 ale nie w Rybniku tylko w okolicy Wilczy. Być może za jakiś czas będzie to zwierzę na wymarciu bo czego nie wystrzelali za zgodą Szyszki myśliwi to zachoruje i padnie na ASF. ;)

  • ~Karolina# 2020-01-27
    07:50:37

    0 0

    osobiście zgłaszałam niedawno do Nadleśnictwa do Straży Leśnej, mam nadzieję, że zbadali, bo na pewno martwego dzika usunęli

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5057