Fotowoltaika przebojem wdarła się do polskiej rzeczywistości. Tysiące mieszkańców, firm, decyduje się założyć panele chcąc mieć własną energię elektryczną. Swój patent na upowszechnienie fotowtaiki ma firma ENERGY SAFE POWER z Katowic, która opracowała wiaty garażowe PV. O rozwiązaniu rozmawiamy z Krzysztofem Kozielskim, prezesem zarządu ESP S.A.
Tomasz Raudner, ŚląskiBiznes.pl: Skąd pomysł na taki rodzaj wiaty?
Krzysztof Kozielski, ESP S.A.: Budowa wiaty garażowej PV (fotowoltaicznej) z pewnością się opłaca. Nie dość że zyskujemy zadaszone miejsce garażowe, to jeszcze produkujemy prąd.
Przybliży pan, dlaczego powinniśmy zainteresować się takim rozwiązaniem?
Najogólniej – wiata samochodowa służy do stawiania pod nią samochodu lub innego sprzętu w celu jego ochrony. Ma pozwolić dostać się do samochodu prosto z domu, z/do sklepu lub biura i nie będzie nam kapało na głowę, a samochód latem nie będzie się nadmiernie nagrzewał, a zimą nie napada na niego śnieg.
Ponadto, gdy zdecydujemy się na przemyślany projekt wiata PV możestać się jej prawdziwą ozdobą. Wiata PV stojąca przy domu może być latem miejscem na biesiadę lub grilla – w końcu latem samochód można postawić gdzie indziej, a pod wiatą garażową urządzić niejedno spotkanie rodzinne i towarzyskie. Co więcej, można pod nią przechowywać sprzęt sportowy, meble ogrodowe, quady lub sprzęt rolniczy.
Wreszcie, wiata PV produkuję nam energię elektryczną.
Gdzie można stosować wiaty PV?
Oczywiście na działkach przy budynkach mieszkalnych, ale wiaty Pv można również stawiać przy osiedlach mieszkaniowych, biurach, sklepach, parkingach, jako zadaszenia ostatniego piętra parkingów wielopoziomowych, jak zadaszenie nad urządzeniami technicznymi, w gospodarstwach rolniczych.
Czy teren pod budowę wiaty Pv powinien spełniać jakieś specjalne wymogi?
Wiata Pv może być postawiona na własnym fundamencie, lub kotwiona do podłoża – za każdym razem analizuje to nasz projektant i przygotowujemy odpowiednie rozwiązanie do danych warunków gruntowych.
Wspomniał pan, że wiata PV może być ozdobą – co pan przez to rozumie?
Nasze wiaty PV Victoria mogą być spersonizowane. Mam tu na myśli kolorystkę konstrukcji wiaty, którą klient może wybrać z palety kolorów RAL. Również wysokość wiaty może być dopasowana do indywidualnych wymagań klienta.
I najważniejsze, wiata PV może umieszczona w jednym lub dwóch rzędach – na większych parkingach – tworząc m.in. farmę fotowoltaiczną chroniącą samochody klientów i produkując energię a przy okazji wspaniale wykorzystując posiadany przez klienta teren.
Czyli jak rozumiem klient posiadając parking o stosując państwa rozwiązanie wiat PV dosaje nową funkcję?
Tak, i to nie jedną funkcję, tylko kilka. Dodaje możliwość parkowania samochodów swoich klientów „pod dachem”, produkuje energię na terenie parkingu oraz ma możliwość, np. instalacji ładowarek do samochodów elektrycznych.
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,wiata-ktora-produkuje-prad-firma-z-katowic-ma-pomysl-na-praktyczne-wykorzystanie-fotowoltaiki,wia5-4-4170.html
Tagi: fotowoltaika, wiata pv, wiata fotowoltaiczna, esp, enegry safe power, krzysztof kozielski, wywiad śląskibiznes
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Duerschlag Jan 2021-01-18
19:41:19
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~rzyt 2021-01-21
10:20:52
Żeby to nie był jakiś "koszmarek" architektoniczny.
~Gibon 2021-01-26
11:11:06
Nic nowego. Z tego co się orientuję, w Rybniku też już takie stoją i są firmy, które to montują. Świetna sprawa.
~Dador 2021-01-28
22:17:17
Niedaleko mnie też ktoś ma taką wiatę na posesji. Wygląda całkiem podobnie do tych z projektu. Jednakże, jak to zwykle w życiu bywa, projekt sobie, realizacja sobie. Na żywo już nie prezentuje to się tak super. Osobiście bym tego u siebie nie montował. Może w przestrzeni publicznej się to sprawdzi.
~romcost 2021-02-28
09:52:15
Fajny bajer, ale cena z kosmosu...