zamknij

Wiadomości

Windy na dworcu PKP w Rybniku już działają! (wideo)

2018-07-26, Autor: bf

Dobra informacja dla osób niepełnosprawnych. Windy, które znajdują się przy peronach dworca PKP w Rybniku już działają. Zobaczcie wideo!

Przypomnijmy, w styczniu tego roku pisaliśmy o powstających windach, które ułatwią pasażerom dostęp do peronów 1 i 2. To jeden z wielu elementów składających się na szeroko zakrojoną inwestycję pt. modernizacja linii Chybie-Żory-Rybnik. >>Na dworcu PKP budują windy. Będzie też platforma przyschodowa<<

Reklama

Jak informuje nas Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK, windy znajdujące się na dworcu zostały uruchomione 20 lipca. - Jeżeli chodzi o inwestycję, wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem – dodaje.

Sprawdzaliśmy, jak jeździ się windami. Zobaczcie wideo:

Głównym założeniem rewitalizacji linii Chybie – Żory – Rybnik – Nędza jest zwiększenie jej przepustowości i skrócenie czasu kursowania pociągów. Dla pociągów regionalnych Żory – Rybnik czas przejazdu skróci się z 22 do 13 minut. Dzięki szybszym wyjazdom pociągów towarowych z Rybnickiego Okręgu Węglowego, kolej stanie się bardziej konkurencyjna względem innych środków transportu.

Jak już Was informowaliśmy miesiąc temu, w Rybniku i Żorach oraz na odcinkach Chybie – Żory i Rybnik – Sumina wymieniono już ponad 45 km torów i ok. 60 km sieci trakcyjnej.

W stacji Żory kończy się układanie nawierzchni na peronach 1 i 2. Wykonawca rozpocznie prace w kolejnych miejscowościach. Łącznie zostanie przebudowanych 19 peronów m.in. w Szczejkowicach, Rybniku Gotartowicach, Rybniku Piaskach, Suminie, Górkach Śląskich, Szymocicach, Nędzy Wsi i Nędzy.

Wszystkie perony będą podwyższone i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Podczas robót wykonawca wykorzystuje m.in. 3 pociągi sieciowe i ciężki dźwig. Są zapewnione planowane do wymiany rozjazdy, szyny i podkłady. Więcej pisaliśmy >>Zmienia się dworzec w Rybniku, zmienia wiadukt. Jak przebiega inwestycja PLK?<<

Koniec całej inwestycji planowany jest na III kwartał 2019 roku.

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~ 2018-07-26 15:27:54

  Potwierdzam, windy działają bez zarzutu, Tylko szkoda, że nie zawsze zgodnie z przeznaczeniem. Będąc dziś na dworcu PKP widziałem, jak dwóch bezdomnych przez 10 minut miało niezły ubaw w tej windzie, jeżdżąc sobie w kółko w górę i dół.

  74 0
 • ~Arteks 2018-07-26 18:18:53

  To ogromna ulga dla osób niepełnosprawnych, rowerzystów, podróżnych z bagażem czy wózkami. Bardzo się cieszę, że doczekaliśmy tego na naszym dworcu! Skorzystają też starsze osoby z Meksyku które przechodzą przejściem do kościoła czy na zakupy. @siwy-rybnik - jeśli pochodzili z domków jednorodzinnych to nie mieli nigdy do czynienia z windami więc to dla nich nowość, którą chcą się nacieszyć w chwili kiedy akurat ochroniarze dworcowi są z drugiej strony budynku.

 • ~master4k 2018-07-26 18:54:48

  @ Arteks

  Jeśli ktoś pochodzi z domków jednorodzinnych, to nie miał wcześniej do czynienia z windą? Przeszedłeś samego siebie.

  79 5
 • ~ 2018-07-26 20:37:45

  jestem z domku muszę iść zobaczyć na dworzec co to jest winda :D

  64 2
 • ~MaciejK 2018-07-26 20:54:48

  Mieszkałem 30 lat w bloku, obecnie mieszkam ponad 10 lat w domku jednorodzinnym. Wady i zalety ma jedno i drugie. Ale zdecydowanie wolę brak windy niż brak kultury, jaki ciebie, Arteksie cechuje. W każdym razie ja mogę jutro pójść na PKP i napatrzę się na windę do woli, a tobie już nic nie pomoże:)

  59 6
 • ~bartezz 2018-07-26 22:07:37

  ~master4k, ~MaciejK - to jest właśnie jego cecha, że czegoś nie wie, nie zna prawdy o kimś lub na dany temat ale coś sobie wymyśli w głowie i przelewa to na rzeczywistość będąc przekonanym, że tak jest. Mogę to powiedzieć na własnym przykładzie, że mi już wiele rzeczy zarzucał nie znając faktycznej prawdy a opierając się jedynie na swoich urojeniach. To, że ktoś pochodzi z domków jednorodzinnych to nie świadczy o tym, że nigdy nie miał do czynienia z windą. Nawet nie mając nawet znajomych mieszkających w bloku z windą, wystarczy być chociażby w centrum handlowym a tam już mamy windy, w szpitalu są windy itd... itd...

  72 6
 • ~Arteks 2018-07-26 23:56:24

  Napisałem najpierw coś w temacie, a potem jakiś zupełnie nieznaczący sarkazm komentując sytuację jaką opisał @siwy. A kilka osób nie ma do powiedzenia nic w temacie - tylko koncentruje się na sarkazmie... ;| Moi drodzy, wydarzenie jest po części epokowe bo tak poważnego remontu stacja nie przechodziła od lat 70. a winda to jeszcze kilka lat temu było marzenie nawet na dużo większych stacjach typu Katowice. "Nowoczesność" jak na warunki polskie doszła do Rybnika wcześnie. Ponieważ to przejście podziemne obsługuje nie tylko ruch kolejowy ale stanowi połączenie z inną dzielnicą - winda będzie służyć także zwykłym mieszkańcom. Warto namówić władze miasta aby zbudowały podobną windę z drugiej strony przejścia podziemnego koło ekspedycji. @bartezz - raptem kilka dni temu wykazałem co najmniej trzykrotną twoją niekonsekwencję w twoich wpisach. W zamian zostałem przez ciebie zhejtowany tak samo jak teraz. Sam kiedyś się zarzekałeś, że nie chcesz już ze mną dyskutować, a prowokujesz kolejną dysputę z powodu jakichś swoich głupich urazów i przegranych na argumenty dyskusji.

  10 62
 • ~bartezz 2018-07-27 00:48:32

  ~Arteks - po pierwsze nie napisałem do ciebie tylko do innych komentujących by przyznać im rację gdyż dostrzegają i uważają to samo co ja... raptem kilka dni temu to ty mnie zaczepiłeś pierwszy jak zwykle kolejny z rzędu raz swoimi głupimi docinkami bez powodu gdzie ja z tobą nie rozpocząłem żadnej dyskusji!!!
  Przegranym na argumenty w dyskusjach to jesteś ty, bo sam widzisz, że właśnie brak tobie tych konkretnych argumentów, które zastępujesz jak zwykle swoimi wymyślonymi bzdurami np. tym razem o windach!!!
  Ostatnio ktoś ci tu na forum napisał - że cyt. " jesteś mistrzem wciskania kitu " tyle tylko, że mnie go nie wciśniesz jak widzisz.
  Dobranoc.

  38 5
 • ~master4k 2018-07-27 01:15:59

  @ Arteks

  Jako samozwańczy, niekwestionowany oraz niepokonany mistrz wszechświata i okolic w sarkazmie stosowanym i teoretycznym wszystkich możliwych kategorii wagowych kategorycznie stwierdzam, że to co napisałeś koło sarkazmu nawet nie stało. No ale w końcu każdy z nas ma swojego konika, co nie?

  21 5
 • ~ 2018-07-27 07:34:35

  jeśli już jesteśmy przy dworcu to chciałbym zapytać co będzie z obecnymi wiatami na peronach i czy te stare pragotrony zostaną?

  7 0
 • ~Arteks 2018-07-27 10:10:44

  @bartezz @master4k - zamiast pisać przed 1.00 (!) w nocy coś zupełnie od rzeczy - lepiej byście się porządnie wyspali. Byłby jakiś pożytek. ;) @dddsgsfafggf - Pragotrony niestety zostaną bo ta modernizacja stacji ich nie obejmuje. Mają być wymienione w ramach projektu ogólnopolskiego dotyczącego systemu informacji pasażerskiej. Niestety na razie wcześniejsze próby rozstrzygnięcia przetargu się nie powiodły. Następny pod koniec tego roku. A co do wiat to muszą być odnowione. Na peronie 3 jest nawet przeciek w czasie opadów. :/

  3 48
 • ~HAN 2018-07-27 11:07:50

  Do wiadomosci redakcji, windy sluza nie tylko niepelnosprawnym. Matka z dzieckiem w wozku, czy podrozni z wiekszym bagazem nie sa niepelnosprawni a tez mieli problem z wejsciem i zejsciem z peronow.

  13 0
 • ~mixmax 2018-07-27 11:55:41

  Proszę mi powiedzieć, jak rozpoznać w windzie na dworcu PKP bezdomnego, bo przecież na czole nie mają tego napisane? Natomiast obserwowanie przez 10 minut jak niby bezdomni jeżdżą windą, to trochę pachnie perwersją. A może to byli mechanicy, bo 20 lipca winda na 2 peronie była zepsuta?

 • ~ 2018-07-27 22:59:14

  No to w końcu kto jeździ tymi windami: bezdomni czy mieszkancy domków jednorodzinnych ?;) Bo ze nie ludzie z bloków, to już wiemy:) Oni wola dzwigac wozki i rowery po schodach;)

  10 0
 • ~przyjezdny 2018-08-03 20:48:13

  a co z windą na 3 peron, bo ten pomost to kpina z pasażerów

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wybierasz się na wybory 13 października?
Oddanych głosów: 4219