zamknij

Wiadomości

„Wiluś” zniknął z Katowic, czas na Czerwionkę-Leszczyny? Gmina i starostwo stoją murem

2018-01-17, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Plac Wilhelma Szewczyka w Katowicach w myśl ustawy dekomunizacyjnej od niedawna nosi nazwę Marii i Lecha Kaczyńskich. Imię tego znanego mieszkańca Czerwionki-Leszczyn może też zniknąć z nazwy ulicy i tamtejszego Zespołu Szkół. Starosta Damian Mrowiec zapowiada, że zrobi wszystko, by zachować „Wilusia”. Jak do tematu podchodzą władze Czerwionki-Leszczyn?

Wilhelm Szewczyk jest jednym z najbardziej znanych mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, którego twórczość pisarska rozsławiła nasz region. Pamięć o „Wilusiu” - bo tak pieszczotliwie mówi się o Szewczyku – podtrzymują władze Czerwionki-Leszczyn, które co roku organizują międzynarodowy konkurs literacki „O złote cygaro Wilhelma”. Pisarz jest też patronem tamtejszego Zespołu Szkół i jednej z ulic w Czuchowie.

Reklama

Szewczyk na cenzurowanym

Ostatnie wydarzenia w Katowicach rodzą jednak obawy, co obecności Szewczyka w dalszym życiu gminy. Dlaczego? Zdaniem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, nazwa ulicy czy też szkoły od imienia Wilhelma Szewczyka narusza ustawę o zakazie propagowania komunizmu.

Wszystko wskazuje na to, że ulica upamiętniająca tę postać w najbliższej przyszłości zmieni swoją nazwę. - 19 grudnia wpłynęło do nas pismo ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego ws. nazwy ulicy Szewczyka, która znajduje się na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny z prośbą o pilne udzielenie odpowiedzi. Po przesłaniu danych, 5 stycznia otrzymaliśmy kolejne pismo z Wydziału Nadzoru Prawnego Urzędu Wojewódzkiego z informacją, że nazwa ulicy Wilhelma Szewczyka narusza ustawę o zakazie propagowania komunizmu i pytaniem, czy Rada Miejska podejmie na najbliższej sesji stosowną uchwałę o zmianie tej nazwy – mówi nam Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Jak dodaje następnie nasza rozmówczyni, dla zmiany nazwy ulicy konieczne jest uruchomienie odpowiedniej procedury, w tym konsultacji społecznych, które mają rozpocząć się dzisiaj.

>>Mieszkańcy swoje, wojewoda swoje. Ul. Armii Ludowej nie będzie „Baśniowa”<<

Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego wskazuje, że UGiM jak dotąd nie podał żadnych propozycji nazw. - Jeżeli burmistrz i rada w dalszym ciągu nie dokonają zmian, wojewoda zrobi w ramach zarządzenia zastępczego. Czekamy na decyzję IPN-u – wyjaśnia.

Mieszkańcy protestują

Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny już teraz otrzymuje jednak od mieszkańców informacje, że będą bronić imienia Wilhelma Szewczyka. - Nam również trudno zgodzić się na zerojedynkowe ocenianie tego zasłużonego dla Śląska człowieka. Wilhelm Szewczyk miłował Śląsk, był stąd, a jego historia, jak przyznają sami nasi mieszkańcy – była pogmatwana, jak historia tej ziemi. Śląsk, hałdy, familoki, kopalnia, krajobrazy rodzinne były stale obecne w jego twórczości i w jego sercu – mówi Hanna Piórecka-Nowak.

Dodajmy, że w 2016 roku mieszkańcy obchodzili setną rocznicę urodzin „Pisarza znad Bierawki”, ten rok został, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, nazwany w Czerwionce-Leszczynach Rokiem Wilhelma Szewczyka. - Ulica Szewczyka jest uhonorowaniem rozległych działań społecznych i literackich pisarza, staje się też okazją do głębszej refleksji na temat Śląska i regionu – dodaje nasza rozmówczyni.

Zrobimy wszystko, by nasz „Wiluś” był zachowany

Walkę o imię Wilhelma Szewczyka zapowiada też starosta rybnicki Damian Mrowiec, pod którego skrzydłami znajduje się Zespół Szkół w Czerwioce-Leszczynach. - Aktualna władza powołuje się we wszystkich swoich argumentach na suwerena, a u nas właśnie suweren zdecydował – uczniowie, rodzice i nauczyciele o takim, a nie innym patronie szkoły. Nie zamierzam z tym się nie zgodzić. Postać może być kontrowersyjna, ale jego życie nie polegało tylko na tym, że gdzieś przynależał, bo różne były czasy. Ludzie o wątpliwym dorobku, bez żadnych dokonań będą decydowali kto ma zaistnieć na tablicy. Zrobimy wszystko, by nasz „Wiluś” był zachowany – mówi Damian Mrowiec.

Starostwo Powiatowe w Rybniku ma czas do 31 marca, by zmienić patrona szkoły w Czerwioce-Leszczynach.

Upolityczniony dorobek Wilhelma Szewczyka

Całej tej „przepychance” przygląda się córka Wilhelma Szewczyka – profesor nauk humanistycznych Grażyna Barbara Szewczyk. - Smutno mi, że w całej tej debacie zniknął dorobek i twórczość mojego ojca. Nie ma żadnej dyskusji nad tym, co napisał, jak był związany swoim życiem i twórczością ze Śląskiem, ile tekstów dedykował nie tylko topografii tej ziemi, a przede wszystkim ludziom, którzy tutaj pracowali – mówi nam.

Jak zaznacza prof. Szewczyk, jako osoba niezwiązana z polityką może tylko bronić ojca. - W jego tekstach nie dostrzegam żadnej odsłony ideologicznej, którą mogłabym uznać za pewną propagandę. To teksty wychodzące poza czas – dodaje prof. Grażyna Szewczyk. Jej zdaniem dorobek Wilhelma Szewczyka został upolityczniony.

Czy zgadzacie się z powyższym ostatnim zdaniem?

Oceń publikację: + 1 + 227 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~Jan R. 2018-01-17 09:00:14

  Cytat " Zrobimy wszystko, by nasz „Wiluś” był zachowany – mówi Damian Mrowiec." Szanowny Panie Starosto. Zrobić wszystko to jak najszybciej doprowadzić do usunięcia Jarosława Kaczyńskiego. Niektórzy posłowie np. Borys Budka udowodnili gdzie jest jego czuły punkt, należy iść za ciosem. Platforma jak na razie go głaszcze a on rośnie w siłę. Nie ma co punktować jego przydupasów. Na celownik trzeba wziąć jego. Platforma zaś usuwa fighterów takich jak np. śp. Zyta Gilowska, nie św. p. Janusz Palikot i prof. Stefan Niesiołowski. Poza tym robi ostatnio takie głupoty, że przykro patrzeć.

  77 55
 • ~Zbigniew Capała II 2018-01-17 09:49:27

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  21 23
 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-01-17 09:56:06

  Zbysiu.. twoim wilusiem jest PRL'owski prokurator, ktory rozpieprza nam demokratyczny kraj, o ktory My Polacy (nie ty) walczylismy.

  Zbysiu twoim wilusiem jest koles co w zachodnim banku dorobil sie milionow na pracownikach, ktorym placil najnizsza krajowa za to, ze wciskali Polakom kredyty w frankach.. a sam transferowal milionowe zyski za granice.

  moglbym tak wymieniac i wymieniac.. ale nie chce mi sie.

  Zapewniam Cie, ze Katowiczanie znaja swojego Wilusia.

  73 23
 • ~arteksik 2018-01-17 10:15:49

  Janie R. ale to PO sama sobie jest winna, bo ich beztroska i buńczuczność w czasie ośmioletniego rozpasania doprowadziła do takiej sytuacji jak jest obecnie....a co do komuny, to ta obecna jest o wiele bardziej komunistyczna od tej z czasów Bieruta, czy Gomułki!! Tamta socjalistyczna dawała wg zasług, a dążyła do każdemu wg potrzeb...obecna komuna daje prawie każdemu kto chce..

  45 13
 • ~Robin Tell 2018-01-17 10:16:28

  Trzeba zacząć przyzwyczajać opinię publiczną, że przyjdzie czas usuwania nazw ulic, placów rond i pomników, które noszą imię nieumyślnego a jednak bezpośredniego sprawcy katastrofy smoleńskiej i śmierci niewinnych 93 osób.

  62 30
 • ~Zbigniew Capała II 2018-01-17 10:22:11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  16 10
 • ~przykopa 2018-01-17 11:49:59

  Jak kiedyś ten wieszczu powiedział do bezdomnego ? Spieprzaj dziadu ?

  34 23
 • ~Andrzej Janeczko 2018-01-17 12:31:31

  Wszystkie ulice w Polsce nazwać imieniem świętego, niepokalanego Jarosława Kaczyńskiego oraz jego kota zawsze dziewicy.

  54 36
 • ~Zbigniew Capała II 2018-01-17 13:05:03

  Chciałbym wiedzieć jaki punkt regulaminu portalu rybnik.com.pl łamie przytaczanie epizodów z biografii "waszego Wilusia" Wiem, że jest się czego wstydzić, a bazujecie na nieświadomości ludzkiej próbując go przedstawiać jako autorytet, którym być nie może no ale żeby kasować coś, co jest powszechnie dostępne dla zainteresowanych tym wielkim pisarzem? To trochę moim zdaniem desperacja.

  Dziękuję za odpowiedz.

  40 45
 • ~Jan R. 2018-01-17 13:36:48

  Zbigniewie Capało łoźminosty, Gorolowi nikere rzeczy ciynżko spokopić.

  33 24
 • ~Zbigniew Capała II 2018-01-17 14:01:40

  Mosz recht Janku R, gorolowi je fest ciynżko spokopić czamu blank ślonskie Ślonzoki niy poradzom wystympować pod swoim imieniem i nazwiskiem, i nie tyż fest ciynżko spokopić gorolowi czamu facet bez kręgosłupa światopoglądowego, a sądząc po tekstach i moralnego mo być patronem czegokolwiek. |

  To je rozumisz, drogi Janku albo meine Liebe Hans, fest ciynżko spokopić.

  39 34
 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-01-17 14:32:59

  Zbysiu, ostro trollujesz.. widze, ze dobra zmiana zaczela juz oplacac trolli na miastowych forach - przygotowuja sie do wyborow samorzadowych.

  Rozumiem, ze dzieki temu masz na chleb.. i podobno zadna praca nie hanby.. ale co do twojej to nie jestem tego taki pewien.

  34 28
 • ~Zbigniew Capała II 2018-01-17 14:54:04

  Grzecznie odsyłam do biografii "Waszego Wilusia", a robię to z pobudek, że tak powiem "ideowo-etnicznych".

  Nie słyszałem, żeby opłacany troll występował pod swoim imieniem i nazwiskiem, biorę pełną odpowiedzialność za publikowane treści.

  Nie moja wina, że wciskanie mi "Waszego Wilusia" jest mi wybitnie nie w smak od kiedy w 2001 roku ofuknęła mnie pani nauczycielka, że jak to śmiem być przeciwko temu, żeby członek ONR i antysemita przed wojną (vide "Getto w Literaturze" a po wojnie członek i czołowy ideolog PPR/PZPR, który nie zdał matury z matematyki był patronem szkoły. No nie pasuje mi "Wasz Wiluś" po całości, i uwaga ZA DARMO mi on nie pasuje.

  36 31
 • ~przykopa 2018-01-17 17:30:47

  ~Zbigniew Capała II
  Przykre jest to że wielu poczciwych Ślązoków ni mo własnego światopoglądu. Robią to co im powiy wielebny farorz , abo łysy tłusty szelma z Torunia. Lepszy na patrona ulicy jest werbus z farbowanym życiorysym ?

  37 14
 • ~Zbigniew Capała II 2018-01-17 17:44:39

  Najlepiej ziomek z biografią "od ONR-u do PZPR-u" ciekawe jakim przykładem świeci taki dla młodzieży, "idz tam, kaj co dajom" ')

  Cudowna biografia, w sam raz na ulice, płacę, szkoły i pomniki

  28 25
 • ~Łukasz Pluta 2018-01-17 21:46:38

  A ja mam propozycję aby ktoś z gminy i waszej redakcji przejechał się ulicą W.Szewczyka na sam tak zwany Barwinek,przez gminę płynie Bierawa a ta ulica powinna nazywać się Dziurawka

  11 6
 • ~peha 2018-01-17 23:03:38

  Katowice - Stalinogród - Katowice - Kaczygróg

  30 15
 • ~Zbigniew Capała II 2018-01-18 01:16:49

  Damianie Mrowcu i lokalna platformo, nie idźcie tą drogą, nie idźcie tą drogą!"

  Jeżeli chodzi o zmianę patrona placu w Katowicach, jest to wtopa PiS pod względem marketingu politycznego.
  Trochę szkoda Lecha Kaczyńskiego traktowanego jako "zapchajdziurę" poza tym to ustawia całą sprawę tak jakby ktoś mniej ładny, gdzieś daleko zabrał patronat nad placem w Katowicach "dobremu Wikusia" i dał obcemu z Warszawy.
  P r z y p o m i n a m, że patronem ulicy placów i szkół nie zostaje się na zasadzie "pars pro toto" więc pan starosta powiatowy naraża się na to, że ktoś biografię "Waszego Wilusia" zacznie odkłamywać mając w nosie to, co pisał o topografii regionu. Kiedy taki urealniony "Wasz Wiluś" trafi pod strzechy ktoś może zapytać dajmy na to : Dlaczego Wilhelm Szewczyk przez całe swoje życie, jako osoba publiczna stał po stronie silniejszego? Z jakich jego osobistych przymiotów wynikała taka postawa?
  Dlaczego, kiedy to mu się opłacało trzymał się blisko skrajnych narodowców polskich? Na tyle blisko, że używał literatury do walki ideologicznej ze słabszą mniejszością w "Kuźnicy"?

  Ktoś może zapytać, dajmy na to, jaką i czym powodowaną przemianę przeszedł Wilhelm Szewczyk kiedy pojawia się w regionie w czasie stalinowskich represji i.... znów m się dobrze, czyli trzyma z silniejszymi, w zamian za co jest odpowiednio wynagradzany. Trochę śmiesznie brzmi więc Stalinogród w bukiecie argumentów obrońców Szewczyka, to jego czas. Postawił się więc on sam w rzędzie tych, którzy zaprowadzili ten porządek, każdy wedle tego co potrafił.

  Jak bardzo, sam nam przypomni w roku 1961 kiedy opublikuje swoje wspomnienia.
  Nie będą one wolne od poglądów i myśli, które autorowi będą się w tamtym czasie opłacać. Można więc pytać, jakim człowiekiem trzeba być? Czy akurat tacy zasługują na szczególną pamięć i czy cały region na prawdę nie ma nikogo lepszego od Wilhelma Szewczyka? To jest też pytanie do pana wojewody, czy akurat musiał wybrać na patrona placu w Katowicach Lecha Kaczyńskiego? Nie było absolutnie nikogo innego?

  Co do zmiany nazwy ulicy w Czuchowie naturalnym kandydatem wydaje się być Emil Bartoschek, też urodzony w tamtym miejscu, z życiorysem jednak nieco bardziej jednoznacznym moralnie, w sensie, ot zwykłym. Człowiek w swoich rodzinnych stronach niestety mało znany, a wielka szkoda. Co do placu po "Waszym Wilusiu* to pojęcia nie mam, Henryk Sławik był człowiekiem wielkiej odwagi, za co zapłacił życiem. Chyba jednak już jest patronem ulicy. Ciekawy jest Horst Bieniek, pisarz co prawda niemieckojęzyczny jednak człowiek, który swego czasu mówił głośno, że "Niemcy sami są sobie winni" za co obrywał mocno, widać tu różnicę jakości postaci, bo "Wasz Wiluś" szanowny panie Mrowiec to mówił co mu się opłacało, a kiedy opłacało się nic nie mówić, wtedy milczał.

  Janosch z Zabrza jeszcze żyje, Zresztą może się nie spodobać Katolikom, hmm, zamiast bronić Szewczyka lepiej się zastanówcie kto by nadal się za przykład do naśladowania. Czas kiedy biografia Szewczyka była tematem tabu minął już jakiś czas temu, tylko oczywiście wykład Sebastiana Rosenbauma lepiej przemilczeć, może nikt nie przypomni?

  Na patrona szkoły Wilhelm Szewczyk nie wydaje się odpowiedni w ogóle. Dobrze to pamiętam został przepchnięty kolanem, na zasadzie "on jest stąd" nikt się nawet nie pofatygował żeby przybliżyć Jego twórczość komukolwiek.... Jasne, a po co?

  Jednak zakrawa na śmieszność że patron szkoły nie zdał matury, No i oczywiście bo biografia to nie jest dobry przykład do naśladowania moim zdaniem


  Mówiąc w bardzo wielkim skrócie.

  Wilhelm Szewczyk ma swoje miejsce w historii literatury. N a p e w n o n i e powinien być patronem placów, szkół czy ulic. Mimo tego że wielu widzi w jego życiu odprysk swojej biografii, zwłaszcza politycznej

  19 27
 • ~damasz 2018-01-18 08:47:18

  W kwestii życiorysu W. Szewczyka
  https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/35097
  Polecam również książkę autorstwa M. Fica "Wilhelm Szewczyk (1916-1991). Śląski polityk i działacz społeczny" i generalnie więcej edukacji o patronach ulic
  Pozdrawiam, damasz

  15 4
 • ~Zbigniew Capała II 2018-01-18 09:20:47

  Ja z kolei polecam tekst W. Szewczyk, Dwie polityki mniejszościowe, „Kuźnica” nr 13 (35), Katowice 1-15 lipca 1937 r., s. 4.

  Służę skanem panu staroście Damianowi Mrowcowi, jak i każdemu kto zechce ten tekst sobie przyswoić.

  DALEJ "Z Teczki Wspomnień PPR"

  Dla niemrawych i leniwych umysłowo podaję listę odznaczeń "Waszego Wilusia" wyciągniętą z Wikipedii, bo tam się też w ogóle nie chce nikomu zajrzeć, już nie mówię do Śląskiej Biblioteki Cyfrowej czy czytelni czasopism BŚ.

  1945 – Złoty Krzyż Zasługi
  1959 – Order Sztandaru Pracy II klasy
  1963 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
  1964 – Order Sztandaru Pracy I klasy
  1972 – Nagroda Państwowa II stopnia
  1976 – Order Budowniczych Polski Ludowej, w 60. urodziny[15]
  1978 – Złota Odznaka Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czechosłowacji
  1984 – Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji
  1986 – Nagroda im. Karola Miarki
  1986 – Nagroda Państwowa I stopnia
  1986 – Odznaka „Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego”
  1988 – Nagroda im. J. Ziętka
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

  "Wasz Wiluś" w pełnej krasie.

  Pozdrawiam.

  19 17
 • ~Sebastian Drążczyk 2018-01-22 12:26:19

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 2
 • ~Sebastian Drążczyk 2018-01-22 13:00:14

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Zakaz instalowania pieców na węgiel w nowych domach. Popierasz?
Oddanych głosów: 2666