zamknij

Wiadomości

We Wrocławiu za zbieraną deszczówkę dostaną dotację. A w Rybniku?

2019-07-15, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wrocław wyszedł z ciekawą akcją. W sierpniu tego roku miasto startuje z programem „Złap deszcz”. Ci, którzy będą chcieli gromadzić deszczówkę, mogą liczyć na dofinansowanie. Czy w Rybniku myśli się o podobnym rozwiązaniu?

Reklama

Wrocławski magistrat rusza z ciekawą akcją. Jak tłumaczy Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, w słoneczne i upalne dni w sposób szczególny musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie, nie tylko nas samych, ale i naszego otoczenia.

- Dlatego uruchomiliśmy we Wrocławiu program „Złap Deszcz”, który polega na gromadzeniu i późniejszym wykorzystaniu wody pochodzącej z opadów deszczu. Mam nadzieję, że wrocławianie będą korzystali z kolejnych ekologicznych projektów, które wprowadzamy, z troską o nasze środowisko i klimat – tłumaczy.

W ramach tego programu wrocławianie będą mogli:

- Założyć ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie
- Wybudować
 muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową;
- Postawić naziemny wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu.

W zamian mieszkańcy mogą liczyć, na dofinansowanie 80% udokumentowanych, zweryfikowanych przez gminę wydatków związanych z realizacją zadania, maksymalnie 5 tys. zł.

Czy rybnicki magistrat myśli o wprowadzeniu podobnego pomysłu? Jak przyznaje Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku, sprawdzano takie rozwiązanie.

- Okazuje się, że kanalizacja we Wrocławiu jest ogólnospławna, a to oznacza, że jeżeli mieszkaniec odłącza się od niej wówczas kanalizacja miejska jest mniej obciążona. Najprawdopodobniej stąd inicjatywa miasta z wprowadzeniem takiej uchwały – tłumaczy.

Agnieszka Skupień zaznacza, że w Rybniku kanalizacja prawie na całym obszarze miasta jest rozdzielona na sanitarną i deszczową – Nie widzimy więc zasadności wprowadzania tego typu regulacji – dodaje.

Skorzystalibyście z takiego programu, jaki ma Wrocław?

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 123 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Kwinto 2019-07-15 08:18:38

  Każdy normalny człowiek mieszkający w prywatnym domu, od dawna ma takie studzienki czy pojemniki na deszczówkę, a jak ktoś nie ma to widocznie go stać płacić krocie za wodę. Akurat w obecnej sytuacji łapanie deszczówki powinno być wymogiem a nie jakąś akcją z dotacjami.

 • ~Katarzyna Piła 2019-07-15 08:33:07

  Kwinto brawo ty :) ja też mam

  58 8
 • ~Benett 2019-07-15 10:24:45

  Przez lata, mieszkając za granicą się właśnie temu dziwiłem. Kiedyś przy kolejnym miejskim zakazie podlewania ogródków wodą z kranu sąsiad mnie zapytał - Czy w Polsce też jest taka paranoja z wodą, bo on obiecał dzieciom wystawic basen przed dom, a teraz grozi mu mandat. Ja mu na - Coś ty, w Polsce jest dokładnie odwrotnie - woda leje się strumieniami a miasta jak pijany marynarz wydają kasę (Twoja unijna dodalem ;-) na budowę wielgachnych fontann - i pokazalem mu, jak w Rybniku leje sie woda po schodach teatru, jak tryska na placu wolnosci, rynku, na przeciw UM i bod Antonikiem. Był w cieżkim szoku. Przecież nawet jeśli ta woda jest w zamnknietym obiegu, to ona paruje. I teraz 2019 i eksperci dopiero sie wypowiedzieli, że w Polsce nie ma wody. To ja sie pytam. Czy ktoś się z nimi konsultował wcześniej, zanim wywalono tę kasę na fontanny? Jeśli miasto mialoby płacić włascicielom za zbiorniki na deszczówkę i jednoczećnie lać wodę strumieniami w centrum to byłoby to dziwne. - Jak Kwinto zauważył wiele domów jednorodzinnych i tak takie kolektory ma.

  33 36
 • ~Jan R. 2019-07-15 10:42:22

  Benett uwiarygodnij swoją wypowiedź i powiedz, w którym kraju mieszkałeś.

  23 14
 • ~Benett 2019-07-15 10:50:01

  @Jan R. UK - kraj otoczony woda ;-)

  13 15
 • ~szaranowicz 2019-07-15 12:41:51

  Tak jak w reklamie ,Mam i ja .Zbiornik 10.000 litrów ,zbiornik po dawnym szambie.

  19 4
 • ~Maciej Załucki 2019-07-15 12:57:09

  Tu nie chodzi o braki wody w Polsce, a ograniczona przepustowość sieci kanalizacyjnej. W trakcie dużych ulew dużo wody z dachów czy wybetonowany CH przestrzeni spływa do kanalizy zamiast wchłaniać się w otoczenie. Zbierając deszczówkę odciąża się sieć kanalizacyjną, a deszczówka bez problemu nadaje się do podlewania.

  34 2
 • ~Kwinto 2019-07-15 15:08:09

  ~Maciej Załucki wody z dachów i posesji nie można wpuszczać do kanalizacji miejskiej! to było jasno powiedziane zresztą za takie przyłącze można słono zapłacić. Za parę lat każdy sam do tego dojdzie że aby mieć trochę zieleni wokół domu trzeba zacząć magazynować wodę z opadów.

  16 1
 • ~1floyd 2019-07-15 17:57:34

  Benett. Sorry ale muszę cię sprowadzić na ziemię, w sprawie fontann i nie tylko. Fontanny mimo że, działają na okrągło, to działają w systemie zamkniętym dla danego obiektu. Czyli woda wypływająca przez dysze, wpływa do niecki basenu, skąd pompa kieruje ją z powrotem do dysz. Może jeszcze po drodze jest jakiś prosty filtr mechaniczny ale to wszystko. Dla tego dziwię się rodzicom, czy innym opiekunom, pozwalającym się na zabawę swoim pociechom tym siedlisku wszelkich bakterii. A jak jeszcze widzę, trolli robiących w nich pranie, to ..... Na Rudzie jeden "bobek" w brodziku gdzie ilość wody jest sporo większa powoduje jego zamknięcie. A w fontannach zabawa w najlepsze. Co do deszczówki, Każdy posiadacz kawałka ziemi i dachu winien ją zbierać dla własnych finansowych korzyści. Ponadto przypomnę, że są w Polsce miasta gdzie jest pobierany tzw. "podatek deszczowy" od powierzchni utwardzonych i dachów.

  11 3
 • ~Sebastian Ryszka 2019-07-15 18:00:47

  Jestem za ,,od czasu przyłączenie do kanalizacji .Wyczyściłem i otynkowałem szambo ,teraz to zbiornik 6m3 na opady atmosferyczne ,podlewam działkę ,dotacja by się przydała zakupił bym odpowiednią pompę i jednym ruchem podlewał bym ogród ,a teraz węże ,pompy ,itd.Świetny pomysł

  8 5
 • ~Arteks 2019-07-15 18:03:34

  W Żorach z kolei prezydent usilnie zabiegał o to aby mieszkańcy płacili podatek za... deszczówkę. Był tak nieprzejednany o tę kasę od ludzi, mimo wyroku sądu... https://www.tuzory.pl/wiadomosci,prezydent-zor-przegrywa-w-sadzie-beda-zwroty-oplat-za-deszczowke,wia5-3266-16559.html @benett - może byłeś w krajach arabskich? Bo w Europie fontanny to nie tylko atrakcja dla turystów czy dzieci. Fontanny schładzają okolicę, a także służą jako poidełka dla ptaków które wyginęłyby z miast gdyby nie takie miejsca. Niektórym przeszkadza w centrach miast nie to co powinno... @kwinto - w Żorach płaciłbyś dodatkową daninę za zbieranie wody i nie miałbyś po czym jeździć rowerem. Czasami nie doceniamy tego co mamy. :D

  5 18
 • ~Benett 2019-07-15 18:29:08

  @1floyd
  A przeczytałeś mój wpis? Przeciez napisalem o tym, ze nawet jesli jest w obiegu zamknietym to przeciez paruje. Ustaw garnek z temp na 70 stopni - jak jest w sloncu i przyjdz za godzine.

  4 5
 • ~Benett 2019-07-15 18:42:38

  @arteks
  1. Jak schladzaja okolice? te wielkie place bez cienia?
  2. jakie ptaki? golebie? - latajace szczury roznoszace chorobska? Czesi je zbiorowo gazuja.
  Normalne ptaki kryja sie w drzewach I tam wystarczy im poidelka zrobic.
  Jedyne uzasadnienie fontanny - jesli jest zabutkowa - I ma wartosc historyczna. To co jest na placu wolnosci jest obraza poczucia estetyki.

  9 8
 • ~Sebastian Ryszka 2019-07-15 20:07:34

  kazo64 Mam i podlewam ,ale ktoś za free da kase to zrobię tak ,że zrobię pstryk i się podlewa .Teraz latam z wężem i czasu kupa na podlanie ogródka .Zbiornik mam ,inni zasypali ,to bez darowizn daje sobie radę ,ale jak chcą dopłacać czemu nie ,chyba to lepsze niż kolejne ścieżki rowerowe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6 3
 • ~Sebastian Ryszka 2019-07-15 20:15:29

  ~kazo64 lepiej niech dotują ,niż sobie premie dają ,Ja i Ty i tak za to płacimy ,Lepsze to niż premie czy inne dodatki dla skurwiałych urzędasów ,o ścieżkach czy parkingach poziomowych nie wspomnę

  6 2
 • ~Sebastian Ryszka 2019-07-15 20:29:02

  Ostatecznie potwierdzam jestem za Pis ,bo kradną tak jak inni kradli ,ale Pis ma wyrzuty sumienia ,i z skradzionego daje najuboższym .Mąż HGW musiał oddać kasę ,za PO szarak by się nie dowiedział ile nakradli .O amber nie wspomnę bo to podobno lipa była !!!

  9 3
 • ~1floyd 2019-07-15 22:16:06

  Benett. W każdym działaniu miasta, jest jakiś koszt. Jeśli chodzi o wodę w fontannach wiadomo że jest uzupełniana. Czy to zewnętrznie z beczkowozu, czy z przyłącza wodociągu. Przyznaję trochę to kosztuje. Ale świąteczny wystrój też. Mi to nie przeszkadza. Fajnie jak miasto, ma swój koloryt. Tak samo jak chcesz mieć fajny ogród, działkę, czy kwiaty na balkonie to wszystko kosztuje. Jeśli mieszkałeś w UK, to słyszałeś ile kosztuje utrzymanie monarchii. I płacą na to wszyscy mieszkający w UK. I nic nie wskazuje by się coś zmieniło.

  5 0
 • ~Arteks 2019-07-15 22:36:38

  @benett - gdyby nie schładzały to turyści na całym świecie nie lgnęliby do fontann. A co ci place przeszkadzają? Dzięki zabudowie i cieniowi który się przesuwa przez cały dzień - prawie zawsze można znaleźć na nich jakiś cień. Jeśli to dla kogoś za mało - może wejść do sklepu czy restauracji. Może też iść do parku. Fontanna na pl. Wolności z kaskadą i schodami do TZR to coś co czyni centrum Rybnika niepowtarzalne w porównaniu do innych śląskich miast, projekt jest bardzo nowoczesny i taki jaki powinien być - wykorzystujący położenie i atuty jakiegoś miejsca. W mieście jest pełno kawek, wróbli, sikorek, kosów, a znawcy wymieniliby jeszcze wiele innych. Dlaczego mamy o nich zapominać? Ale jeśli tobie się nie podobają fontanny to znaczy, że masz jakieś wypaczenie odnośnie miejskiej architektury i raczej nie chodzi o "marnowanie wody".

  6 4
 • ~tomolesrow1 2019-07-23 10:58:22

  Pani rzecznik jak zwykle nie widzi problemu- zbieranie deszczówki to mniejsze zużycie wody z wodociągów przez ludzi do podlewania - w kraju, gdzie deficyt wody jest coraz większy, każdy zaoszczędzony kubik powinien być w cenie. No ale wtedy Wodociągi by nie zarobiły na najdroższej w regionie sprzedaży wody - co tam ekologia . Przypuszczam, że miasto prędzej opodatkuje deszczówkę niż da jakąkolwiek dotację.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12447