zamknij

Wiadomości

Wiadomo, co robiła policja przed urzędem miasta w Rybniku

2022-04-01, Autor: 

Od kilku dni pytaliście się nas, co robił policyjny radiowóz vis a vis rybnickiego magistratu. Okazuje się, że policjanci z drogówki prowadzili działania „Bezpieczny Pieszy”. Wykorzystywany był też do tego celu monitoring miejski. Posypały się mandaty.

Reklama

Od kilku dni internauci wrzucali do sieci zdjęcia policyjnego radiowozu stojącego na wlocie do rynku. Pytania w tej sprawie otrzymywaliśmy również na redakcyjną skrzynkę. Jak się dowiadujemy, policja w Rybniku przez 3 dni prowadziła akcję „Bezpieczny Pieszy” i nie dotyczyła tylko miejsca naprzeciw magistratu. Co więcej, mundurowi wykorzystali w działaniach system kamer miejskich.

Policjant wspólnie ze strażnikiem miejskim na stanowisku monitoringu bacznie obserwował zachowania kierujących, ale również pieszych. Zwracali uwagę czy zmotoryzowani nie wyprzedzają na przejściach, nie przejeżdżają na czerwonym świetle i czy ustępują pieszym na pasach. Informacje te przekazywał patrolom w terenie, które natychmiast reagowały – mówi nam asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik KMP w Rybniku.

Podczas działań mundurowi interweniowali wobec niechronionych uczestników ruchu 15 razy, najczęściej popełnianym przez nich wykroczeniem było przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Jeżeli chodzi natomiast o zachowanie zmotoryzowanych, którzy popełnili wykroczenia w stosunku do pieszych, to stróże prawa podjęli czynności wobec 124 kierowców. Najczęściej popełnianymi wykroczeniami było przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – znajdującemu się na przejściu – dodaje policjantka.

Rzecznik rybnickiej policji podkreśla, że priorytetem akcji było ograniczenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych, jak również podniesienie świadomości wśród kierujących pojazdami, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 71

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Gruby21 2022-04-01
  14:30:30

  25 10

  No fajnie. Świetne statystyki, 124:15?? Sami sobie odpowiedzcie gdzie jest problem z bezpieczeństwem na rybnickich ulicach ..

 • ~moratorek 2022-04-01
  14:53:21

  40 11

  No proszę. A mnie, w trakcie trwania w/w akcji, dwoje pieszych nie ustąpiło pierwszeństwa przechodząc przed maską pojazdu w niedozwolonym miejscu pomiędzy Hermesem a Focusem (tygodniowo mam w tym miejscu kilkanaście podobnych sytuacji).

 • ~etet 2022-04-01
  15:23:13

  52 7

  "interweniowali wobec niechronionych uczestników ruchu"? A nie można tego nazwać po imieniu, czyli "baranów bez rozumu"? Skoro przyłapali tylko 15 to chyba też maksymalnie 10 minut tam stali? Bo ja bez przerwy widuje takich z telefonami prze uchu i wchodzących prosto pod koła. Co jest oczywiście niedozwolone, nawet jeśli mamy pierwszeństwo. Ale o tym najlepiej nie wiedzieć.

 • ~exx 2022-04-01
  15:50:25

  47 10

  " podniesienie świadomości wśród kierujących pojazdami, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego."
  A jaką świadomość mają piesi? Śmiem twierdzić że nikłą. I co się z tym robi. Ano kierowcy mają myśleć za nich.

 • ~Arteks 2022-04-01
  16:33:29

  8 46

  @Gruby21 - z artykułów portalowych o wypadkach można by wyciągnąć wniosek, że 99,9% zdarzeń drogowych powodują kierowcy, często pijani. Z wypowiedzi komentujących można by odnieść wrażenie, że za 90% wszystkich zdarzeń winni są rowerzyści, brak odpowiedniego oświetlenia, pogoda albo piesi. A z autentycznych wczorajszych statystyk policyjnych wynika, że na 139 nieprawidłowości, aż 124 dotyczyło kierowców. Niech policzę. Jeśli dobrze liczę to za ok. 92% nieprawidłowości winę ponoszą kierowcy. Niesamowita przewaga lekkomyślności kierowców.

 • ~ 2022-04-01
  16:35:35

  44 7

  Po nowelizacji przepisów piesi stali się świętymi krowami jeszcze bardziej niż wcześniej. Wiele z tych ludzi nie ma prawa jazdy i nie zna kodeksu drogowego nie mając jednocześnie świadomości, że też obowiązują ich przepisy na przejściu. Art.14 kodeksu drogowego mówiący o tym, że zabrania się pieszemu wejścia przed nadjeżdżający pojazd w tym na przejściu dla pieszych - przy obecnych przepisach jest nie egzekwowany od pieszych bo to całą winę przypisuje się teraz kierowcom. Chory kraj!

 • ~Arteks 2022-04-01
  16:47:10

  9 34

  @bartezz - scena jaką autentycznie przeżyłem już wiele razy: parking uliczny. Z zaparkowanego auta wychodzi kierowca z pilotem/kluczykiem w ręku i... biegnąc przechodzi na drugą stronę nie po pasach. Inne symboliczne miejsce to brama Kopalni Jankowice i przechodzący "na przimo" górnicy idący do... parkingu dla których pasy są "za daleko". Faktycznie nie każdy pieszy jest kierowcą, szczególnie w miastach. Ale każdy kierowca jest też pieszym więc taka osoba powinna tym bardziej wzmóc ostrożność bo sama doświadcza jednego i drugiego w ciągu dnia.

 • ~ 2022-04-01
  17:32:57

  26 4

  Arteks - znam tą sytuację bardzo dobrze pod bramą KWK Jankowice w Boguszowicach na Jastrzębskiej bo często tam przejeżdżam i widzę jak górnicy skracają sobie drogę jak to godosz na przimo.
  Nowe kretyńskie przepisy steroryzowały normalnie kierowców, ja sam miałem już dwie takie sytuacje, że jadąc autem zatrzymałem się przed pasami bo nie byłem pewny czy pieszy, który szedł krawędzią chodnika przy jezdni w każdej chwili nie wejdzie mi na pasy nawet nie odwracając się. Do takich absurdów dochodzi teraz przez nowelizację - idiotyzm!

 • ~ 2022-04-01
  17:39:59

  32 4

  Doszło do tego, że bez rejestratora jazdy nie ma co wyjeżdżać na ulice, tak nam zrobiły nowe przepisy.

 • ~dr_Moriarty 2022-04-02
  13:05:14

  4 14

  @bartezz

  Nowe przepisy powstały właśnie po to, żebyś się zatrzymał w razie potrzeby i upewnił, że nikt nie przechodzi ani nie ma takiego zamiaru. Zresztą "szczególna ostrożność" ze starych przepisów też na tym polegała. Jeśli jest to dla ciebie terroryzm, to zastanów się czy prowadzenie samochodu jest dla ciebie. Bo wchodząc za kółko trzeba brać pewną odpowiedzialność. Silne nerwy też się przydadzą. Niestety, wielu te fakty zupełnie umykają.

  Widzę u ciebie straszny ból doupy kolesia, który dostaje gula kiedy musi zwolnić przed przejściem. Bo przecież to takie niemęskie. Trzeba się zatrzymać, potem łażą te łazęgi jak im się podoba. A czas leci, bo przecież ile przez te 30 sekund można by z jajcami objechać rybnickich bloków. Bo przecież pcha się pod ciężką maszynę, to sam se winny, a w ogóle pieszy jest na drodze tylko gościem.

  Tego typu hasełka rzucają jakieś zakompleksione Januszki, które cisnąć pedał za kółkiem leczą życiową frustrację rodem z PRLu. Dla wielu, głównie mieszkańców prowincji, posiadanie samochodu to ciągle jakiś dopust boży i symbol statusu. Poza tym wciąż duża część kierowców nie postrzega ruchu drogowego jako całości, której są tylko częścią. Oczywiście jakaś część pieszych nie jest bez winy, ale powyższa statystyka bardzo wiele tłumaczy.

  Szkoda, że policjanci nie wrzucili statystyki z pierwszymi numerkami rejestracji. Z moich prywatnych statystyk jako pieszego wynika, że mimo obowiązku, najrzadziej przed przejściem zatrzymuje się słynne SWD i SRC. Kilka razy starali się, a nawet przejechali mi przed nosem, kiedy już byłem na przejściu, a samochód z naprzeciwka się zatrzymał.

  Nie dziwi mnie to, bo większość tych kierowców przyjeżdża z jakichś wiosek pod Wodzisławiem albo mini miasteczek typu Pszów. Tam zazwyczaj jest jedna główna droga, a infrastruktura dla pieszych prawie żadna. Dla kogoś, kto po swojej wsi pędzi na codzień 80-100km/h, przejazd z prędkością 50km/h przez Centrum Rybnika, gdzie co 100 metrów jest przejście, na którym zazwyczaj trzeba się zatrzymać (i korki) może być traumatycznym i faktycznie terrorystycznym doświadczeniem, które odbiera im wolność. Plus lokalna mentalność, cwaniactwo, brak życzliwości, zwykły ludzki egoizm i nietraktowanie pieszego jako uczestnika ruchu tylko słynnego gościa.

  Niestety, do zmiany tej mentalności jeszcze daleko. A widząc, co wyprawiają młodzi kierowcy, śmiem wątpić, czy w ogóle coś się zmieni.

 • ~ 2022-04-02
  15:05:19

  13 1

  ~dr_Moriarty - przed przejściem dla pieszych zwalniam od zawsze nim te przepisy jeszcze weszły w życie, bo to dla bezpieczeństwa pieszego i mojego, twoje statystyki jako pieszego a zachowanie zdrowego rozsądku i znajomość przepisów to dwie inne sprawy - nie wiem czy zauważasz między tym różnice? Według tego co tu wylewasz dochodzę do wniosku, że gdzieś tam kiedyś słyszałeś o tym, że pieszy jest nietykalny na drodze i to kierowca ma przed nim stanąć dęba bo wielki pan prosto z chodnika włazi na pasy. Gratuluje stanu umysłu! Na przykład - obok przejścia na chodniku stoją i plotkują dwie plotkary dojeżdżając autem nie wiemy czy chcą przejść czy dalej stać i klachać - w takiej sytuacji zatrzymuje się i ruszam ponownie a one jeszcze będą tak stały tam z 15min. - ile aut niepotrzebnie się zatrzyma i rusza ponownie, zastanowiłeś się choć nad tym trochę??? Nowe przepisy mówią jasno i wyraźnie "pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem" - słowo klucz "wchodzący", nie stojący na chodniku i dumający o niebieskich migdałach.
  Odrębną sprawą jest fakt, że ustępowanie pieszym pierwszeństwa było lekceważone stąd takie zaostrzenie przepisów - ale nie zwalnia to pieszego przed znajomością swoich obowiązków.
  Swoje personalne wycieczki do mnie zostaw w szufladzie jak nie wiesz gdzie mieszkam i co robię a czego nie robię jako kierowca. Też kładę nacisk na bezpieczeństwo pieszych bo sam nim jednocześnie jestem ale jeżeli egzekwujemy to równo od każdego a nie tylko od jednej strony.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1541