zamknij

Wiadomości

Wigilia w domowym zaciszu nie dla wszystkich

2013-12-24, Autor: Dominika Kuśka
Większości z nas wigilijny wieczór kojarzy się ze świętowaniem przy stole w domowym zaciszu. Niestety, by jedni mogli świętować, inni muszą czuwać na posterunku pracy. Sprawdziliśmy, jak będzie wyglądać dzisiejszy wieczór dla strażaków, policjantów, lekarzy czy pielęgniarek.

Reklama

W świąteczne dni pracować muszą policjanci, strażacy i wszyscy związani ze służbą medyczną. To dla nich bardzo pracowity okres. – Policja musi zapewnić bezpieczeństwo przez cały czas, a zwłaszcza w czasie dni wolnych. Nasza praca w tych dniach jest jeszcze bardziej wzmożona i choć dla wszystkich Wigilia to spokojny wieczór, u nas bywa całkiem odwrotnie. Często w nocy zdarzają się jakieś kłótnie rodzinne czy interwencje związane z nadużyciem alkoholu – mówi Aleksandra Nowara, rzecznik prasowa policji w Rybniku.

Przez całe święta w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku pracują dyżurni, komisariaty, oddziały prewencji, które przez całą dobę kontrolują miasto, oddziały ruchu drogowego, które m.in. sprawdzają trzeźwość kierowców czy oddziały kryminalne. Wielu policjantów pełni też dyżury domowe, co wymaga pełnej dyspozycyjności.

Aleksandra Nowara podkreśla, że wigilijny wieczór to dla policjantów normalny dzień w pracy. – Mamy świąteczny wystrój, a kilka dni przed świętami organizujemy sobie wspólną „wigilijkę”. Natomiast w same święta po prostu pracujemy – dodaje rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Wieczór wigilijny jest nieco spokojniejszy dla strażaków. Od kilku lat w święta straż pożarna w Rybniku nie odnotowywała żadnych większych interwencji od 24 do 26 grudnia. - Dla nas dużo bardziej pracowity jest sylwester, jednak i w święta zdarzają nam się wyjazdy. Przez cały czas czuwamy i zawsze jesteśmy gotowi pomóc – podkreśla Wojciech Rduch z Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku.


Strażacy do pracy przychodzą na 24h, dlatego też organizują wspólną kolację wigilijną. – Często przygotowujemy sami potrawy bądź przynosimy je z domu i wspólnie spożywamy. Mamy też naszą strażacką choinkę. Choć atmosfera jest bardzo radosna i świąteczna, strażacy woleliby spędzić ten czas z rodziną – dodaje strażak.


W ciągłej dyspozycji jest również rybnicki szpital. – Wszystkie oddziały funkcjonują normalnie, a pacjentów przyjmujemy w stanach zagrożenia życia lub zdrowia. Kiedy trzeba, wysyłamy też karetki. Nie zastępujemy jednak całodobowych przychodni, gdzie w drobnych przypadkach należy się kierować w pierwszej kolejności – tłumaczy dr Rafał Woźnikowski, szef rybnickiego oddziału pogotowia.


Na czas świąt szpital jest ozdobiony, a pracownicy składają sobie życzenia. Na świętowanie nie mają jednak czasu – muszą dbać o zdrowie pacjentów. Na oddziałach są organizowane „wigilijki” dla chorych, z którymi mogą przebywać najbliżsi. W Wigilię karetki wyjeżdżają jednak rzadziej niż zwykle. – Jest to raczej spokojniejszy wieczór, jednak po kilku dniach ilość ta jest dwa razy większa – podsumowuje lekarz.

 

Pracownicy służb dodają jednak, że nigdy nie zdarza się, żeby ktoś pracował przez całe święta albo rokrocznie w Wigilię. – Służba w Wigilię dla strażaka oznacza wolne w dwa dni świąt – dodaje Wojciech Rduch. Policjanci również tak ustalają sobie dyżury, by po pracy w Wigilię mieć wolne na przykład w sylwestra. Wszyscy jednak zgodnie dodają, że ich praca to przede wszystkim służba, wymagająca poświęcenia.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~jojo 2013-12-24 09:10:24

  Nie zapominamy także o służbach energetycznych, gazowych,górnikach i wielu innych,którzy także muszą pracować w Wigilię i Święta.

  29 0
 • ~opeltest 2013-12-24 09:22:03

  Nie zapominomy też o farorzach i wikarych

  6 0
 • ~ 2013-12-24 09:33:46

  ja!, farorze, dupiom tera na trzi etaty - kolyndy, pastyrki, mszy, przerobiom sie chopy

  14 0
 • ~dziecko_neo 2013-12-24 10:18:56

  Pracownicy Almy dzisiaj prawie do 17 w pracy.

  0 14
 • ~lidka1310 2013-12-24 12:35:51

  Ale mi żal służb mundurowych, górników itp. Mogę dac kilka namiarów do budowlanki czy supermarketów Są przyjęcia i nie trzeba robić w Święta!

  0 6
 • ~Dragons 2013-12-24 13:02:34

  A górnicy może odpoczywają z rodzinkami przy choince???? Dziś na 17.30 do pracy i na dół - dyżur :(:(:( O nich nie myślą tylko o jakiejś policji co sobie w czystych ubrankach siedzą na powierzchni i telefony odbierają!!!!!!!!!!!

  0 12
 • ~ 2013-12-24 14:17:47

  Jeżeli chodzi o pracę w święta, sylwestra itd. to dla mnie najgłupszym pomysłem jest praca na stacjach benzynowych. Jak ktoś chce gdzieś jechać to niech sobie auto zatankuje do pełna, to chyba nie jest wcale takie trudne. Rozumiem dyżur jednej stacji w mieście a nie stacja co 1km i każda otwarta 24/365.

  9 0
 • ~Afordancja 2013-12-24 15:14:55

  Nikt Ci Twojej stacji nie zakazuję zamknąć ;)

  0 6
 • ~superelektro 2013-12-25 13:25:07

  Unia, Łukaszku, unia. Tak jak na potrzeby francuzów ze ślimaka zrobiono rybę a na potrzeby portugalczyków bodaj że, z marchewki zrobiono owoc, tak u nas aby zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko, stacje benzynowe z placówek handlowych przemianowano na zakłady usługowe. Tak to wszystko jest pop....one że aż mnie zniesmacza. Jeżeli 3 meneli z pod budki z piwem stwierdzi że krowa to ptak, to żaden naukowy autorytet nie ma szans. To jest właśnie demokracja, czyli rządy ludu. Nie ważne co każdy z osobna uznaje za niezbędne, ważne co uważa ta właśnie wiekszość z pod budki. A w ogóle to nikt nie powinien w tym mieszać. Jeżeli właściciel jakiegokolwiek zakładu uważa że opłaci mu się mieć zakład czynny przez 365 dni w roku i ma pracowników którzy bez przymusu chcą pracować, to nikomu nie powinno być nic do tego.

  1 0
 • ~ 2013-12-26 17:15:41

  Ciekawe czy znajdzie się tutaj jeden chętny, który ogłosi, że mając normalna kochająca rodzinę i normalnych zdrowych znajomych dobrowolnie pracuje w święta i sylwestra.

  0 0
 • ~ 2013-12-26 21:45:56

  Tak , bo nie każdy je obchodzi.

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 580