zamknij

Biznes

Węglokoks zdradza plany wobec naszych kopalń. Czy dojdzie do zwolnień?

2015-01-22, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Porozumienie zawarte pomiędzy stroną społeczną a rządem mówi m.in. o tym, że część kopalń należących do KW S.A trafi pod skrzydła Węglokoksu. Spółka ta ma natomiast utworzyć Nową Kompanię Węglową, w skład której wejdzie 10 zakładów – w tym KWK Chwałowice i Jankowice. Czy dojdzie do redukcji miejsc pracy? Jakie plany ma wobec naszych kopalni Węglokoks S.A?

Reklama

Jankowice i Chwałowice do Nowej Kompanii Węglowej

Zgodnie z zawartym 17 stycznia br. porozumieniem ze stroną społeczną do Nowej Kompanii Węglowej trafi 10 kopalń oraz część wydzielona z KWK Sośnica-Makoszowy. Proces ten rozpocznie się już w lutym. W przyszłym miesiącu zostaną także powołani nowi członkowie zarządu Kompanii Węglowej – poprzedni zrezygnowali z zajmowanych stanowisk.

- Zmodyfikowany plan naprawczy dla Kompanii Węglowej jest trudniejszy, ale możliwy do realizacji. Obecnie pracujemy nad jego szczegółami. Nierentowne kopalnie będą w naszej strukturze nieco dłużej niż zakładaliśmy. Jednak na przełomie marca i kwietnia w Nowej Kompanii Węglowej znajdą się wyłącznie perspektywiczne kopalnie z największym potencjałem. Na nich skoncentrujemy nasze działania restrukturyzacyjne – powiedział prezes zarządu Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski. - Chcemy zmniejszyć koszty ich działania i postawić na jakość. Przeprowadzimy w nich także niezbędne inwestycje. Każdą kopalnię potraktujemy indywidualnie jeśli chodzi o strategię jej restrukturyzacji – dodał.

Jakie ustalenia zawiera plan naprawczy? Przede wszystkim utworzenie nowej spółki, której właścicielem będzie Węglokoks S.A. Nową Kompanię Węglową będą tworzyć KWK Bolesław Śmiały, KWK Piast, KWK Halemba-Wirek, KWK Bielszowice, KWK Ziemowit, KWK Jankowice, KWK Chwałowice, KWK Rydułtowy-Anna, KWK Marcel, Ruch Sośnica (KWK Sośnica-Makoszowy), KWK Pokój i 5 zakładów.

Węglokoks zdradza plany co do naszych kopalń

Jak zdradziła nam Marzena Mrozik, rzecznik prasowa Węglokoks S.A, firma znajduje się obecnie w trakcie tworzenia spółki celowej, w skład której na początek wejdą wykupione od Kompanii Węglowej cztery kopalnie: Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy - Anna. - Ogłosiliśmy konkurs na czterech członków zarządu tej spółki. Do początku lutego planujemy rozstrzygnięcie konkursu i złożenie formalnego wniosku o rejestrację spółki do sądu – powiedziała Marzena Mrozik.

Węglokoks chce jak najszybciej podpisać umowę przedwstępną, tak aby w lutym dokonać przedpłaty gotówkowej. Reszta ceny będzie uzupełniona o kompensatę długów. - Nasz udział w programie obligacyjnym KW to 500 mln zł, do tego przedpłaty na eksport wyniosły 330 mln zł, co daje łącznie kwotę 830 mln zł – wyjaśniła rzecznik prasowa Węglokoksu.

Spółka wykonała ponadto due diligence, dokonała wyceny, utworzyła biznesplan, a także przeprowadziła test prywatnego inwestora. - Mamy również opracowany szczegółowy plan jak zmniejszyć koszty produkcji i zrobić z tych kopalń efektywną jednostkę. Istnieje na pewno potrzeba zmiany organizacji pracy i samej firmy – dodała Marzena Mrozik.

Węglokoks zamierza podtrzymać przez dotychczasowy układ zbiorowy, ale gdy dojdzie już do przejęcia kopalni, w pierwszej kolejności przystąpi do rozmów ze związkami zawodowymi na temat wprowadzenia zmian. - Bez restrukturyzacji ta firma nie może być na dłuższą metę efektywna. Sześciodniowy tydzień pracy jest konieczny dla lepszego wykorzystania maszyn i urządzeń. Konieczna jest lepsza organizacja pracy, zmiana systemu płac i nie chodzi tu wcale o obniżenie wynagrodzeń. Pracujemy nad reformą systemu płac tak, aby powiązać część wynagrodzenia z efektami pracy. Planujemy zmniejszyć zatrudnienie, choć zwolnień faktycznie nie będzie. Będą za to naturalne odejścia, np. na emeryturę. Planujemy też zaproponować program dobrowolnych odejść. Jednocześnie Kopalnie muszą być połączone w jeden organizm i ten efekt synergii powinien przynieść pożądane ekonomiczne skutki – wyjaśniła rzecznik prasowa Węglokoksu.

Zdaniem spółki, jeżeli opracowany pakiet zmian zostałby wprowadzony w tym roku, to istnieje duża szansa, że jeszcze w tym roku te cztery kopalnie będą rentowne. - Wszystko zależy od terminu przejęcia kopalń, uzgodnień ze związkami zawodowymi oraz poziomu cen na rynkach – dodała Marzena Mrozik.

Co sądzicie o planach Węglokoksu? Czy wg Was powyższe zmiany podniosą rentowność kopalń w naszym regionie?

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~ 2015-01-22
  16:46:58

  49 0

  Z tego co widzę to w dzisiejszych czasach praca na kopalni to jak dyskoteka na titaniku

 • ~rad11 2015-01-22
  16:56:34

  32 0

  Jak tak dalej będzie to ten kto mądrzejszy sam odejdzie nie będą musieli zwalniać nawet ludzi , lepiej już było będzie tylko gorzej.

 • ~minowa 2015-01-22
  17:37:19

  0 21

  A co będzie z deputatem węglowym dla emerytów za 2015r ? Rozumiem, że bez zmian, czyli zgodnie z prawem zapisanym w par.19 pkt. 2 Karty Górnika. Nikt nie moze zmienić państwowego przepisu, ani stara ani nowa Kompania, tylko Sejm RP.

 • ~tuptyś 2015-01-22
  17:42:16

  9 0

  Nooo, ale ambitny plan, szczególnie jeśli chodzi o negocjacje ze związkowcami, po fakcie przejęcia, kiedy już nie będzie żadnej pozycji w negocjacjach. Ewidentne działanie na szkodę spółki czyli Skarbu Państwa, bo prywatyzacja przez Węglokoks to przekładanie trupa z jednej trumny do drugiej, czytaj: podatnik nie zapłaci z lewej kieszeni tylko z prawej. Znowu nas, podatników, wydymali związkowe ryje i wieprze z rządu.

 • ~prawda 2015-01-22
  18:54:55

  29 0

  Mówiłem do wyborów ,ale kochani górnicy PO załatwi wasz szybciej.(sprzedali wasz jak jabłka do Rosji).Dalej dawajmy się nabijać w butelkę. NIECH ŻYJE PO I SPRZEDANA OJCZYZNA !!!

 • ~acki 2015-01-22
  19:56:59

  80 0

  Jest tu jakiś znawca, który odpowie mi na kilka pytań dotyczących górnictwa w naszym kraju?

  1. Dlaczego mówi się że państwo dopłaca do górnictwa? jeśli
  Byłem w administracji uzyskać informację dot. dochodu. Z 5070zł brutto mojego zarobku ja otrzymuję netto 3100zł. śr za rok.
  Kopalnie płacą olbrzymie kwoty gminą za eksploatacje złóż, bardzo olbrzymie kary za pompowanie wód dołowych, podatek od sprzedaży itd.

  2. Dlaczego nie mówi się o pośrednictwie w handlu węglem? jeśli
  Kopalnie państwowych spółek większość produkcji sprzedają nie bezpośrednio odbiorcy tylko pośrednikowi np. Węglokoks, który podbija cenę.
  Bogdanka sprzedaje węgiel bezpośrednio odbiorcy; przykład Elektrownia Rybnik.

  3. Dlaczego to co kupuje kopalnia jest takie drogie? jeśli
  Telefon dołowy wykonany z plastiku który ma przyciski od 0 do 9 + dyspozytor i opcje głośnomówiącą kosztuje tyle co nowoczesny smartfon?

  4. Dlaczego prawo pozwala na działanie tylu związków zawodowych na kopalniach? jeśli
  Na KWK "Jankowice" działa min. 8 różnych związków, które od 2013 roku przejęły monopol na fundusz socjalny. Konkurują między sobą oferując wycieczki i wczasy dofinansowane przez zakład pracy z funduszu socjalnego.

 • ~acki 2015-01-22
  19:58:31

  87 0

  5. Dlaczego po 25 latach ciężkiej pracy, górnicy (de facto w mniejszości) po odejściu na emeryturę mogą i podejmują pracę na dole pod banderą firm zewnętrznych? jeśli
  Młodzi ludzie czekają na pracę, zatrudnienie młodego człowieka jest sprawą prorodzinną, a zarobki wypłacane młodym są o wiele niższe niż doświadczonym pracownikom co powinno opłacać się kopalni.

  6. Dlaczego mówi się o likwidacji wynagrodzeń i nagród pieniężnych dla górników, gdy nie ma zysku? jeśli
  Za zysk, sprzedaż i rentowność odpowiedzialni są managerowie i cała śmietanka w centrali kompani, jsw i holdingu. W samej centrali KW S.A. pracuje tyle pracowników umysłowych, że wystarczyłoby na otwarcie małej kopalni.
  7. Dlaczego Rosja nie kupuje od nas jabłek, a my kupujemy od Rosji węgiel?

 • ~Adaśko 2015-01-22
  20:25:56

  22 0

  To dopiero początek złego.Nie mówmy tylko o kopalniach,jeśli one upadną to upadnie cały Śląsk.Setki zakładów pracuje pod górnictwo,to też są miejsca pracy.A niestety nasz rząd nie dba o nic.Zostało im do sprzedania kopalnie i lasy.I to już będzie koniec.Żadnego własnego przemysłu,a gdzie zabezpieczenie energetyczne naszego kraju?

 • ~prawda 2015-01-22
  20:28:20

  21 0

  ~ acki ODP:bo nasza władza ma teraz robotników za głupich buraków ,oni robią przekręty za przekrętami i nic tego niema tylko trochę TV pogadają a nam każą robić na umowach śmieciowych ,i zabrać wszystko co się da ,żeby prezesi i władza miała się czym dzielić.
  I OTO IM CHODZI A MY JAK PIESKI DAJEMY SIĘ!!!

 • ~inzynier 2015-01-22
  20:31:05

  10 0

  acki,dobre pytania,ale pozostaną bez odpowiedzi.Niestety!

 • ~prawda 2015-01-22
  20:38:46

  24 0

  A co do związków to moim zdaniem to nie związki tylko małe państwo państwie, masowo się wypisywać to możne zaczną działać jak prawdziwe związki zawodowe

 • ~cerberus1 2015-01-23
  15:54:05

  8 0

  do ~acki sytuacja z węglem z Rosji jest taka sama jak z zabawkami z Chin, moze i jest gownianej jakosci ale jest tanszy nawet po sprowadzeniu z drugiego końca swiata, na moim przykladzie wiem zeby znalezc jakąs zabawke w sklepie pochodzaca z europy graniczy z cudem dlatego z synem zainwestowalismy w Lego, na chiny wszyscy narzekaja ale i tak kupoja ich produkty, tak samo jest z weglem, wszyscy na ruskich narzekaja ale i tak jak im sie podstawi pod nos tanszy wegiel to beda po rekach calowac. Jesli sie zakarze importu wegla z rosji ( w co watpie) to pewnie zaniedlugo polscy producenci tez upomna sie zeby nie sprowadzac produktow z Chin a nie wszystkich stac zeby kupowac produkty za kilkaset zlotych drozej niz ich chinskie zamienniki.

 • ~mmbastek 2015-01-25
  10:51:10

  11 0

  ciągle mówi się o tym ile straci górnik może zabrać kartę górnika może węgiel a nic nie mówi się o dyrektorach kopalń którzy są na wypowiedzeniach i mają dostać po 500 tyś odprawy i dalszą gwarancję pracy na kopalni ciekawe czy górnik dostanie odprawę i nową umowę pracy w NK

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.