zamknij

Wiadomości

Węglowe oszustwo w sieci. Powstał fałszywy sklep internetowy

2022-08-02, Autor: 

1 sierpnia Spółka Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek-Piekary, zawiadomiła policję o fałszywym sklepie internetowym. Strona miała rzekomo podawać do sprzedaży węgiel ze wspomnianej kopalni. Po zgłoszeniu witryna została zablokowana.

Reklama

1 sierpnia w godzinach popołudniowych przedstawiciele Węglokoksu Kraj poinformowali policję o fałszywym sklepie internetowym, który miał sprzedawać węgiel z bytomskiej kopalni Bobrek-Piekary. Sprawą zajęła się policja z Piekar Śląskich, gdzie mieści się siedziba spółki.

Węglokoks zamieścił też na swojej stronie komunikat informujący o tym, że była to próba oszustwa.

Naszym zdaniem doszło do cyberprzestępstwa - ocenił prezes spółki Tomasz Heryszek.

Trudna sytuacja na rynku węglowym (i działanie sklepu Polskiej Grupy Górniczej) na pewno sprzyja oszustom, którzy na panice i pogoni za surowcem mogą szukać źródła dochodu. Schemat takiego działania jest prosty: cyberprzestępcy tworzą fałszywy sklep, a klient kupuje towar i za niego płaci. Ostatecznie kupujący zostaje i bez węgla i bez pieniędzy.

Otrzymaliśmy kilka zapytań dotyczących tego, czy faktycznie oferujemy nasz węgiel w sklepie internetowym - nie robimy tego i nie zamierzamy robić. Jak dotąd nie mamy natomiast zgłoszeń, aby ktoś faktycznie dokonał transakcji w fałszywym sklepie i wpłacił pieniądze - powiedział w rozmowie z PAP prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek.

W adresie fałszywej witryny, która rzekomo sprzedawała węgiel z Węglokoksu Kraj znajdowała się nazwa tej spółki. Stąd też nietrudno było o pomyłkę.

Niestety, jak dotąd nie wiadomo jeszcze, jak długo funkcjonował fałszywy sklep i ile osób zdążyło paść ofiarą tego oszustwa. Od razu po wykryciu przestępstwa, gdy informatycy spółki zgromadzili potrzebną dokumentację w tej sprawie, Węglokoks Kraj zwrócił się do operatora domeny o zablokowanie strony.

Obecnie strona nie działa, jednak w momencie odkrycia jej funkcjonowania można było dokonać tam transakcji i zrobić przelew.

Jak podkreśla spółka w swoim komunikacie, Węglokoks nie prowadzi sprzedaży węgla za pośrednictwem sklepu internetowego – możliwe jest złożenie zamówienia tylko w trakcie połączenia telefonicznego.

Infolinia Węglokoksu Kraj jednak - podobnie zresztą, jak sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej - jest każdego dnia oblężona: systemy notują ok. 500 prób połączeń na minutę.  Nic dziwnego - spółka codziennie oferuje do sprzedaży około tysiąc ton węgla, z czego połowa dostępna jest w sprzedaży dla klientów indywidualnych.

Wygląda na to, że i przy zakupie węgla trzeba będzie zachować szczególną ostrożność.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~Karolina# 2022-08-02
    12:55:35

    18 2

    warto wiedzieć, że przed wpłatą należy sprawdzić, czy rachunek bankowy jest prawdziwy, i czy należy do tego podmiotu, na rzecz którego mamy dokonać wpłaty
    dane dot. m. in. rachunku bankowego są dostępne dla każdego na stronie MF https://www.podatki.gov.pl

  • ~Jarosław Mazelanik 2022-08-02
    22:38:59

    6 6

    sklep PGG jest niby legalny ale w jaki sposob?

  • ~artefaks 2022-08-03
    22:29:04

    2 5

    Wysoko gatunkowy węgiel z Polski i z Kazachstanu do kupienia w dużych ilościach na Ukrainie
    .youtube.com/watch?v=DFULx4_4HsQ
    Workowany i luzem cenach w przeliczeniu na PLN
    od 400-1200 PLN/ tonę

  • ~Arteks 2022-08-04
    11:05:56

    1 7

    W listopadzie 2021 wywiad USA przekazał informację naszemu rządowi o tym, że będzie wojna. Dlaczego nie nakazali otwarcia nowych ścian górniczych w kopalniach? Górniczy eksperci mówią, że to trwa od 9 do 12 miesięcy czyli prawie na następny sezon wydobycie można byłoby znacząco zwiększyć. @artefaks - a jak go przywieziesz? Przez Rosję się przecież nie da. Kazachstan nie ma dostępu do morza. To nie tak jak u nas, że zamówisz i Genek przywiezie węgiel traktorem i zładuje ci na placu pod drzwiami chałupy... Tylko w twoim Stacyjkowie można przewieźć co się chce nawet z innej planety... Ale życie to nie bajka. ;)

  • ~artefaks 2022-08-04
    14:49:56

    3 2

    @Arteks. Dyskutujesz , a nie zaglądasz do podanego źródła. Węgiel z z Polski i Kazachstanu jest do odebrania w dużej ilości na Ukrainie. Jak oni i kiedy go tam przewieźli ? Nie wiem. Widocznie jak dostali ostrzeżenie o możliwości wybuchu wojny to zaczeli go na potęgę w dużej ilości sprowadzać. Widzę że nawet na stacyjkowie rozumieją że do przewozu węgla są potrzebne wagony węglarki , które PIC wyzłomował.
    Arteks . Przecież Ty gdybyś się poskładał do wymiaru king size to byś wszystko wiedział

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4944