zamknij

Wiadomości

Wandal zniszczył szlaban na bulwarach. Nie pierwszy raz

2021-05-20, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Na ścieżce rowerowej pod ul. Kotucza działa specjalny system. Ma chronić rowerzystów przed niebezpieczeństwem. Zapora po ostatnich ulewach była opuszczona, najwidoczniej komuś to bardzo przeszkadzało, bo została zniszczona.

Reklama

Co jak co, ale bulwary nad Nacyną to jedno z najbardziej urokliwych tras rowerowych w Rybniku. Łączą centrum miasta z ul. Rudzką, którą dalej pojedziemy wzdłuż Zalewu Rybnickiego. Każdy, kto choć raz jechał tą trasą wie, że ścieżka wiedzie pod ul. Kotucza. Na wylotach znajdują się szlabany, które zamykają się w razie zagrożenia.

Tak też się stało podczas ostatnich ulew, gdy podniósł się poziom rzek. Ktoś jednak nie rozumie albo nawet nie chce zrozumieć sensu ich działania. Napisał o tym wczoraj Łukasz Karbowiński, czyli rybnicki oficer rowerowy.

- Szlaban zabezpieczający na Bulwarach nad Nacyną znów zniszczony. Po ostatnich ulewach zadziałał system, który zabezpiecza przejazd ścieżką rowerową pod ul. Kotucza – zamknięte zostały szlabany na jego wlotach. Niestety wiele osób ignoruje opuszczone zapory, wiele osób nie tylko je ignoruje, ale co gorsza, niszczy je – zauważa.

Tymczasem szlabany na bulwarach pełnią bardzo ważną rolę.

- Gdy podniesie się poziom wody, który powoduje wdzieranie się jej na drogę rowerową wtedy czujnik wykrywa taką sytuację i system zamyka przejazd – dodaje Łukasz Karbowiński.

Oficer rowerowy apeluje do mieszkańców, by nie bagatelizować sytuacji, kiedy woda się uspokaja i obniża swój wysoki poziom.

- To, że nie ma już wody na ścieżce pod przejazdem (nie bez powodu szlabany są dalej zamknięte) nie oznacza, że jest bezpiecznie. Po zalaniu znajduje się tam najczęściej szlam, który służby muszą uprzątnąć. Jak już to zrobią wtedy szlabany zostają podniesione. Wjazd obok szlabanów i przejazd po bardzo śliskiej nieuprzątniętej nawierzchni może zakończyć się tragicznie – przestrzega.

Kamery na przejazdach co prawda zarejestrują sytuację, kiedy dochodzi do niszczenia szlabanu, ale maseczki i czas, po którym służby dowiadują się o szkodzie nie działają na korzyść.

- Jednak nie poddajemy się i będziemy działać, aby takie osoby surowo karać! Tutaj chodzi o bezpieczeństwo osób poruszających się tamtędy. Niestety szlabany już były nie raz, nie dwa zniszczone – jeśli widzicie akty wandalizmu reagujcie i dzwońcie na odpowiednie służby – apeluje Łukasz Karbowiński.

Rybnickie Służby Komunalne naprawiły szlaban, a nawierzchnia jest już czysta.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~hub381 2021-05-20
  09:06:20

  19 31

  Tym WANDALEM był jeden z krytyków ścieżek rowerowych !

  Aby gn..a pokkręciło.

 • ~Sinner 2021-05-20
  09:23:35

  64 15

  Efekt bezstresowego wychowywania. Pewnie nigdy klapsa za bajtla nie dostoł.

 • ~Lokalny 2021-05-20
  10:36:04

  26 26

  Daliby podświetlany w trakcie ulewy znak STOP przy moście i nie byłoby problemu ze szlabanami. Byłoby też taniej, ale urzędnicy nie wydają swoich pieniędzy więc to dla nich akurat nie jest argument.

 • ~TAKI JA 2021-05-20
  10:36:29

  37 5

  Taki ładny nowoczesny, ekologiczny był.
  A gdyby tak z "betonozy" bezstresowo wychowywany prymityw miałby kłopoty go zniszczyć a graficiarz by się wykazał swoim talentem.( Taka uwaga na marginesie wcześniejszych artykułów).

  Złapać wandala a jego zdjęcie powiesić na naprawionym przez niego szlabanie, karę pieniężną przeznaczyć na konserwację ścieżek!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 77